Προς το περιεχόμενο

Blind Test - Amplitube vs the real thing


Ποιο από τα δύο samples σας άρεσε περισσότερο;  

79 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιο από τα δύο samples σας άρεσε περισσότερο;

    • 1
      42
    • 2
      23
    • Και τα δύο το ίδιο
      14


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε!

 

Έγραψα δύο samples με μια strat χρησιμοποιώντας ένα στέρεο πετάλι. Η μία έξοδος πήγε στον Deluxe Reverb μου και η άλλη στην κάρτα.

 

Στο amplitube χρησιμοποιήθηκαν οι εξής ρυθμίσεις:

 

- Ενισχυτής: '65 Deluxe Reverb

- Cabinet Model: '65 Deluxe Reverb

- Μικρόφωνο: Dynamic 609 (είναι το Sennheiser e609)

- Room Type: Small Studio

 

Για την ηχογράφηση από τον ενισχυτή μου χρησιμοποίησα το Sennheiser e906 (ξέρω δεν είναι το ίδιο αλλά τόσο κοντά μπορώ να φτάσω). Η τοποθέτηση των μικροφώνων είναι κοινή (όσο δυνατόν) ενώ οι ρυθμίσεις του eq στον DR και στο Amplitube είναι ακριβώς οι ίδιες. Για την ιστορία: volume 4, treble 7, bass 5, reverb 4.

 

Οπότε οι διαφορές που θα πρέπει να ληφθούν υπόψιν είναι οι εξής:

 

- Ο ενισχυτής του Amplitube είναι ο "original" '65 Deluxe Reverb ενώ ο δικός μου είναι reissue.

 

- Στο amplitube χρησιμοποιήθηκε το sennheiser e609 ενώ στον ενισχυτή μου το e906.

 

- Διαφορές στο χώρο: Small Studio στο amplitube vs ένα μικρό δωμάτιο χωρίς ηχομόνωση όπου κάνω τις ηχογραφήσεις μου.

 

Η αποκάλυψη του ποιο είναι ποιο, εν καιρώ. (μπορεί και ποτέ αν δε μου αρέσει το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας  >:()

 

Sample 1: https://app.box.com/s/0664g8m5rxjtvpk3nome

 

Sample 2: https://app.box.com/s/kl3v8af60nefonu4at92

 

Αν θέλετε δικαιολογείστε την επιλογή σας.

1.wav

2.wav

Επεξεργασμένο από yameth

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σπυρο,

 

Κατ'αρχας congrats, γιατι περα απο το real vs sim ακουγονται και τα 2 πολυ καλα.

 

Μου αρεσει περισσοτερο το πρωτο sample. Δεν ξερω, κατι στο attack του (ιδιου) παιξιματος φαινοταν περισσοτερο ενδιαφερον τα αυτια μου.

 

Θα ξανακουσω

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πω πιο με αρέσει καλύτερα, γιατί δεν ασχολούμαι με Στραβοκάστερ ;D, έχω όμως την αμυδρά εντύπωση,πως στο πρώτο δείγμα ακούγεται ένα φύσημα, που δεν το ακούω τόσο έντονα στο δεύτερο δείγμα και υποθέτω εξ αυτού, πως στο πρώτο δείγμα είναι ο ενισχυτής .

Σημασία δεν έχει με τι έγραψες, αλλά το αποτέλεσμα, το οποίο όμως διαφέρει ανάλογα και με τις συνθήκες ακρόασης. Άλλο είναι να ακούς μια εγγραφή και άλλο κάτι ζωντανά, τέλος πάντων  :)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το πρώτο μου άρεσε κι εμένα.Τώρα πώς και γιατί δεν έχει.Ίσως το δεύτερο να μου ακουγόταν λίγο too much.Δε μπορώ να περιγράψω ακριβώς αυτό που με έκανε να προτιμήσω το πρώτο,αλλά μου ακουγόταν κάπως πιο λεπτεπίλεπτο.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αρχικά μπράβο για την ιδέα και την υλοποίηση.

 

Ως προς τα δείγματα θα συμφωνήσω και εγώ με τον Γρηγόρη, προτιμώ το 1, πρώτα για την ποιότητα του reverb και δεύτερον για το γεγονός πως η νότα καθαρίζει στα ακόρντα και τις δυναμικές περισσότερο στο 1.

 

Θεωρώ πως το 1 είναι το Amplitube. Correct me if I'm wrong.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ προτιμώ το πρώτο.

Ακούγεται πιο γεμάτος ο ήχος από ότι στο 2ο και μου δίνει την εντύπωση

ότι έχει περισσότερο όγκο και είναι πιο στρογγυλός.

Και το βάθος μου έκατσε πολύ καλύτερα στο πρώτο από ότι στο δεύτερο.

 

Θα έλεγα ότι το amp sim είναι το δεύτερο γιατί φαίνεται σαν να προσπαθεί παραπάνω να ακουστεί σαν φέντερ. Πολύ πιθανό να κάνω και λάθος καθώς δεν έχω εμπειρία ούτε με Deluxe Reverb ούτε με Amplitube.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως το 1 είναι το Amplitube. Correct me if I'm wrong.

Κι εγώ αυτό πιστεύω (αν κερδίσω ;D θα σας πω γιατί)!

Το δεύτερο μου αρέσει πιο πολύ, έχει σκάσιμο-ατάκα, και ο ήχος είναι πιο "ζωντανός".

 

Αν χάσω (πολύ πιθανό) ...... δεν περιγράφω άλλο. ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ακουγεται σαν το 2 να ειναι ο ενισχυτης και το 1 το amplitube,κυριως λογω του πως "πιανει"το μικροφωνο το βαθος του πραγματικου ενισχυτη.

Θα προτιμησω ομως και του λογου μου το 1,λογω μεγαλυτερης ευκρινειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου