Προς το περιεχόμενο

Γρήγορη ερώτηση για χορδές μπάσου πριν την ηχογράφηση.


gadget

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν. Έχω ενα squier vm jazz και πρίν κανά χρόνο του είχα κάνει setup και χορδές κλασσικά. Κούρδισμα και γενικά playability όλα κομπλέ απο τότε.Και απο ήχο

 

Είχα πάρει πριν 2-3 εβδομάδες κάτι χορδές marshall γιατί ήταν φτηνές και είπα να τις δοκιμάσω.

 

Δεν τις έχω βάλει ακόμα οπότε το ερώτημα μου είναι το εξής.

Απο το πουθενά κανονίσαμε ηχογράφηση την Κυριακή οπότε εγώ τώρα

 

α) Αλλάζω χορδές και βάζω τις μάρσαλ?

β) Τις βράζω?

γ) Κάνω το άλλο κόλπο που είχα δεί αλλά δεν το βρίσκω τώρα?

δ) Μένω στα αυγά μου?

ε) Παίρνω precision?

 

Θενκ γιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν. Έχω ενα squier vm jazz και πρίν κανά χρόνο του είχα κάνει setup και χορδές κλασσικά. Κούρδισμα και γενικά playability όλα κομπλέ απο τότε.Και απο ήχο

 

Είχα πάρει πριν 2-3 εβδομάδες κάτι χορδές marshall γιατί ήταν φτηνές και είπα να τις δοκιμάσω.

 

Δεν τις έχω βάλει ακόμα οπότε το ερώτημα μου είναι το εξής.

Απο το πουθενά κανονίσαμε ηχογράφηση την Κυριακή οπότε εγώ τώρα

 

α) Αλλάζω χορδές και βάζω τις μάρσαλ?

β) Τις βράζω?

γ) Κάνω το άλλο κόλπο που είχα δεί αλλά δεν το βρίσκω τώρα?

δ) Μένω στα αυγά μου?

ε) Παίρνω precision?

 

Θενκ γιου!

 

Τι μουσικη παιζεις?

 

Η μαρσαλ για μια ηχογραφηση μια χαρα θα ειναι...Μετα απο 3 προβες θα ειναι σαν παλιες.

Εγω ψηφιζω α+ε. :) Αν βεβαια παιζεις κατι που δεν θες καθολου attack και sustain(πχ Jazz)

ασε τις παλιες :)

Γ@μιουνται οι ΠΑΕ - @στερα ολε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις βράζεις;

 

Το έχει πραγματικά κάνει κάποιος αυτό;

 

 

 

εγω... και καταλαβα οτι απλα καθαριζει η χορδη απο την πολυ μπιχλα... τιποτε αλλο...

Σε περιπτωση που υπαρχει ΠΟΛΥ μπιχλα, βοηθαει και στο να ακουστει το οργανο λιγο καλυτερα

Γ@μιουνται οι ΠΑΕ - @στερα ολε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@rivera: αδερφέ τι να σου πώ! Το ακούω συχνά και μιας και με το μαγείρεμα τα πάω καλύτερα απο ότι με το μπάσο μου ακούγεται εύκολη λύση :P

 

@Shamos: Παίζουμε indie/alternative rock αλλά το συγκεκριμένο που θα ηχογραφήσουμε μας έχει βγεί λιγάκι πιο δυνατό (στονερίζει)

 

γενικά με το μπάσο σοβαρά ασχολούμαι 6-7 μήνες τώρα... και ηχογράφηση τέτοια δεν έχω κάμει ποτέ ξανα στη ζωή μου όλη.

 

Αν εννοείς 3 πρόβες πάντως πριν την ηχογράφηση με το ζόρι να καταφέρουμε να κάνουμε 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τις Marshall τις παίρνω καμιά φορά και για λίγα παιξίματα είναι μια χαρά.

 

Εννοείται ότι θα αλλάξεις χορδές για την ηχογράφηση  ;) Κάνα- δύο μέρες πριν, βλέπεις το set up, ρυθμίζεις αν θέλει κάτι, παίζεις λίγο για να πάρεις τα «μπόσικα».

 

Το τρικ που λες είναι το έντονο κοπάνημα  ;D

 

@Riviera: Τις βράζεις και τις παραβράζεις- λύση εκτάκτου ανάγκης φυσικά  ;)

 

ΥΓ: Αν πας να γράψεις κάτι σε στιλ motown (λέμε τώρα)  ;D μην αλλάξεις τις χορδές (όπως σου λέει και ο Shamos, για να έχεις αυτή την χαρακτηριστική μπασαδούρα  ;D Και εκεί ναι, θα πάρεις το Precision  :D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά με το μπάσο σοβαρά ασχολούμαι 6-7 μήνες τώρα... και ηχογράφηση τέτοια δεν έχω κάμει ποτέ ξανα στη ζωή μου όλη.

 

Ε τότε άσε τις χορδές και το πληκτρολόγιο και πιάσε το μπάσο ASAP. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε άσε τις χορδές και το πληκτρολόγιο και πιάσε το μπάσο ASAP. :)

 

Και έλεγα τι ξέχασα να φέρω μαζί μου στη δουλειά! Το μπάσο μου ρε φούστη μου :P :P :P

 

2 χρόνια το εχω και παίζω και κάμποσα παραπάνω κιθάρα απλα 6 μήνες τώρα έγινα μπασίστας στην μπάντα...

καλός δεν είμαι σε τίποτα απο τα δύο αλλά τουλάχιστον στο μπάσο παίζω 1 νότα το λεπτό και το κρύβω. :P

 

Θενκς για τις συμβουλές. οπότε  αύριο μεθαύριο αλλάξω χορδές, μαζύεω λεφτά για precision :P και επιστρέφω με το αποτέλεσμα της ηχογράφησης ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα παντως με καινουργιες χορδες ΚΑι ενα καλο σεταρισμενο μπασο ΚΑΙ με εναν ανθρωπο που να εχει εμπειρια στο να ηχογραφει το μπασο, εισαι μια χαρα... Απλα ακου την συμβουλη του riviera συντομα :) Καλο γραψιμο ...

Γ@μιουνται οι ΠΑΕ - @στερα ολε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα παντως με καινουργιες χορδες ΚΑι ενα καλο σεταρισμενο μπασο ΚΑΙ με εναν ανθρωπο που να εχει εμπειρια στο να ηχογραφει το μπασο, εισαι μια χαρα... Απλα ακου την συμβουλη του riviera συντομα :) Καλο γραψιμο ...

 

Όλα τα παραπάνω τα έχουμε... ο μπασίστας ο καλός μας λείπει :P

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου