Προς το περιεχόμενο

Πόσα σκάμε τελικά...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...στο βωμό της πόρωσής μας;

 

To thread "respect..."

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5824

 

με έκανε να αναρωτηθώ, τελικά πόσα φράγκα είμαστε διατεθιμένοι να ξοδέψουμε για να πάρουμε κιθάρα, ενισχυτή ή οτιδήποτε άλλο;

 

Κάθησα και έκανα έναν πρόχειρο υπολογισμό και από το 1996 που ασχολούμαι το μεγαλύτερο ποσό που έχω δώσει για ένα μουσικό προϊόν είναι 570 Ευρώ (Epiphone Boneyard LP) και για όλο τον εξοπλισμό μου συνολικά έχω σκάσει γύρω στα 2600 Ευρώ (5 κιθάρες, 2 ενισχυτές, 2 πετάλια).

 

Ποιό είναι το μεγαλύτερο ποσό που έχετε δώσει για μια κιθάρα ή έναν ενισχυτή;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοίτα....Εγώ που φαντάσου είμαι 16-17 χρονών έχω δώσει....

 

1) Πιανο Young Chang 2000 euro

2) Roland Juno D 600 euro

3) Κάρτα ήχου Emu 0404 90 euro

4) Drums Sonor Force 505 500 euro

5) Καλώδια - βάσεις - μπαγκέτες - μικρόφωνο - και γενικά εξοδα (πες) 50 euro...

 

Αρα πάμε αισίως 2000+600+90+500+50=3240 euro...Nice?

 

BTW τα χρήματα αυτά τα έχω μαζεψει με τον ιδρώτα μου στα κάλαντα και σε λοιπές γιορτές....

 

Και η πλάκα είναι ότι φέτος μεγάλωσα και δεν γίνεται 17 χρονο μοσχάρι να λέω τα κάλαντα....:lol:

 

 

Edit: Sry τώρα είδα ότι αναφέρεσαι μόνο σε κιθάρες και ενισχυτές...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πιο πολλά μαζεμένα...ήταν 3200 για να πάρω το CAE... αλλα συνολικά...δεν θέλω να ξέρω πόσο μου έχει κοστίσει το όλο μου βίτσιο... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit: Sry τώρα είδα ότι αναφέρεσαι μόνο σε κιθάρες και ενισχυτές...

 

Κλασικός κιθαρίστας μόνο τα δικά μου σκέφτομαι, εννοείται ευπρόσδεκτα τα υπόλοιπα μουσικά όργανα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

730 euro hlektroakoustiki kithara gia aristeroxires prin dio xronia(sta 14 mou) kai meta apo merikous mines stamatisa na asxoloume mazi tis.(vres mou megaliteri vlakia apo auto).pleon exo ksodepsi poli perisotera gia ton eksoplismo mou. kai eimai akoma 16:)(ola douleuontas)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν ημουν...μικρος :lol: τα εχωνα χοντρα μια και πιστευα οτι το ακριβο ειναι και το καλο..τωρα που μεγαλωσα πιστευω οτι οσον αφορα τις ηλεκτρικες κιθαρες οποιοσδηποτε σκαει περισσοτερα απο 500-1000 ευρω για καποια απο αυτες απλα πεταει τα λεφτα του...το ιδιο πιστευω και για τους περισσοτερους ενισχυτες & εφε..

 

Αυτη βεβαια ειναι η ΔΙΚΗ μου γνωμη και ειναι γνωστο το ρητο για τις γνωμες... :lol:

 

Το ακριβοτερο οργανο που αγορασα ποτε δεν μπορω να σου ποιο ητανε (μαλλον ο ενισχυτης Ριβερα που ειχα μεχρι περυσι τον οποιο αγορασα 650.000 δρχ).

 

Παντως μπορω να σου πω οτι σιγουρα το ακριβοτερο οργανο που ΠΟΥΛΗΣΑ ποτε ηταν περυσι μια στρατ του 69 για 20.000 ευρω περιπου :wink: (τωρα βεβαια κανει 30.000 και μου την εχει δωσει... :?αλλα ετσι κι αλλοιως 500 δολλαρια την ειχα αγορασει το 92 οποτε δεν σκαω και πολυ :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ακριβοτερο που αγορασα εκανε 1.000.000 απο τις παλιες δραχμες........αυτο που πουλησα.....εχμ......100.000 δρχ (βεβαια ειμαι και ολιγον τι ψυχαναγκαστικος.....δυσκολευομαι αρκετα να αποχωριστω κατι εστω και αν δεν μου χρησιμευει πλεον)...........Ακριβως αυτο αντικατοπτριζει και γενικα τα οικονομικα οφέλη που ειχα απο την ενασχοληση μου με τη μουσικη.......Αν παντως καποια στιγμη καποιος μου εδειχνε ενα συνολικο ισολογισμο του τι εχω ξοδεψει για οργανα μεχρι σημερα πιθανον να παθαινα ενα μικροεγκεφαλικο........επιπλεον η κατασταση φαινεται να επιδεινωνεται ....νομιζα οτι μεγαλωνοντας θα σταματαγα λογω κορεσμου.....τελικα βλεπω να συμβαινει το αντιθετο......μεγαλωνοντας αποκτω μεγαλυτερη οικονομικη ευχερεια και αντι να σταματησω, αγοραζω πιο ακριβα παιχνιδακια :D :D :D :D :D :D .....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου