Προς το περιεχόμενο

Mega συγκριτικό σε 11 Jazz Archtop Guitars


makam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικές μου προτιμήσεις

 

Heritage Super Eagle

Heritage Golden Eagle with built in humbucker

Gibson L5 CES

Gibson L4 CES  

 

όμως μου άρεσαν όλες ηχητικά (και εμφανισιακά φυσικά).

 

Αυτές με τους floating, ακούγονται πιο woody και bright (θα με πήγαιναν σε άλλο παίξιμο) σαν να πιάνουν καλύτερα τον χαρακτήρα του οργάνου.

 

Η Heritage Sweet Sixteen with floating pickup πολύ all around όργανο, και ευχάριστη έκπληξη η Heritage H 550 με πολύ καλό definition.

 

Όλες όμως είναι υπέροχες!

 

 

 

 

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

Νάμαστε πάλι λοιπόν, για να διευκρυνίσω λίγο ακόμα την κατασκευή και αίσθηση που αφήνει το κάθε όργανο, τουλάχιστον στα δικά μου χέρια και αυτιά...

 

Ολες οι κιθάρες του τεστ έχουν long scale necks (25,5") εκτός της Gibson L4 που έχει 24,75" και των δύο Eastman που έχουν το ενδιάμεσο μήκος των 25".

Αυτό από μόνο του καθορίζει τον ήχο, αλλά και την αίσθηση στο παίξιμο, αφού αυτοί με τα μικρότερα δάκτυλα θα βολευτούν καλύτερα στις κοντύτερες ταστιέρες και το ανάποδο.

Οι Eastman θα έλεγα ότι βρίσκονται ανάμεσα, αλλά μη ξεχνάμε πως έχουν 1 3/4" nut width κι επομένως η αίσθησή τους φέρνει πιο κοντά στις μεγάλες ταστιέρες.

Εγώ προσωπικά προτιμώ τις μεγαλύτερες ταστιέρες και σαν αίσθηση αλλά και σαν ήχο, αφού έχουν πιο 'καλά' πρίμα και τα μπάσα τους δεν λασπώνουν. Αυτό βέβαια αφορά αυτές με τους built in humbuckers, γιατί όταν μια κιθάρα φορά floating pickup τα ψηλά έχουν καλύτερη ευκρίνεια και τα μπάσα είναι πιο σφιχτά.

Η διαφορά του scale length γίνεται αρκετά αισθητή αν κάποιος παίξει π.χ μια Gibson ES 175 και μια Gibson Tal Farlow. Και οι δύο έχουν laminate κατασκευή, παρόμοιο όγκο ηχείου, ίδιους μαγνήτες αλλά ακούγονται διαφορετικά. Με την Tal Farlow σαφώς να υπερέχει.

Οι κιθάρες με floaters πάλι, ακούγονται πιο 'κοντά' στον ακουστικό ήχο του οργάνου και όσο η ένταση ανεβαίνει, τόσο πλησιάζουν σε χροιά τον ήχο των humbuckers. 

Ετσι για να το πώ λίγο πιο απλά.

Οταν οι εντάσεις μένουν χαμηλά, οι κιθάρες με built in humbuckers ακούγονται γεμάτες και γλυκά. Οταν όμως οι εντάσεις ανέβουν αρκετά, ο jazz ήχος τους χάνεται και μαζί και η ευκρίνεια.

Από την άλλη οι floaters σε ψηλές εντάσεις βγάζουν αυτή τη γλύκα και αποκτούν τον απαραίτητο όγκο.

Αυτός είναι και ο λόγος που ο George Benson συνήθως παίζει με floaters, αφού παίζει σχεδόν πάντα σε μεγάλες σκηνές και όχι σε clubs...

Aυτά για τώρα, περιμένω τις ερωτήσεις και απορίες και επανέρχομαι με τις παρατηρήσεις για τον ακουστικό ήχο, που κι εκεί υπάρχουν εκπλήξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δάσκαλε, ωραία έκπληξη! Τέτοιο ονειρεμένο "ενδεκάλημμα" (όπως λέμε δίλημμα) είναι σαν οξυγόνο στην πραγματικότητα που βιώνουμε.

Όλες τους είναι θεές! Κάθε μια με το ύφος της και την προσωπικότητά της.

Τώρα, θέλεις το κομμάτι, θέλεις τα ελλατωμματικά αυτιά μου, ίσως και τ' ότι είμαι biased από τα δικά μου βιώματα, ποιο πολύ μου άρεσε η Golden Eagle (με τον floating) και λιγότερο η 550. Μη φανταστείς με μεγάλες διαφορές. Η Golden μου φάνηκε ποιο "ανοιχτή" με μεγαλύτερη έκταση και περισσότερο ακουστικό χαρακτήρα, η 550 μου φάνηκε ποιο "κλειστή". Όμως, ο ποιο κοντινός ήχος γι' αυτό το κομμάτι μου φάνηκε αυτός από τις L4 και L5. Σ' αυτό μάλλον θα φταίνε τ΄ακούσματα. Τώρα βέβαια επειδή έτυχε να κρατήσω στα χέρια μου για δυο μέρες αυτήν την καταπληκτική L5 όταν αφήχθει στην Αθήνα, θα ήταν άδικο μάλλον να μην πω ότι απ' όσες έχω γνωρίσει είναι η κορυφαία.

Εν ολίγοις αν μου 'λεγες διάλεξε μία θα είχα χοντρό θέμα...

Να 'σαι καλά, να μας δίνεις τέτοια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...
  • Guru
Στις 17/2/2014 στις 11:52 ΜΜ, fusiongtr είπε

Εξαιρετικό από όλες τις απόψεις Μάκη, ευχαριστούμε πολύ (και για το ωτο-οφθαλμόλουτρο που προσφέρουν τα video).

 

Όλα αυτά τα σκάφη είναι δικά σου? 😮😮

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν το tone της κιθάρας στο πρώτο video με την Heritage Super Eagle, είναι στο ίδιο level με τις άλλες κιθάρες (μου ακούγεται σαν να το έχεις λίγο κομμένο-rolled off).

 

Διαφορετικοί και φοβεροί όλοι οι ήχοι, καθένας σε πάει σε άλλο παίξιμο (για τα γούστα μου), και βέβαια φοβερό παίξιμο.

Να διευκρινίσω επειδή αρκετοί ρώτησαν, τα tone pots σε όλες τις κιθάρες του τεστ είναι full open (αλλιώς δεν θα υπήρχε αντικειμενικότητα στο τεστ), απλά η Heritage Super Eagle ίσως λόγω του τεράστιου σκάφους της - 18" - έχει έναν πιό μπασο-μεσαίο ήχο από τις υπόλοιπες και το λέω με κάποια σιγουριά γιατί και οι 2 Super Eagle που έχω έχουν παρόμοιο ηχόχρωμα. Για να μην πω για αυτή την μαγική αίσθηση που έχουν αυτά τα τεράστια σκάφη των 18 ιντσών, όταν τα κρατάς και τον τρόπο που σου δίνουν τη νότα τους!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου