Προς το περιεχόμενο

Αποστολη demo σε δισκογραφικη


sanet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μαν για ελλαδα ισχιουν ολα τα παραπανω...τωρα αναλογα τι γραφεις δες το και για εξω εκει ειναι καπως καλυτερα αλλα να ξερεις γενικα η φαση δεν εχει και πολυ ψωμι αν δεν εχεις κανενα γνωστο κλπ... 8)

ead, Follow or Get out of the way !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θέλω να μου λυσετε μια απορια.

πραγματικη απορια.

 

οκ.

καταλβαινω γιατι οι εταιριες δε ψαχνουν νεους τραγουδιστες , νεους σταρ.

καταλαβαινω γιατι προτιμουν τους ιδιους και τους ιδιους ,τα αντιγραφα τους, τους σταρ των ριαλιτι.

 

 

δε καταλαβαινω ειλικρινα ομως για ποιον λογο δεν ακουνε ντεμο και γενικοτερα δε ψαχνουν καλα και εμπορικα τραγουδια (απο συνθετικης αποψης)?

 

σε τι συμφερει σε αυτους που δεν εχουν τους δυο τρεις (δεν ειναι παραπανω) πρωτοκλασσατους συνθετες, να μην ψαχνουν φρεσκαδουρες ταλαντουχους με φτηνο φυσικα μπατζετ , και να τροφοδοοτουν με ωραια τραγουδακια τους κοπριτες τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι πλεον ακομα και οι "εμπορικοι" δισκοι πουλανε ΨΙΧΟΥΛΑ ,ετσι και αλλοιως ετσι πως παει η αγορα οι περισσοτερες πολυεθνικες στη χωρα η θα κλεισουν τελειως (οπως η Virgin) η θα λειτουργουν απλα σαν αντιπροσωπιες για το ΞΕΝΟ μονο ρεπερτοριο οπως π.χ. λειτουργει εδω και χρονια η Warner.

 

Oι ελληνες καλλιτεχνες πουλανε τοσο λιγο που δεν νομιζω (με εξαιρεση 5-6 ονοματα) να τους κρατησουν για πολυ στο roster τους οι εταιρειες....

 

Oποτε θα πεσουν στα νυχια των εγχωριων "ανεξαρτητων" εταιρειων.... :?

 

Κατα την ταπεινη μου γνωμη ο μονος τροπος να "γνωστοποιουν" στο κοινο τη δουλεια τους τα ελληνικα γκρουπ ειναι πλεον ΜΟΝΟΝ το ιντερνετ & η ΔΩΡΕΑΝ διαθεση της δουλειας τους (ετσι ωστε να γινονται ευκολοτερα γνωστοι & να ερχεται κοσμος στις ζωντανες τους εμφανισεις,που εκει ειναι & το ζητουμενο....)

 

Περιμενετε κανα χρονακι & θα δειτε συντομα ακομα & γνωστα ονοματα να ακολουθουν αυτην την οδο,εδω θα ειμαι & εδω θα εισαστε... :wink:

 

Εξαλλου δεν ειναι και κατι τοσο δυσκολο ενα μαματο site θελει και εγινε η δουλεια... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τι συμφερει σε αυτους που δεν εχουν τους δυο τρεις (δεν ειναι παραπανω) πρωτοκλασσατους συνθετες' date=' να μην ψαχνουν φρεσκαδουρες ταλαντουχους με φτηνο φυσικα μπατζετ , και να τροφοδοοτουν με ωραια τραγουδακια τους κοπριτες τους?[/quote']

Εδω εχουμε εθνικο στιχουργο τη Ναταλια Γερμανου..Δε λεω,για hydro_Pipes καλη ειναι.Εδω εχουμε τον Νταλαρα θεο.Τον Ιωαννιδη το ιδιο.(μαγκα τον εκανε ο Γιωτης και ο Λαντσιας).Εδω λενε την Δεσποινα φωναρα,που ακουμπησε κατι παλια funky κομματια και μου ρθε να ξερασω.Εδω δεν εχουν

τι να βγαλουν και εχουν διασκευασει-μπασταρδεψει φοβερες μουσικες-κομματαρες..Εδω ο κοσμος δε φαινεται να εχει ορεξη να ακουσει

ειλικρινη και ουσιαστικη μουσικη.Εδω δεν πιανουν οι καταρες,δεν πιανουν οι ευχες....

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την ταπεινη μου γνωμη ο μονος τροπος να "γνωστοποιουν" στο κοινο τη δουλεια τους τα ελληνικα γκρουπ ειναι πλεον ΜΟΝΟΝ το ιντερνετ & η ΔΩΡΕΑΝ διαθεση της δουλειας τους (ετσι ωστε να γινονται ευκολοτερα γνωστοι & να ερχεται κοσμος στις ζωντανες τους εμφανισεις' date='που εκει ειναι & το ζητουμενο....)[/quote']

 

+1.000.000.000.000

 

Εξαλλου δεν ειναι και κατι τοσο δυσκολο ενα μαματο site θελει και εγινε η δουλεια... :wink:

 

Χμμμ... δυστυχώς το μαμάτο site ΕΙΝΑΙ αρκετά δύσκολο, αλλά καλό είναι να ξεκινήσει κανείς όσο γίνεται πιο γρήγορα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειδος που γραφω ειναι κατι μεταξυ ποπ και ελαφρολαικου,στυλ που πουλαει εδω στην ελλαδα...Τωρα ολα αυτα που λετε ειναι αληθειες, θα προσπαθησω, δεν εχω να χασω τιποτα....εκτος απο τα τραγουδια :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασες το φεστιβάλ Θεσσαλονίκης στη λίστα σου.

 

Γεράσιμε, δεν το ξέχασα: :wink:

 

(είτε μέσω ριάλιτι, είτε μέσω ραδιοφώνου)

 

Όπως είπε κι ο Superfunk σε άλλο ποστ: Fame story και Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης είναι το ίδιο πράγμα. :wink:

 

μαν για ελλαδα ισχιουν ολα τα παραπανω

 

Ναι, για την κατάσταση στην Ελλάδα αναφερόμουν.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιον λογο δεν ακουνε ντεμο και γενικοτερα δε ψαχνουν καλα και εμπορικα τραγουδια (απο συνθετικης αποψης)?

 

έχω την "τιμή" να γνωρίζω κάποιους λίγους από αυτούς που αποφασίζουν (τι θα κυκλοφορήσει και αν πρέπει να κυκλοφορήσει κάποιο cd), και να συνεργάζομαι μαζί τους σε 2 τουλάχιστον διαφορετικούς τομείς. Πρόκειται για φαιδρά πρόσωπα που ειλικρινά έχουν τόση σχέση με το αντικείμενο της εργασίας τους, όση έχω εγώ με τη μαγειρική (τηγανίζω αυγά και πατάτες στην καλύτερη) :D

 

Πολλές φορές (ίσως τις περισσότερες) ακούνε το υλικό (ξεπέταγμα δηλαδή) αλλά απλά δεν είναι σε θέση να το εκτιμήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα σου ξαναπώ όσα είπαν οι παραπάνω (οι οποίοι έχουν απόλυτο δίκιο).

Θέλω μόνο να σου πω κάτι που είχα διαβάσει σε μια συνέντευξη απο "Ψόφιους Κοριούς". Είχαν πει λοιπόν οτι είχαν πάει σε αρκετές μικρές δισκογραφικές και φάγανε πόρτα και τελικά πήγαν σε μια "μεγάλη" δισκογρφική και τους δέχτηκαν. Εν ολίγης λένε οτι οι "μεγάλες" δισκογραφικές πιθανόν να πάρουν πιο εύκολα το ρίσκο απο οτι μια μικρή. Οπότε είτε Ελλάδα δοκιμάσεις είτε εξωτερικό, μην κολλώσεις να δοκιμάσεις και τις μεγάλες!

 

Οτι και να γίνει πάντως GOOD LUCK!

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω μόνο να σου πω κάτι που είχα διαβάσει σε μια συνέντευξη απο "Ψόφιους Κοριούς". Είχαν πει λοιπόν οτι είχαν πάει σε αρκετές μικρές δισκογραφικές και φάγανε πόρτα και τελικά πήγαν σε μια "μεγάλη" δισκογρφική και τους δέχτηκαν. Εν ολίγης λένε οτι οι "μεγάλες" δισκογραφικές πιθανόν να πάρουν πιο εύκολα το ρίσκο απο οτι μια μικρή. Οπότε είτε Ελλάδα δοκιμάσεις είτε εξωτερικό' date=' μην κολλώσεις να δοκιμάσεις και τις μεγάλες!

[/quote']

 

Αυτό δεν είναι απόλυτο, διότι σε πολλές περιπτώσεις οι μικρές εταιρείες λειτουργούν καλύτερα υπό το πρίσμα ότι αν κάτι τους αρέσει, είναι πιθανότερο να το δουν σαν "δικό τους" και να ρίξουν περισσότερο μεράκι και προσπάθεια. ¶λλωστε η περίπτωση Ψόφιοι Κοριοί μαζί με άλλα 4-5 ελληνόφωνα γκρουπ είναι πολύ ιδιαίτερη, διότι συνέπεσαν με μια μικρή μεν περίοδο, αλλά με πολύ έντονη ζήτηση για ελληνόφωνο "ροκ". Τότε οι μεγάλες εταιρείες έκαναν "κρα" για τέτοια σχήματα, γιατί πίστευαν ότι βρήκαν την κότα με τα χρυσά αυγά! (εκεί γύρω στο '97-'98...)

 

Πάντως το γενικό συμπέρασμα για μένα είναι ότι οι περισσότεροι υπεύθυνοι ρεπερτορίου στις δισκογραφικές έχουν ελάχιστη σχέση με αυτό πουςς ζητείται να κάνουν και ούτε είναι άνθρωποι που έχουν γράψει την δική τους ιστορία στην μουσική...υπάλληλοι ενός συστήματος που πνέει τα λοίσθια είναι και αρκετές φορές αποτυχημένοι ως δημιουργοί!

Επομένως μην κολώνεις πουθενά! Σιγά τις σπουδαίες προσωπικότητες δλδ...που θα το σκεφθείς να τους στείλεις δείγμα δουλειάς μήπως και το απορρίψουν.

 

Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου