Προς το περιεχόμενο

Ταινίες που αξίζουν!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή ήμουν Λονδίνο όταν παιζόταν και τη διαφήμισαν στο μετρό, την περίμενα ανυπόμονα να έρθει και στην Ελλάδα.

Δεν περίμενα ότι θα ήταν ΤΟΣΟ μεγάλη παπαριά.

Με το μπαρδόν δηλαδής κι ο καθείς με τα γούστα του αλλά πολύ μούφας αυτός ο Κούγκαν βρε παιδί μου.

 

Να σου πω, στην αρχή μου φάνηκε αντιπαθής ο χαρακτήρας αλλα κατα τη διάρκεια της ταινίας it grew on me, που λενε!

...and my eyes fade from me in this open country

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω, στην αρχή μου φάνηκε αντιπαθής ο χαρακτήρας αλλα κατα τη διάρκεια της ταινίας it grew on me, που λενε!

Πάσο, αλλά εγώ δεν αντέχω πλέον το αλκοόλ μαζί με ταινία.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφέρθηκε ο Poirot στο άλλο thread θυμήθηκα το Great Expectations του BBC. To ποστάρω εδώ, ας είναι 3 επεισόδια, θα μπορούσες να πεις ότι είναι μια 3ωρη ταινία.

 

Μεταξύ άλλων πολύ καλών ηθοποιών παίζουν η εκπληκτική Gillian Anderson (Dana Scully 8)), είδα το όνομα της στο τέλος αλλιώς δεν θα την έπαιρνα χαμπάρι, ο υιός του Tim Roth(!) και ο κορυφαίος David Suchet aka Poirot!

 

http://www.imdb.com/title/tt1949720/?ref_=ttep_ep_tt

80781114.jpg

 

Πολύ καλή ταινία εποχής! Βασικά masterpiece!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου θύμησες τώρα...το Murder on the Orient Express το έχω λιώσει σε VHS και ακόμα λέμε ατάκες με τον αδερφό μου...Debenham...mmm...Debenham and Freebody!  :)

 

Μια ωραία ταινία που δεν κυκλοφόρησε πολύ είναι το Monsters (2010):

 

Είναι από τις ταινίες που προτιμώ να μην εξηγώ τίποτα για να είναι εντελώς φρέσκια εμπειρία σε όποιον τη δει.

 

 

 

 

Ταινία που έχει αφήσει ιστορία για πολλούς λόγους είναι και το... Iron Eagle (1986)  :D

0011985CD.jpg

 

Φοβερό soundtrack (έχει συνδεθει για πάντα με το One Vision των Queen) με υλικό κι από τον Πολυδούρη (!), κλασσικές ατάκες δεκαετίας '80, μαχητικά αεροπλάνα, εκρήξεις, τι άλλο θέλει κανείς!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Judgment at Nuremberg.

Όσοι δεν ξέρουν τι ηθοποιάρες παίζανε σε αυτή την ταινία καιρός να το ανακαλύψουν.

 

Judgment-at-Nuremberg.jpg

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Φοβερό soundtrack .....

 

Για ένα περίεργο λόγο μου θύμησες αυτό, το οποίο ήταν στην ταινία, αλλά όχι στο O.P.S.

.

Αυτό...συνεχίστε  ;D ;D

 

Και κάποιος που είπε για Alejandro Jodorowsky +1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Ειδα χτες ακομη ενα του Τορνατόρε, το The Unknown Woman ( "La sconosciuta" 2006)

 

http://www.imdb.com/title/tt0494271/?ref_=nm_flmg_wr_7

 

και δηλωνω γοητευμενος απο τον τροπο που χρησιμοποιει αυτος ο ανθρωπος τη μουσικη (πάλι Μορρικόνε) στις ταινιες του!

Φανταζομαι πως ο (δηλωμένος φαν) συμφορουμιτης audiokostas θα διαφωνήσει πως δεν ειναι απο τις κορυφαιες του, και καταλαβαινω πως μαλλον δε θα μεινει κλασσικη οπως αλλες ταινιες του (πχ το Σινεμα ο Παραδεισος ή Ο Θρυλος του 1900) αλλά είναι ένα πάρα πολύ καλοφτιαγμένο ψυχολογικο θρίλερ που σε κρατά σε ένταση αποφευγοντας τα κλισέ και αξίζει με το παραπάνω να το δειτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mindfuck κι άγχος από τον ιδιοφυή David Lynch .

Mulholland dr.

http://www.imdb.com/title/tt0166924/?ref_=fn_al_tt_2

Θέλει καθαρό μυαλό η ταινία και προσοχή στις λεπτομέρειες για να βγάλεις άκρη. Που αν βγάλεις,θα καταλάβεις ότι όλα είναι μελετημένα στην ταινία και κρύβουν νοήματα  :)

 

 

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Element of Crime (1984) του Lars von Trier (η πρώτη του).

 

Όσοι γουστάρετε τα μεταφυσικά detective films.

 

Κατ' εμέ αριστούργημα!

 

"Ο Φισερ (Michael Elphik), ενας πρωην αστυνομικος, μετα απο 13 αυτοεξορια στο Καιρο, επιστρεφει σε μια φουτουριστικη Ευρωπη (ποτε δεν μαθαινουμε τη χωρα, αλλα απο τα ονοματα των πολεων αφηνεται να εννοηθει οτι προκειται για σκανδιναβικη) για να συμβαλει στη λυση ενος εγκληματος. Ο λογος που καλειται να επιστρεψει ειναι οτι «εχει τα προσοντα». Ο πρωην μεντορας του και συγγραφεας ενος εγχειριδιου ονοματι «Το στοιχειο του εγκληματος», τον προτρεπει να ακολουθησει τις μεθοδους που περιγραφει στο βιβλιο του για να πιασει τον δολοφονο. Ο Φισερ, ακολουθωντας τις θεωριες του βιβλιου, προσπαθει να μπει στο μυαλου του εγκληματια για να βρει πως λειτουργει, ποιος ειναι και πως θα τον πιασει. Σιγα-σιγα ομως ο Φισερ αρχιζει να τρελαινεται και να βυθιζεται ολο και πιο πολυ στον αρρωστημενο κοσμο του εγκληματια.

 

Την ολη ιστορια διηγειται ο ιδιος ο Φισερ μετα το τελος της, σε κατασταση υπνωσης, δινοντας ετσι στον Lars von Trier τη δυνατοτητα να χρησιμοποιησει λαβυρινθωδη και σουρεαλιστικα σκηνικα υπο τα χρωματα του μαυρου και της ωχρας για να απεικονισει τελεια τη σκοτεινη και νοσηρη ψυχολογικη κατασταση του ηρωα μετα απο την τραυματικη προσπαθεια του να εξιχνιασει το μυστηριο. Το ευρημα του ηρωα υπο υπνωση δινει στον Lars von Trier την ανεση να χειριστει το θεμα του ως ενα ονειρο, η ακομη καλυτερα ως εναν εφιαλτη, χωρις να δινει μεγαλη σημασια στην συνοχη της ιστοριας. Το πιο δυνατο στοιχειο της ταινιας ειναι η σουρρεαλ σκηνοθεσια με τα εφιαλτικα χρωματα και τα λαβυρινθωδη και δυσπροδιοριστα σκηνικα, που στο τελος καταφερνει να φερουν και τον θεατη σε μια ονειρικη κατασταση υπνωσης. Ο Lars von Trier παιζει με χαρακτηριστικη ανεση με τις εικονες, βαζοντας μας σε ενα εικαστικο υπνωτιστικο ταξιδι και προσφεροντας μας μια απολαυστικη οπτικη εμπειρια."

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου