Προς το περιεχόμενο

Software και...μουσικη


gregg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχεδον παντοτε, απο τον καιρο που ξεκινησα να ασχολουμαι με το μουσικο software (πρεπει να κλεινουν 10 χρονια κοντα), ειχα την εντυπωση πως προκειται για ενα εξαιρετικο τεχνολογικο μεσο που σου επιτρεπει τουλαχιστον να κανεις με αξιοπρεπεια τη δουλεια σου, αν οχι να εχεις εξαιρετικα αποτελεσματα.

 

Αναφερομαι στην αναπαραγωγη και εξομοιωση πραγματικων οργανων. Οχι τοσο σε πρωτοτυπους synth ηχους μιας και δεν εχω εμπειρια σε αυτον τον τομεα.

 

Οδηγηθηκα στο να αγορασω το πρωτο μου guitar rig, οχι γιατι δεν ειχα τον πραγματικο μου ενισχυτη ή προσβαση σε πραγματικες συνθηκες παιξιματος, αλλα γιατι ηθελα να δω τι ειναι αυτο και πως κανει αυτα που λεει.

 

Και φυσικα η χαρα (η οποια εχει και μια αφελεια μεσα της) πως θα εχω μπροστα μου με καποιον τροπο ενισχυτες ή εφφε που δυσκολα θα μπορουσα να εχω με αλλο τροπο.  

 

Με το περασμα του χρονου, το ενδιαφερον και η αναζητηση μου συνεχιστηκε προσπαθωντας να εχω μια καλη εποπτεια του συνολου των σχετικων προγραμματων, ειτε μεσα απο demo τους ειτε μεσα απο καποιες αγορες.

 

Προσφατα, βλεποντας ενα instructional video σχετικο με το midi ακουσα τον εκφωνητη του να υποστηριζει πως "τα samples θα ειναι παντα samples"

 

Ειναι κατι με το οποιο φτανω μεσα απο τη μικρη εμπειρια μου να συμφωνω και θεωρω πως εκτεινεται και στην περιπτωση της ηχητικης εξομοιωσης ενισχυτων κιθαρας, μπασου και οιουδηποτε μεσου χρειαζεται να ηχογραφηθει με καποιο τροπο ωστε να αναπαραχθει ως τετοιο μετα. Υπαρχει ενα οριο στη διαδικασια εξομοιωσης το οποιο μου φαινεται πως παντοτε θα υπαρχει με καποιο τροπο.

 

Οι ηχοι μπορουν να ειναι πολυ ωραιοι ομως, ειτε προερχονται απο το guitar rig, ειτε απο το amplitube και ουτω καθεξης.

 

Και μαλλον αυτο ειναι το πιο ενδιαφερον πραγμα που συμβαινει κατα τη γνωμη μου εδω και θελω να πω.

 

Εχω ακουσει ενα μεγαλο αριθμο απο μουσικα αρχεια που προεκυψαν με χρηση vst's. Αλλα ειναι πολυ καλα και "πειστικα" και αλλα ειναι μετρια ή αδιαφορα.

 

Ο λογος που χρησιμοποιω τα εισαγωγικα, ειναι πως, αυτο για το οποιο πειθουν (ισως και αλλους περα απο εμενα) αυτα τα αρχεια, δεν ειναι για την αψογη αξομοιωση του fender ή του boogie (μιας και αν το αρχειο ειναι προσεγμενο σπανια ακολουθει η ερωτηση "τι ενισχυτη προσομοιωνεις εδω; " αλλα συχνα το "μπραβο πολυ ωραιος ηχος"). Ειναι γιατι το διαθεσιμο τεχνολογικο μεσο με το οποιο εγινε η ηχογραφηση προσεφερε τη δυνατοτα να παραχθει ενα ευηχο αποτελεσμα. Ανεξαρτητως συνεπειας με εναν πρωτοτυπο ηχο που ανηκει σε εναν ενισχυτη για παραδειγμα.

 

Δε θα ηθελα να καταληξω στο να προτεινω πως να αντιμετωπισει ή να δει κανεις τετοιου τυπου vst's.

 

Ισως θα αξιζε ομως τον κοπο να σκεφτει κανεις τα παραπανω μιας και το παιχνιδι δεν παιζεται μοναχα εκει που υπαρχει η καλυτερη εξομοιωση (δε θεωρω τυχαιο οτι προγραμματα με υπερ-πολλες παραμετρους,εως και ρυθμιση του bias του ενισχυτη για παραδειγμα, βρισκονται πισω απο προγραμματα, που απλα ανοιγεις ενα παραθυρο και παιζεις, στην προτιμηση αρκετων), αλλα και εκει που ενα προγραμμα θα υποστηριξει τη δημιουργικη διαδικασια καποιου που θελει να παιξει ή να γραψει μουσικη.

 

 

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα, βλεποντας ενα instructional video σχετικο με το midi ακουσα τον εκφωνητη του να υποστηριζει πως "τα samples θα ειναι παντα samples"

Αυτό ...πές του...να το πεί στον Παπαθανασίου...Και τα κρουστά του Βάγγου είναι samples...αλλά όταν τα παίζει εκείνος (live-ενώ βλέπεις ότι δεν υπάρχουν), πώς να το κάνουμε...ψαρώνεις ;)

 

Δε θα ηθελα να καταληξω στο να προτεινω πως να αντιμετωπισει ή να δει κανεις τετοιου τυπου vst's.

και όμως είναι απλό...εάν ξεπεράσεις τη ψυχολογία του μέσου...μ' αρέσει ο ήχος, τον κρατάω. Kάτι τέτοιο είχε πεί και ο Carlton στο πρόσφατο πέρασμά του στην Αθήνα όταν τον ρώτησαν περί analog vs digital

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει προχωρησει πολυ, αναμφιβολα, το θεμα του sampling. Προσωπικα, ελαχιστα γνωριζω για τη διαδικασια με την οποια γινεται, ομως το βλεπω απο τους ηχους που ειναι σημερα (και παλαιοτερα απο'τι μου λεει και ενας φιλος) διαθεσιμοι.

 

Συμφωνω δηλαδη με αυτο που λες.

 

Επισης θα συμφωνησω και με το δευτερο πραγμα που αναφερεις, αν μ'αρεσει το κραταω.

 

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης θα συμφωνησω και με το δευτερο πραγμα που αναφερεις, αν μ'αρεσει το κραταω.

γιατί είσαι μουσικός και όχι απλός κιθαρίστας ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως να πω πως εχει πολυ ενδιαφερον οτι ακριβως παραδιπλα (στο θεμα του Σπυρου) υπαρχει και μια πρακτικη πλευρα του θεματος.

 

 

 

άλλο sampling, άλλο modeling.

amplitube, guitar rig, κλπ, καμια σχεση με samples.

 

Ετσι ειναι.

 

To παραδειγμα με τα samples ηχων που εξομοιωνουν πραγματικα οργανα - σε αυτο αναφερομαι -  το χρησιμοποιησα ως αναλογο με αυτο που κανει ενα προγραμμα τυπου

guitar rig. Και τα 2 περνουν απο μια διαδικασια ηχογραφησης.  

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To παραδειγμα με τα samples ηχων που εξομοιωνουν πραγματικα οργανα - σε αυτο αναφερομαι -  το χρησιμοποιησα ως αναλογο με αυτο που κανει ενα προγραμμα τυπου

guitar rig. Και τα 2 περνουν απο μια διαδικασια ηχογραφησης. 

 

το guitar rig δεν περνα. επεξεργαζεται το σημα που παιρνει και προσομοιωνει εναν ηχο.

 

τα samples, ειναι δειγματα του αληθινου οργανου που αναπαραγονται και σου δινουν τη δυνατοτητα ρυθμισης του ηχου σε διαφορα σημεια.

 

αλλα καμια σχεση τα δειγματα του ipad (50mb??) με τα δειγματα του superior drummer (18Gb) πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσομοιωνει εναν ηχο

 

Πως τον προσωμοιωνει;

 

 

τα samples, ειναι δειγματα του αληθινου οργανου που αναπαραγονται και σου δινουν τη δυνατοτητα ρυθμισης του ηχου σε διαφορα σημεια.

 

Πως αναπαραγονται;

 

 

αλλα καμια σχεση τα δειγματα του ipad (50mb??) με τα δειγματα του superior drummer (18Gb) πχ

 

Αυτο ειναι σωστο, βεβαιως.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου