Προς το περιεχόμενο

Ελληνικούς ρυθμούς για Casio CTK-731


ZaxosD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούριος στον χώρο των πλήκτρων. Πρόσφατα αγόρασα το αρμόνιο της casio, το CTK-731. Ψάχνω απεγνωσμένα Ελληνικούς ρυθμούς (ζεϊμπέκικο κλπ.), καθώς και ήχους (μπουζούκι, μπαγλαμάς κλπ.).

Μπορώ κάπου να βρω αυτά που ζητάω; Αν ναι, αυτά τα περνάω στο αρμόνιο μέσω δισκέτας;

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν χρήσιμη, ευχαριστώ προκαταβολικά  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ρώτησε στο κατάστημα απ´όπου το αγόρασες ή στον επίσημο εισαγωγέα,

http://www.elmisystems.gr .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Έχω μιλήσει με την υποστήριξη της CASIO, οι οποίοι και

μου είπανε πως δέχεται όργανα και ρυθμούς μέσω δισκέτας. Δεν είχανε όμως έξτρα όργανα και ρυθμούς,

παρά μόνον αυτά της εργοστασιακή δισκέτας, τα οποία και δεν με καλύπτουν.

 

 

Ψάχνοντας λοιπόν στο ίντερνετ, διάβασα από διάφορες σελίδες ότι δέχεται extras.. Δεν τα βρήκα όμως πουθενά

να τα κατεβάσω, και τώρα ελπίζω μήπως και κάποιος έχει να μου τα στείλει.

Έχεις να μου προτείνεις κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν μπορεί, μήπως μίλησες με άλλο τμήμα που δεν έχει σχέση με τα αρμόνια;

 

Τέλος πάντων, ρώτα και στο παρακάτω κατάστημα μήπως μπορέσουν να σε εξυπηρετήσουν.

AudioMidi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα μια μικρη ερευνα γιατι καποτε στο psr 550 μου διαβαζα styles απο αλλα μηχανηματα, και διαβασα στο νετ οτι το δικο σου μπορει να διαβαζει και να "μεταφραζει" ορθα τα midi δεδομενα (Δασκαλε Χναρακη μην με δειρεις, το λεω εμπειρικα, αν ειναι διορθωσε με στον τροπο λειτουργιας ) απο αλλα styles εταιριών,

μπορει λογω του mapping η αλλων δεδομενων που αφορουν πιο εξελιγμενες λειτουργιες των οργανων που αναφερονται αρχικα τα styles, καποια να μην τα διαβασει ακριβως

 

Μπορεις να δοκιμασεις να βρεις η να ζητησεις απο καποιο μελος που εχει αποθηκευμενα styles με τους ρυθμους και τις ενορχηστρωσεις που σε ενδιαφερουν και να τα εισαγεις στη δισκετα και απο εκει στο οργανο και να δεις αμα τα αναγνωριζει και αν λειτουργουν ορθα.

 

Θα σου εστελνα εγω για yamaha να δοκιμασεις που οπως διαβασα οπως σου ειπα το δικο σου τα διαβαζει αλλα ρε φιλε, δεν τα βρισκω πουθενα και ειχα και custom ελληνικους ρυθμους, δεν μπορω να θυμηθω που τα εχω αποθηκευμενα, ουτε μια δυο δισκετες που ειχα δεν βρισκω δυστυχως γιατι το psr 550 το εχω "παροπλησει" χρονια τωρα.

 

αμα τα βρω , θα στα στειλω, εψαξα στα back up μου και δεν μπορω να βρω το φακελο που τα ειχα, ειναι δραματικο.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εκανα μια μικρη ερευνα γιατι καποτε στο psr 550 μου διαβαζα styles απο αλλα μηχανηματα,

Δεν γνωρίζω εάν μπορεί να διαβάσει ακριβώς και άμεσα το style αρχείο άλλου κατασκευαστή (*).

 

και διαβασα στο νετ οτι το δικο σου μπορει να διαβαζει και να "μεταφραζει" ορθα τα midi δεδομενα

Δεν γνωρίζω εάν μπορεί να διαβάσει ακριβώς και άμεσα το style αρχείο άλλου κατασκευαστή (*).

Εάν όντως μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο, δηλαδή να διαβάσει άμεσα style αρχείο από άλλον κατασκευαστή, τότε μπορεί άνετα να ψάξει/βρει ρυθμούς εκτός Casio.

 

μπορει λογω του mapping η αλλων δεδομενων που αφορουν πιο εξελιγμενες λειτουργιες των οργανων που αναφερονται αρχικα τα styles, καποια να μην τα διαβασει ακριβως

Είναι και αυτό ένας σημαντικός παράγοντας, εξαρτάται δε από το πως είναι κατασκευασμένος ο ρυθμός.

 

(*) Άλλος τρόπος είναι να μετατρέψει τον ρυθμό ή τους ρυθμούς που θέλει μέσω κάποιου Style Converter (εάν υπάρχει) και να τους φορτώσει στο μηχάνημά του. Το αποτέλεσμα τέτοιας μετατροπής συνήθως δεν είναι 100%.

 

Επιμένω πάντως να ρωτήσει. Θυμάμαι πολύ καλά, πριν δέκα χρόνια περίπου, πως υπήρχαν κάποιοι Ελληνικοί ρυθμοί για τα Casio.

Ας ρωτήσει ξανά στην αντιπροσωπεία και στο link (κατάστημα) που του παρέθεσα.

 

Υ.Γ.

(Δασκαλε Χναρακη μην με δειρεις, το λεω εμπειρικα, αν ειναι διορθωσε με στον τροπο λειτουργιας )

Εμπειρικά λες το "μη με δείρεις"  ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 χρόνια αργότερα...
Στις 23/2/2014 στις 2:16 ΠΜ, ZaxosD είπε

Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούριος στον χώρο των πλήκτρων. Πρόσφατα αγόρασα το αρμόνιο της casio, το CTK-731. Ψάχνω απεγνωσμένα Ελληνικούς ρυθμούς (ζεϊμπέκικο κλπ.), καθώς και ήχους (μπουζούκι, μπαγλαμάς κλπ.).

Μπορώ κάπου να βρω αυτά που ζητάω; Αν ναι, αυτά τα περνάω στο αρμόνιο μέσω δισκέτας;

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν χρήσιμη, ευχαριστώ προκαταβολικά  :)

καλησπερα.

ειμαι κι εγω στην ιδια θεση με σενα.

ψαχνω ελληνικους ρυθμους και ηχους για το ιδιο οργανο.

αν εχεις βρει θα τους ηθελα (επι πληρωμη φυσικα).

ευχαριστω

φιλικα

Κωστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λεωφόρος Αθηνών 165, 12461 Χαϊδάρι

Τηλ.: 210.2002200 - 210.2002210 - 210.2002212

https://www.elmi.gr/

email: [email protected]

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Λεωφόρος Αθηνών 165, 12461 Χαϊδάρι

Τηλ.: 210.2002200 - 210.2002210 - 210.2002212

https://www.elmi.gr/

email: [email protected]

ευχαριστω πολυ Μανωλη.

πηγα,ευγενεστατοι,μου εβαλαν δωρεαν τους ρυθμους στη δισκεττα (αρχεια που τελειωνουν σε .EPT),αλλα το casio δεν τους βλεπει.

γνωριζεις γιατι?

ευχαριστω για τον χρονο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μήπως είναι για άλλη σειρά (μοντέλα), μήπως...

Πάρε τους τηλέφωνο να σε καθοδηγήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου