Προς το περιεχόμενο

Τεχνικός / service για set up μπάσσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και πάλι, τελικά σχετικά με αυτό: http://www.noiz.gr/index.php?topic=200660.0 επιτέλους μπόρεσα να αποκτήσω πριν λίγες ημέρες ένα Squier Jazz Bass Vintage Modified. Το μπάσσο είναι μια χαρά με εξαίρεση το action που είναι πολύ ψηλά. Έλεγα να το ρυθμίσω μόνος μου (είδα και κάποια σχετικά video & tutorials) αλλά η αλήθεια είναι ότι το φοβάμαι να του βάλω χέρι καθότι άσχετος με αυτά.

 

Ως εκ τούτου θα παρακαλούσα να μου προτείνετε αν έχετε υπόψιν κάποιον καλό τεχνικό ή κατάστημα στο οποίο κάνουν service  κιθαρομπάσσα να το πάω και να το σετάρουν.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είμαι ο σπαστικός που θα πει ότι σε βάθος χρόνου θα πρεπει να μάθεις να το κάνεις μόνος σου. Κανένας τεχνικός δεν μπορεί να μαντέψει τις προτιμήσεις σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είμαι ο σπαστικός που θα πει ότι σε βάθος χρόνου θα πρεπει να μάθεις να το κάνεις μόνος σου. Κανένας τεχνικός δεν μπορεί να μαντέψει τις προτιμήσεις σου

 

Δεν έχεις άδικο απλά φοβαμαι μήπως κάνω ζημιά... όπως και να έχει το ζητούμενο είναι να χαμηλώσει το action, οχι υπερβολικά όμως. Αυτό που μου αρέσει να παίζω είναι funk/slap και όπως είναι τώρα το μπάσσο, ειδικά στο pick με τον δείκτη και στην άρση του double thumb είναι εξαιρετικά δύσκολο να βγάλεις κρουστό ήχο, χρειάζεται λοιπόν να κατέβουν οι χορδές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις άδικο απλά φοβαμαι μήπως κάνω ζημιά...  χρειάζεται λοιπόν να κατέβουν οι χορδές.

Τι ζημιά μπορεί να κάνεις αν πάρεις το αλενάκι σου και κατεβάσεις για αρχή, λίγο λίγο τα βαγονάκια της γέφυρας;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ζημιά μπορεί να κάνεις αν πάρεις το αλενάκι σου και κατεβάσεις για αρχή, λίγο λίγο τα βαγονάκια της γέφυρας;

 

Ναι οκ, ζημια δεν μπορεί να γίνει αλλά δεν χρειάζεται μια συνολική προσέγγιση στο θέμα ρύθμιση; Θέλω να πω άντε και κατέβασα τα βαγονάκια μετά δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να τσιζάρουν τέζα οι χορδές; Οπότε θα πρέπει να ρυθμίσω και το Truss της ταστιέρας και εκεί ειναι που το φοβάμαι λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι οκ, ζημια δεν μπορεί να γίνει αλλά δεν χρειάζεται μια συνολική προσέγγιση στο θέμα ρύθμιση; Θέλω να πω άντε και κατέβασα τα βαγονάκια μετά δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να τσιζάρουν τέζα οι χορδές;

 

Τότε θα τα ανεβάσεις πάλι λιγάκι μέχρι εκεί που θα φύγει το ταστάρισμα  ;)

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε θα τα ανεβάσεις πάλι λιγάκι μέχρι εκεί που θα φύγει το ταστάρισμα  ;)

Ε, ναι ντε.

Απλή λογική.

 

Διάβασε και λίγο...

http://www.jerzydrozdbasses.com/akcndfr54jdhrei567/Ultimate_Guide_ver100.pdf

http://www.cruztools.com/downloads/easysetupguide.pdf

http://support.fender.com/manuals/instruments/Fender_BassGuitars_OwnersManual_%282013%29_English.pdf

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως beezy το πολύ ψηλά που λες 99,9% σημαίνει ότι το μπράτσο σου έχει «πάρει» και θέλει να μπει άλεν για να έρθει στα ίσια του. (Αν και σιχαίνομαι αυτές τις «μαντικές» διαγνώσεις- προτιμώ να έχω εικόνα).

 

Δεν είναι τίποτα τραγικό, το αντίθετο,το κάνουμε όλη την ώρα (όταν είναι αναγκαίο) αλλά αν δεν ξέρεις, ας μην το κάνεις.

 

Τεχνικός ή κάποιος φίλος σου που να σκαμπάζει. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως beezy το πολύ ψηλά που λες 99,9% σημαίνει ότι το μπράτσο σου έχει «πάρει» και θέλει να μπει άλεν για να έρθει στα ίσια του. (Αν και σιχαίνομαι αυτές τις «μαντικές» διαγνώσεις- προτιμώ να έχω εικόνα).

 

Δεν είναι τίποτα τραγικό, το αντίθετο,το κάνουμε όλη την ώρα (όταν είναι αναγκαίο) αλλά αν δεν ξέρεις, ας μην το κάνεις.

 

Τεχνικός ή κάποιος φίλος σου που να σκαμπάζει.   

 

Ναι το μπράτσο έχει πάρει, φαίνεται δια γυμνού οφθαλμού όταν κοιτάζω από την κεφαλή προς τα κάτω την ταστιέρα, κάνει μια κοιλιά προς τα μέσα, δηλάδή "υ" (οκ όχι τόσο αλλά καταλαβένετε τι θέλω να πω...). Συγχωρέστε την άγνοια μου απλά μου κάνει εντύπωση ότι η "κοιλιά" αυτή είναι προφανής στο αριστερό άκρο της ταστιέρας, δηλαδή στην πλευρά της G χορδής, ενώ στην Ε χορδή δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου η καμπύλη αυτή.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου