Προς το περιεχόμενο

MEGA Bass Cab Test!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα καλά σας λόγια.

Χαίρομαι που σας αρέσει.

 

Θα χαρώ ακόμα περισσότερο αν βοηθήσει και κάποιον στην επιλογή του.

 

Καταλαβαίνω ότι το εύρος κόστους των συγκεκριμένων καμπινών δεν βρίσκεται μέσα στα δημοφιλή όρια του ευρέως Ελληνικού μπασιστικού κοινού.

 

Από την άλλη, αν και ανοίγω (και κλείνω άμεσα) μεγάλη κουβέντα, από το να αγοράζεις το 6ο - 7ο μπάσο, να δοκιμάζεις το 30ο πεταλάκι και να δίνεις αβέρτα για "έλα μωρέ αξεσουάρ του εικοσάρικου είναι", καλύτερα να κατασταλάξεις στο ενισχυτικό gear σου (sorry, ξέρω πολλοί θα διαφωνήσετε αλλά, εξαιρουμένων κάποιων, μάλλων ακριβών και βαριών, τα combo δεν είναι ακριβώς my cup of tea) με κάτι που ξέρεις ότι θα σε καλύψει ηχητικά με ποιότητα (και σχετική ευκολία) στις περισσότερες (αν όχι σε όλες) τις περιπτώσεις.

 

Ακολουθεί BArefaced και Aguilar....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τα συγχαρητήρια μου κύριε Κώστα σε σένα και σε όλους όσους συνέβαλαν να γίνει αυτό το τόσο σημαντικό εγχείρημα.

Ήθελα να σε ευχαριστήσω πολύ για την τιμή που μου έκανες να ζητήσεις και την δική μου συμβολή.

Λυπούμαι δε πάρα πολύ δε που δεν κατόρθωσα να συμβάλω και εγώ.

Ήμουν σε μια πραγματικά πολύ δύσκολη περίοδο όπως γνωρίζεις.

Εύχομαι ολόψυχα να αλλάξουν τα  πράγματα στην χώρα μας ώστε όλοι οι συνάδελφοι μπορούν να αποκτήσουν τέτοιο εξοπλισμό και περιμένω αρχής γενομένης από αυτό να προχωρήσεις και σε άλλα τέτοια ουσιαστικά εγχειρήματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θοδωρή σε ευχαριστώ.

 

Δημήτρη, τιμή μου και σε ευχαριστώ που προθυμοποιήθηκες παρόλο που ξέρω καλά ότι το blues το βιώνεις ποικιλοτρόπως στο πετσί σου αυτό το διάστημα. Είσαι Γίγας όμως και τα καταφέρνεις.

 

Πάμε στην Αγγλιδούλα τουρίστρια....

 

Model Barefaced  Big Baby 2  Generation 3

http://barefacedbass.com/product-range/Big-Baby-2.htm

 

Main Driver 1x12” Neodymium

Tweeter 1” compression driver

Sensitivity 97dB

Watt: 500W

Response 30Hz - 20kHz

Impedance 8 Ohms

Dimensions

(HxWxD) 56cm x 45cm x 37cm

weight 13 kg

List Price   700 GBP

 

“Good things come to those who wait” όπως λένε και οι Άγγλοι και τουλάχιστον το δεύτερο σκέλος το εφάρμοσα με Ιώβειο υπομονή. Περίμενα το πρώτο να επαληθευθεί.

 

Η Barefaced είναι μια Αγγλική εταιρεία κατασκευής μπασοκαμπινών, άγνωστη μεν στο ευρύ Ελληνικό μπασιστικό κοινό αλλά που έχει δημιουργήσει μια αίσθηση στην Ευρωπαϊκή αλλά και Αμερικάνικη αγορά (να ναι καλά τα forum) με τις κατασκευές της. Δικαίως; 

Αν και η αγορά έχει (διθυραμβικώς) αποφανθεί, εμείς …..ίδωμεν.

 

Η καμπίνα κατέφθασε καταρχήν καλοπακεταρισμένη με διπλό χαρτόνι στα κρίσιμα σημεία και γωνίες αφρολέξ γύρω-γύρω.

Να τονίσω εμφατικά, ότι, αν και το Big Baby 2  είναι πλέον σε κανονική παραγωγή , η καμπίνα που μου διέθεσαν είναι pre-production test model με ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτό.

 

Η Barefaced όπως και η Aguilar,  έχει ένα (αν και η Βarefaced στο site δηλώνει δύο – από ένα σε κάθε, αντίθετη από εκεί που έχουν τοποθετηθεί τα ποδαράκια, πλευρά-) δερμάτινο χερούλι στην κορυφή αντί των λαβών που έχουν οι άλλες καμπίνες. Μπορεί να την κάνει πιο όμορφη, σίγουρα δεν την κάνει πιο πρακτική αλλά με τέτοιο βάρος είναι εύκολα συγχωρήσιμο. Πάντως όντας από την πλάγια πλευρά, με βοήθησε να βγάλω την καμπίνα από την συσκευασία της πολύ εύκολα.

 

7H06Ohq.jpg

 

Η πρώτη εντύπωση είναι «μα πως ;». Η καμπίνα έχει σχεδόν τις ίδιες διαστάσεις με την Vanderkley αλλά είναι ακόμα πιο ελαφριά (13%). Η απάντηση θα έρθει λίγο πιο κάτω.

 

Η επένδυση (ή μάλλον το βάψιμο) της καμπίνας είναι με Duratex. Εδώ (σε συνδυασμό με το port), η Barefaced μου χτύπησε μια ευαίσθητη χορδή γιατί μου θύμισε τον πρώτο μου Peavey ενισχυτή (TKO 75) τον οποίο έχω συνδέσει με την λέξη indestructible (άσπαστο). Οκ, διαφορετικής φιλοσοφίας ο ένας με το ασήκωτο MDF και η άλλη με την πανάλαφρη λεπτή καμπίνα αλλά το ομολογώ ότι το οπτικό ερέθισμα έστειλε ένα θετικό σήμα στον εγκέφαλό μου. Στιβαρή/αλεξίσφαιρη γρίλια (μέσα από την οποία ξεχωρίζουν οι χρωμιωμένες βίδες του μεγαφώνου – οι οποίες και θα ήταν η πρώτη μου αλλαγή σε μαύρες μετά την αγορά), γωνίες χρωμίου και πλαστικά ποδαράκια όχι μόνο σε μία πλευρά αλλά σε δύο γειτονικές που κάνει εφικτή την τοποθέτηση της καμπίνας οριζόντια ή κάθετα κάτι το οποίο είναι πολύ βολικό με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα ακολουθήσουν όπως με διαβεβαίωσε ο Alex και οι δύο λαβές, μία σε κάθε αντίθετη από αυτές που είναι τα ποδαράκια.

 

u5ppDCC.jpg

 

Αποδεικνύοντας και την προσεκτική σχεδίαση του, το Μεγάλο Μωρό δεν έχει το κλασσικό στρογγυλό σωλήνα του bass reflex αλλά τετράγωνο διαμήκες shelf το οποίο πραγματικά δεσπόζει από μπροστά και σίγουρα είναι το μεγαλύτερο reflex του συγκριτικού (αφού «διασχίζει» την πλευρά της καμπίνας) και χωρίζεται σε τρία μέρη. Τώρα αν το χει στα πλάγια ή στο πάνω (λάθος σχεδίασης; ) μέρος, είναι θέμα πως έχετε τοποθετήσει την καμπίνα.

 

2LL7CSZ.jpg

 

Από πίσω το πλακέτα των εισόδων φιλοξενεί δύο speakon τα οποία δέχονται και Jack. Ο διακόπτης του attenuator είναι ικανότατου μεγέθους και μπορείς να τον γυρίσεις ακόμα και με γάντια του μποξ.

 

ruCqrTN.jpg

 

Ανοίγοντας την καμπίνα βλέπουμε και το μυστικό της ελαφρότητας της καμπίνας.

Όλη η καμπίνα είναι από κόντρα πλακέ του ενός (ναι και όμως) πόντου. Το ελαφρύ και μαλακό ξύλο, παρά την σκληρή (λέμε τώρα καθότι το Duratex είναι μπογιά και όσο και σκληρή να είναι…. ) επένδυση, την κάνει λίγο ευπαθή στους χοντρούς «τσαμπουκάδες» (βλ. γωνίες από πόρτες). Από την άλλη βέβαια είναι γεμάτη δεσίματα, τα οποία μόνο τυχαία δεν είναι συμβάλλοντας και στην σφριγηλότητα της καμπίνας αλλά και στην εσωτερική διαχείριση του ήχου.  Για να είμαι ειλικρινής η όλη κατασκευή μου θύμισε επίπονες diy κατασκευές από γνωστά ονόματα (δεν θα τα πω, ψάξτε τα) στο μπασιστικό diy και το οποίο μόνο κακό δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω. Μάλλον το αντίθετο.

Το δε αποσβεστικό Dacron ήταν μακράν το παχύτερο και το πιο πλούσιο του τεστ. Δείτε τη φωτογραφία. Φτιάχνεις διπλό πάπλωμα…..Ίσως να χρειάζεται και λιγότερο.

 

88g0jSL.jpg

 

Το crossover είναι κι αυτό ιδιαίτερα προσεγμένο με διπλά coils αλλά και double sided. Επειδή ήταν κολλημένο πάνω στο backplate η οποία δεν αφαιρείται/ξεβιδώνει (εκτός και αν την ξεκολλήσεις), δεν επιχείρησα να δω αλλά μόνο να νιώσω (γιατρέ θέλω βοήθεια ! ) και την άλλη πλευρά (και τους πυκνωτές αφού από μπροστά είδα μόνο τις αντιστάσεις και τα πηνία)

 

ra0XWtV.jpg

 

Από την άλλη είδα το Faital  HF102 (compression driver της μίας ίντσας) και το 12XN550 woofer (κατασκευή αποκλειστικά για την Barefaced) για το οποίο τόσο περήφανη (και μάλλον δικαίως) είναι η Barefaced.

 

EEl55Ct.jpg

 

Θα το πω όμως για να μου φύγει ο καημός.

Η Barefaced μου θύμισε τις πάλαι ποτέ κατασκευές του Βρεττανικού hifi (και όσοι έχουν ασχοληθεί, ξέρουν για τι μιλάω).

To design και το γενικό look δεν ήταν ποτέ το ισχυρό τους χαρτί αλλά ήταν πάντα συμπαθείς με αυτό made-in-the-shed, utilitarian, no-bullshit design (σχωρά τε τα Αγγλικά μου αλλά το εξηγώ αν θέλετε) και δεν περίμενες πολλά αλλά όταν τους άνοιγες ......

Ήξερες ότι, αν όχι για πάντα, θα τους έχεις τουλάχιστον για πάρα πολύ καιρό μαζί σου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φτάσαμε και στην Αμερικάνα της παρέας μας….

 

Model Aguilar SL-112

http://www.aguilaramp.com/products_cabinets_SL112.htm

 

Main Driver 12″ cast frame woofer, 7oz. Neodymium magnet

Tweeter: Phenolic tweeter with integral phase plug

Sensitivity: 100 dB

Watt: 250 watts

Response: 37 Hz to 16 kHz

Impedance: 8 Ohms

Dimensions:

(HxWxD) 38cm x 48,2cm  x 45,7cm

Weight: 11.5 kg

List Price: 800 (Thomann)

 

 

Η καμπίνα που όλοι θέλαν να κουβαλήσουν. Απίστευτα ελαφριά (κάτι περισσότερο από 11 κιλά). Ακόμα και οι κιθαρίστες ζήλεψαν.

 

DwLDhl5.jpg

 

Κατασκευασμένη με ικανοποιητικό 12mm κόντρα πλακέ και επενδυμένη και αρκούντως περιποιημένη με το tolex .Ένα πλαστικό χερούλι μόνο αλλά να επισημάνω ότι χερούλι είναι μάλλον σε λάθος μέρος. Είναι τουλάχιστον φθηνή παράλειψη να μην βάλεις και ποδαράκια στην αντίθετη πλευρά από τα χερούλια αφού κάθε φορά που την κουβαλάς πρέπει ή να την γυρνάς για να την ακουμπήσεις κάτω ή να την ακουμπάς με τις χρωμιωμένες γωνίες στο πάτωμα. Εγώ πάντως θα έβαζα μόνος μου άλλα 4 ποδαράκια (με προσοχή βέβαια τι, που και πως τρυπάω –don’t try this at home εκτός κι αν ξέρετε τι κάνετε).

 

RqMH6z9.jpg

 

Η κατασκευή της είναι λίγο περίεργη αφού αν και δείχνει με μικρό προφίλ, ανακτά τα απαραίτητα λίτρα σε βάθος.

Συνυπολογιζομένου ότι η καμπίνα έχει το bass reflex στο πίσω μέρος και αυτή (όπως η Tecamp) ισχύουν οι ίδιες προειδοποιήσεις σχετικά με την τοποθέτησή της, ειδικά στις μικρές σκηνές (που αφθονούν στη χώρα μας).  

 

Προσπάθησα να βρω πως αφαιρείται η υφασμάτινη γρίλια από μπροστά προκειμένου να έχω πρόσβαση και στο εσωτερικό της καμπίνας αλλά αποδείχθηκε μάλλον δύσκολο και δεν ήθελα να κάνω κάποια ζημιά (Λευτέρη είναι ακόμα σαν καινούρια) οπότε και εγκατέλειψα.

 

5SIHSN5.jpg

 

Άρα ούτε από το backplate είχαμε πρόσβαση ούτε από το μεγάφωνο οπότε και η Agular μας άφησε κρυμμένα μυστικά και ντοκουμέντα. Όμως με (3 led) φακούς (στο εσωτερικό της) και κάμερα, κατάφερα να ρίξω μια ματιά στο εσωτερικό της. Ναι, μου πε κι ο γιατρός ότι μάλλον δεν υπάρχει θεραπεία για την περίπτωσή μου αλλά μόλις του είπα για την λαπαροσκόπηση το βούλωσε.

 

H καμπίνα είναι επενδυμένη σε τρείς από τις 6 πλευρές της με ηχοαποσβεστικό υλικό. Έχει εσωτερικά δεσίματα σε «στρατηγικά»σημεία τα οποία και διαβεβαιώνουν την στιβαρότητα της καμπίνας.

 

Το μεγάφωνο το οποίο είναι Eminence και αν δεν κάνω λάθος είναι το Deltalite 2512 (με όποια τυχόν διαφορετικότητα έχει απαιτήσει η Aguilar από την Eminence) και συνδέεται με ικανότατης διατομής καλώδια με το crossover το οποίο όμως, λόγω του ότι ήταν πάνω στο jack plate των συνδέσεων και πίσω από το ηχοαποσβεστικό υλικό, δεν μπόρεσα να δω την κατασκευή του. Δεν θυμάμαι τον κωδικό του tweeter αλλά δεν θυμάμαι να είναι κάτι ουάου. Αν θέλετε όμως και αγωνιάτε, να το δω ξανά στα βιντεάκια και να σας πω.

 

Το input port συμπληρώνει την εικόνα με ένα speakon αλλά και δύο jack. Το κουμπί του attenuator είναι πολύ πρακτικό και όμορφο.

 

jx8qFdF.jpg

 

Και με την κα Aguilar(a) ολοκληρώθηκε το 1ο κομμάτι της παρουσίασης των καμπινών.

Θα ακολουθήσουν εντυπώσεις και οπτικοακουστικό υλικό (as soon as είναι έτοιμο).

 

Οιαδήποτε σχόλια, απορίες, ενστάσεις, παρατήρηση, διαπίστωση κλπ κλπ σχετικά με τις καμπίνες, είναι ευπρόσδεκτα.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Κώστα καλησπέρα. Παρακολουθώ με ενδιαφέρον την παρουσίασή σου, γιατί εδώ και καιρό με απασχολεί το θέμα της εύκολης μεταφοράς του bass rig για συναυλίες, πρόβες κλπ. Θέλω και εγώ να σε ευχαριστήσω με τη σειρά μου για την προσπάθεια. 

Μια ερώτηση έχω μόνο: από που συνάγεται ότι η Aguilar καμπίνα είναι Made in USA;

Από ότι είδα στις φωτογραφίες σου (αλλά και σε αντίστοιχες φωτογραφίες στο Internet), δε φαίνεται πουθενά η χώρα κατασκευής. Αυτό νομίζω ισχύει και για άλλα προϊόντα της Aguilar (π.χ. το Tone Hammer 500).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα σου αξίζουν πολλά μπράβο!!!!! Περιμένω με αγωνία τη συνέχεια...Και το πορτοφόλι θα αδειάσει λιγάκι ακόμα εχω την εντύπωση.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Χαίρομαι για το ενδιαφέρον.

 

Μια ερώτηση έχω μόνο: από που συνάγεται ότι η Aguilar καμπίνα είναι Made in USA;

Ωραία ερώτηση. Με είχε φάει και μένα αυτή η απορία.

Τόσο ακριβή έλεγα, δεν μπορεί, Αμερικάνικη θα είναι.

Από την άλλη αν είναι Αμερικάνικη, γιατί δεν το γράφει ως προστιθέμενη αξία;

 

Μέχρι που καθώς αλήτευα στο Talkbass, βρήκα αυτή τη δήλωση του ιδίου του κου Boonshoft (πρόεδρος της Aguilar) o οποίος δηλώνει ανάμεσα στα άλλα:

"Regarding our cabinets, including the SL 112 that you asked about, the cabinet shop we use is in Ohio (I grew up there!) They build and cover the cabinets and install the speakers, which come from Kentucky. The plywood comes from a variety of places…..the Philippines, China, eastern Europe, South America, and even the northwest USA! ".

 

Να μην πω ψέματα, μου έκανε η δήλωσή του.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερώσω απλώς τους φίλους που παρακολουθούν το thread ότι λόγω φόρτου, θα συνεχίσω με τις εντυπώσεις και όλο το υπόλοιπο υλικό, από Δευτέρα πρωί καλά να μαστε....

 

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου