Προς το περιεχόμενο

Marshall ή Vox ??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα !!! Είμαι ανάμεσα σε έναν AC15 vox και στον dsl15 της marshall !! Και δεν μπορώ να επιλέξω έναν απο τους 2 ... :P

Ποιά είναι η άποψη σας για τους ενισχυτές ? Βασικά πιστεύετε πως θα είναι αρκετοί απο θέμα watt στο να παίξουν πάνω σε ακουστικά τύμπανα ? ή θα "χάνονται" ?  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά πιστεύετε πως θα είναι αρκετοί απο θέμα watt στο να παίξουν πάνω σε ακουστικά τύμπανα ? ή θα "χάνονται" ?

 

Μια χαρα θα ειναι.

 

Ποιά είναι η άποψη σας για τους ενισχυτές ?

 

και οι δυο μια χαρα ειναι ΕΣΥ ακουσε τους και διαλεξε.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, οι 2 ενισχυτές που ανέφερες κινούνται σε τελείως διαφορετική κατεύθυνση ηχητικά. Γι αυτό καλό θα ήταν να μας πεις περίπου τι μουσική παίζεις..

VOX = υποδειγματικά καθαρά, γλυκό drive

Marshall = μέτρια καθαρά, πιό πολύ γκάζι στο OD κανάλι από τον VOX

 

Η γνώμη μου ωστόσο είναι ότι από τους δύο ο VOX τα αξίζει πολύ περισσότερο τα λεφτά του, ειδικά αν τον βρεις μεταχειρισμένο. Γούστα είναι αυτά, το ξέρω, αλλά η συγκεκριμένη σειρά Marshall DSL, είναι κακή κατά τη γνώμη μου, ειδικά στα 15W.

 

Προτάσεις, υπάρχουν, ανάλογα με το είδος που παίζεις και φυσικά με το βαλάντιό σου!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζω κυρίως blues-hard rock .Για τον 15αρι μάρσαλ ναι οκ δν έχω ακούσει και τα καλύτερα απλώς σκέφτομαι οτι ο 40αρης μπορεί να 'ναι αρκετά "μεγάλος"..  :P

Για τον vox δεν ξέρω και πολλά πράγματα είναι η αλήθεια ..

Πιστεύω ότι ισως ο vox να 'ναι πιο ιδανικός για το στυλ αυτό που θέλω αλλά με χαλάει το ένα κανάλι του ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σε φοβίζει το ένα κανάλι, γιατί όπως θα διαπιστώσεις κι εσύ αν τον δοκιμάσεις, καθαρίζει τελείως αν χαμηλώσεις από το volume knob της κιθάρας σου.

Ο συγκεκριμένος Marshall θεωρώ ότι έχει μόνο το όνομα.

Θα σου έλεγα να κοιτάξεις και τους Orange, ειδικά τον OR 15 αλλά και τον Tiny Terror. Εκεί να δεις ένταση για 15W θεωρώ ότι θα σε καλύψουν ηχητικά για το είδος σου. Και αυτοί μονοκάναλοι είναι, αλλά ισχύει αυτό που σου είπα πιο πάνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο vox μόνο καθαρά δεν έχει ::) (με την έννοια των στρογγυλων φεντεριζων καθαρών)

Το αντίθετο. Ξεκινάει με ένα υπέροχο γλυκό σπάσιμο και ανεβαίνει μέχρι αρκετό γκάζι για κλασικές ροκιες.  Είτε με μόνους είτε με διπλούς είναι απόλαυση. Έχει δύο κανάλια αλλά για live πρέπει να βάλεις ένα ABY Box. Επίσης καθαριζει ωραία με το vol κυρίως με μόνους.

 

Φοβερό ενισχυτακι που παίζει άνετα με φυσικά τύμπανα.

 

Για τον dsl15 δεν έχω άποψη αλλά αν βρεις κανέναν ma50 σε στοκ χτυπά τον

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αληθεια τους μονους marshall,κατω απο χιλιαρικο λαμπατους τουλαχιστον, που βλεπω να κυκλοφορουν στα μαγαζια ειναι οι Dsl ...αλλους δν εχω δει !  :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αληθεια τους μονους marshall,κατω απο χιλιαρικο λαμπατους τουλαχιστον, που βλεπω να κυκλοφορουν στα μαγαζια ειναι οι Dsl ...αλλους δν εχω δει !  :P :P

 

http://www.thomann.de/gr/marshall_mhz40c_haze.htm?sid=5087c4667b1f80a4d07d4a3fb10965f3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου