Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερο Λογισμικό. Ποια είναι η γνώμη σας;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...ερωτήσεις sfaku...βαριέμαι να τις ξεχωρίζω... :P sorry  :-[

 

Για το θέμα εγκατάστασης:

Τα 12 νομίζω ήταν λίγο περίεργα με το dual boot. Σε pc μονο με linux ή εγκατάσταση  πήρε 20 λεπτά και μετά ήταν έτοιμο για χρήση.... χωρίς καμία ρύθμισή...

 

σε upgrade από τα 11 στα 12 όντως και έμας μας είχαν κρασάρει σε dual boot και αν θυμάμαι καλά η λύση ήταν να εγκατασταθούν πρώτα τα ubuntu και μετά τα windows... και επέιτα όλα λειτουργούσαν κανονικά...

 

Στα 13 τώρα δεν τα έχω δοκιμάσει dual boot αλλά στο pc του αδερφού μου όσες φορές και να έκανε εγκατάσταση (αρκετές γιατί όπως είπα ήταν frankenstein-μαζεύαμε parts απο τα "σκουπίδια" μίας και δεν υπήρχαν φράγκα για καινούριο) όλα πήγαν καλά.. με εξαίρεση 1 issue σε μια απο όλες που λύθηκε με 15 λεπτά google.

 

Στον καινούριο του απλά πετάνε και εγκαταστάθηκαν σε ενα τεταρτάκι.

 

Για φιλικότητα τώρα θα σε γελάσω. Εμένα με βόλευαν και οι παλιές εκδόσεις. Αλλά εγώ τους έκανα και άλλη χρήση.

 

Ο αδερφός μου άσχετος με ubuntu πριν 1 χρόνο και η γυναίκα του ακόμα πιο άσχετη και χωρίς υπομονή μιά χαρά τα πάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια εβδομάδα για εγκατάσταση είναι υπερβολή, όσες εγκαταστάσεις έχω κάνει τα τελευταία χρόνια έχουν πάει σφαίρα χωρίς να αναγκαστώ να κάνω κάτι έξτρα

 

μετά έχεις ένα αξιόπιστο και σταθερό λειτουργικο για χρόνια

 

στο άλλο στρατόπεδο, στο σπίτι μου το πισί θελει επανεγκατάσταση γιατί πλέον μετά από 6 χρόνια με ΧΡ παρουσιάζει προβλήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To linux λειτουργει περιπου οπως και ο μεθυσμενος οδηγος.Οταν δεν συναντησει τιποτα περιεργο στο δρομο οδηγει και τυφλα...αλλα  επειδη δεν οδηγει συνηθως σε ερημο αλλα σε πολη ολο και κατι συναντα που απαιτει αμεση αντιδραση και εκει εχει μειονεκτημα.

 

Ετσι και το linux το βαζεις,κορυφαια παραμετροποιηση μπορεις να αλλαξεις στην κυριολεξια τα παντα(πολλοι ακομα παλευουν  για το ποιος...window manager ειναι καλυτερος πχ ::)) και λες σουπερ..εδω ειμαστε τι παιδευομουν με windows ο μακακας τοσο καιρο.Ετσι λοιπον αρχιζει ο μηνας του μελιτος που τα παντα ειναι καινουργια ομορφα και λαμπερα.

 

Στο τελος αυτης της περιοδου και αφου το εχεις τουμπανιασει με καθε παπαροπαραμετρο που γουσταρεις ;D αρχιζεις να βλεπεις γιατι δεν το προτιμουσες τοσο καιρο.Απλο παραδειγμα παιρνεις μια εφαρμογη απο την δουλεια και πρεπει να την τρεξεις.Αυτη ειναι executable αρα θελει windows.Οk λες θα βαλουμε wine.Το βαζεις και ειτε την τρεχει,ειτε την τρεχει αλλα κολλαει σε ορισμενες επιλογες,ειτε δεν την τρεχει καθολου....και ετσι αρχιζει η μανουρα και το ψαξιμο.Βρισκεις τη λυση καποια στιγμη? Μη χαιρεσαι ετοιμασου να κανεις το ιδιο για καθε τι παρομοιο που παρουσιαζεται απο ενα driver,ενα codec,ενα update που κρασαρει ολο το συστημα η ακομα και μια μονο εφαρμογη που κρασαρει ολο το συστημα κτλ κτλ κτλ

 

Πιανεις λοιπον τον εαυτο σου να χρειαζεται windows ολο και περισσοτερο και συνειδητοποιεις οτι τελικα ειναι ποιο σταθερη και γρηγορη λυση(απιστευτα χαμενος χρονος με το linux) απο το να κυνηγας την ουρα σου.Eτσι και freeware προγραμματα εχεις αλλα και τα σωστα τα ..προστυχα ;D που ισως χρειαζεσαι και υποστηριξη για το hardware  σου ;).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλο παραδειγμα παιρνεις μια εφαρμογη απο την δουλεια και πρεπει να την τρεξεις.Αυτη ειναι executable αρα θελει windows.Οk λες θα βαλουμε wine.

 

Αν στη δουλειά σου χρειάζεσαι windows γιατι να βάλεις linux? Αν τα windows ΔΕΝ είναι προαπαιτούμενο μπορείς κάλλιστα να βάλεις και linux και θα κάνεις το ίδιο και σε κάποιες περιπτώσεις καλύτερα την δουλεια σου (πχ development). Να μπέις στο facebook να δείς μια ταινία και να γράψεις τα mp3 σου να τα έχεις σε cd στο αμάξι και τα δύο(τρία) το ίδιο καλά το κάνουν...

 

Αν πάλι ντε και καλά θες windows εφαρμογές σε linux καλύτερη λύση είναι ένα vm.

 

Γιατι πρέπει ντε και καλά κάτι να είναι καλύτερο απο το άλλο?

 

ΥΓ. Δεν χρησιμοποιώ στον προσωπικό μου υπολογιστή linux.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To linux λειτουργει περιπου οπως και ο μεθυσμενος οδηγος.Οταν δεν συναντησει τιποτα περιεργο στο δρομο οδηγει και τυφλα...αλλα  επειδη δεν οδηγει συνηθως σε ερημο αλλα σε πολη ολο και κατι συναντα που απαιτει αμεση αντιδραση και εκει εχει μειονεκτημα.

 

Ετσι και το linux το βαζεις,κορυφαια παραμετροποιηση μπορεις να αλλαξεις στην κυριολεξια τα παντα(πολλοι ακομα παλευουν  για το ποιος...window manager ειναι καλυτερος πχ ::)) και λες σουπερ..εδω ειμαστε τι παιδευομουν με windows ο μακακας τοσο καιρο.Ετσι λοιπον αρχιζει ο μηνας του μελιτος που τα παντα ειναι καινουργια ομορφα και λαμπερα.

 

Στο τελος αυτης της περιοδου και αφου το εχεις τουμπανιασει με καθε παπαροπαραμετρο που γουσταρεις ;D αρχιζεις να βλεπεις γιατι δεν το προτιμουσες τοσο καιρο.Απλο παραδειγμα παιρνεις μια εφαρμογη απο την δουλεια και πρεπει να την τρεξεις.Αυτη ειναι executable αρα θελει windows.Οk λες θα βαλουμε wine.Το βαζεις και ειτε την τρεχει,ειτε την τρεχει αλλα κολλαει σε ορισμενες επιλογες,ειτε δεν την τρεχει καθολου....και ετσι αρχιζει η μανουρα και το ψαξιμο.Βρισκεις τη λυση καποια στιγμη? Μη χαιρεσαι ετοιμασου να κανεις το ιδιο για καθε τι παρομοιο που παρουσιαζεται απο ενα driver,ενα codec,ενα update που κρασαρει ολο το συστημα η ακομα και μια μονο εφαρμογη που κρασαρει ολο το συστημα κτλ κτλ κτλ

 

Πιανεις λοιπον τον εαυτο σου να χρειαζεται windows ολο και περισσοτερο και συνειδητοποιεις οτι τελικα ειναι ποιο σταθερη και γρηγορη λυση(απιστευτα χαμενος χρονος με το linux) απο το να κυνηγας την ουρα σου.Eτσι και freeware προγραμματα εχεις αλλα και τα σωστα τα ..προστυχα ;D που ισως χρειαζεσαι και υποστηριξη για το hardware  σου ;).

 

Η ανάλυσή σου είναι άκυρη.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To linux λειτουργει περιπου οπως και ο μεθυσμενος οδηγος.

 

Εντάξει δεν χρειάζεται να διαβάσω παρακάτω  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

 

Το χρειάζομαι λίγο γέλιο στη δουλειά μου φίλε, σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα επιχειρηματα σου ανυπαρκτα.

 

Αν νομίζεις ότι θα χάσει κάποιος τον χρόνο του να απαντήσει σε αυτό που έγραψες, κάνεις λάθος. Δεν χρήζει ειδικών επιχειρημάτων διότι είναι όλόκληρο μία μεγάλη επίδειξη ημιμάθειας. Απλώς, το εντοπίζω, ώστε τυχόν άλλοι αναγνώστες να μην το λάβουν υπ' όψιν τους.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου