Προς το περιεχόμενο

Σχόλια κάτω απο τις αγγελίες του NOIZ, ΝΑΙ ή ΟΧΙ?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

ναι βρε Άγγελε. Σόρρυ που σου την έπεσα έτσι. Απλά είπα την γνώμη μου... Και καλά ως την ορθή λειτουργία κλπ... επιμένω σε αυτά που λέω, αλλά ελπίζω να μη σε πειράζουν. (γιατί είμαι ο μόνος που "σου την είπα" αλλά με μάλλον ωραίο τρόπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το να επεμβαίνει κάποιος τρίτος σε μια συναλλαγή μεταξύ δυο ατόμων δε στέκει.

 

Επειδή όμως το θέμα με απασχολεί, και επειδή έχει παραγίνει τελευταία το κακό με τις μαιμούδες και τις οτιναναι τιμές, κατεβάζω πρόταση λειτουργίας και έχει ως εξής:

 

 

Στις αγγελίες κάτω κάτω, θα υπάρχει το εξής μήνυμα:

 

 

"Αν έχετε οποιαδήποτε αμφιβολία για την αυθεντικότητα ή την αξία του αντικειμένου, μπορείτε να μετέχετε σε μια σχετική συζήτηση στο φόρουμ. Απαραίτητη προϋπόθεση η μη ευθεία αναφορά σε συγκεκριμένη αγγελία του smartnoiz".

 

Η συνέχεια έχει ως εξής: Ένα section, κατά προτίμηση στην κατηγορία παιδική χαρά ή σε δική του, με την έννοια ότι δε θα είναι "πρώτη μούρη" στην κεντρική σελίδα για να γίνεται χαμός.

 

Σε αυτήν την κατηγορία θα υπάρχουν θέματα με δυο ειδών τίτλους:

 

1ο είδος τίτλου: "ΑΚΑΙ S2000, αξίζει 600 ευρώ;". Εδώ δε θα υπάρχει καμία αναφορά σε συγκεκριμένη αγγελία, παρά μόνο γενικά στην αξία του μηχανήματος.

 

2ο είδος τίτλου: " Gibson Studio 1976  ;D σας φαίνεται αυθεντική;" Εδώ ίσως θα μπορούσαν να υπάρχουν Link σε φωτογραφίες αγγελιών, και πάλι όμως όχι απευθείας σύνδεσμοι σε αγγελίες.

 

 

Αυτό που προτείνω έχει τα εξής πλεονεκτήματα:

 

1ον) Το θέμα θα το ανοίγει υποψήφιος αγοραστής. Θα πρέπει να απαγορεύεται ρητά να ανοίγει θέμα σε μορφή παρατήρησης, του στυλ "κοιτα τι βρήκα", θα πρέπει να αφορά μόνο ερώτηση σε όσο το δυνατόν πιο γενικά πλαίσια, για να αποφύγουμε τους επί τούτου τσαμπουκάδες και απλά να βοηθάει όποιος μπορεί άτομα που ίσως δεν είναι ειδικοί.

 

2ον) Τα θέματα θα είναι περισσότερο σε ενημερωτικό στυλ, αφού θα είναι περισσότερο γενικά και δε θα αποτελούν απλά μια αντιπαράθεση για κάποιο μηχάνημα.

 

 

3ον) Θα συμμετέχουν άτομα που γνωρίζουν και ξέρουμε ότι γνωρίζουν, το moderation θα είναι στα πλαίσια του φόρουμ και το σημαντικότερο: Ο χώρος των αγγελιών θα μείνει ανέπαφος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή είμαστε, ως επί το πλείστον, απαίδευτοι, γκρινιάριδες και μίζεροι κάφροι, θα το χρησιμοποιούσαμε περισσότερο για να γράφουμε αρνητικά και θα το ξεφτιλίζαμε το θέμα. Άρα ψηφίζω όχι.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά είναι τα πράγματα βρε παιδιά.

 

Κάποιος ενδιαφέρεται να αγοράσει κάτι.

 

Είτε από Ebay, είτε από αγγελία (στην Χρυσή ευκαιρία, στο noiz, στο Ricardo, στο "πούλησέ με" ;D ;D, ή όπου αλλού).

 

Μπαίνει πχ στο "Αγορά", και λέει τον πόνο του, ζητώντας γνώμες, και παραθέτοντας ότι στοιχεία έχει (πχ φωτό, ή ότι άλλο) για το αντικείμενο του πόθου του.

Εκεί μπορεί να πάρει απαντήσεις σε ερωτήσεις όπως η αυθεντικότητα, η τιμή, αν αξίζει το όργανο ή όχι τα χρήματα που ζητάει ο πωλητής.

 

 

 

ΥΓ. Μόνο μην παρατηρηθεί το φαινόμενο, να πηγαίνει για δοκιμή, να βγάζει το κινητό, και να λέει στον πωλητή, "φίλε ωραία η κιθάρα, αλλά πρέπει να με αφήσεις να τραβήξω μερικές φωτογραφίες, να τις ανεβάσω στο noiz να δω τι θα μου πουν πρώτα". ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fusion ουσιαστικά αυτό είναι, απλά θα προτιμούσα μια παραπομπή στο φορουμ κάτω από την αγγελία, από το να γίνεται της βαλχάλα από σχόλια, ή από το να μην υπάρχει τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παλιά που οι αγγελίες ήταν μέρος του forum είχαμε καθημερινά κλειδώματα, σβησίματα, ban, ψεύτικα account, κλακαδόρους/τρολ και ομηρικούς καβγάδες για δεκάδες αγγελίες. (Νομίζω οι πιο επικοί ήταν στα πλήκτρα).

 

Δεν μου φαίνεται καλή ιδέα (μεταξύ άλλων για πρακτικούς λόγους).

 

Μην ξεχνάτε ότι εξίσου σημαντική με την προστασία του αφελούς αγοραστή από απατεώνα πωλητή είναι η προστασία του τίμιου πωλητή από κακόβουλο σχολιαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ΝΑΙ και ΟΧΙ...

 

Ενα τετοιο συστημα το οποιο να μπορει να ειναι αντικειμενικο και αμεροληπτο (πχ οσο μπορει να ειναι οπως του ebay με rating και τις συναλλαγες και των πωλητων και των αγοραστω) τοτε Ναι.

 

Απο την αλλη, ενα συστημα το οποιο να διαβαλλεται ευκολα και μαζι με τα ξερα να καιγονται και τα χλωρα, τοτε Οχι

 

Οπως βλεπετε, ειναι πολυ συνθετο το θεμα, για να μπορει να απαντηθει τοσο απλα κα μονολεκτικα...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου φαίνεται καλή ιδέα,αν εγώ θέλω να πουλήσω ένα πεταλάκι και ένας πουλάει ένα ίδιο με το δικό μου και εγώ γράψω γι'αυτόν(που έχει το ίδιο πετάλι)κακά σχόλια τι γίνεται?

 

Εγώ θα τον σνομπάρω με σκοπό όποιος ζητήσει το ίδιο πεταλάκι με το δικό μου και του άλλου θα καταλήξει στο δικό μου επειδή εγώ τον έκανα μπηνιά και έγραψα αρνητικό σχόλιο χωρίς αυτό να αληθεύει

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Επίσης τα σχόλια των Αγγελιών στο εξής δεν θα υπάρχουν καθώς γινότανε κακή / κακόβουλη χρήση απο ορισμένους. Δυστυχώς. Αυτό μέχρι νεοτέρας.

 

 

Πάντως είμαι σίγουρος πως αν πουλούσα κάτι, το μόνο που δεν θα με ενοχλούσε θα ήταν να δέχομαι μηνύματα απο πιθανούς αγοραστές... Αν θέλεις να διευκρινήσεις κάτι, στέλνεις μήνυμα ή παίρνεις τηλέφωνο. Δεν λείπουν οι τρόποι επικοινωνίας.

 

Τα σχόλια είναι σχόλια... και κάποιοι κακεντρεχείς σχολίαζαν με τελείως υποκειμενικό και χωρίς πραγματικό ενδιαφέρον αγοράς.

Οσο για το delete φυσικά υπάρχει. Αυτό που δεν υπάρχει είναι ο χρόνος να ξεψειρίζεις τα σχόλια απο ανώριμους αργόσχολους.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Παραθέτω παλιά "ενδιαφέροντα" δείγματα σχολίων για να πάρετε ιδέα την ποιότητα αλλά και την αναγκαιότητα αφού τα περισσότερα έπρεπε να γίνουν με π.μ.

 

Γεια χαρά

Μήπως κατά τύχη ς ενδιαφέρει ανταλλαγή με

http://smart.noiz.gr/details.php?id=83338

thnX

 

Σε ευχαριστω για την κριτικη, ελπίζω να σε διακατεχει η ιδια διαθεση αυτοκριτικής παιδαρά μου, κατά άλλα ό,τι εχει ο καθε ένας απο εμάς και κρίνει ότι δεν τοθ χρειάζεται το δίνει. Αν δεν σου κάνει λοιπόν ασχολήσου με το δικό σου όργανο όπως φαντάζομαι ότι κάνεις μέχρι να βρείς αυτό που ταιρίαζει καλύτερα στα χέρια σου και στα αυτιά σου . Πρόσεξε μόνο διότι με την υπερβολική ενασχόληση του οργάνου σου μπορεί να κουφαθείς. (αν παιζεις με πολλα db)

 

file mporeis na mou steilis kamia fotografia ??

 

antalazo to lap top sou me 2 12in jbl 2206 woofer se aristi katastasi kai mia behringer konsola 16 channels. to kinito mou einai 6970000000

 

Είχαμε πολύ καλή συναλλαγή, πολύ καλός πωλητής ο .....

 

kalispera endiaferete enas gnostos mou gia to hxeio exeis kapio kinito h statherw na epikinonish mazi sou euxaristw

 

Μυλάμαι, ει ωρθογραφεία σου με σκωτόνη.

 

ΣΥΓΝΩΜΗ ΒΑΣΙΛΗ.....ΑΛΛΑ ΕΙΜΕ ΣΚΡΑΠΑ! ΣΤΗΝ ΟΡΘΩΓΡΑΦΕΙΑ,ΟΛΟ ΤΑΛΙΡΑ ΕΠΕΡΝΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ,ΜΟΝΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ,ΞΕΡΩ ΝΑ ΠΕΤΑΩ!!!ΑΥΤΟ ΕΜΑΘΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ,ΚΑΛΑ!!!ΑΦΟΥ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΔΙΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΤΑ ΕΛΕΓΑ ,ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΑ ΕΓΡΑΦΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ! ΑΣΤΑ!!ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΝΩΜΗ.

 

geia sou file! an mporeis steile mou to thl sou sto mail mou na se parw na milhsoume gia ton enisxuth. euxaristw!

Χ500

 

kapoio tilefwno gia epikoinwnia parakalw?

Χ2000

 

καλησπερα παιδια!

ειμαι 27 και μενω αμπελοκηπους.

αν δεν εχετε ηδη βρει καποιον αλλο,επικοινωνηστε μαζι μου!

 

Πωλούνται 10 πένες vintage απο γνωστά κιθαριστικά τέρατα της εποχής 59΄-84' που φέρουν αυθεντική υπογραφή (hendrix, clapton, rory, SRV, bb king και άλλα παιδιά) . Σε μερικές έχει αποτυπωθεί στάμπα απο ιδρώτα και δακτυλικό αποτύπωμα οπότε μια απλή εξέταση DNA αρκεί για να πιστοποιηθεί η γνησιότητα. Μυρωδιά vintagilas στα 10 μέτρα.

Δίνονται σε τιμή ευκαιρίας-σκότωμα 199Ε η καθεμία . Αριστη κατάσταση , δεκτός κάθε έλεγχος, στο κουτί τους και με τα χαρτιά τους.

 

ΕΣΥ ρε φίλε τι πρόβλημα έχεις;;;;;σου γυαλισε και την θες τσάμπα; Και δεν καταλαβαίνω τι σε νοιάζει εσένα πόσο την δίνω;όσο θέλω την βάζω και ας μην την πούλησω.επίσης δεν ξέρεις πόσο μου κοστισε οπότε καλύτερα θα ήταν απλά να την δεις και να μην σχολιασεις για την τιμη με τέτοιο τροπο

 

Θέλετε κι άλλα για να δείτε τη χρησιμότητα τους; ??? Εχω ολόκληρο το αρχείο με ότι πιό ανούσιο, επιθετικό και άσχετο με τη χρήση που προορίζονταν τα "Σχόλια".

 

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου