Προς το περιεχόμενο

Μήπως τρελάθηκα και δεν θέλω πιά Jazz αλλά Precision;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Μετά από 13 χρόνια σχέσης με ένα εξαίσιο Fender J-Bass Am Std '00 (με DiMarzio Model J μαγνήτες) μου έχει καρφωθεί στο μυαλό η ιδέα πως πρέπει να το αποχωριστώ/πουλήσω και να πάρω ενα P-Bass δεδομένου πως χρησιμοποιώ κυρίως τον neck μαγνήτη και σλαπάρω ελάχιστα. Ούτε "καραμούζα", ούτε 2 volume... ένα απλό και τίμιο Am Std P-Bass με 1 volume και 1 tone. Μ'αρέσει αύτος ο γεμάτος ήχος του split coil μαγνήτη.

Να διευκρινίσω πως δεν υπάρχουν λεφτά για να πάρω P και να κρατήσω το J.

 

Περιμένω ένα σετ Joe Barden J-Style μαγνήτες που ελπίζω να δώσουν άλλο ηχητικό αέρα στο Jazz και να μου αλλάξουν άποψη (οι Model J είναι κάπως muddy), όμως σε περίπτωση που δεν γίνει θα ήθελα την άποψη σας:

 

1) Τα Fender Am Std P-Bass του '12-'13 με τους 60's custom μαγνήτες τι λένε;

2) P-Bass χωρίς "κούτσουρο" neck υπάρχει; (με βολεύει πολύ το neck του Jazz)

3) Να σκάψω το Jazz και να του βάλω έναν P μαγνήτη στο λεγόμενο sweet spot (να το κάνω P/J εν ολίγοις) είναι καλή λύση;

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια

 

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα σε όλους!

 

Μετά από 13 χρόνια σχέσης με ένα εξαίσιο Fender J-Bass Am Std '00 (με DiMarzio Model J μαγνήτες) μου έχει καρφωθεί στο μυαλό η ιδέα πως πρέπει να το αποχωριστώ/πουλήσω και να πάρω ενα P-Bass δεδομένου πως χρησιμοποιώ κυρίως τον neck μαγνήτη και σλαπάρω ελάχιστα. Ούτε "καραμούζα", ούτε 2 volume... ένα απλό και τίμιο Am Std P-Bass με 1 volume και 1 tone. Μ'αρέσει αύτος ο γεμάτος ήχος του split coil μαγνήτη.

Να διευκρινίσω πως δεν υπάρχουν λεφτά για να πάρω P και να κρατήσω το J.

 

Περιμένω ένα σετ Joe Barden J-Style μαγνήτες που ελπίζω να δώσουν άλλο ηχητικό αέρα στο Jazz και να μου αλλάξουν άποψη (οι Model J είναι κάπως muddy), όμως σε περίπτωση που δεν γίνει θα ήθελα την άποψη σας:

 

1) Τα Fender Am Std P-Bass του '12-'13 με τους 60's custom μαγνήτες τι λένε;

2) P-Bass χωρίς "κούτσουρο" neck υπάρχει; (με βολεύει πολύ το neck του Jazz)

3) Να σκάψω το Jazz και να του βάλω έναν P μαγνήτη στο λεγόμενο sweet spot (να το κάνω P/J εν ολίγοις) είναι καλή λύση;

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια

 

 

1) Λένε πολλά.

2) Tα US Special έχουν πιο λεπτοκαμωμένo neck. Με precision width στο nut, αλλά λιγότερο κούτσουρο από οτιδήποτε άλλο. Θαυμάσια όργανα. Αλλιώς τα μεξικάνικα deluxe είναι PJ με Jazz neck.

3) Δεν θα το πρότεινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Τα Fender Am Std P-Bass του '12-'13 με τους 60's custom μαγνήτες τι λένε;

2) P-Bass χωρίς "κούτσουρο" neck υπάρχει; (με βολεύει πολύ το neck του Jazz)

3) Να σκάψω το Jazz και να του βάλω έναν P μαγνήτη στο λεγόμενο sweet spot (να το κάνω P/J εν ολίγοις) είναι καλή λύση;

1) Είναι μια χαρά. Και οι μαγνήτες και η κατασκευή.

2) Ναι. Από αρχαιοτάτων χρόνων (Α profile) αλλά και μερικά μοντέλα σήμερα (MIM & MIJ κυρίως). Μπορείς πάντα να βάλεις Jazz μπράτσο στο δικό σου.

3) Δεν είναι καλή. Είναι η καλύτερη (για μένα αλλά άλλοι διαφωνούν). Όσο για το sweet spot είναι δύο ειδών. Το standard και το 70s. Επισυνάπτω template που μπορείς να το δεις.

 

Οι Joe Barden είναι τελείως διαφορετικοί από αυτό που είχες.

Πολλά τα λεφτά για να τους πάρεις χωρίς να τους έχεις ακούσει.

Precision_Bass_plans.pdf

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απο ότι κατάλαβα έχεις περισσότερο θέμα με ήχο και μαγνήτες παρά με το ίδιο το όργανο. Οπότε γιατί να το αλλάξεις? Για μένα το jazz είναι πιο ευέλικτο αλλά και αυτό πάλι υποκειμενικό είναι.

 

Και έγω μόνο με τον neck παίζω κυριώς αλλά που και που θέλω αυτο το ding!(όχι απαραίτητα slap) σε μερικά σημεία ή τραγούδια.

 

Εγώ θα σου πρότεινα τους

CS60 (θα σου έλεγα και τους Pure Vintage αλλά δεν τους έχω ακόμα στα χέρια μου για να βγάλω άκρη)

Και για πιο boomy ήχο τους Antiquity II απο SD.

 

Όλα αυτά διότι δεν μπορείς να έχεις και precision και jazz αλλιώς θα σου έλεγα "No problem και για ένα precision!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Είναι μια χαρά. Και οι μαγνήτες και η κατασκευή.

2) Ναι. Από αρχαιοτάτων χρόνων (Α profile) αλλά και μερικά μοντέλα σήμερα (MIM & MIJ κυρίως). Μπορείς πάντα να βάλεις Jazz μπράτσο στο δικό σου.

3) Δεν είναι καλή. Είναι η καλύτερη (για μένα αλλά άλλοι διαφωνούν). Όσο για το sweet spot είναι δύο ειδών. Το standard και το 70s. Επισυνάπτω template που μπορείς να το δεις.

 

Οι Joe Barden είναι τελείως διαφορετικοί από αυτό που είχες.

Πολλά τα λεφτά για να τους πάρεις χωρίς να τους έχεις ακούσει.

 

 

Ευχαριστώ για το αρχειάκι, θα το εξετάσω. Αν σκαφτεί, μετά πως καλύπτεται το κενό του neck single coil;

 

Ευτυχώς τους Barden βρήκα μεταχειρισμένους στην μισή τιμή... ήταν λίγο ρίσκο, άλλα έχω διαβάσει τα καλύτερα (video με τεστ ή ηχητικό sample δεν βρήκα). Άλλωστε, η αλλαγή μαγνητών είναι πάντα λίγο ρισκαδόρικη... Η σκέψη ήταν πως όπως και οι DiMarzio που είναι split coil humfree φέρνουν λίγο σε P, έτσι και οι Barden θα δώσουν αυτό το κάτι, αλλά με λιγότερη muddy-λα και περισσότερο output.

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απο ότι κατάλαβα έχεις περισσότερο θέμα με ήχο και μαγνήτες παρά με το ίδιο το όργανο. Οπότε γιατί να το αλλάξεις? Για μένα το jazz είναι πιο ευέλικτο αλλά και αυτό πάλι υποκειμενικό είναι.

 

Και έγω μόνο με τον neck παίζω κυριώς αλλά που και που θέλω αυτο το ding!(όχι απαραίτητα slap) σε μερικά σημεία ή τραγούδια.

 

Εγώ θα σου πρότεινα τους

CS60 (θα σου έλεγα και τους Pure Vintage αλλά δεν τους έχω ακόμα στα χέρια μου για να βγάλω άκρη)

Και για πιο boomy ήχο τους Antiquity II απο SD.

 

Όλα αυτά διότι δεν μπορείς να έχεις και precision και jazz αλλιώς θα σου έλεγα "No problem και για ένα precision!"

 

Το όργανο είναι μια χαρά... γι'αυτό και ψάχτηκα πρώτα με αλλαγή μαγνητών. Δεν το έγραψα άλλα ψάχνω hum free μαγνήτες.

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά και στο G&L SB-2.Παχύς Precision ήχος με απίστευτο "Jazz" neck.

 

Το έχω τσεκάρει και αυτό στο διαδίκτυο... Όπως και το SB-1. Τα φέρνει κανείς στην Ελλάδα; Από τιμή, είναι στα επίπεδα της Fender;

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όργανο είναι μια χαρά... γι'αυτό και ψάχτηκα πρώτα με αλλαγή μαγνητών. Δεν το έγραψα άλλα ψάχνω hum free μαγνήτες.

http://wildepickups.com/Bass_Pickups.html

Your search is over.  ;D

Παρακαλώ.

 

Υπάρχουν επίσης οι Fender 55 Split Coil και Nordstrand nj4sv και nj4se σε αυτό που θες.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου