Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερο Λογισμικό. Ποια είναι η γνώμη σας;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

edit2: Τον τρόμαξες gdevelek και τον χάσαμε τον πελάτη! Γιατι ρε συ? :P :P :P

 

είναι lost case έτσι κι αλλιώς, έγραψε χθες δήλωση-σκούπα εναντίον του command line  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν είναι η ίδια κατηγορία, τα δεύτερα παραδείγματα είναι επαγγελματίες και θα διαλέξουν τα καταλληλότερα εργαλεία για τη δουλειά τους πχ.γραφίστας photoshop-win

 

Η γκόμενα κάλλιστα θα κάνει τη "δουλειά" της και με τα δύο.

 

Εχω γράψει κώδικα ΣΤΑ linux αλλά όχι ΓΙΑ ΤΑ linux.... δεν χρειάζεται...

 

Ειναι ιδια κατηγορια απλα διαφορετικες διαβαθμισεις.Μονο αν εισαι developer  μπορεις να διαμορφωσεις καταστασεις...ο μεσος χρηστης χρησιμοποιει τα εργαλεια που του δινουν δεν τα φτιαχνει ο ιδιος....και οταν σου δινουν εργαλεια θες να μην ειναι ελλατωματικα και να κανουν με τον καλυτερο τροπο αυτο που προοριζονται να κανουν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι lost case έτσι κι αλλιώς, έγραψε χθες δήλωση-σκούπα εναντίον του command line  ;)

Στην οπόια συμφώνησα :P :P

Έχω κάνει πωλητής στο πλαίσιο... αφού πούλησα turbo-x τα linux θα είναι a strall in the park

 

Ειναι ιδια κατηγορια απλα διαφορετικες διαβαθμισεις.Μονο αν εισαι developer  μπορεις να διαμορφωσεις καταστασεις...ο μεσος χρηστης χρησιμοποιει τα εργαλεια που του δινουν δεν τα φτιαχνει ο ιδιος....και οταν σου δινουν εργαλεια θες να μην ειναι ελλατωματικα και να κανουν με τον καλυτερο τροπο αυτο που προοριζονται να κανουν.

 

Αν δώσεις στη γκόμενα laptop με ubuntu και το chrome στο desktop μια χαρά θα μπέι στο fb... ίσως να μην βρεί με τη μία την καινούρια της duckface photo.

 

O γραφίστας με το gimp όχι(αν και θα πλησιάσει πολύ) και θα χάσει και λεφτά και χρόνο. Ο επαγγελματίας δεν είναι μέσος χρήστης...

 

παρόλα αυτα ακόμα δεν βρίσκω το λόγο κάποιος που θέλει (γιατί έτσι έχει μάθει και βαριέται αλλιώς) ή χρειάζεται για επαγγελματικούς λόγους(γραφίστας) windows να πάει στα linux με το ζόρι....

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην οπόια συμφώνησα :P :P

Έχω κάνει πωλητής στο πλαίσιο... αφού πούλησα turbo-x τα linux θα είναι a strall in the park

 

Αν δώσεις στη γκόμενα laptop με ubuntu και το chrome στο desktop μια χαρά θα μπέι στο fb... ίσως να μην βρεί με τη μία την καινούρια της duckface photo.

 

O γραφίστας με το gimp όχι(αν και θα πλησιάσει πολύ) και θα χάσει και λεφτά και χρόνο. Ο επαγγελματίας δεν είναι μέσος χρήστης...

 

παρόλα αυτα ακόμα δεν βρίσκω το λόγο κάποιος που θέλει (γιατί έτσι έχει μάθει και βαριέται αλλιώς) ή χρειάζεται για επαγγελματικούς λόγους(γραφίστας) windows να πάει στα linux με το ζόρι....

 

 

 

 

Η γκομενα μια χαρα θα μπει στο facebook αλλα ισως το skype η αλλες εφαρμογες δεν της λειτουργησουν ;), ο γραφιστας θα θελησει photoshop επομενως ουτε linux ουτε wine....και οι δυο θα θελουν το hardware τους να λειτουργει και αν δεν υπαρχουν drivers η ειναι κακογραμμενοι ας χτυπιουνται οσο θελουν δεν γινεται τιποτα......το linux στο desktop μονο ως λυση αναγκης μπορει να θεωρηθει.Γιαυτο αλλωστε οι περισσοτεροι εχουν καποια εκδοση windows  standby 8)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πολλες φορες η ιδια η αγορα μας δινει απαντησεις: τι κυριαρχει σε servers? Linux. Τι κυριαρχει σε προσωπικους υπολογιστες και διαφορους επαγγελματιες; Αλλα λειτουργικα. Αυτο και μονο λεει πολλα για τα δυνατα και αδυνατα σημεια της καθε πλατφορμας λειτουργικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι lost case έτσι κι αλλιώς, έγραψε χθες δήλωση-σκούπα εναντίον του command line  ;)

 

Θάνατος στο command line ρε... ;D

Άσε που αν ήταν να γράφουμε προγράμματα μόνο για command line θα είμασταν άνεργοι. To GUI θέλει την δουλειά του και την τέχνη του και είναι πολύ ικανοποιητικό για έναν προγραμματιστή (τουλάχιστον για εμένα) να χτίζει όμορφα, λειτουργικά και εύρωστα GUIs. Να γράψεις κώδικα για να έχεις στο τέλος ένα κέρσορα να αναβοσβήνει δεν το θέλω ούτε με σφαίρες.

 

Για το linux τώρα απλά προσπαθώ να καταλάβω γιατί κάποιος να θέλει ένα σύστημα σε linux για καθημερινή χρήση, είτε πρόκειται για σερφάρισμα ή για π.χ. επεξεργασία εικόνας.

 

Πολλες φορες η ιδια η αγορα μας δινει απαντησεις: τι κυριαρχει σε servers? Linux. Τι κυριαρχει σε προσωπικους υπολογιστες και διαφορους επαγγελματιες; Αλλα λειτουργικα. Αυτο και μονο λεει πολλα για τα δυνατα και αδυνατα σημεια της καθε πλατφορμας λειτουργικου.

 

Αυτό νομίζω και εγώ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το skype υπάρχει στα ubuntu.... :-\ Ενιγουέη...

 

Δεν ξέρω πόσο άσχημες ήταν οι εμπειρίες σου με drivers και software στο linux ... θα πώ της δικές μου όμως...

 

α) Κάποιοι σκληροί δίσκοι που αρνούνταν πεισματικά να τους δούν τα windows τα linux τους είδαν τουλάχιστον αρκετά για να σώσουμε κάποια χρήσιμα αρχεία - αυτό και στην δουλειά μου και για προσωπική χρήση

 

β)Είχαμε αγοράσει ένα software για voip κόντα στα 50 δολάρια και μαζί με αυτό ήρθαν και 2 headsets. Με δικους τους drivers όλα αυτά για windows. Στα windows δεν δούλεψε σχεδόν ποτέ.. πολλά προβλήματα και κακή ποιότητα όταν δούλευε...

Στα linux με τη generic εφαρμογή για voip (μου διαφέυγει το όνομα) δούελευε άψογα.

 

γ) Το ίδιο και ενα τω tuner με τους win drivers...δεν... στα linux μια χαρά χωρίς dedicated software

 

δ)Το αυτό και με μια usb κάρτα δικτύου

 

Όπως είπα δεν έχω τρέλη εμπειρία στα linux μόνο όσο χρειαζόταν στη δουλειά... αλλα και παλι μου φαίνεται υπερβολικό το "μένος" σου λόγο drivers....

Δεν είχε χρειαστεί να γράψουμε γραμμή κώδικα για να φτιάξουμε κάτι που θα έπρεπε να δουλέυει out of the box

 

Και πάλι γιατι πρέπει να βγεί κάτι καλύτερο απο το άλλο.... γιατί να πάει ο οποιοσδήποτε που δεν θέλει/χρειάζεται σε linuχ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το linux τώρα απλά προσπαθώ να καταλάβω γιατί κάποιος να θέλει ένα σύστημα σε linux για καθημερινή χρήση, είτε πρόκειται για σερφάρισμα ή για π.χ. επεξεργασία εικόνας.

 

έγραψα δύο πράγματα προ ημερών:

1. το gimp είναι καταξιωμένο ως και στις μεγάλες παραγωγές του Hollywood

2. αν windows/office/photoshop/etc ειναι πειρατικά/δωρεάν, είναι εύκολο να παραμερίσεις το Linux

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έγραψα δύο πράγματα προ ημερών:

1. το gimp είναι καταξιωμένο ως και στις μεγάλες παραγωγές του Hollywood

2. αν windows/office/photoshop/etc ειναι πειρατικά/δωρεάν, είναι εύκολο να παραμερίσεις το Linux

 

 

 

+132

 

3. To ίδιο μηχάνημα θα είναι πιο γρήγορο με linux. Σε καινούριο δεν θα φανεί η διαφορά σε βάθος χρόνου όμως φαίνεται.

4. όπως τρέχει την πρώτη μέρα θα τρέχει και μετά απο χρόνια (πλην της φυσικής φθοράς). στα windows μέχρι στιγμής δεν το έχω καταφέρει.

5. με βάση την εμπειρία μου σε απλό hardware (σκληρούς, ram έχει καλύτερη διαχείριση) που και αυτό φαίνεται μακροχρόνια

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προσθέσω κάτι που λέει πολλά και μάλιστα τα ΦΩΝΑΖΕΙ:

 

υπάρχουν αρκετά εργαλεία στα οποία καταφεύγουν κατά καιρούς πανικόβλητοι και καταϊδρωμένοι οι χρήστες των windows για να σώσουν δίσκους και πολύτιμα δεδομένα, που είναι βασισμένα σε linux, δηλαδή μπουτάρουν σε linux και μετά βλέπουν και διορθώνουν δίσκους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου