Προς το περιεχόμενο

Ταινίες που αξίζουν!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Από τις καλύτερες ταινίες του Robert Altman:

McCabe and Μrs Miller με Warren Beatty και Julie Christie.

 

warren-beatty-et-julie-christie-dans-john-mccabe-de-robert-altman.jpg?w=1024

 

Και το τραγουδάκι χωρίς ρίμα από Leonard Cohen.

 

 

 

 

 

 

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες είδα το Flowers of War! Συγκινητική ταινία, πολεμική βέβαια (δεν είχα και τόσο όρεξη για κάτι τέτοιο) αλλά οι σκηνές μάχης ήταν λίγες (ακραίες όμως). Τρομερή σκηνή (και η συνέχεια της) με την κινεζούλα που τζάμαρε με μία χορδή μιας και οι άλλες είχαν σπάσει.

 

Θα την προτιμούσα πιο "ανατολίτικη" αλλά φαντάζομαι ο σκηνοθέτης ήθελε λίγο παραπάνω εμπορικότητα.

 

http://www.imdb.com/title/tt1410063/

 

The_Flowers_of_War_english_poster.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες είδα το Flowers of War!

 

Τη συγκεκριμενη ταινια την ειδα μαζι με ενα φιλο (ειμαστε και οι δυο μεγαλοι φαν των WW2 ταινιων) αφοτου καποιος μας εδειξε ενα screenshot της ταινιας και δε μπορεσαμε να αναγνωρισουμε ποια ειναι. Φαγαμε πανω απο 2 ωρες να ψαχνουμε στο net με μονο hint οτι απο το screenshot φαινοταν καινουρια παραγωγη και εδειχνε μερικους γιαπωνεζους στρατιωτες με στολες εποχης να στεκονται μπροστα απο ενα καθεδρικο ναο. Eυτυχως η ταινια ηταν οντως αρκετα καλη και δεν πηγε χαμενος ο κοπος μας ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ενα "παιχνιδι" οπου παιρνεις ενα screenshot μια ταινιας στο 33:33 και ο αλλος προσπαθει να βρει ποια ειναι και επεσε βαρυ το πληγμα στη σινεφιλ τιμη μας, μιας και ηταν προφανεστατα WW2 movie αλλα δεν ειχαμε ιδεα ποιο ;D ;D ;D

 

Αν ειχαμε την τυχη να φαινεται ο Bale στο συγκεκριμενο screenshot βεβαια θα μας επαιρνε μερικα δευτερολεπτα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιώσαμε στις ταινίες αυτό το τετραήμερο και μεταφέρω εντυπώσεις (από την "χειρότερη" στην καλύτερη (για τα δικά μου γούστα))..

 

http://www.imdb.com/title/tt1800241/?ref_=nv_sr_1

American Hustle (Οδηγός διαπλοκής).

Ενδιαφέρον, αν και με αρκετά "άκυρα". Highlight η υπερ-ερωτεύσιμη Amy Adams (θέλω).

 

http://www.imdb.com/title/tt1535109/?ref_=nv_sr_1

Captain Phillips

Απλό σενάριο κατάληψης εμπορικού πλοίου από Σομαλούς πειρατές, εξαιρετικές ερμηνείες και πολύ καλογυρισμένο, με σασπένς και ατμόσφαιρα.

 

 

http://www.imdb.com/title/tt0993846/?ref_=nv_sr_1

The Wolf of Wall Street (Ο Λύκος της Wall Street)

Όταν ο Σκορσέσε (αγαπημένος) κάνει χαβαλέ και βγάζει τα απωθημένα του...sex,drugs & cash, με αρκετές χοντράδες και έναν Di Caprio μου εξελίσσεται από φλωρέτα σε ηθοποιό ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ διαμετρήματος. Στα πλήν η υπερβολικά μεγάλη διάρκεια, αλλά χαλάλι.

 

http://www.imdb.com/title/tt1170358/?ref_=nv_sr_1

Hobbit : The desolation of Smaug

Εδώ τι διάτανο να πεις...Σε 52άρα HD TV (με το surround τέρμα) ζωντανεύουν τα παραμύθια και όλοι εμείς οι τελειωμένοι Tolkienάκηδες jizz in our pants...

Θα το ξαναδώ καμμιά 50αριά φορές για να το χορτάσω  :)

 

 

Εδιτ : όλες αξίζουν το 2,5-3ωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hobbit : The desolation of Smaug

Εδώ τι διάτανο να πεις...Σε 52άρα HD TV (με το surround τέρμα) ζωντανεύουν τα παραμύθια και όλοι εμείς οι τελειωμένοι Tolkienάκηδες jizz in our pants...

Θα το ξαναδώ καμμιά 50αριά φορές για να το χορτάσω  :)

 

 

 

 

Chris,εγώ όντας καμμένος Tolkieniakias,αηδίασα.Είναι φοβερό να βλέπεις παραμύθια και φοβερές ιστορίες να κατακρεουργούνται στο βωμό του χρήματος.

Long Live Rock 'n' Roll!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chris,εγώ όντας καμμένος Tolkieniakias,αηδίασα.Είναι φοβερό να βλέπεις παραμύθια και φοβερές ιστορίες να κατακρεουργούνται στο βωμό του χρήματος.

 

Κάνεις το λάθος που έκανα και εγώ (αν μου επιτρέπεις)...Περιμένεις πιστή αναπαραγωγή των βιβλίων...Δεν είναι έτσι όμως (for better or for worse).

Sit back and enjoy the ride , και να λέμε και ευχαριστώ που κάποιος (Peter Jackson) έχει τα ούμπαλα να τολμήσει να μεταφέρει με τόση τελειότητα στην μεγάλη οθόνη κάτι τόσο δύσκολο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις το λάθος που έκανα και εγώ (αν μου επιτρέπεις)...Περιμένεις πιστή αναπαραγωγή των βιβλίων...Δεν είναι έτσι όμως (for better or for worse).

Sit back and enjoy the ride  ;)

 

Όχι,περιμένω μία ταινιά που να είναι καλή όχι ώς το βιβλιό μεταφερμένο στον κινηματογράφο,αλλά ώς αυτούσια ταινία,standalone πως το λενε :P.Ομως τα Hobbit μέχρι τώρα,έχουν αποδειχθεί υπερβολικά cheesy,με επαναλαμβανόμενες μάχες χωρίς λογο,κρύα αστειάκια που μπορούν να ψυχαγωγήσουν μόνο παιδάκια και παντελή έλλειψη λογικής.Απο την άλλη,με τα ίδια κριτήρια έκρινα και το LotR,και το βρήκα (που είχε αλλαγές  ώς adaptation,όμως αυτές βελτίωσαν το pacing της ταινίας και γενικότερα βοήθησαν στη δομή της) μία απίστευτη ταινία που είχε την αίσθηση της επικής περιπέτειας,αλλά ανέδιδε και τη μαγεία της Μέσης γής. Αυτά και sorry εάν το κουράζω :)

 

Long Live Rock 'n' Roll!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου