Προς το περιεχόμενο

Γρήγορη ερώτηση για χορδές μπάσου πριν την ηχογράφηση.


gadget

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα το ακούσω σπίτι τώρα δεν έχω ηχεία στη δουλειά...  :(

τείνω στο να το αφήσω ώς έχει με λίγες ρυθμίσεις για το intonation μην πειραματίζομαι τελευταία στιγμή

 

ΥΓ. Ξέρω ότι Motown ήταν δισκογραφική που έβγαζε soul (ή κάπώς έτσι) αλλά γενικα ενώ όλο το στύλ το ακούω ευχάριστα όταν βρεθώ σε μέρος που θα παίζει its not my cup of tea οπότε δεν το έχω ψάξει παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια ψύχωση με το intonation και τέλος πάντων δεν είναι και τίποτα δραματικό να το φέρρεις στα ίσα του, Δεν θα κάνεις δα και χειρουργική επέμβαση.

Στο μπάσο ακόμα και οι παλιές χορδές βρίσκουν intonation.

Καταλαβαίνω τις επιφυλάξεις σου όντας αρχάριος να αλλάξεις γενικό setup λίγο πριν την πρώτη σου ηχογράφηση αλλά δεν χρειάζεται τέτοια πρεμούρα.

Βρες τα πατήματα σου σωστά μέσα στο κομμάτι, νοιώσε άνετα με το μπάσο σου και άσε μετά τον ηχογλύφτη να σε φέρει στα ίσα σου/του αφού με di στην κονσόλα θα γράψεις.

Μην αγχώνεσαι με τις χορδές, γέφυρες και καβαλλάρηδες.Σε αυτή τη φάση better the devil you know  ;)

Κοίτα μόνο να περάσεις καλά και να το φχαριστηθείς.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κιθαριστικό κατάλοιπο θα είναι το intonation  :P

 

Σοβαρά τώρα επειδή γενικά είμαι αρκετά χύμα σε αυτά τα θέματα αλλά σε όταν παίζω κυρίως μόνος μου ή και σε προβα τέτοιες ατέλειες δεν φαίνονται καν..

 

Στην ηχογράφηση σκέφτηκα εκεί ότι οι όποιες ασθένειες θα κάνουν μπάμ.

 

Αρμενίζω που αρμενίζω στραβά... μην είναι και ο γιαλός στραβός! ;D

 

Με ξε-αγχώσατε με βοηθήσατε και σας μερσώ ξανά!

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα περάσουμε καλά μιας και όπως λένε στην TV: "Περνάμε πολύ καλά στα παρασκήνια είμαστε καλή παρέα και πιστεύω πως αυτό βγαίνει και πρός τα έξω" ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσε που θέλατε από καιρό να συνεργαστείτε αλλά δεν είχε προκύψει για διάφορους λόγους

 

Αυτό που το βάζεις.... τους είχα φάει! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

αυτος δεν ειχε αλλαξει ΠΟΤΕ χορδες μπασου

 

 

 

Και έπαιζε με με 52αρες χορδές και το μπράτσο του P ήταν «τόξο» και έβαζε και τα διάφορα για να μιουτάρει τις χορδές και έπαιζε με τον αντίχειρα- και δεν παίζεται ο αείμνηστος JJ  8)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου