Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερο Λογισμικό. Ποια είναι η γνώμη σας;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τεχνικά θεωρώ ότι οι πάροχοι μπορούν να εφαρμόσουν traffic shaping,για να περιορίσουν το file sharing.

Απλά πιστεύω ότι ξέρουν και οι ίδιοι πως κάτι τέτοιο δεν τους συμφέρει.

Χωρίς file sharing,δεν ξέρω τι νόημα θα είχαν οι 24άρες και οι VDSL..

 

Slightly off-topic: Στη Βρετανια εχει αρχισει να γινεται υπο καποια μορφη αυτο που περιγραφεις. O δικος μου παροχος πχ εχει πλεον μπλοκαρει μερικα απο τα μεγαλυτερα torrent websites (βλεπε επισυναψη).

 

Βεβαια το ποσο αποτελεσματικο ειναι αυτο ειναι...debatable ας πουμε μιας και

α) οπως ειπες ξεπηδανε συνεχεια τετοια site

β) υπαρχουν direct proxies για τα διαφορα μεγαλα site μεσα στα top-10 google search results

γ) ειναι πολυ ευκολο για εναν εμπειρο χρηστη να παρακαμψει το συγκεκριμενο block

 

Σε περιπτωση γνωστου μου, το πανεπιστημιο του (USA) μπλοκαρε ολη την κινηση στα default TCP/UDP ports που χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι p2p clients μετα απο προστιμο που τους επιβληθηκε.

blocked.jpg.25614502f97bc1975c4443ed2bb46a5c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί ένα bullet proof σύστημα. Είναι τόσο απλό.

Και όμως, έχω την εντύπωση (δεν είμαι ακόμα απόλυτα σίγουρος)...ότι η Adobe έχει βρεί τη λύση…Δείτε λίγο πώς λειτουργεί το DPS σύστημά της (τρόπος σχεδιασμού, τρόπος χρέωσης…) γιατί -νομίζω- ότι έτσι είναι το μέλλον

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κανένα desktop λειτουργικό δεν πρόκειται στο μέλλον να έχει τους ρυθμούς και τα ποσοστά ανάπτυξης στα οποία αναφέρεσαι, για ένα βασικό λόγο : η αγορά είναι κορεσμένη. Δεν είμαστε στην αυγή της πληροφορικής, όπου ένα λειτουργικό (όσο κακό/δύσχρηστο) και αν ήταν, μοιραία θα έτρεχε στο 99% των συσκευών που υποστηρίζει. Δες π.χ. το Mac OS X, το οποίο είναι όντως περισσότερο εύχρηστο κλπ κλπ από τα Windows... αυτό λοιπόν γιατί δεν παίρνει το 20-30% των χρηστών;

 

 

 

H διαφορα ειναι οτι το mac δεν ειναι λειτουργικο μονο...ειναι πακετο...λειτουργικο και hardware σε ενα.Αυτο σημαινει σημαινει οτι για να τρεξεις το osx θα πρεπει να παρεις και τον υπολογιστη απο αυτους και το συγκεκριμενο γεγονος και μονο αποθαρρυνει τους περισσοτερους.Βεβαια πλεον αυτο ειναι σχετικα απλο να γινει γιαυτο ολο και περισσοτεροι αγοραζουν hardware κομματι κομματι για να στησουν pc που θα τρεχει osx απροβληματιστα(και θα τους ερθει απειρως φθηνοτερα απο ενα mac pro).Και ειναι λογικο να το κανουν γιατι με το osx εχουν προσβαση σε εξαιρετικα apps industry standard και μη, χωρις παιδικες ασθενεις με drivers σταθεροτητες και τα σχετικα.Εγω δεν ξερω κανεναν που να στηνει τουμπανο pc για να βαλει linux.Πληρωνεις τοσα λεφτα για το hardware θες να εχεις και αντιστοιχο λειτουργικο οχι "ε καλα μη παραπονιεσαι και αν δεν δουλευει κατι,ειναι τζαμπα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως, έχω την εντύπωση (δεν είμαι ακόμα απόλυτα σίγουρος)...ότι η Adobe έχει βρεί τη λύση…Δείτε λίγο πώς λειτουργεί το DPS σύστημά της (τρόπος σχεδιασμού, τρόπος χρέωσης…) γιατί -νομίζω- ότι έτσι είναι το μέλλον

 

Προφανώς δεν μπορώ να αποκλείσω ότι μπορεί να φτιαχτεί σύστημα που να δυσκολέψει τόσο πολύ τους crackers ωστε να μην αξίζει τον κόπο. Το συγκεκριμένο σύστημα δεν το γνωρίζω.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης το να εχεις το μεγαλυτερο μερος της αγορας δεν σε κανει αυτοματα και καλυτερο ξερεις

 

παραδειγμα... ο Internet ExploDer  ;D

κοιτα την εικονα και θα καταλαβεις...

 

και btw για να συνεχισω σε αυτο που λεει ο Trolley...

και το Android ειναι απο κατω linux αλλα και το iOS...

 

δηλαδη ηδη δεν μπορεις να πεις οτι δεν εχει μπει για τα καλα στη καθημερινη ζωη....

 

 

και για να προσθεσω ... και στην επαγγελματικη ειχει μπει

απλα το μοντελο εμπορικης εκμεταλευσης ειναι πισω απο το Support

 

δηλαδη ενας ερασιτεχνης ειναι μονος του να δει τι συμβαινει αν κατι δεν παει καλα...

 

ενας επαγγελματιας ομως εχει Support απο την ιδια την εταιρια (eg RedHat) αφου τους πληρωνει καποιο ποσο το μηνα και εχει και το Business version του Distro

μαζι με ενα καλα συνεργαζομενο Stack εφαρμογων και τεχνολογιων...

 

 

 

 

 

 

 

 

7pOwI.jpg.8399f631c29ef217fcc20bf4dc67caa3.jpg

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν μπορώ να αποκλείσω ότι μπορεί να φτιαχτεί σύστημα που να δυσκολέψει τόσο πολύ τους crackers ωστε να μην αξίζει τον κόπο. Το συγκεκριμένο σύστημα δεν το γνωρίζω.

Δεν θα το έλεγα συστημα αλλά αλλαγή νοοτροπίας περισσότερο. Αξιζει, εάν είναι και η δουλειά σου να ρίξεις μια ματιά στο οικονομικό μοντέλο που ετοιμάζουν.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης το να εχεις το μεγαλυτερο μερος της αγορας δεν σε κανει αυτοματα και καλυτερο ξερεις

 

παραδειγμα... ο Internet ExploDer  ;D

κοιτα την εικονα και θα καταλαβεις...

 

και btw για να συνεχισω σε αυτο που λεει ο Trolley...

και το Android ειναι απο κατω linux αλλα και το iOS...

 

δηλαδη ηδη δεν μπορεις να πεις οτι δεν εχει μπει για τα καλα στη καθημερινη ζωη....

 

 

και για να προσθεσω ... και στην επαγγελματικη ειχει μπει

απλα το μοντελο εμπορικης εκμεταλευσης ειναι πισω απο το Support

 

δηλαδη ενας ερασιτεχνης ειναι μονος του να δει τι συμβαινει αν κατι δεν παει καλα...

 

ενας επαγγελματιας ομως εχει Support απο την ιδια την εταιρια (eg RedHat) αφου τους πληρωνει καποιο ποσο το μηνα και εχει και το Business version του Distro

μαζι με ενα καλα συνεργαζομενο Stack εφαρμογων και τεχνολογιων...

 

 

Nαι δεν σε κανει καλυτερο παντα... αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση ομως απλα ειναι καλυτερα και τα  windows και το osx.Το linux παντα τα παει καλα οταν υπαρχουν πολυ συγκεκριμενες δουλειες με πολυ συγκεκριμενο hardware(γιαυτο αλλωστε χρησιμοποιειται και σε supercomputers) αλλα το desktop δεν ειναι ετσι....το να παιρνεις παραδειγμα το τι γινεται στα τηλεφωνα δεν νομιζω οτι ειναι ενδεικτικο...εξαλλου ποιες ειναι οι φοβερες εργασιες που κανεις απο το τηλεφωνο σου?

 

Oσο για το IOS... ΔΕΝ ειναι linux.Eιναι mobile εκδοση του Osx-το οποιο βασιστηκε στο Darwin και στο Nextstep το οποιο με την σειρα του βασιστηκε στο FreeBsd και στο Νetbsd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσει με το πως προσπερνάτε το συγκεκριμένο ποστ εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=202523.msg790305#msg790305

 

Μιας και αναφέρατε το hardware δηλαδή...

 

Δεν έχετε να δώσετε μια απάντηση στην "MICRO$OFT";

 

Η έχετε πάει ήδη να αγοράσετε το καινούργιο σας PC;   ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσει με το πως προσπερνάτε το συγκεκριμένο ποστ εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=202523.msg790305#msg790305

 

Δεν έχετε να δώσετε μια απάντηση στην "MICRO$OFT"

 

Η έχετε πάει ήδη να αγοράσετε το καινούργιο σας PC;   ;D

 

 

Eσυ μεγαλε ακομα δεν μας ειπες τι κανεις με το Arch Linux που λες οτι εχεις.....οταν σε ρωταμε συγκεκριμενα και χρησιμα πραγματα την κανεις γαργαρα...κανεις κατι χρησιμο η απλα αλλαζεις συνεχως window managers ,scripts για το conky και προσπαθεις να φτιαξεις το ποιο διαστημικο desktop  για να το μοιραστεις με τους απανταχου linux θιασωτες και να χαιρεστε? κανεις κατι χρησιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου