Προς το περιεχόμενο

Delay-Echo πεταλάκι για Slap.


Johnny.T

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Χαιρετώ παίζω χωρίς πολλά εφέ,μόνο δυο ντράιβ και ένα ΟΥΑ.

  Φτιαχνοντας ήχους στο guitar rig εχω σκαλωσει με το slap delay η echo δεν ξερω και γω.

Σκεφτομαι να  προσθέσω ενα τετοιο πεταλι σιγα σιγά ,στους ηχους μου και θέλω να ρωτήσω.

  Τι πρέπει να πάρω για σλαπ ντιλει.Εκο πεταλάκι ή ντιλει και μιας και το θέλω μονο για αυτη του λειτουργια πιο ειναι το πιο φτηνο και σχετικα καλο πεταλι και πως ρυθμιζεται για το σλαπ εφε. Μπορω να το δω λίγο στο guιtar rig απλα ηθελα να μάθω και την λογικη ,το κατι παραπανω.Ευχαριστω.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιοδηποτε πεταλακι echo ή delay ρυθμισμενο σε συντομη επαναληψη θα κανει τη δουλεια που θες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Χαιρετώ παίζω χωρίς πολλά εφέ,μόνο δυο ντράιβ και ένα ΟΥΑ.

 Φτιαχνοντας ήχους στο guitar rig εχω σκαλωσει με το slap delay η echo δεν ξερω και γω.

Σκεφτομαι να  προσθέσω ενα τετοιο πεταλι σιγα σιγά ,στους ηχους μου και θέλω να ρωτήσω.

 Τι πρέπει να πάρω για σλαπ ντιλει.Εκο πεταλάκι ή ντιλει και μιας και το θέλω μονο για αυτη του λειτουργια πιο ειναι το πιο φτηνο και σχετικα καλο πεταλι και πως ρυθμιζεται για το σλαπ εφε. Μπορω να το δω λίγο στο guιtar rig απλα ηθελα να μάθω και την λογικη ,το κατι παραπανω.Ευχαριστω.

Γενικα τα περισσοτερα delay pedals μπορουν να πετυχουν slap back ηχους. Ειναι θεμα ρυθμισης κυριως του χρονου επαναληψης. Οι κυριες παραμετροι ρυθμισης ενος delay ειναι το time(ή rate, ή delay) το οποιο ρυθμιζει την ταχυτητα των επαναληψεων, το feedback που ρυθμιζει τον αριθμο των επαναληψεων και το mix που οριζει την ενταση των επαναληψεων σε σχεση με το dry σημα σου. Το slap επιτυγχανεται με γρηγορο time και λιγες(ή και μονο μια) επαναληψεις. Αν το ζητουμενο σου ειναι μονο το slap δε χρειαζεται να πας σε αγορα ακριβου delay με πολλες δυνατοτητες. Πχ. αυτο που εχω δοκιμασει ηταν μια χαρα:

http://www.thomann.de/gr/artec_analog_delay_seadl.htm

Δες εδω απο το 1.39 και μετα

Υπαρχει και το ακομα φθηνοτερο της joyo(harley benton) αλλα προσωπικα δεν το εχω δοκιμασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

 

έχω το memory toy της EH και το προτείνω ανεπιφύλακτα.. έχω ακούσει καλά λόγια και για το πεταλάκι που προτείνει ο φίλος στο προηγούμενο post , αν ψάχνεις κάτι οικονομικότερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ok αυτο είχα στο μυαλο μου κατι φτηνο μιας και δεν το χρειαζομαι για κατι αλλο ή και να το χρειαστω αργοτερα πιστευω θα με καλυψει(δεν θελω να κανει και τρελα πραγματα,τα βασικά).

  Τα artec  λενε σαν πεταλια γιατι ζαχαρωνα και ενα κομπρεσορα απο αυτους και γενικα ειναι φτηνα σχετικα πεταλακια.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου