Προς το περιεχόμενο

MEGA Bass Cab Test!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην ξεχνιόμαστε όμως, το τεστ έχει και κόπο (μόνο που έχεις 5 καμπίνες ανέβα-κατέβα στον 2ο χωρίς ασανσέρ, φόρτωνε-ξεφόρτωνε, στήσε-ξεστήσε, συν τις σκάλες των στούντιο .....)

 

Να κανετε το ιδιο τεστ και για 8x10. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εξαιρετικό το τεστ φίλε Κώστα, μακάρι να είχαμε περισσότεροι το μεράκι σου και την υπομονή σου. Άκουσα με προσοχή και ενδιαφέρον όλες τις καμπίνες και όλα τα τεστ.

Αδιαφιλονίκητος νικητής είναι το precision  ;D έστω και με τις flat χορδές που (σε αυτή τη φάση) καθόλου δεν χωνεύω. Από καμπίνες νομίζω πως κλίνω προς την barefaced η οποία ειδικά σε συνδυασμό με το yamaha ακούστηκε σαν αμερικάνικος V8 κινητήρας. Στακάτος, γεμάτος ήχος, δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης.

Εύγε και πάλι, αναμένουμε το τεστ με τις 2Χ12 - σηκώνονται και αυτές αν έχεις παλικάρια κιθαρίστες ;D

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύγε και πάλι, αναμένουμε το τεστ με τις 2Χ12 - σηκώνονται και αυτές αν έχεις παλικάρια κιθαρίστες ;D

 

No way!!...Να έρθεις εσύ να τις κουβαλάς!   :D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000 μπραβο σε ολους οσους βοηθησαν ετσι ωστε να ολοκληρωθει αυτο το τεστ

αναλυτικοτατο και απο ηχητικης αλλα και απο τεχνικης πλευρας

 

αιμα , δακρυα και ιδρωτας  :P ετσι ωστε εμεις απο τον καναπε μας , να κανουμε ονειρα

επισης να πω οτι αυτο το τεστ αποδεικνυει περιτρανα οτι υπαρχουν κατασκευαστες

εκει εξω οχι τοσο γνωστοι εμπορικα οσο τα μεγαλα ονοματα με προιοντα

που αν μυτη (και αυτι) αλλο παιζουν καταπληκτικα!

 

barefaced for me!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης να πω οτι αυτο το τεστ αποδεικνυει περιτρανα οτι υπαρχουν κατασκευαστες

εκει εξω οχι τοσο γνωστοι εμπορικα οσο τα μεγαλα ονοματα με προιοντα

που αν μυτη (και αυτι) αλλο παιζουν καταπληκτικα!

Ένας από τους βασικούς λόγους που έκανα το τεστ ήταν ακριβώς αυτός.

Οι "μικροί" (Ευρωπαίοι) κατασκευαστές ως εφάμιλλοι των "μεγάλων".

Και γιατί να μην είναι εξάλλου;

Θα μου επιτρέψετε να πω ότι η κατασκευή μιας μπασοκαμπίνας δεν είναι βέβαια τόσο απλό όσο μια κιθαροκαμπίνα αλλά δεν αποτελεί και τομέα της Πυρηνικής Φυσικής.

 

Συστατικό πρώτο το μεγάφωνο βάσει του οποίου χτίζεται το όλο πράμα.

Συστατικό δεύτερο οι μετρήσεις βάσει των παραμέτρων του μεγαφώνου.

Συστατικό τρίτο, η σωστή επιλογή διαστάσεων καμπίνας αλλά και bass reflex βάσει των παραπάνω μετρήσεων.

Συστατικό τέταρτο η μέτρηση και υλοποίηση ενός καλού crossover (πρέπει να ξέρουμε μετρήσεις woofer αλλά και του tweeter).

Συστατικό πέμπτο, η σωστή επιλογή υλικών και επιμελής συναρμολόγηση της καμπίνας.

 

Θα μου πείτε οι γνωρίζοντες "και τι λες σχετικά με την τοπολογία της καμπίνας;"

 

Κακά τα ψέματα, αν και υπάρχουν 5-6 βασικές τοπολογίες ηχείων (άρα και καμπινών που ουσιαστικά είναι ηχεία), η συντριπτική πλειοψηφία των κατασκευαστών, λόγω κόστους, απόδοσης και ευκολίας βέβαια, προτιμά την τοπολογία bass reflex. Όλες οι καμπίνες του τεστ ήταν bass reflex.

Πηγαίνοντας ακόμα παραπέρα, από όλους τους κατασκευαστές με τους οποίους επικοινώνησα, μόνο μια εταιρεία γειτονικής χώρας κατασκευάζει 12ιντσο με διπλό passive radiator (το οποίο βέβαια στην ουσία παραμένει bass reflex) και από όσο γνωρίζω, η Orange με τα isobarik της προσεγγίζει το bass reflex με τον ιδιαίτερο Βρεττανικό (λέγε με Linn :) ) τρόπο.

Δεν εξετάζω τις diy υλοποιήσεις των Bill Fitzmaurice και Greenboy γιατί πάμε αλλού....

 

Άρα, θα μου πείτε, γιατί να μην φτιάξω κι εγώ μία καμπίνα;

Και ποιος είπε να μην το κάνετε;

Άν έχετε χώρο, χρόνο, μελετήσει καλά το αντικείμενο και ικανότητες να μετουσιώσετε τις μετρήσεις σε καμπίνα, σαφώς και να το κάνετε.

 

Αν το κάνετε για οικονομικούς λόγους, να ξέρετε ότι δεν θα το φτιάξετε και τζάμπα.

Το ότι βρήκατε το (Κύριος οίδε τι ποιότητας) κοντραπλακέ πολύ φθηνά, δεν λέει και πολλά.

 

Αν δε, συγκρίνετε το κόστος της καινούριας σας καμπίνας με την ελαφρά μεταχειρισμένη επώνυμη, τις περισσότερες φορές δεν έχει (αν έχει καν) μεγάλη διαφορά.

 

Και σε αντίθεση με την επώνυμη, η δική σας, μετά την κατασκευή της, δεν αξίζει και πολλά σε περίπτωση μεταπώλησης.

Μόνο σε εσάς και πιθανόν σε κάποιον άλλο παλαβό που, αν δεν έχει φτιάξει ήδη τη δικιά του, θα θέλει να σας την πάρει για ένα πακέτο τσιγάρα. :)

 

Κλιπάκια λογικά αύριο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε, συγκρίνετε το κόστος της καινούριας σας καμπίνας με την ελαφρά μεταχειρισμένη επώνυμη, τις περισσότερες φορές δεν έχει (αν έχει καν) μεγάλη διαφορά.

 

Και σε αντίθεση με την επώνυμη, η δική σας, μετά την κατασκευή της, δεν αξίζει και πολλά σε περίπτωση μεταπώλησης.

Μόνο σε εσάς και πιθανόν σε κάποιον άλλο παλαβό που, αν δεν έχει φτιάξει ήδη τη δικιά του, θα θέλει να σας την πάρει για ένα πακέτο τσιγάρα. :)

 

ΧΡΥΣΟΣ ΚΑΝΩΝ ΤΟΥ D.I.Y

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή και σαν πρώτο ποστ στο φορουμ δεν θα μπορούσα παρα να πω από καρδιάς πολλά πολλά μπράβο και συγχαρητήρια στον audiokostas καθώς και σε κάθε άλλον συντελεστή και εμπλεκόμενο σε αυτό το πρωτόγνωρο για ελληνικά δεδομένα εγχείρημα. Υποδειγματική παρουσίαση, ενδελεχής, κατατοπιστικότατη και επιστημονική προσέγγιση στο θέμα "gear review". Αντικειμενική παρουσίαση των αποτελεσμάτων, ουσιαστική κριτική και ανάδειξη των επιμέρους θετικών και αρνητικών σημείων κάθε υλοποίησης. Περιγραφικότατο, μεστό, υπέροχο συγκριτικό, που παρόμοιο του (γραμμένο στα ελληνικά) δεν έχω πετύχει προσωπικά μέχρι τώρα! Και εννοείται πως το νήμα διαβάστηκε ολόκληρο με τη μια...

 

ΥΓ. το θέμα το ανακάλυψα τυχαία χθες googlάροντας για Barefaced, fEARfull, Vanderkley, Bill Fitzmaurice, και προς έκπληξή μου είδα αποτέλεσμα από το noiz.gr, wtf λέω?!?!?!  :o  ;D

 

ΥΓ 2. Barefaced ftw!! αρκετά ακριβή αλλά απ'οσο ακουσα απο τα vids και διαβάζω από τις περιγραφές και εδώ αλλά και σε Talkbass και Basschat πρέπει να αξίζει τα λεφτά της.... ααααχ, μας γέμισες κι άλλο g.a.s. (όχι πως δεν ήταν φουλ το tank ήδη...  ;D )

 

ΥΓ 3. μια απορία που έχω είναι σχετικά με την ευαισθησία κάθε καμπίνας. Δεν ξέρω αν το δοκιμάσατε αυτό στο συγκριτικό ή όχι, αλλά θα με ενδιέφερε πχ με την ίδια κεφαλή και τα ρυθμιστικά gain και master στο ίδιο σημείο, αν και ποια ακούγεται πιο δυνατά και ποιά λιγότερο δυνατά.

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ 2. Barefaced ftw!! αρκετά ακριβή αλλά απ'οσο ακουσα απο τα vids και διαβάζω από τις περιγραφές και εδώ αλλά και σε Talkbass και Basschat πρέπει να αξίζει τα λεφτά της.... ααααχ, μας γέμισες κι άλλο g.a.s. (όχι πως δεν ήταν φουλ το tank ήδη...  ;D )

 

ΥΓ 3. μια απορία που έχω είναι σχετικά με την ευαισθησία κάθε καμπίνας. Δεν ξέρω αν το δοκιμάσατε αυτό στο συγκριτικό ή όχι, αλλά θα με ενδιέφερε πχ με την ίδια κεφαλή και τα ρυθμιστικά gain και master στο ίδιο σημείο, αν και ποια ακούγεται πιο δυνατά και ποιά λιγότερο δυνατά.

 

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

 

Για το 2: Όλες οι καμπίνες είχαν την χάρη τους και εξαρτάται από τα δικά σου κριτήρια αξιολόγησης και την βαρύτητά τους για το ποιά θα κερδίσει την καρδιά σου και τα λεφτά σου.  ;)

 

Για το 3: Ναι, έχω κάνει ηχογραφήσεις με το ίδιο σήμα, ίδια απόσταση, ίδια μικρόφωνο, no process. Ευελπιστώ να βρω τον χρόνο να τα κόψω / ράψω εντός των ημερών.

Δίνει μια ιδέα αλλά όχι πολύ σωστή καθότι, από την στιγμή που όλες οι καμπίνες έχουν παρεμφερή ευαισθησία, to voicing παίζει μεγαλύτερο ρόλο στην αντίληψη της έντασης παρά η ένταση καθεαυτή.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 3: Ναι, έχω κάνει ηχογραφήσεις με το ίδιο σήμα, ίδια απόσταση, ίδια μικρόφωνο, no process. Ευελπιστώ να βρω τον χρόνο να τα κόψω / ράψω εντός των ημερών.

Δίνει μια ιδέα αλλά όχι πολύ σωστή καθότι, από την στιγμή που όλες οι καμπίνες έχουν παρεμφερή ευαισθησία, to voicing παίζει μεγαλύτερο ρόλο στην αντίληψη της έντασης παρά η ένταση καθεαυτή.

 

Ναι, ισχύει αυτό που αναφέρεις (πχ μια χαμηλότερης ευαισθησίας καμπίνα με έμφαση στα μεσαία μπορεί να δίνει εντύπωση μεγαλύτερης έντασης από μια άλλη με λίγο μεγαλύτερη ευαισθησία αλλά πιο flat συχνοτικά), οπότε αναμένουμε το νέο ποστ με τα παραπάνω samples και τα προσωπικά συμπεράσματα που διαμορφώνονται πέρα από τις όποιες μετρήσεις, από την real life εμπειρία κάθε καμπίνας. :)

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΦΟΡΑ !

 

Ως προσφορά στο forum, για 2-3 μέρες μόνο (μετά επιστρέφει), ο Tecamp της δοκιμής (δεν είναι "σαν", είναι καινούριος) δίνεται ως προσφορά (με απόδειξη και κατάθεση στον λογαριασμό της εταιρείας) από τον κο Eich στα €387 (περίπου 28% κάτω από την τιμή Thomann €535).

 

Όποιος θέλει, επικοινωνεί μαζί μου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου