Προς το περιεχόμενο

Γρήγορη ερώτηση για χορδές μπάσου πριν την ηχογράφηση.


gadget

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α) Αλλάζω χορδές και βάζω τις μάρσαλ?

Όπως σου είπε και ο Τερη, ναι, δυο -τρεις μέρες πριν και τις πάιζεις καμπόσο για να "κάτσουν" και να φύγει λίγο η πολύ η πριμαδούρα αφού slap δεν θα παίξεις.

 

β) Τις βράζω?

Όχι βέβαια (αν και αντίθετα με τον Τέρη εγώ δεν τις βράζω ποτέ αλλά παίζουμε -αυτός δηλαδή παίζει - άλλα πράγματα) αφού θα κάνεις το α)

 

γ) Κάνω το άλλο κόλπο που είχα δεί αλλά δεν το βρίσκω τώρα?

Το έχει ο MarloweDK www.youtube.com/watch?v=s8OYeN9mAL4

Εκτός αν κάνεις το α) αφού το παραπάνω κόλπο είναι για παλιές χορδές.

 

Το άλλο κόλπο είναι

δ) Μένω στα αυγά μου?

Ναι, αν δεν σε χαλάνε αυτές που έχεις (και τότε κάνεις το κόλπο του Marlowe).

Αν χρειάζεσαι συχνοτική ευρύτητα, είπαμε ότι αλλάζεις χορδές.

 

ε) Παίρνω precision?

Όχι γιατί θέλει άλλο τρόπο συμπεριφοράς με τα κομμάτια που ήδη έχεις προβάρει με Jazz.

Τελευταία στιγμή δεν ξανακουρδίζουμε το αυτί μας.

Αυτά είναι για καλούς και ευέλικτους παίχτες που ξέρουν τι και πως.

 

Θενκ γιου!

Γιου αρ γουέλκαμ  ;D

Η άποψή μου με κόκκινο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φαγωθήκατε όλοι με το precision :P

Θα το πάρω κάποτε αλλά δεν είναι ακόμα η ώρα του...

Χουμορ ήταν απο το άλλο thread που είχα ανοίξει ... έπρεπε να βάλω φατσούλες!  ;)

 

Ηχητικά να πώ την αλήθεια δεν έχω παράπονο ίσως μόνο ότι στις πρόβες με λίγο overdrive χάνεται η G. Αλλα και πάλι έμπειρο αυτί δεν έχω, και τελευταία που είχα ακούσει το μπάσο με φρέσκες χορδές ήταν 1 χρόνο πρίν  ;D

 

Φοβόμουνα την αλλαγή γιατι την πρώτη φορά που άλλαξα κατάφερα να κόψω τη Μι .

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις γνώσεις σας.

 

ΥΓ. Θα δώσω και μια ευκαιρία στο βιντεάκι μήπως και ακουστεί διαφορά.  ;) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχητικά να πώ την αλήθεια δεν έχω παράπονο ίσως μόνο ότι στις πρόβες με λίγο overdrive χάνεται η G. Αλλα και πάλι έμπειρο αυτί δεν έχω, και τελευταία που είχα ακούσει το μπάσο με φρέσκες χορδές ήταν 1 χρόνο πρίν  ;D

Μερικές φορές είναι πολύ χαμηλά από τη γέφυρα και δεν πάλλεται όπως πρέπει (δες και τι απόσταση έχει από τους μαγνήτες) με αποτέλεσμα να "μουντάρει" και να μην κάνει cut-through στον ήχο.

Κάνε το κόλπο του κοπανήματος, παίξε λίγο με το setup και ξαναδες το.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα το κόλπο με το κοπάνημα και όντως ζωντάνεψαν λίγο οι χορδές αλλα όχι τρελά πράγματα.... ίσως νάθελε περισσότερο χτύπημα

 

Όπως και να έχει μάρεσε και πριν ο ήχος μου μαρέσει και τώρα ...

 

Έχω μια μικρή (?) απόκλιση στο intonation ... μέγιστα -20 cent στη Μι.

 

Να αλλάξω χορδές τελικά χορδές ή να προσπαθήσω να ψιλορυθμίσω το intonation έτσι

 

(Όπως καταλάβατε φοβάμαι να κάνω μόνος μου σεταπ 3 μερες πριν ηχογραφήσουμε μην κάνω καμια πατάτα και μείνω απο μπασο  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδανικα θελω να γραφω με χορδες  που να εχουν πανω τους καμια εβδομαδα. Αν επρεπε να διαλεξω μεταξυ ψιλοψοφιων και ολοκαινουργιων θα προτιμουσα τις πρωτες παντως.

 

Το να πας λιγο μπρος-πισω το saddle της γεφυρας για να φερεις intonation στα ισια δεν προκειται να αλλαξει κατι απο πλευρας action/playability, οποτε θα προτεινα να το βαλεις σε ενα κουρδιστηρι και να το κανεις.

 

Off topic, το "να παρω precision" μπορει να μπαινει ως επιλογη/απαντηση σε καθε θεμα απο δω και μπρος. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic, το "να παρω precision" μπορει να μπαινει ως επιλογη/απαντηση σε καθε θεμα απο δω και μπρος. ;D

 

Θα πάρω precision τότε να ξεμπερδέψω :P :P ;D

 

Θα κοιτάξω να φέρω το intonation αλλά αφού είναι παλιές οι χορδές δεν υπάρχει περίπτωση να χαθεί μέσα σε μία δύο μέρες?

 

Τώρα αν είναι ψιλοψόφιες  ή προ πολλού πεθαμένες.... τι να πώ... εμένα καλά μου ακούγονται αλλα το είπα και πιο πάνω δεν έχω μέτρο σύγκρισης και εμπειρία!

 

Πολύ σκάω... ένα τραγούδι θα γράψουμε... στην χειρότερη να με κράζετε για το μπάσο όταν το ανεβάσω εδώ! ;)

 

Thanks Nikoubis!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαζουν οι χορδες στο ΜΠΑΣΟ?

 

Πρωτη φορα το ακουω... ;D ;D ;D

 

Εξω απο τη πλακα το ΕΙΔΟΣ της μουσικης και ο ΗΧΟΣ που θες να βγαλεις εχουν μεγαλη σημασια...προσωπικα εχω να τις αλλαξω ....δε θυμαμαι απο ποτε.. ;D..αλλα μου αρεσει ο ηχος της Motown/Stax/Reggae...αν παιζεις με πενα και θες bright και σκαστο ηχο ή παιζεις του-τανγκ.. ;D....οι φρεσκιες χορδες ειναι καλυτερη επιλογη. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έτσι νόμιζα αλλά έλα που αλλάζουν που και πού :P

 

Το είδος το είπα και πιο πάνω είναι indie/alternative σε πολύ γενικές γραμμές αν και το κομμάτι μας που θα γράψουμε είναι πιο δυνατό

 

Απο ήχο μπάσου προσωπικά έχω πολύ ψηλά τον ήχο του Welcome to The Sky Valley απο Kyuss ίσως λίιιγο πιο "σφιχτό"

 

Οπότε όχι του-τάνγκ  και απο τα άλλα κατάλαβα μόνο το reggea :P

 

A παίζω στο συγκεκριμένο με δάχτυλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τα άλλα κατάλαβα μόνο το reggea :P

 

 

αυτος δεν ειχε αλλαξει ΠΟΤΕ χορδες μπασου

 

 

αυτος ειναι και ο κλασσικος ηχος soul.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου