Προς το περιεχόμενο

Blind Test - Amplitube vs the real thing


Ποιο από τα δύο samples σας άρεσε περισσότερο;  

79 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιο από τα δύο samples σας άρεσε περισσότερο;

    • 1
      42
    • 2
      23
    • Και τα δύο το ίδιο
      14


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχαρητήρια για το τεστ.To μόνο σχόλιο που έχω να κάνω επί της εκτέλεσης είναι ότι θα ήταν καλύτερο να φέρεις το amplitube κοντά στον ήχο του πραγματικού ενισχυτή,και όχι να το βάλεις απλά στις ίδιες ρυθμίσεις,γιατί είναι δεδομένο ότι θα συμπεριφέρεται διαφορετικά το ένα από το άλλο.

 

 

Την πάτησα και εγώ και θεώρησα το 1 amplitube και το 2 real.Το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ενδιαφέρον...Η πλειοψηφία διάλεξε τη λάμπα αλλά δεν εμπιστευόταν ότι ήταν λάμπα...

 

Επομένως επαναλαμβάνω ότι θα πρέπει να ρυθμιστούν οι 2 ήχοι ώστε να μοιάζουν ακόμα περισσότερο μεταξύ τους για να εξαλειφθεί ο παράγοντας του "δεν επέλεξα τη λάμπα επειδή δεν ήταν τόσο καλά ρυθμισμένος ο ήχος σε σχέση με την προσομοίωση/ήταν διαφορετικός λόγω διαφορετικών μικροφώνων,συμπεριφοράς amp knobs, κτλ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το capturing του reverb του ενισχυτή.

 

Πώς είναι δυνατόν να γίνεται έστω και απόπειρα σύγκρισης μεταξύ ενός μονοφωνικού reverb σε οποιονδήποτε ενισχυτή, με ένα στερεοφωνικό (ή surround) reverb που μπορείς να έχεις, χρησιμοποιώντας μία υψηλής ακρίβειας και ποιότητας προσομείωση ενός legendary μηχανήματος όπως ένα lexicon ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς modelling, άλλο πράγμα το modulation.  ;)

yes yes ευχαριστώ για την διόρθωση!  ;)

 

Επίσης, μην ξεχνάμε (το λέω για τους φίλους που υποστήριξαν "γιατί λοιπόν να δώσω 1000 ευρώ για πραγματικό ενισχυτή;") ότι ο μουσικός δεν είναι συνεχώς κλεισμένος σπίτι του ηχογραφώντας, κάποια στιγμή θα ανέβει και σε ένα stage να παίξει live.

(Υπάρχει modelling που μπορεί να σε βγάλει live όμως κοστίζει όσο και οι καλοί ενισχυτές)

 

Πάλι ανοίγεις ένα άλλο μεγάλο θέμα, αλλά ξεφεύγει από την συζήτηση και κρίμα να χαλάσουμε το όλο θέμα. Αναφέρομαι προφανώς σε χρήση πεταλιέρας (ή πεταλακίου modelling  ;D ) καρφί σε κονσόλα. Το έχω ακούσει κι έχω μείνει έκπληκτος. Φυσικά γνωρίζω τί απαντήσεις θα δώσεις (και θα συμφωνήσω κατά βάση μαζί σου). Όπως είπα, δεν το ανέφερα για να ξεκινήσει η συνηθισμένη χαοτική συζήτηση, απλά ως ένα σημείο εντυπωσιασμού 'Ρε για κοίτα που έχει φτάσει το...modelling!' (Αν το μπέρδεψα πάλι, βάλε λίγο delay και θα έρθει στα ίσια του :) )

 

JazzJoker περιμένουμε και τα υπόλοιπα ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

:D :D :D ......πωλείται ενισχυτής Fender Deluxe Reverb Reissue, 300 ευρώ, ή ανταλλάσεται με υπολογιστή, αν είναι δυνατόν με προεγκατεστημένο το Amplitube  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς είναι δυνατόν να γίνεται έστω και απόπειρα σύγκρισης μεταξύ ενός μονοφωνικού reverb σε οποιονδήποτε ενισχυτή, με ένα στερεοφωνικό (ή surround) reverb που μπορείς να έχεις, χρησιμοποιώντας μία υψηλής ακρίβειας και ποιότητας προσομείωση ενός legendary μηχανήματος όπως ένα lexicon ή κάτι άλλο;

 

Στο συγκεκριμένο τέστ πάντως και τα 2 αρχεία είναι mono.

 

 

Αναφέρομαι προφανώς σε χρήση πεταλιέρας (ή πεταλακίου modelling  ;D ) καρφί σε κονσόλα. Το έχω ακούσει κι έχω μείνει έκπληκτος. Φυσικά γνωρίζω τί απαντήσεις θα δώσεις (και θα συμφωνήσω κατά βάση μαζί σου).

 

Ε τότε τι να απαντήσω...  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη ενός ούτε καν ερασιτέχνη: Μου άρεσαν και τα δύο, ψήφισα όμως το πρώτο γιατί μου φάνηκε ένα τσικ (όσο πατάει η γάτα δηλαδή) πιο γλυκός/ζεστός ήχος. Αυτό με έκανε να πιστέψω ότι πρόκειται για τη λάμπα. Διευκρινήσεις:

 

1. Είμαι πανασχετίδης όσον αφορά ηχογραφήσεις, προγράμματα modelling, πληθώρα διαφορετικών ενισχυτών (με ή χωρίς modelling),  και τα ρέστα (ειδικά με τα δύο πρώτα πιο άσχετος δεν παίζει  :P). Η εμπειρία μου είναι σχεδόν μηδέν σε σύγκριση με όσους έχουν γράψει στο θέμα.

2. Η ακρόαση έγινε στο λαπτόπι με κάτι JVC ακουστικά ψείρες των 15-20€ περίπου. Άκουσα τις ηχογραφήσεις καμιά 10αριά φορές μέχρι να καταλήξω να ψηφίσω το 1

 

Αυτά  :)

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πω πιο με αρέσει καλύτερα, γιατί δεν ασχολούμαι με Στραβοκάστερ ;D, έχω όμως την αμυδρά εντύπωση,πως στο πρώτο δείγμα ακούγεται ένα φύσημα, που δεν το ακούω τόσο έντονα στο δεύτερο δείγμα και υποθέτω εξ αυτού, πως στο πρώτο δείγμα είναι ο ενισχυτής .

Σημασία δεν έχει με τι έγραψες, αλλά το αποτέλεσμα, το οποίο όμως διαφέρει ανάλογα και με τις συνθήκες ακρόασης. Άλλο είναι να ακούς μια εγγραφή και άλλο κάτι ζωντανά, τέλος πάντων  :)

 

Νομίζω πως από την αρχή είχα βρει τη διαφορά κι ας μην ασχολούμαι με Στραβοκάστερ ήχους, ενισχυτών τάδε μονδέλου και ριβέρμπ σαν τους υπόλοιπους αλαφροίσκιωτους ;D

Το ίδιο αποτέλεσμα πιστεύω θα ακουγόταν για μένα και ακόμη πιο έντονα, αν ακούγαμε τα take ζωντανά στο χώρο και όχι από μανιετόφωνο ;D .

Τελικά ήταν το μαχογκάνι της καμπίνας  ;D

 

Πωλείται Στραβοκάστερ κερδισμένη σε διαγωνισμό, κατάστασις αρίστη, δεκτός κάθε έλεγχος.  8)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε η αρχική μου εντύπωση από το λαπτοπ ήταν σωστή που βασίστηκε στο ότι στο δεύτερο κάτι έλειπε από τα ψηλά  και η καθαρότητα του μου θύμισε προσομοίωση.

 

 

ενώ η δεύτερη από τα monitor λανθασμένη που βασίστηκε στην δυναμική του distortion που ήταν μεγαλύτερη.

 

 

Συμπέρασμα ...για άλλη μια φορά .... μην εμπιστεύεστε τα μόνιτορ σας !

Τα yamaha HS80 χάνουν κάτι από τα ψηλά είμαι  πλέον 200% σίγουρος ,όποτε ηχογραφώ, "μιξάρω" κάτι και μετά το ακούω στο λαπτοπάκι ....μου ακούγεται τούμπανο στις υψηλές συχνότητες . Έχω αλλάξει τις ρυθμίσεις πίσω από τα μόνιτορ αλλά τίποτα μπορεί να είναι και θέμα διαμόρφωσης χώρου αλλά δεν νομίζω.ίσως είναι και στις ρυθμίσεις της hd της realteck.

 

Μπράβο στο amplitude επειδή μου άρεσε και δεν το περίμενα λολ

 

Επειδή έχω το joyo ,πιστεύω θα το καταλάβω αμέσως .... έχει κάτι το χαρακτηριστικό άσχημο  που το άκουσα και πρόσφατα και σε ένα κλιπάκι που είχε ανέβει .

 

 

αν θες Jazzjoker μπορείς να κάνεις ένα ptr scr του setting στο amplitube και να το ανεβάσεις.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες Jazzjoker μπορείς να κάνεις ένα ptr scr του setting στο amplitube και να το ανεβάσεις.

 

Από κάτω.

 

 

Άσχετο αλλά παρατηρώ ότι κάποιοι πονηροί συνεχίζουν να ψηφίζουν.  ;D

 

Νομίζω πως από την αρχή είχα βρει τη διαφορά κι ας μην ασχολούμαι με Στραβοκάστερ ήχους, ενισχυτών τάδε μονδέλου και ριβέρμπ σαν τους υπόλοιπους αλαφροίσκιωτους

 

Samy στο συγκεκριμένο μάλλον ήσουν τυχερός περισσότερο. Σε ενημερώνω ότι το amplitube έχει κανονικότατο hum αλλά όχι στην συγκεκριμένη ηχογράφηση. Με άλλα λόγια, αν είχα γράψει δυνατότερα το amplitube και πιο σιγά τον ενισχυτή, περισσότερο φύσημα θα άκουγες από το amplitube.

gamotoarxeiometoidioonoma.JPG.c67d256eaefeb457d0e8ec932d03d5d1.JPG

gamotoarxeiometoidioonoma2.JPG.54f5f722dd93d1a92cb944e76722f34c.JPG

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου