Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερο Λογισμικό. Ποια είναι η γνώμη σας;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Ποια είναι η γνώμη σας για το ελεύθερο λογισμικό;  :)

 

Για όσους δεν γνωρίζουν να ένα μικρο βίντεο.

 

http://www.youtube.com/watch?v=VbEPbtcf-ZU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το ελευθερο λογισμικό ειναι ενα καλο εργαλειο αλλα οπως ολα τα εργαλεια δεν ειναι για ολες τις δουλειες και για ολους τους χρηστες.

Για οσους χρησιμοποιουν επαγγελματικες εφαρμογες και θελουν να κανουν τη δουλεια τους με οσο το δυνατον μεγαλυτερη σταθεροτητα δεν κανει καθως ουτε αυτες τις εφαρμογες τρεχει(τρεχει αντιστοιχες αλλα οχι εφαμμιλες) ουτε παρεχει σταθεροτητα σαν περιβαλλον.

 

Για τους αρχαριους εφιαλτης, δεν το συζηταω καθολου.

 

Για το μεσο χρηστη εχει εφαρμογη αλλα και παλι περισσοτερο σαν χρηση αναγκης οπως πχ το να σωσεις ενα παλιο λαπτοπ απο την αποσυρση φορτωνοντας μια light linux εκδοση και χρησιμοποιωντας το για βασικη χρηση.Δεν εχει νοημα να παρεις καινουργιο ικανο hardware και να στηριχτεις σε software που αλλοτε παει αλλοτε οχι,αλλοτε παρεχει drivers αλλοτε οχι κτλ κτλ κτλ....οσο για την ελευθερια ισως, αν εισαι ο ιδιος προγραμματιστης, αλλιως περιμενεις λυση απο τριτους και αυτο δεν ειναι ελευθερια αλλα περισσοτερο χασιμο χρονου.

 

Με λιγα λογια ειναι χρησιμο αρκει να μην νομιζει καποιος οτι θα το βαλει οπουδηποτε και θα εχει λιγοτερα προβληματα απο windows η osx...μαλλον περισσοτερα ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ντοκυμανταίρ που παρατέθηκε είναι πολύ παλαιό και προέρχεται από μία εποχή όπου η ιδέα του "ελεύθερου λογισμικού" έκανε τις πρώτες δειλές εμφανίσεις της. Έχει περάσει πολύς καιρός, η σημερινή κατάσταση είναι πολύ διαφορετική.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ντοκυμανταίρ που παρατέθηκε είναι πολύ παλαιό και προέρχεται από μία εποχή όπου η ιδέα του "ελεύθερου λογισμικού" έκανε τις πρώτες δειλές εμφανίσεις της. Έχει περάσει πολύς καιρός, η σημερινή κατάσταση είναι πολύ διαφορετική.

 

Θες να μας πεις την άποψή σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να μας πεις την άποψή σου;

 

Η άποψή μου είναι ότι για επαγγελματικές εφαρμογές, το μη-ελεύθερο λογισμικό είναι περισσότερο αξιόπιστη επιλογή.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

η σημερινή κατάσταση είναι πολύ διαφορετική.

+1

 

για επαγγελματικές εφαρμογές, το μη-ελεύθερο λογισμικό είναι περισσότερο αξιόπιστη επιλογή.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ελεύθερο λογισμικό μπορεί μεν να είναι τίμιο και να προσφέρει κάποιες δυνατότητες σε όσους δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν κάτι επαγγελματικό, αλλά όπως και να το κάνουμε, στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι παρηγοριά στον άρρωστο. Αργά ή γρήγορα, αυτός που θέλει κάτι παραπάνω θα στραφεί σε επαγγελματικές λύσεις, είτε με θεμιτό είτε με αθέμιτο τρόπο. Καλώς ή κακώς έτσι έχει η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα παρολο που ειμαι αρκετα προχωρημενος χρηστης των windows και ψηφισα windows, εχω μηδενικη εμπειρια απο linux αλλα και το αλλο του μηλου.

 

Ειχα ομως παροτρυνσεις απο φιλους ανα τα χρονια να ασχοληθω και να το δω και ποσο θα μου αρεσει σε καποια πραγματα.

 

Ομως δεν μπορω ουσιαστικα να καταλαβω ως χρηστης τι θα κερδιζα , δεν πειστηκα ποτε για το καλυτερο.

  Βλεπω οτι και οι εμπειροτεροι προφανως απο εσας ενισχυετε την αποψη μου

 

Μενει να ξεκαθαρισω αν τα πραγματα θα ηταν καλυτερα για εμενα, π.χ. στη μουσικη μεταξυ των συγχρονων windows vs του μηλου. γιατι απο μηλο επισης δεν ξερω χριστο , ουτε πως λεγεται το λειτουργικο του συστημα γι αυτο το λεω μηλο.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ομως δεν μπορω ουσιαστικα να καταλαβω ως χρηστης τι θα κερδιζα

 

 

 

Η ταπεινή μου άποψη και απάντηση... Θα επεκταθώ λίγο αργότερα:

 

Σαν απάντηση σε ένα τέτοιο ερώτημα θα έδινα:

 

    Ασφάλεια - Ότι είναι το ασφαλέστερο λειτουργικό σύστημα χωρίς μάλιστα καν την ανάγκη προσθήκης antivirus.

 

    Την πολυτέλεια του να μπορείς με το εκάστοτε λειτουργικό να είσαι είτε απλός χρήστης άλλα και εμπλεκόμενος για την δημιουργία του αν και εφόσον το θέλεις.

 

    Την πολυτέλεια του να μπορείς να επιλέξεις την διανομή σου ανάμεσα σε δεκάδες διανομές και όχι να σε επιλεγεί.

 

    Το γεγονός ότι αυτόματα γίνεσαι χωρίς ούτε καν εσύ να το ξέρεις αρκετά πιο δημιουργικός και επικοινωνιακός.

 

    Το ότι κατανοείς πολύ καλύτερα και πιο τεκμηριωμένα την χρήση του ηλεκτρονικού υπολογιστή

 

    Να μπορείς να είσαι στη θέση και να γνωρίζεις ότι "κάθε πρόβλημα έχει μια λύση" και όχι να λες "χμμ... λες να κόλλησα ιό;... ας κάνω ένα format".

 

    To ότι καταφέρνεις στην τελική να μην είσαι θύμα του marketing και του ετοίμου φαγητού. Ευχαριστώ αλλά σερβίρομαι μόνος μου αυτό που θέλω να φάω.

 

    Να είσαι σε θέση να αναγνωρίζεις την αξία του ΕΛ/ΛΑΚ, κάτι που μόνο και σαν ιδέα να το καταφέρεις, θα μάθεις να εκτιμάς καλύτερα τα πάντα γύρω σου.

 

    Και φυσικά μιλάμε για λογισμικό απαλλαγμένο από την αποκλειστική πνευματική ιδιοκτησία (copyright).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να φανταστώ πως δεν μιλάμε μόνο για λειτουργικό σύστημα αλλά και για προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου