Προς το περιεχόμενο

Μια βοήθεια.......


samy paraga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αυτό με το Ζμάντακα, έχε υπόψιν Σπάιρους πως είναι γραμμένο για μένα, που το επίθετό μου είναι Μαντζάκος  ;D ;D ;D

 

Συγγενής του manzarek? των Doors, υποθέτω

Ολα ειναι βλουζζζ, τα πάντα, λαιμαι...

 

..........ο χορευτής και η μπάντα με λείπει, α ναι, το τραγούδ, ξέχασα του τραγούδ  ;D

 

;D ;D  ;D

 

Σαμη, για τους στίχοι μπορεις να χρησιμοποιήσεις λέξεις με κατάληξη σε δ

 

Κοπάδ, κουράδ, αρχιδ, αχλαδ... κλπ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν χρειαζεται η τεχνολογια για μιξη Ηπερωτικου με Δυτικη μουσικη.

 

Πετρολουκας:

«Όταν πήγα στην Αμερική, με υποχρέωσαν να γραφτώ στο σωματείο μουσικών που είχε τότε 8 εκατ. μέλη από όλο τον κόσμο. Μαζευόμασταν δύο φορές την εβδομάδα σε μια τεράστια αίθουσα για συνέλευση. Ο πρόεδρος έβαζε κάτω το χάρτη, διάλεγε χώρα και ζητούσε μουσικούς. Κάποια μέρα ήρθε η σειρά της Ελλάδας. "Greece", φώναξε ο πρόεδρος» και ανέβηκε στη σκηνή ο κ. Χαλκιάς με το κλαρίνο του. Θυμάται τα λόγια του προτού αρχίσει να παίζει. «Εμείς στην Ελλάδα έχουμε όλα τα χρώματα της μουσικής. Αλλά έχουμε κι ένα μοναδικό στο είδος του, που δεν το έχει κανένας, το ηπειρώτικο».

Έκλεισε τα μάτια και έπαιξε ένα μοιρολόι από τα πιο σπάνια.

 

«"Mr. Xalkias", φωνάζει ένας συνθέτης, "μήπως αυτή η μουσική δεν είναι ελληνική; Αν ήταν, θα την προωθούσαν οι Έλληνες και θα είχαν μαγέψει όλο τον κόσμο. Μήπως είναι αλβανική;", ''Τι λέτε, κύριε; Μ' αυτά τα τραγούδια με νανούριζε η μάνα μου στη σαρμανίτσα. Δεν υπάρχει τίποτε πιο ελληνικό απ' αυτό''. Μου ζήτησε να του παίξω τρεις νότες. Μ' αυτές έγραψε το αμερικανικό σουξέ ''that's the way, I like it'' και μου έδωσε χίλια δολάρια για τις νότες μου».

 

http://www.youtube.com/watch?v=83I9El6C47A

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου