Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερο Λογισμικό. Ποια είναι η γνώμη σας;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

speak for yourself   ;)

 

;D ;D ;D ;D  ;D ;D

 

Γιατι δεν απαντας φιλαρακι? απλη ερωτηση σου εκανα.Εσυ την λυνεις και την δενεις τη μηχανη του αυτοκινητου σου?;DΓιατι φοβασαι να απαντησεις? Μηπως γιατι αντιλαμβανεσαι οτι οσο χαζο ειναι να ισχυριστει καποιος οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των ατομων ασχολειται με κατι τετοιο αλλο τοσο γελοιο ειναι να αναφερεις τους σερβερ σαν επιχειρημα και σαν κατι που αφορα τον χρηστη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Darwin_%28operating_system%29#History

 

ονειροχορευτη....

 

ακομα και να μην δενεις και να λυνεις τον υπολογιστη σου... ο υπολογιστης σου ειναι

 

unix (BSD για την ακριβεια...) με πιο νεανικα μαλλια  ;D

 

(και ειναι ενα απο τα καλυτερα του χαρακτηριστικα...)

 

η αλλιως...

[flash=200,200]

 

;D

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Darwin_%28operating_system%29#History

 

ονειροχορευτη....

 

ακομα και να μην δενεις και να λυνεις τον υπολογιστη σου... ο υπολογιστης σου ειναι

 

unix με πιο νεανικα μαλλια  ;D

 

(και ειναι ενα απο τα καλυτερα του χαρακτηριστικα...

 

 

Eμενα αγαπητε μου δεν με ενδιαφερουν οι ριζες...αν ειναι  unix η free bsd με...botox ;D εμενα με ενδιαφερει το τελικο αποτελεσμα.Και το the best of both worlds ειναι σιγουρα το macaki 8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα αγαπητε μου δεν με ενδιαφερουν οι ριζες...αν ειναι  unix η free bsd με...botox ;D εμενα με ενδιαφερει το τελικο αποτελεσμα.Και το the best of both worlds ειναι σιγουρα το macaki 8).

 

 

απλα εσυ χρημημοποιεις μονο τον one world..... και την λες στον αλλον world που εχει και δυνατοτητες πολλες..  και που ηρθαν for free.... στον δικο σου....

 

πολλες απο τις δυνατοτητες αυτες.,,που χαιρεσαι.....τις εχουν φερει οι ριζες...

 

 

 

ειχα μεχρι τωρα 2 mac και ειμαι ευχαριστημενος... αλλα με OSX (darwin)

 

με OS9 δεν θα το ακουμπαγα διοτι ... δεν εχω λεφτα για ενα κομπιουτερ ΜΟΝΟ για μουσικη πχ και σχετικα κλειστο λογισμικο μονο....

 

ενω με το OSX ειναι πραγματικα... πολυεργαλειο...

(και δοξα το θεο τα προγραμματα που ειχα + dongles ...απο τις εποχες ΠιΣι

CUBASE / ABLETON παιζουν και με το παραπανω.....)

 

peace out...

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

απλα εσυ χρημημοποιεις μονο τον one world..... και την λες στον αλλον world που εχει και δυνατοτητες πολλες..  και που ηρθαν for free.... στον δικο σου....

 

πολλες απο τις δυνατοτητες αυτες.,,που χαιρεσαι.....τις εχουν φερει οι ριζες...

 

 

 

ειχα μεχρι τωρα 2 mac και ειμαι ευχαριστημενος... αλλα με OSX (darwin)

 

με OS9 δεν θα το ακουμπαγα διοτι ... δεν εχω λεφτα για ενα κομπιουτερ ΜΟΝΟ για μουσικη πχ και σχετικα κλειστο λογισμικο μονο....

 

ενω με το OSX ειναι πραγματικα... πολυεργαλειο...

(και δοξα το θεο τα προγραμματα που ειχα + dongles ...απο τις εποχες ΠιΣι

CUBASE / ABLETON παιζουν και με το παραπανω.....)

 

peace out...

 

 

 

Το θεμα φιλε μου σου ξαναλεω ειναι τι δουλευει και τι οχι.Οπως ειπα εχω χρησιμποποιησει και τα τρια λειτουργικα αρα εχω εμπειρια και απο τους τρεις κοσμους οχι μονο απο τον ενα και εχω δει τι παιζει.Αν τα βαλεις κατω βλεπεις τι λειτουργει και τι οχι στο καθενα.Πχ στη μουσικη παρολο που χρησιμοποιω και προτιμω το mac ειναι δυνατον να ισχυριστω οτι τα windows εχουν υποδεεστερα εργαλεία? θα ηταν τεραστιο ψεμα που ευκολα θα μπορουσε να διαψευσθει.Στο Linux πχ βλεπεις οτι κατι τετοιο δεν ισχυει...πολυ πισω σε εφαρμογες τετοιου τυπου.Αν κανεις το ιδιο και με αλλες κατηγοριες βλεπεις ξεκαθαρα τι συμβαινει.Το λινουξ στο desktop μονο βοηθητικο μπορει να ειναι ποτε πρωταγωνιστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα φιλε μου σου ξαναλεω ειναι τι δουλευει και τι οχι.Οπως ειπα εχω χρησιμποποιησει και τα τρια λειτουργικα αρα εχω εμπειρια και απο τους τρεις κοσμους οχι μονο απο τον ενα και εχω δει τι παιζει.Αν τα βαλεις κατω βλεπεις τι λειτουργει και τι οχι στο καθενα.Πχ στη μουσικη παρολο που χρησιμοποιω και προτιμω το mac ειναι δυνατον να ισχυριστω οτι τα windows εχουν υποδεεστερα εργαλεία? θα ηταν τεραστιο ψεμα που ευκολα θα μπορουσε να διαψευσθει.Στο Linux πχ βλεπεις οτι κατι τετοιο δεν ισχυει...πολυ πισω σε εφαρμογες τετοιου τυπου.Αν κανεις το ιδιο και με αλλες κατηγοριες βλεπεις ξεκαθαρα τι συμβαινει.Το λινουξ στο desktop μονο βοηθητικο μπορει να ειναι ποτε πρωταγωνιστης.

 

Τα windows μεταξυ μας.. σε φαση DAW ...ειναι λιγο.. λογω μη υπαρξεως του core audio .. ωστε να εχεις πανω απο μια καρτα ηχου και να φαινεται σαν ενα συστημα....

και γιατι εκτος απο την RME πολλοι drivers δεν ειναι τοσο...επαγγελματικοι....

(με τη motu θελεις τρισαγιο για να δουλεψει στο configuration σου...η αλλιως ... αμα δουλευει εχει καλως αμα οχι... μαυρο φιδι που σε εφαγε...)

 

το Linux σε DAW υστερει.... αυτο ναι.. αλλα οχι σαν desktop γενικα...

 

 

ασε που ειδικα με το WINE αλλα και ολα τα virtualization (VirtualBox,Parrallels,VMWAre)

αμα θελεις (ενα-δυο-πεντε) απο τα προγραματα απο windows τα εχεις....

 

εκτος λοιπον απο DAW και Adobe related (photoshop etc και αυτα απο λογους πολιτικης και οχι τεχνολογιας....)...καμια σχεση κατα την γνωμη μου....

 

 

απλα.. οπως σε ολα...για  τη χρηση τη δικια σου δεν ειναι καταλληλα τα λινουξ

 

αυτο ομως δεν σημαινει οτι.. εκφραζεις την πλειοψηφια ..

 

ενας αλλωστε απο του λογους που χρεοκοπησαμε σαν χωρα ειναι οτι αντι να βαλουμε

open office στο δημοσιο σαν ολες τις σοβαρες χωρες (φιλανδια/γερμανια/βελγιο/σκωτια και αλλοι...) εμεις χρεωθηκαμε για τον καθε ξυστη full office licence.... γιατι ειμαστε πολυ large  ;D

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

απλα.. οπως σε ολα...για  τη χρηση τη δικια σου δεν ειναι καταλληλα τα λινουξ

 

αυτο ομως δεν σημαινει οτι.. εκφραζεις την πλειοψηφια ..

 

 

 

 

H πλειοψηφια εχει ηδη μιλησει φιλε μου.Οταν το linux που μετραει πλεον δεκαετιες ζωης, ειναι δωρεαν, εχει τα παντα, τα κανει ολα και συμφερει εν συντομια, εχει μετα βιας ενα 3 με 4 % των χρηστων με το μερος του(εκ των οποιων οι περισσοτεροι το εχουν dual boot με windows) τοτε νομιζω οτι δεν χρειαζεται να προσθεσει κανενας τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πλειοψηφια εχει ηδη μιλησει φιλε μου.Οταν το linux που μετραει πλεον δεκαετιες ζωης, ειναι δωρεαν, εχει τα παντα, τα κανει ολα και συμφερει εν συντομια, εχει μετα βιας ενα 3 με 4 % των χρηστων με το μερος του(εκ των οποιων οι περισσοτεροι το εχουν dual boot με windows) τοτε νομιζω οτι δεν χρειαζεται να προσθεσει κανενας τιποτα αλλο.

 

Το Linux μετρά μεν δεκαετίες ύπαρξης, αλλά όχι ως λειτουργικό που απευθυνόταν στον home user. Η ιδέα ότι μπορεί να αποτελέσει το "αντίπαλο δέος" στην αγορά των ερασιτεχνών της πληροφορικής είναι πολύ πρόσφατη, κατ' αναλογία. Πηγαίνει δε, εξαιρετικά καλά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Linux μετρά μεν δεκαετίες ύπαρξης, αλλά όχι ως λειτουργικό που απευθυνόταν στον home user. Η ιδέα ότι μπορεί να αποτελέσει το "αντίπαλο δέος" στην αγορά των ερασιτεχνών της πληροφορικής είναι πολύ πρόσφατη, κατ' αναλογία. Πηγαίνει δε, εξαιρετικά καλά.

 

 

Το linux ειναι δωρεαν,το linux διατεινεται οτι ειναι super user friendly,οτι εχει οτι προγραμμα θες εφαμιλλο η καλυτερο των αλλων λειτουργικών κτλ κτλ κτλ κτλ.ΑΝ ολα αυτα ισχυαν θα το ειχε τουλαχιστον ενα 25-30% των windows χρηστων, αν μη τι αλλο τουλαχιστον καθε μεσος χρηστης θα ειχε linux αλλα δεν συμβαινει αυτο.

 

Το θεμα ειναι οτι ακομα και αν περασουν και αλλες δεκαετιες οσο  παρεμενει open και κατακερματισμενο τιποτα δεν θα αλλαξει.Αντι για 600 distros  και αναρχια δεν φτιαχτουν κανα δυο μονο με πραγματικα standard  το linux θα μεινει εκει που ηταν παντα.Χομπιστικη τριτη εναλλακτική.

 

Χαρακτηριστικο ειναι τα οσα λεει ο co-developer του gnome και του mono:

 

“This killed the ecosystem for third party developers trying to target Linux on the desktop. You would try once, do your best effort to support the “top” distro or if you were feeling generous “the top three” distros. Only to find out that your software no longer worked six months later.”

 

Αν λοιπον ολα παραμεινουν open και κατακερματισμενα χωρις standards το  linux θα παραμεινει στο ρολο του κομπαρσου στο desktop.Tα πλεονεκτηματα του ελευθερου λογισμοκου γινονται στην ουσια μειονεκτιματα στο desktop.Οσο για τα επιχειρηματα του στυλ servers supercomputers και τα σχετικα ας αναρωτηθει ο καθενας ποτε χρειαστηκε να δουλεψει πανω σε server  η σε supercomputer(η αν ξερει καλα καλα τι ειναι) και θα παρει την απαντηση για το ποσο αυτα αφορουν μια συγκεκριμενη πολυ μικρη μεριδα ανθρωπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου