Προς το περιεχόμενο

Ελληνική αγορά για κλάμα..


vasilisgeo72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα είναι αυτό που λέει ο gevelek.

Έχει να κάνει με την εξυπηρέτηση και το client service. Με το αν αυτός που εργάζεται επίσης, είναι γνώστης του αντικειμένου του ή όχι, με όλα αυτά.

 

Είναι όμως και οι συνθήκες, έτσι; Δε γίνεται το ίδιο άρωμα Mοnt Blanc (ίδια ml, τύπος κ.λπ) να έχει 33 ευρώ ΜΕ μεταφορικά από Αμερική και 43 (σε nice price κιόλας! προσφορά από τα 70 που έχει "κανονικά"!) στην Ελλάδα... Κάτι πάει στραβά ρε παιδιά.

Τι δασμούς πληρώνουν δηλαδή οι επαγγελματίες μας;

 

Όπου κι αν έχω ταξιδέψει, βρίσκεις σχεδόν τα πάντα (από είδη πρώτης ανάγκης μέχρι πεταλάκια κιθάρας - διότι αλίμονο κι αν δεν το έψαχνα όπου τύχαινε να βρεθώ) φθηνότερα από την Ελλάδα. Θυμάμαι πρόπερσι στη Μάλτα, την φίλη μου να γίνεται έξω φρενών βλέποντας την ίδια μάσκα μαλλιών που εδώ παίρνει στα 19.90 να την έχουν ακριβώς τα μισά λεφτά... 9.99... Γιατί δηλαδή έτσι; Κι οι Μαλτέζοι δεν μπήκαν στην ΕΕ νωρίτερα από μας. Αργότερα μπήκαν. Πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά έκανε.

 

Εν μέρη συμφωνώ και εκεί είναι το παράδοξο που βρίσκω στην συμπεριφορά μας...

Θέλουμε

1)τιμές , υπηρεσίες επιστροφής,ποικιλία και στοκ  γερμανού με άμεση παράδοση

2)να δοκιμάζουμε τα όργανα, εξοπλισμό ενδελεχώς όποτε γουστάρουμε,

3)να είναι καλοσεταρισμένα με καινούριες χορδές γιατί αλλιως δεν καταλαβαίνεις όργανο,

4)Ευγένεια εξυπηρέτηση και γενικά να σκίζονται ακόμα και αν έχω πάει απλά να σκοτώσω το μισάωρο μου μέχρι να έρθει το νούμερο μου στην τράπεζα

5)να το πάρουμε και του κουτιού και αν όχι να μας κάνει σκόντο επειδή είναι βιτρίνας

 

μου φαίνονται λίγο αντικρουόμενα κάποια απο αυτά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρε παιδιά τα έχουμε πει πολλές φορές αυτά...

 

Είμαι ο Thomann και παραγγέλνω Squier από την Fender. Πόσες χιλιάδες κομμάτια; Γιατί όταν είσαι το μαγαζί όλης της Ευρώπης, παραγγέλνεις με τις χιλιάδες.

 

Τι τιμή κτήσης μονάδας θα έχω; Την ίδια με τον Χ που θα κάνει εισαγωγή 20, 50, 100 όργανα; Όχι βέβαια.

 

Οπότε τα υπόλοιπα είναι ευκόλως εννοούμενα...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μέρη συμφωνώ και εκεί είναι το παράδοξο που βρίσκω στην συμπεριφορά μας...

Θέλουμε

1)τιμές , υπηρεσίες επιστροφής,ποικιλία και στοκ  γερμανού με άμεση παράδοση

2)να δοκιμάζουμε τα όργανα, εξοπλισμό ενδελεχώς όποτε γουστάρουμε,

3)να είναι καλοσεταρισμένα με καινούριες χορδές γιατί αλλιως δεν καταλαβαίνεις όργανο,

4)Ευγένεια εξυπηρέτηση και γενικά να σκίζονται ακόμα και αν έχω πάει απλά να σκοτώσω το μισάωρο μου μέχρι να έρθει το νούμερο μου στην τράπεζα

5)να το πάρουμε και του κουτιού και αν όχι να μας κάνει σκόντο επειδή είναι βιτρίνας

 

μου φαίνονται λίγο αντικρουόμενα κάποια απο αυτά...

 

 

Μαγαζί έχεις; lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)τιμές , υπηρεσίες επιστροφής,ποικιλία και στοκ  γερμανού με άμεση παράδοση

 

Τιμές και υπηρεσίες φυσικά και καλό είναι να τις απαιτούμε. Το στόκ ο κάθε καταστηματάρχης το ορίζει ανάλογα, δεν μπορούμε να πούμε κάτι γι' αυτό.

 

2)να δοκιμάζουμε τα όργανα, εξοπλισμό ενδελεχώς όποτε γουστάρουμε,

 

Σίγα μην πρέπει να ζητήσουμε και άδεια. Εννοείται ότι πρέπει να μπορείς να το δοκιμάζεις όποτε θες.

 

3)να είναι καλοσεταρισμένα με καινούριες χορδές γιατί αλλιως δεν καταλαβαίνεις όργανο,

 

Αυτό δεν μπορείς να το απαιτήσεις, προφανώς,  όμως είναι πρός το συμφέρον του καταστηματάρχη αφού το όργανο θα ακούγεται καλύτερα και έτσι είναι πιο πιθανό να το πουλήσει.

 

4)Ευγένεια εξυπηρέτηση και γενικά να σκίζονται ακόμα και αν έχω πάει απλά να σκοτώσω το μισάωρο μου μέχρι να έρθει το νούμερο μου στην τράπεζα

 

Η ευγένεια και η εξυπηρέτηση ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ για ΟΛΟΥΣ του πελάτες. Αν ο πελάτης είναι μαλάκας πάλι με ευγένεια πρέπει να αντιμετωπιστεί.

 

5)να το πάρουμε και του κουτιού και αν όχι να μας κάνει σκόντο επειδή είναι βιτρίνας

 

Προσωπικά δεν με πολυνοιάζει. Βέβαια αν είναι demo ή βιτρίνας δεν μπορεί να το πουλάει στην ίδια τιμή.

 

μου φαίνονται λίγο αντικρουόμενα κάποια απο αυτά...

 

Καθόλου.

 

Είμαι ο Thomann και παραγγέλνω Squier από την Fender. Πόσες χιλιάδες κομμάτια; Γιατί όταν είσαι το μαγαζί όλης της Ευρώπης, παραγγέλνεις με τις χιλιάδες.

 

Τι τιμή κτήσης μονάδας θα έχω; Την ίδια με τον Χ που θα κάνει εισαγωγή 20, 50, 100 όργανα; Όχι βέβαια.

 

Οπότε τα υπόλοιπα είναι ευκόλως εννοούμενα...

 

Εμένα, εσένα γιατί να μας νοιάζει αυτό όταν ανοίξει το πορτοφόλι;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Εμένα, εσένα γιατί να μας νοιάζει αυτό όταν ανοίξει το πορτοφόλι;

Δεν μιλάω για εμάς. Αναφέρομαι στην περί τιμών «γκρίνια» για την ελληνική αγοράς και για την αδυναμία αντικατάστασης οργάνων που αναφέρθηκε νωρίτερα.

 

Το point λοιπόν είναι ότι τα μεγέθη δεν είναι συγκρίσιμα.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το point λοιπόν είναι ότι τα μεγέθη δεν είναι συγκρίσιμα.

Ακριβως. Δεν μπορεις να συγκρινεις ενα supermarket ΑΒ με το μπακαλικο της γειτονιας σου και να δυσανασχετεις που ο μπακαλης εχει τη φετα πιο ακριβα. Εννοειται οτι θα την εχει πιο ακριβα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@theoctapus

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα...

Αλήθεια...  :D απλά δεν το είπα πρίν και επαρεξηγηθειν... :P

 

Να υπερασπιστώ το παράδοξο:

 

Εστώ κάποιος που αφήνει (και έτσι θα έπρεπε) να χαζεψεις/πειράξεις/παίξεις τις κιθάρες του και θέλει να είναι και σωστός και στις έχει καλοσεταρισμένες. μια κιθάρα που μπορεί να είναι 6 μήνες εκεί (δεν έχουμε και καμια τεράστια αγορά να φεύγει το στοκ για πλάκα) δεν θα πρέπει να τις έχει αλλάξει χορδές 3-4 φόρες?

αυτό είναι ενα μείον για αυτόν οικονομικό οπότε δεν είναι και λίγο αντικρουόμενο να ζητήσουμε να πληρώσουμε λιγότερα επειδή παιξαμε εμεις και άλλοι τόσοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι θα την εχει πιο ακριβα.

 

Φυσικά και εννοείται. Όπως εννοείται ότι αν πρόκειται για την ίδια ακριβώς φέτα θα την πάρεις απ' το super market.

 

Εστώ κάποιος που αφήνει (και έτσι θα έπρεπε) να χαζεψεις/πειράξεις/παίξεις τις κιθάρες του και θέλει να είναι και σωστός και στις έχει καλοσεταρισμένες. μια κιθάρα που μπορεί να είναι 6 μήνες εκεί (δεν έχουμε και καμια τεράστια αγορά να φεύγει το στοκ για πλάκα) δεν θα πρέπει να τις έχει αλλάξει χορδές 3-4 φόρες?

αυτό είναι ενα μείον για αυτόν οικονομικό οπότε δεν είναι και λίγο αντικρουόμενο να ζητήσουμε να πληρώσουμε λιγότερα επειδή παιξαμε εμεις και άλλοι τόσοι?

 

That's life. Δεν είπα πουθενά ότι είναι εύκολο να έχεις μαγαζί μουσικών οργάνων. ;)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι συνέπεια του μεγέθους της οικονομίας ο σεβασμός στον πελάτη και το - στοιχειώδες - να τον αφήνεις να δοκιμάσει... μην αποφεύγεις την ουσία του προβλήματος, η οποία είναι η νοοτροπία του έλληνα καταστηματάρχη

 

Συμφωνω και επαυξανω.

Αλλα εγω αναφερθηκα στις συνθηκες οι οποιες ευνοησαν τις πωλησεις εξ αρχης. Μεγαλη αγορα, στο κεντρο της ευρωπης και μια οικονομικη κατασταση σαφως καλυτερη της ελλαδας. Αν σε ολα αυτα προσθεσεις και τη σωστη επαγγελματικη αντιμετωπιση στον πελατη εχεις συνταγη επιτυχιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου