Προς το περιεχόμενο

Ένα Σωτηρουμποσολάκι.


sotiroubas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σ'όλους.

 

Ένα σόλο από ένα κομμάτι που σχεδόν είναι έτοιμο και το παιδεύω 2 μήνες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο το Σωτηρουμποσολακι ωραιο και το διπλο καφεδακι. ;D

Ειδικα στην αρχη το πιο μελωδικο σημειο με τα τρεμολα ειναι σουπερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω οτι το παιξιμο σου εχει ενα μεγαλο χαρισμα:Εχει χαρακτηρα.

Αυτος ο συνδυασμος Χεντριξ-Μπεκ-Δρολαπα βγαζει κατι το ιδιαιτερο κατα τη γνωμη  μου:Σωτηρη.

Μου αρεσει ΠΟΛΥ το βιμπρατο σου! ;)

 

Ωραιος ο παιχτης! ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί κύριοι συνάδελφοι, στώ για τα καλά σας σχόλια που με τιμούν ιδιαίτερα.(Fusiongtr-Στράτο??).

 

Σταύρο να σου ευχηθώ και πάλι καλή επιτυχία με την μπάντα σου τους Hush 'n Rush(Ζηλεύω)

;D ;D.

 

Εντάξει...ας μην υπερβάλλουμε για χαρακτήρες και χαρίσματα. ;D

 

Τώρα για τους κυρίους που ανέφερες Hendrix-Beck σιγά τα ωά.... :P :P :P(το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις? :P)

 

Θα σταθώ όμως στο γεγονός του αν έχω κάτι κοινό στο παίξιμο μου με τον Γιάννη Δρόλαπα.

 

Αυτό δεν το γνωρίζω, το μόνο που γνωρίζω είναι ότι ο Γιάννης Δρόλαπας (δεν τον γνωρίζω προσωπικά) είναι ένας πραγματικά Έλληνας θρυλικός μουσικός-κιθαρίστας, που συμμετείχε σε θρυλικά γκρούπ των 70's-80's, Vavoura Band, Μουσικές Ταξιαρχίες κλπ.

Πάντα το άκουσμα του ονόματος του, μου φαινόταν οικείο, χωρίς να ξέρω ποιος είναι φυσιογνωμικά αλλά και μουσικά, έτσι λοιπόν έκανα μια έρευνα και ανακάλυψα ποιος είναι.

 

Το 1979-80 είχα παίξει σ'ένα festival που είχε γίνει στο κινηματοθέατρο Ανετον.Νομίζω την συναυλία είχαν ανοίξει οι Vavoura Band, είχα πάθει πλάκα τότε που τους είδα τι μπαντάρα!!!!, έτσι θυμήθηκα ποιος είναι ο Γιάννης Δρόλαπας.

 

Τώρα έχω την εντύπωση ότι επιχειρεί να επιστρέψει στα μουσικά δρώμενα της εποχής(πιθανόν να τα είχε παρατήσει?? από το παίξιμο του κάτι κατάλαβα....) οι δυνατότητες του είναι τεράστιες.

 

Αν μη τι άλλο με τιμάει ιδιαίτερα η τυχόν σύνδεση με το όνομα του, του εύχομαι καλή επιτυχία.

 

Αν μπορεί κάποιος ας κάνει κάποιο ειδικό αφιέρωμα σ'αυτόν πιστεύω οτι θα έχει ενδιαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιότατος!

 

Στο πρώτο part (πρίν τα sweep) εμένα προσωπικά μου έφερες σε Gary Moore (μελωδία-vibrato-"στήσιμο" του αριστερού πάνω στην ταστιέρα).

 

Ο δε Δρόλαπας είναι η Βιβλική Αγιογραφία της Ελληνικής Rock Κιθάρας.

Έχω ακόμα τα βιβλία του "Rock κιθάρα" υπογεγραμμένα μετά από 25 χρόνια  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

:o :o :o :o :o

 

Πάρα πολύ ωραίο σόλο,με αισθητική,τεχνική,ωραίο ήχο!!

 

Συγχαρητήρια!!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ κύριοι συνάδελφοι: Billitrantos και Chris gti  για τα κολακευτικά σας σχόλια :D

 

Να πω ότι: ο Kύριος  Gary Moore ήταν είναι και θα είναι μια από τις σημαντικότερες και μακροχρόνιες μουσικο-κιθαριστικές μου επιρροές.

 

Να προσθέσω μια που το θυμήθηκα  και πως να το ξεχάσω... άλλωστε.. φαντάρος στην σκοπιά-3ωρα  περίπολα  δεν περνούσε η καταραμένη η ώρα, το μόνο που με λύτρωνε και ξεχνιόμουν ήταν να τραγουδάω τα τραγούδια του Gary, κάποιος φίλος τότε λίγο πριν φύγω μου είχε γράψει μια κασέτα με το Corridors of power.

 

Όσο και να θέλει αυτά να τα ξεχάσει κάποιος δεν γίνεται R.I.P Gary Moore.

 

ΥΓ.Δεν ευτύχησα να τον δω από κοντά :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου