Προς το περιεχόμενο

Blind Test - Amplitube vs the real thing


Ποιο από τα δύο samples σας άρεσε περισσότερο;  

79 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιο από τα δύο samples σας άρεσε περισσότερο;

    • 1
      42
    • 2
      23
    • Και τα δύο το ίδιο
      14


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

JazzJoker πραγματικά πολύ καλή δουλειά! Από την πλευρά μου υπέθεσα πως το 1, ακριβώς επειδή μου ακογόταν καλύτερα θα ήταν και το ψηφιακό. Το πρόβλημα με σένα, όπως και με τα video στο youtube με comparison - blind test μεταξύ Joyo - DRRI είναι πως καταρρίπτεις αυτό το μύθο περί 'Real thing κλπ κλπ'. Την ερώτηση δηλαδή που κάνουν όλοι οι 'περίεργοι', 'γιατί να συμβιβαστώ με έναν ενισχυτή 1000Ε που να με περιορίζει, όταν μπορώ να έχω σχεδόν ίδιο αποτέλεσμα με λιγότερα'. Προφανώς αναφέρομαι γενικότερα σε modulation vs real thing. Όπως και να έχει congrats και πάλι!

+10

 

Προσωπικά συμπεράσματα:

1. Η ψηφιακή προσομοίωση έχει πάει τόσο μπροστά που ακούγεται και βρωμικότερη  :D του λαμπάτου, θορυβώδους κυκλώματος (αρνητικό για μένα).

2. Η διαφορά μεταξύ των δύο είναι στη λεπτομέρεια.

3. Ο Σπύρος κάνει "...και γαμώ τις ηχογραφήσεις"! Τόσο που πολλοί θεωρήσαμε αυτήν σαν Hi - Fi προσέγγιση. (υπήρξαν βέβαια κανα διό κλικ στην ηχογράφηση... ;) ) Το δε βάθος του ενισχυτή απλά με εξέπληξε καθώς δεν είμαι ο μεγαλύτερος φαν του ελατήριου. (διευκρίνιση: υποθέτω πως δεν πρόσθεσες ψηφιακό βάθος στη μείξη.)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γιατί δεν είναι "λιγότερα"...Εάν ένας ενισχυτής θέλει 1000Ε, παραδίπλα θέλεις υπολογιστή, κάρτα ήχου, καλά monitors και software...δηλ μπορεί και παραπάνω ;)

 

βέβαια υπολογιστή μάλλον ήδη έχει κανείς, οπότε επιβαρύνεται από τα υπόλοιπα μόνο

 

και το λογισμικό προσομειώνει πολλούς ενισχυτές (και εφέ), όχι έναν

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν είναι "λιγότερα"...Εάν ένας ενισχυτής θέλει 1000Ε, παραδίπλα θέλεις υπολογιστή, κάρτα ήχου, καλά monitors και software...δηλ μπορεί και παραπάνω ;)

 

Ναι αλλά ο υπολογιστής δεν είναι one-trick-pony. Θα πάρεις υπολογιστή μόνο για να τρέχεις προσομειώσεις ή μόνο για recorder ή μόνο για effects processing, ή για όλα μαζί ταυτόχρονα; ::)

 

Φυσικά και η ψηφιακή τεχνολογία σου δίνει πολλαπλάσια ισχύ, το ίδιο ή καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα με σαφώς λιγότερα χρήματα απ' ό,τι ένας dedicated ενισχυτής, ένα dedicated DAW, εξωτερικά εφέ, κονσόλες και πάει λέγοντας. Το μόνο που λείπει από ένα υπολογιστικό σύστημα είναι ο hands-on έλεγχος, το οποίο κι αυτό αντισταθμίζεται με τα κατάλληλα εργαλεία (aka slider/fader box/controller).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και η ψηφιακή τεχνολογία σου δίνει πολλαπλάσια ισχύ, το ίδιο ή καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα με σαφώς λιγότερα χρήματα απ' ό,τι ένας dedicated ενισχυτής, ένα dedicated DAW, εξωτερικά εφέ, κονσόλες και πάει λέγοντας.

Mαζί σου...απλά για να τα έχεις όλα αυτά το θέλεις το 1.500 minimum

 

YG.Eγώ δεν έχω καν ενισχυτή ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν είναι "λιγότερα"...Εάν ένας ενισχυτής θέλει 1000Ε, παραδίπλα θέλεις υπολογιστή, κάρτα ήχου, καλά monitors και software...δηλ μπορεί και παραπάνω ;)

 

Όχι απαραίτητα. Κι αυτό καθώς δεν αναφέρομαι σε χρήση υπολογιστή αποκλειστικά. Στο link που παρέθεσα σε κάποιο άλλο σημείο του thread, εξεπλάγην προσωπικά με το joyo. Μάλιστα αν δείτε το video, όλοι στα σχόλια τον μπερδεύουν με το Real Thing! Οπότε εκεί μιλάμε για ένα κόστος της τάξης των 40Ε, εκτός κι αν θες το 'αυθεντικό' και δώσεις 200.

 

Προς θεού. Δεν προσπαθώ να πω 'Βουρ όλοι για modulation, υπολογιστές κλπ'. Απλά συμμερίζομαι του yameth το πρώτο συμπέρασμα. Η ψηφιακή προσομοίωση είναι τόσο μπροστά πλέον, που ίιιιιιισως θα πρέπει να απομυθοποιήσουμε κάποια πράγματα. Και να τονίσω πως είμαι υπέρμαχος του ενισχυτή ακόμα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω ότι ψήφισα έτσι επειδή, αντίθετα με την κοινή λογική στο Noiz, το πρώτο μου φαινόταν πιο ψεύτικο και το δεύτερο πιο αληθινό.

 

Άρα - φανατικός οπαδός του modelling πλέον - ψήφισα ως αληθινό το modelling καθώς πλέον πιστεύω ότι πρέπει να είσαι πολύ γάτα sound engineer για να πιάσεις *ηχογραφημένο* ήχο καλύτερο του modelling.

 

Ο JJ βέβαια μια χαρά ηχογράφηση έκανε για ερασιτέχνη, αλλά η σύγκριση γίνεται με επαγγελματικά πρότυπα. Και επαναλαμβάνω ότι πάντα μιλάμε για ηχογραφημένο ήχο.

 

Ray δε διαφωνώ ως προς το θέμα της ηχοληψίας και του ερασιτεχνισμού μου αλλά εδώ το θέμα δεν ήταν να πετύχω τον καλύτερο δυνατό ήχο από ηχογράφηση με μικρόφωνο αλλά να εξομειώσω τις συνθήκες πραγματικής ηχογράφησης με αυτές του amplitube.

 

Εξ ου και η ηχογράφηση με ένα μικρόφωνο (εγώ γράφω πάντα με τουλάχιστον δύο) και η τοποθέτηση (το amplitube δε με άφηνε να βάλω το μικρόφωνο εκεί που το βάζω κανονικά οπότε άλλαξα τη θέση του πραγματικού μικροφώνου στον ενισχυτή).

 

Αν ήθελα να τεστάρω το amplitube και κατά πόσο μπορεί να αναπαράγει πιστά (ή και να ακουστεί καλύτερο από) ήχο που μπορώ να πετύχω σε ηχογράφηση, θα χρησιμοποιούσα ως σημείο αναφοράς τον ήχο που μπορείς να ακούσεις εδώ π.χ.: https://soundcloud.com/jazzjoker/blue.

 

Αυτό βέβαια δεν ήταν δυνατό διότι τα μικρόφωνα και οι τοποθετήσεις που χρησιμοποιώ, δεν υπάρχουν στο amplitube.

 

Με άλλα λόγια, προκειμένου να γίνει το τεστ, προσάρμοσα τις πραγματικές συνθήκες στις ψηφιακές και όχι το αντίθετο. Ίσως ένα απολύτως αξιόπιστο τεστ που θα έβγαζε και  πρακτικά συμπεράσματα θα περιελάμβανε ένα πλήρως παραμετροποιήσιμο software το οποίο θα είχε τη δυνατότητα να αναπαραγάει ψηφιακά όλες τις παραμέτρους μιας πραγματικής ηχογράφησης, με απόλυτη λεπτομέρεια.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαζί σου...απλά για να τα έχεις όλα αυτά το θέλεις το 1.500 minimum

 

YG.Eγώ δεν έχω καν ενισχυτή ;)

 

Όταν ξεκινάς από την αρχή και δεν έχεις τίποτα εκτός από μία κιθάρα ή ένα μπάσο, σαφώς και το κόστος είναι υψηλό, αλλά και πάλι μη συγκρίσιμο από το να πάρεις dedicated εξωτερικά μηχανήματα. Αν το κόστος για να στήσεις έναν υπολογιστή για μουσική είναι κοντά στα 1500, πόσα θες για ενισχυτή, recorder, fx κλπ; Θεωρώ ότι χρειάζεσαι περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς αναφέρομαι γενικότερα σε modulation vs real thing. Όπως και να έχει congrats και πάλι!

 

Εννοείς modelling, άλλο πράγμα το modulation.  ;)

 

 

 

Να πω κι εγώ για το πως άκουσα το test...

Καταρχήν έχω την τύχη να έχω παίξει με τον συγκεκριμένο ενισχυτή του JJ, έστω και 3-4 φορές, ξέρω όμως πάνω κάτω πως ακούγεται μέσα στο δωμάτιο που ηχογραφεί.

Έχω επίσης την τύχη να έχω και το amplitude.

 

Αν και δήλωσα ποιό είναι ποιό, ψήφισα "και τα δύο το ίδιο", γιατί μέσα σε ένα mix δεν ξέρω ποιό θα ταίριαζε πιο πολύ. (θα εξαρτιόταν μάλλον απο το ίδιο το mix και απο τον ρόλο που θα θέλαμε να παίξει η συγκεκριμένη κιθάρα μέσα σε αυτό.)

 

Το decisive point όμως για να σιγουρευτώ για το ποιό είναι ποιό, ήταν αυτό που έχει ήδη αναφέρει ο JJ.

 

Το capturing του reverb του ενισχυτή.

Ξέρω, απο την όποια προσωπική πείρα έχω, ότι ένα close miking με ένα δυναμικό δεν πρόκειται να σου δώσει στο ηχογραφημένο track το reverb του ενισχυτή όπως το ακούς την ώρα που παίζεις δίπλα του.

Όσες φορές στις ηχογραφήσεις μου ήθελα να βασιστώ μόνο στο reverb του ενισχυτή συνήθως αναθεωρούσα και πρόσθετα έξτρα reverb στην μίξη γιατί το reverb του ενισχυτή δεν "πέρναγε" στην ηχογράφηση όπως το άκουγα.

 

Επίσης, μην ξεχνάμε (το λέω για τους φίλους που υποστήριξαν "γιατί λοιπόν να δώσω 1000 ευρώ για πραγματικό ενισχυτή;") ότι ο μουσικός δεν είναι συνεχώς κλεισμένος σπίτι του ηχογραφώντας, κάποια στιγμή θα ανέβει και σε ένα stage να παίξει live.

(Υπάρχει modelling που μπορεί να σε βγάλει live όμως κοστίζει όσο και οι καλοί ενισχυτές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου