Προς το περιεχόμενο

Προτασεις για μουσικο εξοπλισμο


alexargir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα στην κοινοτητα του νοιζ!  :) Παιζω ηλεκτρικη κιθαρα τα τελευταια 5 χρονια περιπου και ειμαι απο Αθηνα αλλα τον σεπτεμβριο  περασα στην ιατρικη στη Θεσαλονικη οποτε εδω και 6 μηνες μενω στην θεσαλονικη.Με τον πατερα μου ειχαμε κανει μια συμφωνια πως αν πηγαινα καλα στις πανεληνιες και περνουσα στην Ιατρικη θα μου επερνε δωρο οτι αυτοκινητο ηθελα μεχρι 40.000 ευρο.Ευτυχως πηγα καλα και  ηρθε η ωρα του δωρου!Το προβλημα ειναι οτι εγω τοτε δεν ηθελα τρελικα να παρω αυτοκινητο (δεν ειχα ουτε διπλωμα και βαριομουν να παω να βγαλω) και του ειπα πως αντι για αυτοκινητο τελικα θελω να μου τα δωσει και να παρω με καποια απο αυτα τα λεφτα καινουριο μουσικο εξοπλισμο!!!Στην αρχη δεν συμφωνουσε ο πατερας μου  ;D αλλα τον επεισα οτι δεν θελω ακομα αυτοκινητο και τελικα μου τα εδωσε ολα να τα κανω οτι θελω.Η συμφωνια ειναι συμφωνια!  ;D

 

Τωρα εχω μια fender japan stratocaster μια epiphone les paul  και εναν marshal valvestate 100watt και μερικα πεταλακια.Οταν αρχισα να παιζω κιθαρα μου φαινοταν καλα αλλα οσο περνουσε ο καιρος και δοκιμαζα και αλλες καλυτερες κιθαρες και ενισχυτες δεν μου αρεζαν τα δικα μου με αποτελεσμα να μην τα χρησιμοποιω σεχεδον καθολου και ειδικα λογο του πολυ διαβασματος τα τελευταια 2 χρονια.Απο μοθσικα στυλ παιζω διαφορα απο blues,classic rock,hard rock,instrumental rock και  heavymetal.Γενικα δεν παιζω μονο ενα ειδος μουσικης

 

Επισης ο δασκαλος που εκανα μαθηματα πιο παλια θυμαμαι ειχε μια fender usa stratocaster custom shop και οταν μου την εδωσε να την παιξω για πρωτη φορα νομιζα οτι η δικη μου stratocaster ηταν ψευτικη!!!  ;D Μου εκανε εντυπωση πως η δικια του ηταν πολυ δυνατη ακουστικα και το σωμα και ο λαιμος της δονουνταν τοσο πολυ σαν να σπαρταρουσε!!! Δεν μπορω να το περιγραψω πιο καλα.Επισης ειχα δοκιμασει λαμπατους ενισχυτες σε μαγαζια στη αθηνα και σε σχεση με τον δικο μου ηταν η μερα με τη νυχτα ειδικα στα γκαζια τους!Επισης ειχα δοκιμασει και μια gibson les paul vos και οταν επαιξα μετα την δικια μoυ την epiphone νομζα παλι οτι ηταν ψευτικη!!!lol Τοσο μεγαλη διαφορα στον ηχο και στην αισθηση ειχαν.Και η gibson που δοκιμασα ειχε πολυ δυνατο ακουστικο ηχο και δονουνταν παρα πολυ σαν την fender του δασκαλου μου

 

Το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω απο που να αγορασω τον καινουριο εξοπλισμο μου και τι ακριβως να αγορασω γιατι τα τελευταια 2+ χρονια λογω του πολυ διαβασματος για τις πανεληνιες εχασα σχεδον καθε επαφη με καινουρια μοντελα απο κιθαρες και ενισχυτες και εφφε.Επισης το προβλημα το αλλο ειναι οτι ο πατερας μου μου ειπε πως θα πρεπει να τελειωσω τις σπουδες μου το πολυ 1 χρονο αργοτερα απο το κανονικο και γι αυτο το λογο δεν εχω παρα πολυ ελευθερο χρονο να πηγαινω για πολλες δοκιμες σε μαγαζια.Για να ειμαι και ειλικρινοις βεβαια βαριεμαι να τρεχω και να δοκιμαζω απο δω κιαπο κει γι αυτο θελω γνωμες και συμβουλες απο πιο εμπειρους κιθαριστες.Να πω επισης οτι θελω μονο καινουριο εξοπλισμο  γιατι μεταχειρισμενα αν παρω φοβαμαι μηπως ειναι χαλασμενα και θελουν service.Επισης το σκετπικο μου ειναι να εχω καθε κιθαρα σε αλλο ενισχυτη για ευελιξια και για να μην χρειαζεται καθε τρεις και λιγο να συνδεω-ξεσυνδεω κτλ οστε να ειναι ολα ετοιμα κια απλως να αλλαζω απλα κιθαρα για να παιξω.Επισης το αλλο το προβλημα που εχω ειναι οτι επειδη σπουδαζω στη θεσαλονικη αλλα ειμαι απο Αθηνα θα πρεπει αλλες κιθαρες  και αλλους ενισχυτες να εχω στο ενα σπιτι και αλλες στο αλλο τουλαχιστον οσο καιρο θα ειμαι φοιτητης οποτε θα πρεπει να ειναι ολα οποσδηποτε ευελικτα αφου δεν θα μπορω να τα εχω ολα μαζι σε ενα χορο

 

Και τωρα παμε στην ερωτηση μου!!!Εσεις τι ακριβως θα μου προτεινατε να αγορασω και απο που για να εχω τη μεγαλυτερη ευελιξια σε ηχους;(απο blues μεχρι και heavy metal).Εκτος απο το τομαν υπαρχει καποιο αλλο γνωστο μαγαζι με μεγαλη ποικιλια;Βεβαια αυτο που με χαλαει ιναι οτι αν τα παρω απο μαγαζι του εξωτερικου δεν θα μπορω να τα δοκιμασω καθολου αλλα τι να κανουμε.Να πω οτι θελω οπωσδηποτε μια fender stratocaster και μια gibson les paul γιατι το εχω απωθημενο απο τοτε που αρχισα να παιζω!Βεβαια ειμαι ανοχτος και σε αλλες προτασεις για κιθαρες αν και μου εχουν πει αλλοι εμπειροτεροι κιθαριστες οτι ειδικα οι gibson ειναι οι καλυτερες κιθαρες γι αυτο ειναι τοσο πανακριβες.Επισης αυτα που θα αγορασω θα τα κατησω για παντα γιατι δεν θελω να τα αλλαζω καθε λιγο και λιγακι γιατι προτιμω να ασχολουμαι με το παιξιμο μου και τη βελτιωση μου.Το badget που θελω να δωσω ειναι 20.000 ευρο  για ολο τον εξοπλισμο. (κιθαρες+ενισχυτες+εφφε) Καθε προταση και ειδικα απο εμπειροτερους κιθαριστες μου ειναι ενδιαφερουσα.To κυριοτερο για μενα ειναι ολοι οι ενισχυτες και οι κιθαρες που θα αγορασω να ειναι ευελικτες για να μην χρειαστει να τα αλλαξω ποτε και μετα να μου προτεινεται πως να τα μοιρασω στα σπιτια στην αθηνα και στη θεσαλονικη για να μην χρειαζετε να κουβαλαω τιποτα οσο θα ειμαι φοιτητης.Προς το παρων στη πηρα μαζι μου την fender και τον marshal που ηδη εχω για να να παιζω.Επισης κατι αλλο που σκεφτομαι ειναι να φτιαξω και ενα μινι στουντιο στο σπιτι που νοικιαζω τωρα γιατι ειναι μεγαλο και εχει  χωρο για να το κανω και να μπορω να παιζω ανενοχλητος και να ηχογραφω αλλα θα αρχισω αλο θεμα γιαυτο.

 

Καλως σας βρηκα και ευχαριστω πολυ για τις προτασεις και συμβουλες!  :)

 

Να ρωτησω και κατι αλλο:Οταν συνδεομαι μετααπο λιγο σαν να μεπεταει εξω και πρεπει να ξανασυνδεθω και το password  καμια φορα δεν το δεχεται.  ???Τι πρεπει να κανω?  ???

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εχει ενδιαφερον που περασες στην Ιατρικη και δεν γνωριζεις ορθογραφια...τα 40.000 ευρω παρτα σε παστιλιες για τον πονο του αλλου. Φιλικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στην κοινοτητα του νοιζ!  :) Παιζω ηλεκτρικη κιθαρα τα τελευταια 5 χρονια περιπου και ειμαι απο Αθηνα αλλα τον σεπτεμβριο  περασα στην ιατρικη στη Θεσαλονικη οποτε εδω και 6 μηνες μενω στην θεσαλονικη.Με τον πατερα μου ειχαμε κανει μια συμφωνια πως αν πηγαινα καλα στις πανεληνιες και περνουσα στην Ιατρικη θα μου επερνε δωρο οτι αυτοκινητο ηθελα μεχρι 40.000 ευρο.Ευτυχως πηγα καλα και  ηρθε η ωρα του δωρου!Το προβλημα ειναι οτι εγω τοτε δεν ηθελα τρελικα να παρω αυτοκινητο (δεν ειχα ουτε διπλωμα και βαριομουν να παω να βγαλω) και του ειπα πως αντι για αυτοκινητο τελικα θελω να μου τα δωσει και να παρω με καποια απο αυτα τα λεφτα καινουριο μουσικο εξοπλισμο!!!Στην αρχη δεν συμφωνουσε ο πατερας μου  ;D αλλα τον επεισα οτι δεν θελω ακομα αυτοκινητο και τελικα μου τα εδωσε ολα να τα κανω οτι θελω.Η συμφωνια ειναι συμφωνια!  ;D

 

Αααχ... τι μου θυμίζεις...

 

Και εγώ όταν είχα περάσει στη ΝΑΣΑ, ο πατέρας μου, μου είχε υποσχεθεί ότι θα μου πάρει το δικό μου πύραυλο. Αλλά στο μεταξύ είχα αλλάξει γνώμη και του ζήτησα να μου πάρει μία πλαστικιά γυναίκα, να ξελαμπικάρω που-και-που. Έτσι έγινε και... τι να σου πω... ποτέ δε κοίταξα πίσω...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ενδιαφερον που περασες στην Ιατρικη και δεν γνωριζεις ορθογραφια...τα 40.000 ευρω παρτα σε παστιλιες για τον πονο του αλλου. Φιλικα...

 

Στο φορουμ δεν γραφτηκα για να με κρινουν για την ορθογραφια μου ουτε ειπα οτι περασα στη Νομικη η στη φιλολογικη.γραφτηκα για να μου προτεινουν αλλοι κιθαριστες τι να παρω γιατι οπως ειπα δεν ειμαι σιγουρος απο που να αρχισω και τι να παρω ακριβως και επειδη λογο διαβασματος εχασα σχεδον καθε επαφη με καινουρια μοντελα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φορουμ δεν γραφτηκα για να με κρινουν για την ορθογραφια μου ουτε ειπα οτι περασα στη Νομικη η στη φιλολογικη.γραφτηκα για να μου προτεινουν αλλοι κιθαριστες τι να παρω γιατι οπως ειπα δεν ειμαι σιγουρος απο που να αρχισω και τι να παρω ακριβως και επειδη λογο διαβασματος εχασα σχεδον καθε επαφη με καινουρια μοντελα.

 

Εντάξει, μη μας παρεξηγείς... απλώς - όπως μάλλον καταλαβαίνεις και εσύ - τα δεδομένα που μας παρουσιάζεις είναι πολύ σπάνια και δικαίως θεωρούμε ότι μας κάνεις πλάκα. Αν όχι, τότε περίμενε, καθώς σιγά-σιγά θα σου πουν πολλοί τη γνώμη τους.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις οτι ειναι σπανια τα δεδομενα?  ???Αν εννοεις για τα λεφτα μπορει καποιοι να μην με πιστευουν αλλα εκανα παρα πολλες θυσιες ειδικα τα τελευταια 2 χρονια και ο πατερας μου μου υποσχεθηκε οτι θα μου εκανε ενα αρκετα καλο δωρο αν καταφερνα να περασω στην ιατρικη.τι να πω αν νομιζετε οτι σας κοροιδευω διαγραψτε με να τελειωσει εδω το θεμα εγω το μονο που θελω ειναι να ακουσω συμβουλες και προτασεις απο αλλους πιο εμπιρους κιθαριστες για το τι να παρω και απο που

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις οτι ειναι σπανια τα δεδομενα?  ???Αν εννοεις για τα λεφτα μπορει καποιοι να μην με πιστευουν αλλα εκανα παρα πολλες θυσιες ειδικα τα τελευταια 2 χρονια και ο πατερας μου μου υποσχεθηκε οτι θα μου εκανε ενα αρκετα καλο δωρο αν καταφερνα να περασω στην ιατρικη.τι να πω αν νομιζετε οτι σας κοροιδευω διαγραψτε με να τελειωσει εδω το θεμα εγω το μονο που θελω ειναι να ακουσω συμβουλες και προτασεις απο αλλους πιο εμπιρους κιθαριστες για το τι να παρω και απο που

 

Και πολύ καλά έκανες. Ζητώ συγνώμην, εφ' όσον δεν συμμερίζεσαι την πλάκα. Υπομονή για τις απαντήσεις, τέτοια ώρα τα μέλη κοιμούνται.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειραζει απλα με παραξενεψε που μου επιτεθηκατε σαν να ειπα κατι κακο.Επισης γιατι συνεχως με πεταει εξω το φορουμ κανω κατι λαθος??  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανω κατι λαθος??  ???

 

Εχεις 40.000€ και δεν δερεις τι να τα κανεις και εμεις ξερουμε τι να τα κανουμε αλλα μας λειπουν 40.000€!!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειραζει απλα με παραξενεψε που μου επιτεθηκατε σαν να ειπα κατι κακο.Επισης γιατι συνεχως με πεταει εξω το φορουμ κανω κατι λαθος??  ???

 

Όχι, δεν κάνεις κάτι λάθος.

Την επόμενη φορά, θα κάνεις login από την επιλογή στο μενού που γράφει "Σύνδεση" και στη νέα φόρμα που εμφανιστεί θα επιλέξεις για πόσο καιρό θα σε κρατάει διαπιστευμένο (hint: Μηδέν σημαίνει "Για Πάντα").

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου