Προς το περιεχόμενο

Κουαρτέτο σε πολύ... φόρμα! Δείτε το!


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μαλιστα , δεν υπαρχει ποιοτητα στην εκτελεση και δεξιοτητα, λογια ενος ανθρωπου που ξέρει καλα απο μουσικα οργανα.

Trolley, ηθελα να σε ρωτησω κατι.

Εισαι τοσο καλος στα μουσικα οργανα ετσι ωστε να  κρινεις τους εκτελεστες τους οσο εισαι computer tech?

χαχαχαχα

 

Η απάντηση είναι η εξής : είμαι τόσο καλός στα μουσικά όργανα, όσο είσαι εσύ σε θέση να έχεις γνώμη για οποιονδήποτε computer tech. Ή αλλιώς, μακάρι να ήξερες εσύ για τα computer όσα ξέρω εγώ για μουσικά όργανα. Ή, άλλη μία εκδοχή, όταν θα αποκτήσεις εσύ κριτήρια για τις ικανότητες των computer tech, τότε εγώ θα γράφω όπερες.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Μου φάνηκε πολύ προβαρισμένο.

Δεν τους βγαίνει άνετα.

Είναι σφιγμένες.

Το "χιούμορ" ή η θεατρική  κωμωδία, θέλει ταλέντο, και δεν το έχουν.

Μουσικό ταλέντο έχουν, αν είχαν περιοριστεί σε αυτό (είναι και ωραίες παρουσίες ), πιστεύω πως τα κονσέρτα τους θα είχαν πιο πολύ ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση είναι η εξής : είμαι τόσο καλός στα μουσικά όργανα, όσο είσαι εσύ σε θέση να έχεις γνώμη για οποιονδήποτε computer tech. Ή αλλιώς, μακάρι να ήξερες εσύ για τα computer όσα ξέρω εγώ για μουσικά όργανα. Ή, άλλη μία εκδοχή, όταν θα αποκτήσεις εσύ κριτήρια για τις ικανότητες των computer tech, τότε εγώ θα γράφω όπερες.

 

 

 

Ακομα και εκει, εγω θα σου πω κατι και τοσο σιγουρος ειμαι που δεν λεω καν μπορει.

Οτι ξερω για τους υπολογιστες, για τα λαπτοπ, για τα tablet, για τα κινητα και για οτι αλλο θες περισσοτερα πραγματα απο εσενα, μπορει να ειμαι και καλυτερος στους υπολογιστες απο οτι ειμαι μουσικος και λενε οτι ειμαι πολυ καλος μουσικος.

 

Αλλα επειδη δεν ειμαι φαταουλας, θα σου αφησω και κατι να εχεις λογο υπαρξης μπροστα μου.

 

Παιδια, ο trolley ειναι καλυτερος computer tech απο εμενα.

 

Γι αυτο με αποκαλουν τον Ανθρωπο με τη Μοναδικη Λάμψη, γιατι ειμαι φιλευσπλαχνος.

 

Συγνωμη παιδια για την παρενθεση.

την αποψη μου για το κυριο θεμα την ειπα, ο επόμενος.

 

Οσο για εσενα φιλε manosx διαβασα αυτο που εγραψες και συμφωνω εν μερει, αλλα δεν ειναι και κανα σοβαρο θεμα για να το αναλυσουμε.

Εμενα μου αρεσε και βρισκω και μερικα skilled σημεια στο παιξιμο, εχω δει και πολυ  καλυτερα βεβαια. Δεν θεωρω οτι προσβαλλει την κλασσικη μουσικη τουλαχιστο αν ειναι ενα διαλειμμα. Θεωρω δηλαδη οτι θα δειξανε και κατι πιο σοβαρο πριν.

Τωρα αμα στηνοταν ενα σοου μονο γι αυτο δεν θα πηγαινα να το παρακολουθουσα κι εγω, θα το θεωρουσα λιγο φαιδρο. Δεν ξερω αν τωρα σε καλυπτω.

 

Τελος το αλλο βιντεο με την γιαπωνεζα (κινεζα τι ειναι) και το τι κανει με τον amadeo ειναι πολυ τεχνικη, με τρελανε.

 

Ασχετο αλλα το κανονικο θυμαμαι ποσο ανετα το επαιζα μικρος και τωρα δεν το θυμαμαι σχεδον καθολου. Πρεπει να γινει μια προσθηκη στον ανθρωπινο εγκεφαλο ωστε να διατηρουνται  και να ανακαλουνται πάγια και αναλλοίωτα οι μαθησιακές δεξιότητες μας και να μην εξαρτωνται απο την τριβη με το αντικείμενο.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν με τετοιου ειδους ''καραζογκιλικια'' μπορεσουν (οχι μονο οι 4 κοπελες αλλα και αλλοι μουσικοι της κλασικης) να διωξουν τη μποχα της φορμολης που επι δεκαετιες βρομαει ο χωρος της κλασικης μουσικης...τοτε ειναι καλοδεχουμενες.

Μη ξεχνατε, ο χαβαλες ειναι πολυ καλο δολωμα για να βαλεις το κοσμο εκει που θελεις...ευτελες τεχνασμα, δεν αμφιβαλω...αλλα μη ξεχνατε παλι οτι και η ελειψη μουσικης παιδειας και γενικοτερα παιδειας (με την ευρυτερη εννοια της λεξης) ειναι πολιτικη αποφαση, απλα και μονο για να καταναλωνουμε οτι μας πασαρουν.

το ''πάσο'' τρώει το λουκούμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καταρχήν,

 

Αν ήταν μαντράχαλοι, φαντάζομαι, ούτε εσύ, Τρόλευ, ούτε ο Μάνος θα είχατε σχολιάσει κάτι. (Πιστεύω... δε δηλώνω 100% σίγουρος, αλλά έτσι πιστεύω τέλος πάντων). Επιπλέον έχω ξαναβγάλει παρόμια βίντεο, κι εγώ και ο Όντις χωρίς την παρέμβασή σας (με τους τύπους που παίζουν Rachmaninov με ξύλινα χέρια, κλπ. Δύο άντρες).

 

Επιπλέον,

 

Μου φαίνεται ότι η κρίση έρχεται ακριβώς γιατί νομίζεται (ΚΑΙ νομίζω) ότι πρέπει να υπάρχει ορισμένο πρωτόκολο σε μία συναυλία κλασσικής μουσικής.

 

Και εξηγούμαι. Έτυχε να έχω γυρίσει, ΜΟΛΙΣ (κυριολεκτικά) από μία συναυλία, εδώ στην Αθήνα (Μαρούσι) που παίχτηκε δικό μου κομμάτι. Στο τέλος με φωνάξανε πάνω, κλπ, κλπ... Το ΠΟΣΟ με ενόχλησε το παραμικρό κιχ, δε λέγεται. Ειδικά στο δικό μου έργο. Και μετά θυμήθηκα την Σύρο και τον Audiokosta με την μπάντα του, και τα παιδιά μου και το θόρυβο που γινόταν. Και λέω "δε γαμιέται. Ας φυσάει τη μύτη του η κυρά, δίπλα μου"...

 

Κάπως πρέπει να ξεφύγει η κλασσική μουσική από τον αυτισμό επιτέλους! Και αυτό το λέω εγώ, και οι δύο σας ξέρετε ποιός είμαι, τι κάνω, κλπ... Δε το λέω ελαφρά τι καρδία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Νικολας

 

Όσον αφορά στην προσωπική μου στάση, τα ίδια θα είχα γράψει (ή μάλλον, χειρότερα) αν ήταν "μαντράχαλοι", ίσως με λίγο διαφορετική διατύπωση. Σχετικά με το ότι σε άλλες παρόμοιες περιστάσεις, δεν τοποθετήθηκα, ε.. ας πούμε ότι δεν αφιερώνω τόσο χρόνο στο νοιζ, όσο κάποτε και διέφυγαν της προσοχής μου.

 

Επί της ουσίας, διαφωνώ με την ιδέα ότι το κλασσικό ρεπερτόριο (ή οι εκτελέσεις αυτού) χρειάζονται κάποια ανανέωση και μάλιστα αυτού του τύπου. Μαζί μου φαίνεται να συμφωνεί η μεγάλη πλειοψηφία των μαέστρων, δισκογραφικών εταιρειών, εκπροσώπων του ειδικού Τύπου και απλών ακροατών που έτυχε να συναναστραφώ.

 

Έχω παρατηρήσει δε, ότι τέτοια αιτήματα εκμοντερνισμού έρχονται συνήθως (και εγκρίνονται) από ανθρώπους που έχουν μάλλον περιστασιακή (στην καλύτερη) σχέση με αυτό το υλικό.

 

Θα ήταν ευχάριστο να εκπλαγούμε από ένα σύγχρονο συμφωνικό έργο, το οποίο θα ενσωμάτωνε επίσης σύγχρονες αισθητικές τάσεις με τρόπο καλόγουστο. Αλλά το να επιχειρούμε τέτοιες "μαγκιές" με το υλικό του Βιβάλντι ή οποιουδήποτε άλλου τέτοιου ογκόλιθου, ε... εντάξει, δεν το λες και καλλιτεχνία.

 

Πρόσφατα "πέτυχα" μία διαφήμιση ενός γιαουρτιού, όπου ο κ. Παπακαλιάτης επιχειρεί να πιστοποιήσει το κατανυκτικό περιβάλλον στο οποίο εμπνέεται χρησιμοποιώντας ως ηχητικό υπόβαθρο μία από τις σουίτες για τσέλο του Μπαχ... μόνο που κρίθηκε (προφανώς) δύσπεπτη, οπότε κάποιος της προσέθεσε και ένα ρυθμικό υπόβαθρο από αντίστοιχη συσκευή...

 

Αυτό είναι πορνογραφία (βλ. κατά Χατζηδάκι ορισμό), όχι καλλιτεχνία. Είναι η συνειδητή υποβάθμιση υλικού προκειμένου να φιλοδωρήσουμε τον θεατή με μία ψευδεπίγραφη αντίληψη ποιότητας, ελπίζοντας ότι η σκέψη του θα συμπεριλάβει και το ασβεστώδες υποπροϊόν που θέλουμε να πουλήσουμε.

 

Ως ακροατής, έχω αναπτύξει σθεναρές άμυνες απέναντι σε τέτοια φαινόμενα, εδώ και πολλά χρόνια.

 

Αυτά.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανένας αυτισμός, ούτε καμιά φορμόλη. Όποιος θέλει να μπει στην ποπ κουλτούρα, και να πάρει τα 15 λεπτά του γινόμενος σούργελο, έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει, η πόρτα είναι ανοικτή και τα σκυλιά δεμένα. Έτσι και αλλιώς η "κλασσική μουσική" έχει τελειώσει εδώ και αιώνες. Τώρα μόνο γκαρίδες, γρατζουνίσματα, φάλτσα και μ@λ@κίες, μπροστά στους σύγχρονους συνθέτες οι κοπέλες είναι υποδείγματα σοβαρότητας, οπότε δεν νομίζω να αξίζει να ασχοληθώ άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@darshan

 

Ευχαριστούμε για τους συνδέσμους που μας παρέθεσες.

Θα μελετήσω αυτό το υλικό, σε πρώτη ευκαιρία.

 

:)

 

@manosx

 

+1

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζοντας την συζητηση μου ηρθε στο μυαλο μια εικονα ηλιοκαμενων αυστριακων με ποδοσφαιρικες καλτσες  μεχρι τo γονατο και σανδαλια με σκρατς…………………. να μαλωνουν για το αν ο χιωτης επρεπε να βαλει τελικα την τεταρτη χορδη στο μπουζουκι.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου