Προς το περιεχόμενο

Μήπως τρελάθηκα και δεν θέλω πιά Jazz αλλά Precision;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

.... (οι Model J είναι κάπως muddy)....

 

Μας έκανες την καρδιά περιβόλι τώρα.....μόλις σήμερα παρήγγειλα τους Ultra Jazz με σκοπό να απαλλαγώ την μουντίλα και μεσαι-ίλα που μου δίνουν οι SD ant II.....θεε μου βοήθα να είναι διαφορετικοί  :-\

Πάντως ακόμα και τα precision μανίκια με jazz nut "ανοίγουν" πιο κάτω και φαρδαίνουν αλλά οκ.....στο πρώτο τάστο είναι αρκετά πιο άνετα.

Οπότε έχουν δίκιο αυτοί που λένε "πάρε μανίκι jazz και κούμπωσε το σε precision".

ΜΦΧ

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://wildepickups.com/Bass_Pickups.html

Your search is over.  ;D

Παρακαλώ.

 

Υπάρχουν επίσης οι Fender 55 Split Coil και Nordstrand nj4sv και nj4se σε αυτό που θες.

 

Δοκιμάζω τους Barden και αν δεν μου βγούν πάω για Lawrence... ;)

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας έκανες την καρδιά περιβόλι τώρα.....μόλις σήμερα παρήγγειλα τους Ultra Jazz με σκοπό να απαλλαγώ την μουντίλα και μεσαι-ίλα που μου δίνουν οι SD ant II.....θεε μου βοήθα να είναι διαφορετικοί  :-\

Πάντως ακόμα και τα μανίκια με jazz nut σε precision "ανοίγουν" πιο κάτω και φαρδαίνουν αλλά οκ.....στο πρώτο τάστο είναι αρκετά πιο άνετα.

Οπότε έχουν δίκιο αυτοί που λένε "πάρε μανίκι jazz και κούμπωσε το σε precision.

ΜΦΧ

 

Για τους Ultra Jazz ξέρω πως είναι Mid-Scooped με δυνατά πρίμα... δεν νομίζω πως θα έχεις θέμα "λάσπης". Όλοι λένε πως είναι άψογοι για slap.

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα βόλτα σε γνωστό μαγαζί και δοκιμάσα ένα P-Bass Am Std 2013 και το Roger Waters P-Bass που είναι στα μισά λεφτά. Με απογοήτευσε λίγο το Std για την τιμή του (το Jazz Am Std '00 που έχω μου φαίνεται πιο στιβαρό στα ξύλα και με καλύτερο φινίρισμα) παρότι τα ηλεκτρονικά του μου φάνηκαν εξαιρετικά.

Το Waters για τα λεφτά του το βρήκα πάρα πολύ καλό (ωραίο φινίρισμα και vintage πινελιές), αν και πιο πριμαριστό απο το Std (μάλλον φταίνε οι Seymour QP3 που του φοράει η Fender).

 

Η τιμή του Waters μπορεί να μου επιτρέψει να το αγοράσω χωρίς να φύγει το Jazz Bass (παρεμπιπτόντως δοκιμάζοντας τα P, συνειδητοποίησα πως χρειάζεσαι απαραίτητα και ενα J στον στάβλο σου, έστω μόνο για το μπράτσο του που είναι απείρως πιο ευκολόπαιχτο).

 

Πιστεύετε πως το Waters με μιά αλλαγή μαγνήτη (Bill Lawrence ας πούμε...χα!) σε βγάζει ασπροπρόσωπο; Άλλη καλή επιλογή P split μαγνήτη να vintage-ίζει(από την εμπειρία των P κατόχων);

 

 

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα βόλτα σε γνωστό μαγαζί και δοκιμάσα ένα P-Bass Am Std 2013 και το Roger Waters P-Bass που είναι στα μισά λεφτά. Με απογοήτευσε λίγο το Std για την τιμή του (το Jazz Am Std '00 που έχω μου φαίνεται πιο στιβαρό στα ξύλα και με καλύτερο φινίρισμα) παρότι τα ηλεκτρονικά του μου φάνηκαν εξαιρετικά.

Το Waters για τα λεφτά του το βρήκα πάρα πολύ καλό (ωραίο φινίρισμα και vintage πινελιές), αν και πιο πριμαριστό απο το Std (μάλλον φταίνε οι Seymour QP3 που του φοράει η Fender).

 

Η τιμή του Waters μπορεί να μου επιτρέψει να το αγοράσω χωρίς να φύγει το Jazz Bass (παρεμπιπτόντως δοκιμάζοντας τα P, συνειδητοποίησα πως χρειάζεσαι απαραίτητα και ενα J στον στάβλο σου, έστω μόνο για το μπράτσο του που είναι απείρως πιο ευκολόπαιχτο).

 

Πιστεύετε πως το Waters με μιά αλλαγή μαγνήτη (Bill Lawrence ας πούμε...χα!) σε βγάζει ασπροπρόσωπο; Άλλη καλή επιλογή P split μαγνήτη να vintage-ίζει(από την εμπειρία των P κατόχων);

 

Seymour Duncan SPB-1 ή Fender Original '62.

Σιγουρα πραγματα χωρις πολυ σκεψη.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Seymour Duncan SPB-1 ή Fender Original '62.

Σιγουρα πραγματα χωρις πολυ σκεψη.

Απόλυτα σωστός.

Παίζεις και με τον πυκνωτή στο κύκλωμα αν θες να μην αλλάξεις αμέσως μαγνήτες.

 

Αν τα δαχτυλάκια σου το στηρίξουν, μια χαρά είναι και το Waters.

 

MHN ξεχνάς ότι το Waters που δοκίμασες, όπως και το Harris έχουν το χοντρότερο και παχύτερο μπράτσο από τα Precision. Υπάρχουν και μικρότερα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόλυτα σωστός.

Παίζεις και με τον πυκνωτή στο κύκλωμα αν θες να μην αλλάξεις αμέσως μαγνήτες.

 

Αν τα δαχτυλάκια σου το στηρίξουν, μια χαρά είναι και το Waters.

 

MHN ξεχνάς ότι το Waters που δοκίμασες, όπως και το Harris έχουν το χοντρότερο και παχύτερο μπράτσο από τα Precision. Υπάρχουν και μικρότερα.

 

Γενικά με του Seymour δεν τα πήγαινα ποτέ καλά... όποτε μάλλον πάω για '62 reissue. Κώστα απο Lawrence μόνο τους Jazz έχεις δοκιμάσει;

 

Αν σου πώ πως η διαφορά του μπράτσου με το Am Std είναι ελάχιστη, θα το πιστέψεις; Εμένα με δυσκόλεψαν εξήσου και τα δύο μιας και τα χέρια μου δεν είναι εξοικειωμένα στα "κουπιά" των Precision. Απ'οτι βλέπω στα specs το nut width του RW είναι 44,5 mm έναντι 41,3 mm του Am Std... τι είναι 3,2 mm διαφορά; Σχεδόν τίποτα...

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά με του Seymour δεν τα πήγαινα ποτέ καλά... όποτε μάλλον πάω για '62 reissue. Κώστα απο Lawrence μόνο τους Jazz έχεις δοκιμάσει;

 

Και οι P-46 είναι εξαιρετικοί.

Απ'οτι βλέπω στα specs το nut width του RW είναι 44,5 mm έναντι 41,3 mm του Am Std... τι είναι 3,2 mm διαφορά; Σχεδόν τίποτα...

Μην ξεχνάς ότι το Waters είναι fat C

Το Dirnt που είναι fat c στα 40mm είναι (για μένα) πιο ευκολόπαιχτο.

Με τη λογική σου και 38mm (Jazz) με 41,1mm (P-Bass) είναι μόνο 3,1 διαφορά. Στο "πιάστο να δοκιμάσεις" κοντά έρχονται και δεν φαίνεται η διαφορά.

Στο "παίξε ώρα κοντά στο nut" είναι που έρχεται πιο γρήγορα το ζόρι. ;)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι P-46 είναι εξαιρετικοί.Μην ξεχνάς ότι το Waters είναι fat C

Το Dirnt που είναι fat c στα 40mm είναι (για μένα) πιο ευκολόπαιχτο.

Με τη λογική σου και 38mm (Jazz) με 41,1mm (P-Bass) είναι μόνο 3,1 διαφορά. Στο "πιάστο να δοκιμάσεις" κοντά έρχονται και δεν φαίνεται η διαφορά.

Στο "παίξε ώρα κοντά στο nut" είναι που έρχεται πιο γρήγορα το ζόρι. ;)

 

 

Ο χαρακτηριστικός ήχος του Precision έχει να κάνει κατά πολύ με το μπράτσο του; Ρωτάω, διοτί αν τα χαλάσουμε στο μπράτσο (πολύ δυσκολόπαιχτο τελικά), ίσως ενα replacement jazz neck με 200$ να είναι η λύση... Το ερώτημα βασικά είναι αν "κουμπώνει" το jazz μανίκι σε precision σώμα και κατά πόσο έχει αντίκτυπο στον ήχο.

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα βασικά είναι αν "κουμπώνει" το jazz μανίκι σε precision σώμα

Έχουν ακριβώς το ίδιο pocket εκτός από το precision telecaster που έχει τετράγωνο κόψιμο αλλά δεν σε νοιάζει.

Ο ήχος του precision είναι κατά βάση στο μαγνητοκύκλωμά του και όχι στο προφιλ του.

To ίδιο το precision από παλιά έχει διαφορετικά προφιλ στο μπράτσο του.

 

Αλλάζοντας βέβαια μπράτσο (ακόμα και του ιδίου μοντέλου) πιθανότατα να αλλάξει και ο (προηγούμενος) ήχος του.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου