Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερο Λογισμικό. Ποια είναι η γνώμη σας;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

3. To ίδιο μηχάνημα θα είναι πιο γρήγορο με linux. Σε καινούριο δεν θα φανεί η διαφορά σε βάθος χρόνου όμως φαίνεται.

4. όπως τρέχει την πρώτη μέρα θα τρέχει και μετά απο χρόνια (πλην της φυσικής φθοράς). στα windows μέχρι στιγμής δεν το έχω καταφέρει.

5. με βάση την εμπειρία μου σε απλό hardware (σκληρούς, ram έχει καλύτερη διαχείριση) που και αυτό φαίνεται μακροχρόνια

 

Ακριβώς κάτι τέτοιο ήθελα να διαβάσω. Συγκεκριμένα και επί του θέματος και κυρίως ανεξάρτητα χρήσης.

 

να προσθέσω κάτι που λέει πολλά και μάλιστα τα ΦΩΝΑΖΕΙ:

 

υπάρχουν αρκετά εργαλεία στα οποία καταφεύγουν κατά καιρούς πανικόβλητοι και καταϊδρωμένοι οι χρήστες των windows για να σώσουν δίσκους και πολύτιμα δεδομένα, που είναι βασισμένα σε linux, δηλαδή μπουτάρουν σε linux και μετά βλέπουν και διορθώνουν δίσκους

 

Κι αυτό

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για την χρήση δεν έχει κάτι... όλα την ίδια δουλειά κάνουνε... internet, κειμενογράφους, κανα βίντεο, κανα τραγούδι, τσάτ μεταμεσονύχτιο..

 

To είπα και πιο πάνω, ότι θέλει/τον βολεύει/έχει μάθει/χρειάζεται ο καθείς

 

Αν σε βολέψουν τα linux πάνε στα linux θα γλυτώσεις κανα φράγκο.

Αν όχι πάνε στα windows.

Αν σου περισσεύουν πάνε στα mac :P

 

Είχα δεί ένα ωραίο σκίτσο κάποτε με την αντίδραση χρήστη στο "You have new updates"

Δεν το βρήκα τώρα αλλα ήταν κάπως έτσι

 

Linux:"Cool! new FREE stuff"

Windows:"Oh shit! NOT AGAIN!!"

Mac:"Yey! And its ONLY 999$"

 

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το skype υπάρχει στα ubuntu.... :-\ Ενιγουέη...

 

Δεν ξέρω πόσο άσχημες ήταν οι εμπειρίες σου με drivers και software στο linux ... θα πώ της δικές μου όμως...

 

α) Κάποιοι σκληροί δίσκοι που αρνούνταν πεισματικά να τους δούν τα windows τα linux τους είδαν τουλάχιστον αρκετά για να σώσουμε κάποια χρήσιμα αρχεία - αυτό και στην δουλειά μου και για προσωπική χρήση

 

β)Είχαμε αγοράσει ένα software για voip κόντα στα 50 δολάρια και μαζί με αυτό ήρθαν και 2 headsets. Με δικους τους drivers όλα αυτά για windows. Στα windows δεν δούλεψε σχεδόν ποτέ.. πολλά προβλήματα και κακή ποιότητα όταν δούλευε...

Στα linux με τη generic εφαρμογή για voip (μου διαφέυγει το όνομα) δούελευε άψογα.

 

γ) Το ίδιο και ενα τω tuner με τους win drivers...δεν... στα linux μια χαρά χωρίς dedicated software

 

δ)Το αυτό και με μια usb κάρτα δικτύου

 

Όπως είπα δεν έχω τρέλη εμπειρία στα linux μόνο όσο χρειαζόταν στη δουλειά... αλλα και παλι μου φαίνεται υπερβολικό το "μένος" σου λόγο drivers....

Δεν είχε χρειαστεί να γράψουμε γραμμή κώδικα για να φτιάξουμε κάτι που θα έπρεπε να δουλέυει out of the box

 

Και πάλι γιατι πρέπει να βγεί κάτι καλύτερο απο το άλλο.... γιατί να πάει ο οποιοσδήποτε που δεν θέλει/χρειάζεται σε linuχ?

 

 

Nαι το linux ειναι λυρα εκατο.

 

Εγκαθιστας πχ το gnome do(αντιστοιχο του Quicksilver και launcy σε osx και windows αντιστοιχα) που δεν ειναι τιποτα αλλο απο launcher για applications και κρασαρει ολο το συστημα χωρις να ξανανοιξει ever....το ξανακανεις μετα απο format και clean install παλι τα ιδια.

 

Ανοιγεις τον υπολογιστη η καρτα ηχου δεν λειτουργει....δεν αλλαζεις τιποτα κανεις επανεκκινηση λειτουργει....την επομενη ποιος ξερει....τζογος... ;D...αλλα ειναι free

 

Κανεις  update σε ολο το λειτουργικο παλι κρασαρουν εφαρμογες(και μαλιστα σε debian stable....enough said)...αλλα ειναι free

 

Drivers? μη τα ξαναλεμε...το χειροτερο δεν ειναι να μην υπαρχουν αλλα να υπαρχουν και να ειναι κακογραμμενοι με αποτελεσμα το hardware να λειτουργει μεν αλλα με χιλια δυο glitses...αλλα ειναι free

 

Εφαρμογες? Δεν εχεις δυνατοτητα των ιndustry standard ones παρα μονο με wine  και ενω καποιες ειναι σε πολυ καλο επιπεδο αλλες ειναι για γελια.... αλλα ειναι free

 

Αντιμετωπιση προβληματων? ετοιμασου να χανεις τον μισο σου χρονο  ψαχνοντας τα φορουμ για λυσεις....και δεν μιλαμε για learning curve οπου πρωτογνωριζεις το λειτουργικο και δεν ξερεις πως γινονται καποια πραγματα..μιλαμε για προβληματα..οπως τα παραπανω...διαβαζεις σελιδες επι σελιδων..κανεις copy paste οτι σου λενε στο terminal και παλι τις μισες φορες οι λυσεις δεν δουλευουν. αλλα ειναι free

 

Αυτα και λιγα ειναι...εγω παντως δεν εχω συναντησει hardware που λειτουργει στο linux και οχι στα windows φιλε gadget, φαινεται ζουμε σε παραλληλο συμπαν.....

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποιος δει με τα μάτια του τι σημαίνει "εγκαθιστώ μια νέα εφαρμογή ΜΑΖΙ με τα προαπαιτούμενά της" ή "κάνω συνολική ενημέρωση λειτουργικού" με YUM, θα πάρει μια καλή ιδέα γιατί ορισμένοι βαρεμένοι προτιμούν Linux...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποιος δει με τα μάτια του τι σημαίνει "εγκαθιστώ μια νέα εφαρμογή ΜΑΖΙ με τα προαπαιτούμενά της" ή "κάνω συνολική ενημέρωση λειτουργικού" με YUM, θα πάρει μια καλή ιδέα γιατί ορισμένοι βαρεμένοι προτιμούν Linux...

 

Τι εννοείς προαπαιτούμενα; Συμφωνώ, οι linuxάδες είναι βαρεμένοι ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοώ άλλα πακέτα που απαιτούνται από αυτό που πας να εγκαταστήσεις, και που δεν τα γνωρίζεις ποια είναι και πού θα τα βρεις

 

...αλλά τα γνωρίζει αυτό και πάει και στα βρίσκει και στα εγκαθιστά σε μερικά δευτερόλεπτα...

 

αντί να σου πει "Αααα, φιλαράκ,  πρέπει να πας να βρεις να κατεβάσεις και να βάλεις το .NET Framework v6.7!!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εε καλά, δεν είναι ούτε δα τόσο μεγάλο πρόβλημα ούτε συμβαίνει και τόσο συχνά στα windows. Δεν λέω, μαγκιά, αλλά δεν είναι και deal breaker.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα και λιγα ειναι...εγω παντως δεν εχω συναντησει hardware που λειτουργει στο linux και οχι στα windows φιλε gadget, φαινεται ζουμε σε παραλληλο συμπαν.....

 

 

Όχι απλά έχουμε άλλες εμπειρίες! Δεν είναι και κάτι τραγικό... τραγικό θα ήταν να είχαμε όλοι τις ίδιες εμπειρίες και απόψεις....  ;)

 

Μου κάνει εντύπωση όμως? σε win δεν είχε πότε κακούς drivers, δεν είχε ποτέ θέμα να παίξεις κάτι λόγο codec, δεν έχει σβήσει ποτέ ο υπολογιστής σου χωρίς λόγο, δεν έχει τύχει να κάνεις update και να μην ανοίγει ο pc-ής

 

προσωπικά απλά κάποιες φορες σε win7 64bit μου συμβαίνει ακριβώς αυτό που περιγράφεις με την κάρτα ήχου... μια στο τόσο θα ανοιξω και ενώ θα την αναγνωρίζει δεν θα ακούγεται ήχος...με restart όλα καλά!

 

Αυτό σημαίνει οτι τα win είναι για πέταμα? όχι... ούτε τα Linux όμως....

 

Το ξαναλέω ΔΕΝ χρησιμοποιώ linux...

Τώρα θα στήσω ένα laptop για web development και θα του βάλω linux... ποιος ξέρει μπορεί μετα απο ώρες χρήσης η απόψεις μας να ταυτιστούν  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εε καλά, δεν είναι ούτε δα τόσο μεγάλο πρόβλημα ούτε συμβαίνει και τόσο συχνά στα windows. Δεν λέω, μαγκιά, αλλά δεν είναι και deal breaker.

 

Δεν ισχυρίστηκα πως είναι "deal breaker", αλλά πως σου δίνει μια "καλή ιδέα" για το λειτουργικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ ubuntu από το Ιανουάριο του 2010, τον τελευταίο χρόνο lubuntu και πριν από αυτά είχα windows xp όλα σε έναν υπολογιστή από το 2004. Πρόβλημα με εγκατάσταση δεν είχα ποτέ, όλες δούλευαν από την αρχή.

 

Τα βασικά πλεονεκτήματα που δεν με κάνουν να γυρίσω στα windows είναι:

Όπως γράφτηκε από τον gadget όλα αυτά τα χρόνια ο υπολογιστής τρέχει το ίδιο γρήγορα, πολύ γρηγορότερα από τα windows που είχα τότε και σε χαμηλότερη θερμοκρασία, και έχω μόνιμα ολοκαίνουριο λογισμικό με ότι συνεπάγεται αυτό: ασφάλεια, δυνατότητες, εμφάνιση

Όλα είναι ωραία και τακτοποιημένα στο software center ή στο synaptic

Η κοινότητα των χρηστών είναι πολύ ενεργή στην βοήθεια

Σε μαθαίνει να σέβεσαι αυτούς που πουλάν το λογισμικό τους και να εκτιμάς αυτούς που στο δίνουν δωρεάν.

 

Με αυτά έχω γλιτώσει την αγορά νέου pc μιας κάνω όλα αυτά που θέλω, απλά πράγματα σαν την ξανθιά των παραδειγμάτων.

Α το ubuntu το έμαθα από το noiz, νομίζω το είχε προτείνει ο evris σε κάποιο θέμα. Το linux γενικά το έμαθα από το πρόγραμμα one laptop per child.

 

Η canonical είχε βγάλει ένα kickstarter για ένα κινητό με ubuntu που θα μπορούσε να αντικαταστήσει τελείως το desktop (το δικό μου ;D) αλλά δεν μάζεψε το απαραίτητο ποσό, αλλά νομίζω πως κάτι ετοιμάζεται. Βλέπω τα χαρακτηριστικά από τα φθηνά tablet και στενοχωριέμαι που τα έχουν οι περισσότεροι μόνο για gameboy στα παιδάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου