Προς το περιεχόμενο

Αποστολη demo σε δισκογραφικη


sanet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

lol

 

Ok ρε παιδί, λέω μήπως έχει κάποιος (η ifpi που τσέκαρα δεν είδα να έχει κάτι) κάπου δημοσιευμένο ό,τι και να 'χουν πουλήσει. Ας είναι δυο μαντολάτα, μια γρανίτα, καλαμπόκι, κάστανα κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα πω κάτι εδώ το οποίο ίσως ακουστεί ηλίθιο και αυτονόητο, μιας και όλοι τρέφουμε μια κάποια αυτοεκτίμηση μουσικά και δε θεωρούμε ότι γράφουμε μπούρδες (αν κ εγώ το νιώθω ενίοτε) και θα πω το εξης:

Ωραία, θέλεις να κυκλοφορήσεις τη δουλειά σου. Κομμάτια καλά δουλεμένα, μίξεις γ***άτες, εκτελέσεις ικανοποιητικές.

Σκέφτηκες ποτέ τι έχει η δουλειά σου να προσφέρει στη δισκογραφία, στην κοινωνία και στους ανθρώπους γύρω σου? Ναι, ακούγομαι υπερβολικός αλλά για σκεφτείτε τι έχει να προσφέρει ένα cd το οποίο περιέχει κομμάτια γραμμένα στα πρότυπα του 70's hard rock ή του λαϊκού τραγουδιού του '60 ή της trance του '97? Τι έχει να προσφέρει σήμερα ένα αλμπουμ που περιέχει 12 τραγούδια που όλα μιλάνε για έρωτες και ερωτικές απογοητεύσεις, χωρισμούς κ υπαρξιακά μετεφηβικά προβλήματα?

Άγιο το 70's hard rock και τα λαϊκά του '60, απαραίτητα κ τα ερωτοτράγουδα. Αλλά πόσοι θα μπουν στον κόπο κ τη δαπάνη να αποκτήσουν κάτι τέτοιο όταν υπάρχουν ήδη άπειρες τέτοιες δουλειές? Πόσοι καλλιτέχνες πραγματικά προσπαθούν να μιλήσουν για την εποχή τους, για αυτά που βλέπουν γύρω τους κ όχι για το γεγονός ότι απόψε δε γ****ησαν κ νιώθουν κάπως μόνοι?

Σκεφτείτε κ φιλοσοφήστε το κ ίσως και να δικαιολογήσουμε όλοι μαζί εκείνο το διευθυντή που πέταξε κάποτε με απίστευτη ευκολία στον κάδο το cd κάποιου επίδοξου dj star.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκες ποτέ τι έχει η δουλειά σου να προσφέρει στη δισκογραφία, στην κοινωνία και στους ανθρώπους γύρω σου?

 

εμ,εδω ειναι ολο το ζουμι φιλε μου (και εχεις βεβαια απολυτο δικιο) ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσοι καλλιτέχνες πραγματικά προσπαθούν να μιλήσουν για την εποχή τους, για αυτά που βλέπουν γύρω τους κ όχι για το γεγονός ότι απόψε δε γ****ησαν κ νιώθουν κάπως μόνοι?

 

Ξεκιναω επειγοντως concept album με θεμα, το ασφαλιστικο, το συνταξιοδοτικο με guest solist-rapper τον Αυτια. Φιλε μου η μουσικη δεν ειναι διαδηλωση. Ελευθερα μπορει ο οποιοσδηποτε να καταπιαστει (και) με αυτα τα θεματα αλλα δεν ειναι και το ζητουμενο. Ο,τι εκφραζει τη δεδομενη στιγμη τον καθενα.

Μηπως οταν γραφονταν τα..... 70s hard rock αυτα τα προβληματα ειχε μονο ο κοσμος?

Κι οπως ειχε πει κι ο μεγας David Coverdale "Εγω γραφω για αυτα που γραφω. Για τα μεγαλα προβληματα μπορω καλλιστα να παιξω τσαμπα αλλα οχι και να γραψω γι αυτα"

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι οπως ειχε πει κι ο μεγας David Coverdale "Εγω γραφω για αυτα που γραφω. Για τα μεγαλα προβληματα μπορω καλλιστα να παιξω τσαμπα αλλα οχι και να γραψω γι αυτα"

 

Δεν είναι του στρατευμένου ο Ντεϊβιντ, είναι κότα αλανιάρα ναουμ.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι οπως ειχε πει κι ο μεγας David Coverdale "Εγω γραφω για αυτα που γραφω. Για τα μεγαλα προβληματα μπορω καλλιστα να παιξω τσαμπα αλλα οχι και να γραψω γι αυτα"

 

Το ίδιο κάνει και η Βανδή ή ο Φοίβος στους τηλεμαραθώνιους.

Άκυρος ο μέγας.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, τραγουδα, ο μεγας δεν γινεται ακυρος εις τον αιωνα των αιωνων (αμην, βοηθεια μας), κι ας τους αλλους ... δευτερους

 

edit: Eye αν στη φωτο στο myspace εισαι εσυ, απλα απαιχτος αλλα, αν δεν κανω λαθος και θυμαμαι καλα μου εχεις πει οτι εισαι ΑΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ απο αυτα που λες εκει..... Κρυβουμε χρονιααααααα??????  ;) ;) ;) ;)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: Eye αν στη φωτο στο myspace εισαι εσυ, απλα απαιχτος αλλα, αν δεν κανω λαθος και θυμαμαι καλα μου εχεις πει οτι εισαι ΑΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ απο αυτα που λες εκει..... Κρυβουμε χρονιααααααα??????  ;) ;) ;) ;)

 

Όχι δεν είμαι εγώ.

Ούτε αυτή είναι η σελίδα μου στο myspace.

Απλά την φτιάξαμε με ένα φίλο για να σπάσουμε πλάκα.

 

 

Χωρίς να θέλω να σου την σπάσω (σοβαρά), γιατί είναι "μέγας" ο Coverdale? Στη φωνή του αναφέρεσαι;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερομαι σε ΟΛΗ του την πορεια στη μουσικη, την προσφορα του στη ροκ-μπλουζ μουσικη ως τραγουδιστης-συνθετης-εικονα, και το οτι εχει επηρρεασει τον μισο (για να μην πω περισσοτερο) κοσμο που ασχοληθηκε με το ροκ τραγουδι, μαζι μ αυτους κι εμενα.

Η φωνη του ειναι για μενα οτι καλλιτερο εχει δειξει η ροκ μουσικη. Ξερω οτι αυτα ειναι γουστα (αλλωστε κι εγω για το γουστο μου γραφω), αλλα του David δε νομιζω οτι χωραει αμφισβητιση

Επισης να ΤΟΝΙΣΩ οτι μιλαω μεχρι το 1987, απο εκει και μετα δεν τρελλαινομαι, αν ΚΑΙ ΕΚΕΙ εχει τρομερες ερμηνειες (ως και σημερα, τον τελευταιο δισκο), απλα σπαστηκα με το οτι εξαμερικανιστηκε, ο μαλακας.....

 

Επισης κυριε προεδρε να προσθεσω οτι Νο2 ειναι (για μενα παντα) o τρισμεγιστος Paul Rodgers

 

ΥΓ Μπουμπη, μην μου ξαναζητησεις να μιλησω σοβαρα ε?  ;D

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφέρθηκε επιτέλους και το περιεχόμενο των demos να πω κι εγω τις χαζοαπόψεις μου. Θεωρώ δεδομένο οτι καποια demo cds θα φτάνουν σε χέρια σοβαρών παραγωγών. Πιστεύω οτι αυτοι οι σοβαροι κύριοι, όπως προαναφέρθηκε, δεν θα σταθούν στην αρτιότητα της παραγωγής εφόσον ειναι μια τεχνική επίδειξη που δεν τους αφορά. Μια παρουσιαση δουλειάς, έχει περισότερα επίπεδα να δοκιμασθεί & δεν ειναι μονο οι σωστές στάθμες των ήχων που θα κρίνουν το ενδιαφέρον του παραγωγού για την δουλειά του επίδοξου καλλιτέχνη. Θα πρέπει ο καλλιτέχνης να προσφέρει ένα πλήρες πακέτο με άποψη για το που απευθύνεται και για το τι θα 'σερβίρει'. Παρα πολύ θετικο θα ειναι εαν δείξει και σημάδια οτι ξερει πως να προβάλει την δουλειά του. Μια δουλίτσα με κομμάτια που στο σύνολο τους ακούγονται σαν ωριμη "πορεία με καθορισμένη κατεύθυνση" θα τραβήξει το ενδιαφέρον του κάθε παραγωγού. Ειτε το ύφος ειναι hard rock με αναφορές σε δράκους, είτε ειναι υπαρξιακές κραυγές για το εγώ μας. Εαν ο παραγωγός δει οτι δεν το έχεις το ύφος σου & τον επαγγελματισμό σου, εαν δει οτι με αυτην την δίχως ιδιαίτερες ηχητικές απαιτήσεις προσπάθεια σου να δώσεις καλές εντυπώσεις, δεν καταφέρνεις να κερδίσεις τον ίδιο -ποσο μάλλον το αγοραστικό κοινό, αλλα μονάχα σπέρνεις την σύγχιση, έχεις χάσει το παιχνίδι. Γιατι δεν μπορω να φανταστώ σοβαρό παραγωγό, να περνάει απο το μυαλό του η σκέψη:"Χμμ, καλη παραγωγή, ας χασω τον πολύτιμο χρόνο μου να εξηγήσω στην μπαντα πως να βρει τον δρόμο της & οτι βγει." .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου