Προς το περιεχόμενο

ρυθμίσεις windows και asio4all για ταυτόχρονη χρήση του hardware;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω να σε βολέψουν τότε αυτές οι ρυθμίσεις...

 

 

Άλλωστε δόξα το θεό να λες που δουλεύει και το ASIO4All.  ;D Με μια κάρτα ήχου της προκοπής θα κάνεις δουλειά, εδώ μπορεί να το κάνει αυτό η soundblaster  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ένα mini search και βρήκα αυτό:

 

 

http://mtippach.proboards.com/thread/2293

 

 

Windows XP uses a kernel mixer (kMixer) which is a software mixer allowing multiple applications to access the soundcard. Thus kMixer effectively makes the Realtek chip MULTI-CLIENT capable.

 

Windows 7's new audio architecture does away with kMixer and therefore is SINGLE-CLIENT only.

 

 

Δεν ξέρω για την αξιοπιστία των όσων λέγονται, ταιριάζουν πάντως με τις παρατηρήσεις σας...

 

 

Ήρθε η ώρα για αγορές μάλλον  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό...

http://mtippach.proboards.com/thread/786?page=5

;)

 

έχω κάρτα (νομίζω με είχες συμβουλέψει και σε κάποια άλλα θέματα που είχα)

Αλλά δεν έχει δικους της drivers....

 

αφού έχω βολευτεί για την ώρα δεν θα μπώ σε διαδικασία.. έτσι κι αλλιώς κατα κύριο λόγο ηχογραφώ τις ιδέες μου.. δεν έχω μπεί ακόμα σε διαδικασία να κάνω καμια μίξη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις βολευτεί, μια χαρά. Άλλωστε μην ξεχνάς ότι μπορείς να κάνεις και import το κομμάτι στο DAW, σίγουρα πιο χρονοβόρο αλλά μπορείς έτσι να ηχογραφείς και τα αποτελέσματα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ηχογραφείς και τα αποτελέσματα  ;D

 

Καλύτερα όχι... δεν είναι να ακούγομαι παραέξω... :P :P

 

κανα δύο φορές που είχα τα αρχεία και μου χρειαζόταν το έχω κάνει και δουλεύει μια χαρα.. μιας και κάνεις και μια ψευτομίξη και δεν εξαρτάσαι απο την ποιότητα και ένταση του κάθε youtube video...

Kυρίως το θέλω για τα τραγούδια(διασκευές) που παίζουμε με την μπάντα... οπότε όπως είπα είμαι καλά για τώρα

 

Ευχαριστώ και πάλι! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε τώρα μας μαυρίσατε την ψυχή, δλδ νιώθετε περηφάνια για αυτό που κάνατε; όχι να μας πείτε :P

άρα υπάρχει δυνατότητα συγκεκριμένα στα windows xp και όχι στα 7 από ότι φαίνεται, άκου να δεις..

thnx που το ψάξατε πάντως γιατί τελικά δεν έπαιζε να βρω χρόνο σήμερα να ασχοληθώ

δεν έχω και ελεύθερες usb για να πάρω κανά mini usb audio interface της πλάκας γιατί ούτε pci περισσεύουν για να πάρω τπτ πιο καλό

 

anyway άμα έχει κανείς ακόμη αμφιβολίες για το αν γίνεται/γινόταν, σε xp τουλάχιστον, ακαδημαϊκά, τι να πω να τραβήξω ένα video με ήχο και να φαίνεται και το σήμα από το audio πρόγραμμα και να ακούγεται μαζί με κάποιο media player, δεν είναι προσωπική άποψη ή μνήμη, κάνω επί τόπου boot σε xp και απλά είναι στημένο/λειτουργεί

 

edit:^όντως αλλά όταν κάνεις zapping στο youtube για να μάθεις καινούρια πράγματα δεν βολεύει δυστυχώς, πρέπει να κατεβάσεις το video, να κάνεις extract ήχου, insert στο daw και ξανά στο επόμενο, άρα μιλάμε για μαλλιοτράβηγμα δυστυχώς, άρα πάμε για κάρτες..

 

 

ps: πραγματικά προγραμματιστές εν αθήναι κρυφτείτε, γιατί κυκλοφορώ με άγριες διαθέσεις με τα σταυρόλεξα που βρίσκω με τα κ#λο-pc! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα xp θυμαμαι οτι δουλευε και εγω ταυτοχρονα.

Μπορουσα να χρησιμοποιώ την ιδια καρτα ηχου με asio και με το sonar και με αλλα προγραμματα ταυτοχρονα χωρις καμμια επεμβαση στη registry απο οτι θυμαμαι, δεν ειχα κανει κατι.

Απο οταν αλλαξα σε vista και μετα δεν γινοταν.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πού ακριβώς δυσκολεύεστε. Σε Windows 7 64bit και κάρτα ήχου Focusrite, με τον δικό της driver, μια χαρά δουλεύω με τα VST instruments μου, και ταυτόχρονα και έχω ήχους συστήματος (YouTube, media player κλπ). Μάλιστα επειδή το θίξατε, θέλοντας να το δοκιμάσω, ανακάλυψα ότι δεν είναι εφικτό απλώς αυτό, αλλά μπορώ ταυτόχρονα να έχω π.χ. το Kontakt σε standalone κι εκτός αυτού και κάποιον vst host (π.χ. Cantobile Performer) να τρέχει ένα stack από vst instruments+fx, και το DAW μου (Cakewalk Sonar), και έχω ήχο σε όλα. Αν ρυθμίσω διαφορετικό MIDI κανάλι σε εικονικό όργανο, έχω υπό τον έλεγχό μου το κάθε instrument κατά βούληση, από τα πλήκτρα και τους controllers του keyboard μου. Και πάνω απ' όλα χωρίς την παραμικρή καθυστέρηση (latency).

 

Μήπως φταίει ο ASIO driver της εκάστοτε κάρτας ήχου, ή ακόμα και το DAW; Με το Sonar X2 δεν είχα τέτοια προβλήματα μέχρι στιγμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειπαμε πιο πανω.... ειναι ο συνδιαδμος asio4all  κ τον win drivers (στους οποιους πατανε οι asio4all) εσυ εχεις καλη καρτα κ κανεις καλα κ ανετσ τη δουλεια σου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου