Προς το περιεχόμενο

Ελληνική αγορά για κλάμα..


vasilisgeo72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Βασικά...

 

είναι κάποιος από εμάς καταστηματάρχης; γιατί αν όχι, τότε κουταμάρες ξέρουμε όλοι εμείς οι "καταναλωτές" που μιλάμε...

 

Καταρχήν για να έχει ο άλλος στοκ, πρέπει να έχει χρήματα up front πλέον, και αν το πράγμα δε πάει, δύσκολα ρισκάρει σήμερα, επίσης ακριβώς κάποια πράγματα μπορείς να τα βλέπεις, αλλά πρέπει να τα δεχτείς ως έχουν, κλπ. Όχι ότι δεν υπάρχουν αληταράδες μαγαζάτορες, αλλά άλλοι τόσοι και παραπάνω υπάρχουν αληταράδες καταναλωτές! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδη το θεμα εχει ξανασυζητηθει θα πω αυτο που εγραψα και τοτε:

 

Βαλτε τον εαυτο σας στην θεση ενος ιδιοκτητη:

Αγοραζετε μετρητοις (γιατι επι πιστωση δεν υπαρχει) εναν dual rectifier ή οποιο αλλο "hot" ονομα θελετε.

 

Τον εχετε στο μαγαζι και πεφτει "συρμα" μεσα στο φορουμ, ή απο στομα σε στομα,οτι τον εχετε, καθε μερα θα παρελασουν ατομα να τον δοκιμασουν, ειτε γιατι σκεφτονται να τον παρουν είτε για την χαρα να παιξουν μεναν mesa.

 

Σε 1 μηνα (αν δεν εχει πουληθει - γιατι δεν μπορεις να το δωσεις σε τιμη πολυ πανω απτου τομαν) θα εχει ανοιξει και θα εχει κλεισει τουλαχιστον 30φορες, ας πουμε λοιπον οτι ο ενισχυτης εχει στον τομαν 2.000, ο ελληνας τον δινει στα 2.200:

1. πολλοι θα τον παρουν απτον τομαν

2. πολλοι θα σου γκρινιαξουν οτι ειναι ακριβος και θα τον παρουν απτον τομαν

3. στο τελος θα υπαρξουν και αλλοι που με το δικιο τους θα σου πουν "ειναι εκθεσιακο μοντελο δωστον κατω απο 2.000"

 

Αυτο το μαγαζι πως θα "βγει"?

 

Γιατι αλλη χονδρικη τιμη κανουν στον τομαν οταν αγοραζει ενισχυτες για να στοκαρει και αλλη σε εναν εμπορο που θα παρει εναν.

 

Εδω ακριβως ειναι και η καταναλωτικη συνειδηση που ανεφερθηκε πιο πανω καθώς επισης και η ατακα του Πουλικακου σε προσφατη συνεντευξη οτι "ο Ελληνας θα κοιταει παντα μονο την παρτη του"

 

:)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε 'συ Μίλτο. Καλά αυτά που λες, αλλά πες μου γιατί να τον αγοράσει κάποιος 2200 ενώ μπορεί να το αγοράσει 2000; Τι είναι τα 200 ευρώ επιπλέον, έμπρακτη ένδειξη ευγνωμοσύνης; Το ότι υπάρχουν κάποιοι που κόβουν βόλτες και παίζουν σε μαγαζιά όλη μέρα γιατί προφανώς έχουν πολύ ελεύθερο χρόνο τι να μου πεί εμένα του υποψήφιου αγοραστή; Κατανοητές οι ανάγκες και οι δυσκολίες του ελληνικού μαγαζιού αλλά στο τέλος τα 200 ευρώ δεν μου περισσεύουν. Το να δίνεις επιπλέον χρήματα επειδή και καλά είσαι ευαίσθητος δεν είναι "καταναλωτικη συνειδηση".

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το μαγαζι πως θα "βγει"?

 

Τα μαγαζιά που βγαίνουν, πώς βγαίνουν;

 

Σίγουρα όχι ακολουθώντας τον γελοίο κανόνα "αν το δοκιμάσεις πρέπει να το αγοράσεις!".

 

Επιτρέπουν δοκιμές και ανταγωνίζονται το γερμανό σε τιμές, μεταξύ άλλων πολιτικών.

 

Αν δεν μπορεί να το κάνει για τη Χ μάρκα ενισχυτών, ας μη φέρει τη Χ μάρκα! Δεν τον υποχρεώνει κανείς.

 

Κι ο γερμανός σίγουρα μικρός ξεκίνησε, και ακολουθώντας έξυπνη πολιτική γιγαντώθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτο το μαγαζι πως θα "βγει"?

Το να βγει ένα μαγαζί δεν είναι τόσο απλή υπόθεση.Σωστά τα λες αλλά πρέπει να εξετάσεις κι άλλες παραμέτρους.

 

Για παράδειγμα,πρέπει να είσαι ευγενής με τον πελάτη και να τον περιποιηθείς,για να σε προτιμήσει,δεν του κάνεις χάρη που του πουλάς κάτι.

 

Υπάρχει υποκατάστημα αλυσίδας στον Πειραιά όπου αν ζητήσεις να δοκιμάσεις κάτι σε κοιτάνε σαν να τους σκότωσες τη μάνα,ε όχι.

 

Ο πελάτης έχει ΠΑΝΤΑ δίκιο.Όταν το καταλάβουν αυτό οι Έλληνες μαγαζάτορες,τότε θα σταματήσουμε τα πάρε-δώσε με τον Γερμανό.

 

Ποιο Ελληνικό μαγαζί δίνει 30 days return policy,no questions asked;Ποιο μαγαζί στην Ελλάδα ασχολείται σχολαστικά με τις ανάγκες του αγοραστή;Ποιο μαγαζί έχει τόσο καλοστημένο site όπως ο Γερμανός;

 

Όλα παίζουν ρόλο,η ευγένεια,η εξυπηρέτηση,η ταχύτητα,το feedback,ΟΛΑ.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ο γερμανός σίγουρα μικρός ξεκίνησε, και ακολουθώντας έξυπνη πολιτική γιγαντώθηκε.

 

Το οτι ο "γερμανος" γιγαντιωθηκε δεν εχει μονο να κανει με την πολιτικη που ακολουθησε. Ειναι συνδυασμος συνθηκων. Το οτι και τα δυο μεγαλα ιντερνετικα μαγαζια της Ευρωπης βρισκονται στη Γερμανια σιγουρα δεν ειναι τυχαιο. Σιγουρα τους εχει ευνοησει η οικονομια τους. Αντε να κανεις κατι αντιστοιχο στην Ελλαδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ξέρω ότι ένα πρωί που είχα μια ώρα ελεύθερη στο κέντρο, αποφάσισα να δοκιμάσω ένα πεταλάκι στο Music Accessories. Συγκεκριμένα το BB Preamp. Ο υιός Καγμάκης μου είπε "καλύτερα να φέρεις τη δική σου κιθάρα να το δοκιμάσεις". Του λέω, "σύμφωνοι, αλλά δεν με πειράζει να μην το δω στη δική μου κιθάρα (άσε που δεν έχω μόνο μια) - να δω πώς συμπεριφέρεται θέλω απλώς στις δυναμικές". Μου ξαναλέει: καλύτερα με την κιθάρα σου - ειδικά αφού πρόκειται για ένα πετάλι προενίσχυσης" (!). Απαντάω χαμογελώντας (θέλω να πω, με καλή διάθεση): "ακόμη καλυτερότερα θα ήταν και με τον ενισχυτή μου αλλά δεν θα τον φέρω ! Να τσεκάρω κάτι για πέντε λεπτά ήθελα απλώς..."

Κούνησε το κεφάλι του και μου είπε: "ε, ναι, με τον δικό σου ενισχυτή θα ήταν σαφώς το ιδανικό".

 

Κοροϊδευόμαστε;!!!

 

Εφυγα βλαστημώντας από μέσα μου. Εννοείται ότι θα το παραγγείλω από το Τόμαν, θα το δοκιμάσω για 10 μέρες κι αν ΔΕΝ μου κάνει, θα το επιστρέψω έχοντας χάσει μόνο 7-8 ευρώ μεταφορικά. Ποιος Καγμάκης τώρα... Με την ευκαιρία, θα συμπληρώσουμε την παραγγελία με φίλους, μια θήκη ο ένας, parch cables ο άλλος, κάτι  shakers (αυγά) που ο Τόμαν τα έχει 0.90 (λεπτά) το ένα και ο Νάκας 4.50, και καμιά 50αριά χορδές να για όλους μας. Ετσι λειτουργεί η αγορά. Period.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι ο "γερμανος" γιγαντιωθηκε δεν εχει μονο να κανει με την πολιτικη που ακολουθησε. Ειναι συνδυασμος συνθηκων. Το οτι και τα δυο μεγαλα ιντερνετικα μαγαζια της Ευρωπης βρισκονται στη Γερμανια σιγουρα δεν ειναι τυχαιο. Σιγουρα τους εχει ευνοησει η οικονομια τους. Αντε να κανεις κατι αντιστοιχο στην Ελλαδα...

 

Δεν είναι συνέπεια του μεγέθους της οικονομίας ο σεβασμός στον πελάτη και το - στοιχειώδες - να τον αφήνεις να δοκιμάσει... μην αποφεύγεις την ουσία του προβλήματος, η οποία είναι η νοοτροπία του έλληνα καταστηματάρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας να πω οτι συμφωνω λιγο ως πολυ με τις απαντησεις των υπολοίπων.

Απλα ηθελα να δείξω τι συμβαίνει από την πλευρά του ιδιοκτήτη του καταστήματος.

 

Επειδη η κατασταση ειναι "εκανε το αυγο την κότα ή η κότα το αυγο"

 

Καταλαβαινετε οτι θα οδηγηθουμε σε τελμα σιγα σιγα με μονο τον Νακα να επιβιωνει παρεα με 2-3 ακομα..

 

Εξου και δεν βρισκουμε κιθάρες να δοκιμάσουμε ή οταν ψαχνουμε ενισχυτη τα καταστήματα τον έχουν μονο "κατοπιν παραγγελιας"..Ας μην γελιόμαστε εκει οδευει η αγορά..

 

Οσο για τον Γερμανο ειναι η εφαρμογή ενός καλοσχεδιασμένου και επιτυχημένου business plan το οποιο θα μου παρει 2 σελιδες να σας αναλύσω, μιας και το εχω μελέτησει.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνοντας το συνήγορό του διαβόλου ήμουνα μπροστά σε περιστατικό που αφού ο πιτσιρικάς είχε δοκιμάσει το πετάλι όταν ο πατέρας του πήγε να πληρώσει και ο πωλητής πακέταρε το πετάλι του λέει "τι αυτό θα μου δώσεις δεν έχει ένα καινούριο?" ;)

Καλά έκανε.

Αυτό μου κάνει, το δοκίμασα και υποθέτω ότι κατά 99% θα συμπεριφέρεται το ίδιο με τα άλλα, άρα φέρε μου ένα, θα το πληρώσω καινούριο και θα πάρω καινούριο. Άμα θες δώσε μου τιμή demo σε αυτό που δοκίμασα και ασε να αποφασίσω αν θέλω καινούριο ή demo.

Εκτός αν εννοείς ότι ο πωλητής άνοιξε καινούριο πακέτο για να δοκιμάσει ο πιτσιρικάς.

Αν είναι έτσι δεν έχει νόημα να το συζητάμε α) γιατί ο πιτσιρικάς είναι βλάκας και η βλακεία δύσκολα (και αν ) θεραπεύεται, ο μπαμπάς πληρώνει ούτως ή άλλως, πωλητής έχει δει πολλά και ακούει βερεσε τις παπαριές του κάθε πιτσιρικά και το deal είναι τελειωμένο.

 

Τα άλλα τα χουμε πει άπειρες φορές και ο καθείς πράττει με γνώμονα τη κλάβα του.

Προσωπικά, οι προτεραιότητές μου αλλάζουν (άρα και τα κριτήρια επιλογής) οπότε και το μαγαζί και ο τρόπος που αγοράζω.

 

Εγώ πάντως ξέρω ότι ένα πρωί που είχα μια ώρα ελεύθερη στο κέντρο, αποφάσισα να δοκιμάσω ένα πεταλάκι στο Music Accessories. Συγκεκριμένα το BB Preamp. Ο υιός Καγμάκης μου είπε:

"θα ήθελα πολύ, κι εγώ και όλη η οικογένειά μου να σε αφήσω να δοκιμάσεις τα πάντα για πάντα αλλά η πολιτική της Valetoonomatisfirmaspouthes που μας έρχεται με δυο νταβραντισμένους Αράπηδες και σκαλισμένη σε πέτρα, δεν μας αφήνει να αφήσουμε κανέναν και σε τίποτα και μας αναγκάζει να χρεώνουμε τα φύκια ως μεταξωτές κορδέλες, συγγνώμη"  :(

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου