Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερο Λογισμικό. Ποια είναι η γνώμη σας;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας ξεκινήσουμε από το ίδιο το internet. Το πρωτόκολλο TCP/IP υπήρχε σε ελεύθερο λογισμικό, πολύ πριν μπει στα windows, τα οποία μάλιστα το αντέγραψαν.

Το XAML της microsoft για GUI βγήκε χρόνια μετά το XUL και το glade.

To Active Directory είναι ουσιαστικά kerberos+LDAP.

Προσαρμογή εικόνων ISO

Live σύστημα

Virtualization

Sir Muttley

γραφεις κωδικα?

βοηθας καμια ομαδα? (οχι σε μεταφραση)

εχεις δικο σου github οπου κανεις fork διαφορα εργαλεια/εφαρμογες και προσθετεις δικα σου πραγματα? αλλα τα αφηνεις προσβασιμα για να βλεπει ο κοσμος πως γινεται?

τοτε κανεις αρκετα και φτανει.

 

το να μας παρουσιαζεις ενα μονολογο με επιχειρηματα της προηγουμενης 10αετιας +

δεν ειναι οτι καλυτερο για το open source. or the power of the force...

 

 

Προσαρμογή εικόνων ISO

*ανατριχιλα*

απο τα pet peeves μου ειναι βεβιασμενη Ελληνικοποίηση τεχνικων ορων που στη μεταφραση χανουν το νοημα τους.... 

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Sir Muttley

εχεις δικο σου github οπου κανεις fork διαφορα εργαλεια/εφαρμογες και προσθετεις δικα σου πραγματα? αλλα τα αφηνεις προσβασιμα για να βλεπει ο κοσμος πως γινεται?

τοτε κανεις αρκετα και φτανει.

 

ευσεβής πόθος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βοηθας καμια ομαδα? (οχι σε μεταφραση)

Τόσο παρακατιανή είναι η μετάφραση;  ;D Νομίζω ότι πάσχει αρκετά αυτός ο τομές ακόμη και σε εμπορικά προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως όποτε διαβάζω για την ανωτερότητα του command line (yeah right) μου έρχονται στο μυαλό οι γέροι απ' το muppet show.

 

+5656

 

Ώραίο το command line. Αλλά δεν μπορείς να πίνεις φραπεδιά με το ένα χέρι και να χρησιμοποιείς command line με το άλλο όντως καθιστός στην καρέκλα του γραφείου σου σε γωνία που πλησιάζει επικίνδυνα τις 180 μοίρες.

 

Ωραία και τα open source και αν εξαιρέσεις daws, photoshop/cads, games(για την ώρα ;) ) προσφέρουν πολύ αξιόλογες και δωρεάν επιλογές για τις υπόλοιπες χρήσεις.

 

Όσο μεγαλώνει και το computer literacy του κόσμου κερδίζουν και έδαφος τα linux base OSs οπότε δεν αποκλείεται να δούμε photoshop πχ στα Ubuntu σε κανα δύο χρόνια (αν και νομίζω η κοινότητα των ubuntu θα αντισταθεί ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Open Source είναι -θεωρητικά- πολύ κοντά στη φιλοσοφία μου. Στην πράξη η υλοποίηση αφήνει ανάμικτα συναισθήματα (γενικά θετικού προσήμου πάντως).

 

Χρησιμοποιώ ubuntu από την 9 σε dual boot. Μέχρι και την 11 δεν είχα κανένα πρόβλημα. Βέβαια οι εγκαταστάσεις ήταν σχετικά απαιτητικές αλλά με τη βοήθεια του google και λίγη επιμονή, σε 1-2 μέρες ολοκληρώνονταν (στην περίπτωση που προέκυπτε κάποιο μικροπρόβλημα).

 

Υπάρχουν περιφερειακά που θέλουν αρκετό διάβασμα και googling για να δουλέψουν σωστά. Κάποιες παράμετροι χρηστικότητας είναι μελετημένες, άλλες όχι και τόσο, αν και αναγνωρίζω ότι έχουν γίνει άλματα προς αυτή την κατεύθυνση.

 

Πάντως χωρίς command line, κάποιες ρυθμίσεις δεν γίνονται μέσω γραφικού περιβάλλοντος (αν και θεωρητικά υποστηρίζονται από το gui). Π.χ. ρύθμιση κάρτας δικτύου.

 

Συνολικά η εμπειρία ήταν θετική (σίγουρα όμως advanced επιπέδου) μέχρι και το 11.

 

Το ubuntu 12.04 όμως με απογοήτευσε. Μεγάλη δυσκολία εγκατάστασης τόσο σε pc όσο και σε mac. Το πάλευα επί μέρες με άπειρο διάβασμα και αφού τελικά εγκαταστάθηκε, ήταν πολλά τα προβλήματα, μέχρι που σε 2 εβδομάδες η εγκατάσταση τα 'παιξε τελείως.

 

Μέτρια εντύπωση συνολικά αποκόμισα και από την υπηρεσία ubuntu1 την οποία χρησιμοποιώ από το λανσάρισμά της.

 

Δεν είμαι προγραμματιστής αλλά είμαι έμπειρος και προχωρημένος χρήστης (και επίσης πολύ επίμονος  ;D ) για αυτό θεωρώ -με βάση τις δυσκολίες που αντιμετώπισα- ότι οι open source δουλειές έχουν δρόμο να διανύσουν για να γίνουν τόσο φιλικές στον μέσο χρήστη  όσο τα εμπορικά πακέτα.

 

Η διάδοσή τους νομίζω ότι εξαρτάται ακριβώς από αυτή τη φιλικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν είναι να χρειάζεσαι μια βδομάδα προσπαθειών και διαβάσματος για να βάλεις ένα λειτουργικό και τελικά να μην έχεις κάτι χειροπιαστά καλύτερο εε συγνώμη κιόλας αλλά να το χέσω το ελεύθερο λογισμικό (αν πρόκειται για λειτουργικά συστήματα). Και μετά αναρωτιέσαι γιατί δεν έχουν διεισδύσει στην αγορά. Συνήθως αυτοί που βάζουν linuxοειδή το κάνουν από περιέργεια και επειδή είναι κολλημένοι κομπιουτεράκηδες, όχι γιατί στο τέλος θα έχουν κάτι απαραίτητα καλύτερο. Καλοί οι πειραματισμοί αλλά γι' αυτούς που έχουν την όρεξη.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...open source δουλειές έχουν δρόμο να διανύσουν για να γίνουν τόσο φιλικές στον μέσο χρήστη  όσο τα εμπορικά πακέτα.

 

Η διάδοσή τους νομίζω ότι εξαρτάται ακριβώς από αυτή τη φιλικότητα.

 

Η πλάκα είναι ότι αυτός είναι ένας λόγος που πολύ προγραμματιστές που χρησιμοποιούσαν ubuntu "κράζουν την" έκδοση 13* γιατι είναι "πολύ φιλική" προς τους χρήστες και τους δυσκολεύει στις advanced λειτουργίες τους  ;D

 

*από παλιότερες έχει αρχίσει κυρίως για το unity desktop

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν είναι να χρειάζεσαι μια βδομάδα προσπαθειών και διαβάσματος για να βάλεις ένα λειτουργικό...

 

Νομίζω η μία εβδομάδα είναι ειναι λίγο υπερβολή.

 

Στην παλιά μου εταιρεία στήναμε συχνά linux συστήματα και δεν είχαμε κανένα θέμα. και οκ εμείς προγραμματιστάδες ήμασταν λινουξάκια εβόσκαμε (αν και τότε εγω πρωτάρης)

 

Ο αδερφός μου που είναι ένας demi-advanced χρήστης εδώ και ένα χρόνο χρησιμοποιεί και έχει εγκαταστήσει ubuntu απροβλημάτιστα και γρήγορα....

 

αρχικά σε ένα pc-frankenstein που με win δεν έλεγε να λειτουργήσει και έπειτα στο καινούριο του...

 

ούτε ο Μεσσίας είναι αλλα ούτε και ο καβαλάρης της κόλασης να θέλει μέσω του terminal να μας πάρει την ψυχή.  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν είναι να χρειάζεσαι μια βδομάδα προσπαθειών και διαβάσματος για να βάλεις ένα λειτουργικό και τελικά να μην έχεις κάτι χειροπιαστά καλύτερο εε συγνώμη κιόλας αλλά να το χέσω το ελεύθερο λογισμικό (αν πρόκειται για λειτουργικά συστήματα). Και μετά αναρωτιέσαι γιατί δεν έχουν διεισδύσει στην αγορά. Συνήθως αυτοί που βάζουν linuxοειδή το κάνουν από περιέργεια και επειδή είναι κολλημένοι κομπιουτεράκηδες, όχι γιατί στο τέλος θα έχουν κάτι απαραίτητα καλύτερο. Καλοί οι πειραματισμοί αλλά γι' αυτούς που έχουν την όρεξη.

Δεν έχεις άδικο ότι για να βάλει κάποιος Linux πρέπει να έχει ζωηρό ενδιαφέρον για τους ΗΥ. Βέβαια η δυσκολία της εγκατάστασης δεν είναι μονοπώλιο του open source. Κατά καιρούς η Microsoft έχει βγάλει εφιαλτικά λειτουργικά (βλ. Millenium και Vista). Το MacOsX πάλι είναι γαμάτο (όχι όμως trouble-free) και συνδυάζεται με πολύ ακριβά μηχανήματα.

 

Όλα αυτά στοιχίζουν. Ενώ το linux ένας πιεσμένος οικονομικά χρήστης με ένα παλιό pc μπορεί να το χρησιμοποιεί δωρεάν.

 

Σίγουρα το open source έχει ακόμη δρόμο, αλλά έχει κάνει και αρκετό δρόμο. Και μην ξεχνάμε "παραφυάδες" του όπως το Android.

 

Η πλάκα είναι ότι αυτός είναι ένας λόγος που πολύ προγραμματιστές που χρησιμοποιούσαν ubuntu "κράζουν την" έκδοση 13* γιατι είναι "πολύ φιλική" προς τους χρήστες και τους δυσκολεύει στις advanced λειτουργίες τους  ;D

Δεν ήξερα ότι η 13 είναι φιλική (κάηκα με την 12). Είναι και εύκολη στην εγκατάσταση; Γιατί βαριέμαι να ξανακάνω 10 απόπειρες  ;D

 

Πάντως το σύνδρομο του πληροφορικάριου που περιγράφεις πιστεύω ότι είναι ένας σημαντικός παράγοντας που αν χαλιναγωγηθεί κάπως θα κάνει πολύ πιο φιλικό και διεισδυτικό το Linux.

 

Νομίζω η μία εβδομάδα είναι ειναι λίγο υπερβολή.

 

Ο αδερφός μου που είναι ένας demi-advanced χρήστης εδώ και ένα χρόνο χρησιμοποιεί και έχει εγκαταστήσει ubuntu απροβλημάτιστα και γρήγορα....

Νομίζω ότι αυτό ποικίλλει ανάλογα με την περίπτωση. Εγώ με εμπειρία 3 advanced εγκαταστάσεων ήδη, ταλαιπωρήθηκα πολύ στην 12 και αφού κατάφερα να την περάσω ήταν πιο buggy και από τα παντελόνια των χορευτών break-dance στα βίντεο κλιπ των '80s  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήταν πιο buggy και από τα παντελόνια των χορευτών break-dance στα βίντεο κλιπ των '80s  ;D ;D

 

Can't touch this. Stop. Hammer time. ;D ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου