Προς το περιεχόμενο

MEGA Bass Cab Test!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι η καταλληλότερη ώρα για να γίνει ορατό  ;D αλλά επισυνάπτω το πρώτο μικρό αρχείο (μιας και βρήκα χρόνο να κάνω λίγη κοπτοραπτική) με την συγκριτική απόδοση και των 5 καμπινών.

 

Η σειρά είναι αλφαβητική Aguilar, Barefaced, EBS, Tecamp, Vanderkley.

Μικρόφωνα Heil PR-30 (close mic) και Kiwi Blue (στα 60cm περίπου).

Mic προενισχυτή Millennia HV-3C

Κάρτα ήχου την Orpheus Prism.

 

Με το ίδιο sample, ίδια απόσταση, ίδιες ρυθμίσεις, στη μέση όλα τα tweeter.

 

Θα ακολουθήσουν κι άλλα...

1st_Cab_Sound_Test.mp3

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Vanderkley for the win για μένα.

 

Αλλά, επειδή είναι πολύ "αναλυτική" και τα βγάζει όλα στη φόρα θέλει "επιδέξια" χέρια.

Συμφωνούμε απόλυτα.

Άρα μάλλον έκανα χαζομάρα......  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Congrats και απο εμένα για το cab test, θα ήθελα να ακούσω περισσότερα samples, αλλά με ότι έχω δει και ακούσει θα πω Vanderkley ... εάν δεν συγχωρεί, ανθρώπινα τα λάθη.

Give bass a brain!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Κάθε 6μηνο ξαναδιαβάζω το thread καταρχάς γιατί είναι απολαυστικό αλλά και γιατί νιώθω ότι ωριζει η ιδέα για ένα portable αλλά ποιοτικό rig. Σίγουρα τα βίντεο ακούγονται πανέμορφα αλλά δεν μπορούν να μεταδώσουν πως ακούει ο παίκτης την καμπίνα του δίπλα σε ένα ντράμερ. Πρόκειται για το κλασικό σύνδρομο του "καλά, φτάνει ένα 12άρι για να βγάλεις λάιβ με ροκ/φανκ ντράμερ;"  ;D

Μετά από σχεδόν 3 χρόνια, πόσο έχουν αλλάξει οι απόψεις σου Audiokosta;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε 6μηνο ξαναδιαβάζω το thread καταρχάς γιατί είναι απολαυστικό αλλά και γιατί νιώθω ότι ωριζει η ιδέα για ένα portable αλλά ποιοτικό rig. Σίγουρα τα βίντεο ακούγονται πανέμορφα αλλά δεν μπορούν να μεταδώσουν πως ακούει ο παίκτης την καμπίνα του δίπλα σε ένα ντράμερ. Πρόκειται για το κλασικό σύνδρομο του "καλά, φτάνει ένα 12άρι για να βγάλεις λάιβ με ροκ/φανκ ντράμερ;"  ;D

Μετά από σχεδόν 3 χρόνια, πόσο έχουν αλλάξει οι απόψεις σου Audiokosta;

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Το 12άρι είναι αρκετό για τις πρόβες και, ανάλογα το 12άρι, ακόμα για δυνατές πρόβες.

Καθότι 12άρι από 12άρι αλλάζει βέβαια και η ικανότητα του να ανταποκριθεί σε αυξανόμενες  ανάγκες.

Για μικρά club φτάνει και σκέτο αλλά ούτως ή άλλως από κάποιες εντάσεις και μετά, μπαίνουν μπρος τα PA και σου μένει η καμπίνα για monitor.

 

Τώρα, αν παίζεις σε μεσαία προς μεγαλούτσικά ερασιτεχνικά venues (δεν μιλάω για πίστες που είναι ΑΛΛΗ κατηγορία) και είσαι μακριά από την καμπίνα (πχ τραγουδάς κιόλας) και πίσω από τα PA (λογικό) τα μόνιτορ (in-ear & floor) είναι ο μόνος σου σύντροφος και το 12άρι ούτε για χαβαλέ.

 

Οι απόψεις μου δεν άλλαξαν (σιγά τα χρόνια) αλλά μπορώ να είμαι πιο ευθύς και λιγότερο "ευγενής" .

Επιμένω ότι για κάθε καμπίνα υπάρχει και κάποιος που θα πει ότι είναι η καλύτερη αλλά μιλάω με απλοϊκό τρόπο τι άρεσε σε μένα.

Δεν θα αγόραζα την Tecamp ή την EBS. Αναιμικές με μάλλον ανεπαρκή χαμηλά και οι δύο, πολλά μεσαία η EBS, λίγη ευκρίνεια η Tecamp.

Δεν θα με χάλαγε η Aguilar αλλά περίμενα πολύ περισσότερα. Καλή ποιότητα κατασκευής αλλά λίγο hollow ο ήχος. Πολλά τα λεφτά και αν την έβρισκα φτηνή θα την έπαιρνα σαν to-go live καμπίνα μου.

H Barefaced είχε ζητήματα ποιότητας ενός preproduction προϊόντος.

Εντυπωσιακή και rock καμπίνα αλλά at the end of the day σου άφηνε μία επίγευση χρωματισμού.

Όχι ότι είναι κακό απαραίτητα αυτό. Άλλοι λένε ότι βγάζει ψευτιά άλλοι ότι βγάζει τσαμπουκά.

H γνωστή κολοκυθόπιτα....

 

Και τέλος η Vanderkley που για μένα ήταν η καλύτερη overall του τεστ.

Λίγο πιο βαριά από όσο θα ήθελα αλλά απόλυτα ζυγισμένη ηχητικά (και ψηλά και χαμηλά και μεσαία) και ανταποκρίνεται πολύ καλά στη ζέστη του Streamliner Genz Benz με τον οποίο "μιλάνε" χωρίς να σοροπιάζει.

Ναι, το ομολογώ, δεν την γύρισα πίσω αλλά την αγόρασα από τον Marc με όφελος τα μεταφορικά και την "καπότα" της  ;D δώρο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

"καλά, φτάνει ένα 12άρι για να βγάλεις λάιβ με ροκ/φανκ ντράμερ;"  ;D

 

 

Για τα μπαράκια/ κλαμπάκια που παίζουμε; Και περισσεύει θα σου έλεγα... Πάντα υπό την αίρεση ότι παίζεις με ντράμερ και όχι κάνα "κανίβαλο-ξυλοκόπο"  ;D

 

ΥΓ: Θα συμφωνήσω με τον Κώστα, η Vanderkley είχε όλο το ηχητικό "πακέτο".

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν επιμύθιο να πω ότι μου έμεινε απωθημένο  να δοκιμάσω τις ATS (www.atsitaly.it) που παρουσιάζουν κάποιο (εσωτερικό) σχεδιαστικό ενδιαφέρον.

Παρόλες τις προσπάθειες και διαβεβαιώσεις μου όμως, οι Σικελοί δεν πείσθηκαν.

Oh well....

 

Από τις καινούριες καμπίνες, με ιντριγκάρει η Bass Array 12-3 που δημιούργησε η νέα εταιρεία Genzler που δημιουργήθηκε από τους ανθρώπους της Genz Benz.

Αφού η Fender πούλησε την Genz Benz (την είχε αγοράσει πριν 7 χρόνια), εξέπνευσε και το non-compete clause που είχαν μεταξύ τους,

Η καμπίνα με τα array midranges (δεν ξέρω από μέσα τι παίζει) μπροστά από το 12ιντσο Faital (σαν της Vanderkley) μου θυμίζει πολύ τις κατασκευές του Bill Fitzmaurice.  ;)

 

GENZLER_2015_081.jpg

 

Καλά να μαστε να ονειρευόμαστε.....

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν επιμύθιο να πω ότι μου έμεινε απωθημένο  να δοκιμάσω τις ATS (www.atsitaly.it) που παρουσιάζουν κάποιο (εσωτερικό) σχεδιαστικό ενδιαφέρον.

Παρόλες τις προσπάθειες και διαβεβαιώσεις μου όμως, οι Σικελοί δεν πείσθηκαν.

 

 

έπρεπε να τους κάνεις μια πρόταση που δε θα μπορούσαν να αρνηθούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου