Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερο Λογισμικό. Ποια είναι η γνώμη σας;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι τελικός χρήστης. End user που λένε...δεν έχω καμία σχέση με ανάπτυξη κώδικα,projects,προγραμματισμό.

 

Πρώτη φορά έβαλα linux suse 6.2 το 1997.Ακόμα έχω το κουτί :) το είχα αγοράσει.

 

Τα τελευταία 9 χρόνια χρησιμοποιώ gentoo. Παντού όμως. Μόνο σε ένα laptop έχω dual boot με windows.

 

  Συμφωνώ με τους περισσότερους για την σταθερότητα και για την πλήρη αξιοποίηση της ισχύς ενός μηχανήματος,για βάσεις δεδομένων,ανάκτηση δεδομένων κτλ κτλ κτλ. Δυστυχώς όμως για να αξιοποιήσεις τις δυνατότητες ενός τέτοιου λειτουργικού θα πρέπει  να ανήκεις στον χώρο της πληροφορικής ή να είσαι πρόθυμος να μελετήσεις το αντικείμενο. Σίγουρα η αυτοματοποίηση που υπάρχει τα τελευταία χρόνια σε πιο φιλικές προς τον χρήστη διανομές έχει εξελιχθεί. Αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις δεν είναι αρκετό.

 

 

 

  Εκεί που υστερεί το linux είναι στο θέμα των εφαρμογών. Και ειδικά για επαγγελματικές εφαρμογές. Από προσωπική εμπειρία πέρα από το θέμα του ήχου συνάντησα πολλά προβλήματα σε λογιστικές εφαρμογές,σε τοπογραφικές/γεωγραφικές εφαρμογές,σε αναβαθμίσεις κινητών,σε σαρωτές (scanners),σε ποιότητα εκτύπωσης κάποιων εταιριών και σε πολλά άλλα. Που στην περίπτωση που τα χρειαζόμουν επαγγελματικά και καιγόμουν φυσικά δεν θα στηριζόμουν σε wine,vm ή άλλα emulator. Φυσικά υπάρχουν και προγράμματα επί πληρωμή σε linux για αυτές τις εφαρμογές αλλά το πρόβλημα ξεκινάει στην ευρέως χρήση "κλειστών" επεκτάσιμων αρχείων. Οπότε κατά κάποιο τρόπο "εκβιάζεσαι" να συμβαδίσεις με τους πολλούς.

 

 

Εν ολίγοις , για τον μέσο χρήστη είναι πολύ καλό το linux. Για πιο απαιτητικούς χρήστες θα μπορούσε να είναι καλύτερα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου