Προς το περιεχόμενο

Συντήρηση Korg Triton, απορίες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά ντΆν. Υπάρχουν κάποια κουμπιά στην επιφάνεια του triton classic τα οποία κολλάνε και χρειάζονται αλλαγή οι διακόπτες τους από μέσα. Μπορεί κάποιος να μας πεί διαστάσεις των διακοπτών οι οποίοι ταιριάζουν στο όργανο ώστε να πάμε και να αγοράσουμε μερικούς για να μην χρειαστεί να βάλουμε αυθεντικούς και μας βγεί ο κούκος αηδόνι;

 

Μιας που θα το ανοίξω το όργανο λέω να τους αλλάξω όλους μαζί ακόμα και αυτούς που δεν κολλάνε, 40 διακόπτες είναι, αν μπορούσατε να μας δείξετε και κάποια φωτό από διακόπτες συμβατούς της αγοράς και όχι τους αυθεντικούς θα ήταν θαυμάσια.

 

Επίσης, επειδή είναι λίγο κιτρινισμένη η επιφάνεια, ήθελα να ρωτήσω εάν την τρίψω με ζεστό νερό για να βγεί όσο το δυνατόν η κιτρινίλα, θα ξεβάψει το χρώμα του οργάνου ή όχι; Με τί να το καθαρίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω θες να μπεις σε μπελαδες? αν εισαι Απο Αθηνα μπορουμε να σου πουμε που να το πας ρωτα και τον πολυ φιλο μας cos_dr που με πολυ normal χρηματα το εκανε κουκλι  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παίδες, τώρα που το απέκτησα δεν το αλλάζω με τίποτα, δεν περίμενα να έχει τόση επίδραση επάνω μου. ;D

 

Αγορασες Triton ωρε Αχταρμα? Μεγειες. ;)

 

Βασικά δεν το αγόρασα, ανταλλαγή το έκανα...

 

Να σου πω θες να μπεις σε μπελαδες? αν εισαι Απο Αθηνα μπορουμε να σου πουμε που να το πας ρωτα και τον πολυ φιλο μας cos_dr που με πολυ normal χρηματα το εκανε κουκλι  ;)

 

Γιατί να μπώ σε μπελάδες; Δεν είναι η πρώτη φορά που θα αλλάξω διακόπτες σε πλήκτρο, το κατέχω το άθλημα, το θέμα είναι να μάθω ακριβώς το μέγεθος των διακοπτών επειδή βαριέμαι αφάνταστα να το ανοίξω μία φορά για να βγάλω ένα διακόπτη ώς δείγμα με το οποίο θα ψάξω να βρώ ίδια διακοπτάκια και μετά να το κλείσω και μετά να το ξανα ανοίξω για να τα αλλάξω... Θέλω να το ανοίξω μία φορά και να το κλείσω μία. Δεν είμαι από Αθήνα, αλλά από Θες άλλο νοίκι... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παίδες, τώρα που το απέκτησα δεν το αλλάζω με τίποτα, δεν περίμενα να έχει τόση επίδραση επάνω μου. ;D

 

Βασικά δεν το αγόρασα, ανταλλαγή το έκανα...

 

Γιατί να μπώ σε μπελάδες; Δεν είναι η πρώτη φορά που θα αλλάξω διακόπτες σε πλήκτρο, το κατέχω το άθλημα, το θέμα είναι να μάθω ακριβώς το μέγεθος των διακοπτών επειδή βαριέμαι αφάνταστα να το ανοίξω μία φορά για να βγάλω ένα διακόπτη ώς δείγμα με το οποίο θα ψάξω να βρώ ίδια διακοπτάκια και μετά να το κλείσω και μετά να το ξανα ανοίξω για να τα αλλάξω... Θέλω να το ανοίξω μία φορά και να το κλείσω μία. Δεν είμαι από Αθήνα, αλλά από Θες άλλο νοίκι... ;D

 

Ελα ρε καρντασι εισαι nice μια χαρα.

Ν σου πω μην μου πεις πως εδωσες το cs6x????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε καρντασι εισαι nice μια χαρα.

Ν σου πω μην μου πεις πως εδωσες το cs6x????

 

Γιατί να μην σου το πώ;  ;D Το έδωσα αλλά άξιζε τον κόπο. Να πώ και την αλήθεια είμαι περισσότερο workstationάκιας και μου ταιριάζει περισσότερο από το cs6x. Αν και τα φίλτρα του cs6x είναι άπιαστα αλλά δεν έχει σημασία. Και η άλλη αλήθεια είναι ότι πάντα με χαλούσε το κλαβιέ του cs6x επειδή όταν έχω τα εκπληκτικά κλαβιέ των Korg M1-GEM SK880, το να αγγίζω της yamaha ¨ηταν κόλαση. Πλέον με τον Τρίτωνα, τα πράγματα μπήκαν στη θέση τους. Απόλαυσηηηηηηηη. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην σου το πώ;  ;D Το έδωσα αλλά άξιζε τον κόπο. Να πώ και την αλήθεια είμαι περισσότερο workstationάκιας και μου ταιριάζει περισσότερο από το cs6x. Αν και τα φίλτρα του cs6x είναι άπιαστα αλλά δεν έχει σημασία. Και η άλλη αλήθεια είναι ότι πάντα με χαλούσε το κλαβιέ του cs6x επειδή όταν έχω τα εκπληκτικά κλαβιέ των Korg M1-GEM SK880, το να αγγίζω της yamaha ¨ηταν κόλαση. Πλέον με τον Τρίτωνα, τα πράγματα μπήκαν στη θέση τους. Απόλαυσηηηηηηηη. ;D

 

Kαλα αυτα ειναι γουστα αν και μενα να σου πω μαρεσουν τα πληκτρα του cs6x εχουν ελαχιστη διαφορα αισθησης απο το motif es.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oριστε ρε Αχταρμας, πηρες εσυ Triton και ο συναδερφος ο Yanni αποφασισε να αντικαταστησει τα...12 Triton του με αντιστοιχα Krome. :P Για τα live του μιλαμε παντα. Τωρα αυτη η αντικατασταση μου φανηκε λιγο περιεργη, τοσα Krome και ουτε ενα Kronos...?...chin2.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου