Προς το περιεχόμενο

Κιθαρίστας που παίζει μπάσο - συμβουλές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν συγκεκριμένα είδη μουσικής που στις ηχογραφήσεις τους

το μπάσο έρχεται κάπως πιο μπροστά και δεν είναι "πολτός" με τα τύμπανα.

Καλό είναι όσοι ασχολούνται με το μπάσο να κυνηγάνε τέτοια ακούσματα.

Δεν έχει καμία σημασία αν κάποιος είναι φαν των ειδών αυτών.

Πρόκειται για εκπαιδευτική δραστηριότητα και φυσικά ποτέ δεν ξέρεις

μετά από χρόνια πού θα καταλήξεις. Κάποιες περιπτώσεις που μου έρχονται

στο μυαλό είναι:

- Late 50'ς ροκενρολ, όταν μπήκε για καλά το ηλεκτρικό μπάσο στο στούντιο

- Beatles/Who κλπ  περίοδος 1963-70

- H Rocksteady φάση της Reggae, αρχές 70

- H slap Funk μέχρι τα μέσα του 70, λίγο πριν πλακώσει η ντίσκο.

- Το dark μπάσο σε πολλά post punk συγκροτήματα πχ Cure/Siouxsie/Joy Division κλπ κλπ

 

Πριν απ' όλα όμως νομίζω ότι για σωστά θεμέλια πρέπει κάποιος να μάθει απέξω

(δεν κάνω πλάκα ;) ) όλο τον 1ο δίσκο των Beatles (Please Please me)

... σαν να λέμε πρώτα μαθαίνουμε την αλφαβήτα.

Είναι η 1η φορά σε LP που ο μπασίστας παίζει ρόλο σε όλο το δίσκο

και ακούγεται καθαρά. Φοράμε βέβαια και ακουστικά και με το equalizer βρίσκουμε

την περιοχή που κελαηδάει το μπάσο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

 

εδώ, με το touti, εννοείς να παίζουμε τις ίδιες notes, μαζί?

 

Αν δε σου είναι πρόβλημα, θα μπορούσες, σε παρακαλώ,  να μου το εξηγήσεις αυτό λίγο περισσότερο?

 

 

Ας πάμε στο touti... Μην τρομάξεις  από αυτό που θα ακούσεις  ;D Είναι λίγο extreme το παράδειγμα, αλλά είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα touti. Κιθάρα και μπάσο παίζουν τα ίδια θέματα- τουλάχιστον μέχρι ενός μέχρι ενός σημείου ;)

 

Αυτό είναι ένα παράδειγμα παιξίματος.

 

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, να σας ευχαριστήσω όλους για το χρόνο και τις απαντήσεις σας!

 

:)

 

Ας πάμε στο touti... Μην τρομάξεις  από αυτό που θα ακούσεις  ;D Είναι λίγο extreme το παράδειγμα, αλλά είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα touti. Κιθάρα και μπάσο παίζουν τα ίδια θέματα- τουλάχιστον μέχρι ενός μέχρι ενός σημείου ;)

 

Μάλιστα, το 'πιασα! Θέλει, βέβαια, ΠΟΛΥ εξάσκηση..  :P

 

 

 

Να ρωτήσω, πάλι, με τι σκεπτικό επιλέγω τους χρόνους του beat, που θα τονίζω (αν πχ  θέλω να μπαίνω στις άρσεις);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποιο βασικο δεν εχεις πει ακομη.

 

Τι ειδος μουσικης θα παιζεται. Δικα σας, ναι, αλλα τι;

 

Δεν μπορεις να παιζεις τα τουτια των Τοτο, όταν τα κομματια σας θα είναι, λεμε τωρα, ρεμπέτικα. ;D

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποιο βασικο δεν εχεις πει ακομη.

 

Τι ειδος μουσικης θα παιζεται. Δικα σας, ναι, αλλα τι;

 

Δεν μπορεις να παιζεις τα τουτια των Τοτο, όταν τα κομματια σας θα είναι, λεμε τωρα, ρεμπέτικα. ;D

 

Σαν να έχεις ένα δίκιο...  :P ;D

 

Προσπαθούμε να παίξουμε σε garage, surf ύφος, ίσως και λίγο προς psychedelic rock, στο στυλ των Black Lips, Growlers, Black Angels, Allah-Las, Ty Segall κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να έχεις ένα δίκιο...  :P ;D

 

Προσπαθούμε να παίξουμε σε garage, surf ύφος, ίσως και λίγο προς psychedelic rock, στο στυλ των Black Lips, Growlers, Black Angels, Allah-Las, Ty Segall κτλ.

 

Εγώ με τη μακρόχρονη :D, αλλά μικρή γνώση εις την μουσική Μουσταφά, ομολογώ πως δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο τι είδος μουσικής παίζεις-θα παίξεις. Ίσα ίσα θεωρώ πως η δυνατότητα να μπλέκεις στη χρήση των οργάνων διαφορετικών υφών παιξίματα, προσδίδει πρωτοτυπία και δημιουργεί πιο εύκολα ακλισάριστα μοτίβα.

 

Άντε τώρα μάθε τούτι και να θυμάσαι πως με αυτούς τους αλήτες τους χορδοσφίχτες που έμπλεξες, μέχρι και το μουστάκι θα σε βάλουν να ξυρίσεις Πανάγο.........εεεεε Μουσταφά, ήθελα να είπω ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Μάλιστα, το 'πιασα! Θέλει, βέβαια, ΠΟΛΥ εξάσκηση..  :P

 

 

 

Να ρωτήσω, πάλι, με τι σκεπτικό επιλέγω τους χρόνους του beat, που θα τονίζω (αν πχ  θέλω να μπαίνω στις άρσεις);

 

Όπως σου είπα το παράδειγμα τοτο είναι extreme- μπορεί να είναι κάτι απείρως ευκολότερο και λιγότερο σύνθετο. Αλλά αυτή είναι λογική του.

 

Στο θέμα beat καταρχάς ακολουθείς τον τομαροκρούστη και τονίζεις τις μποτιές του. Επικεντρώνεσαι στο beat του κομματιού και πάντα προσπαθείς να είσαι επάνω του- ούτε να τρέξεις, ούτε να το αργήσεις.

 

Βασικά εσύ και ο ντράμερ είστε η ρυθμική βάση και πρέπει να είστε «δεμένοι».

Γράφετε ένα κομμάτι που σε ένα σημείο του έχει πχ μια κόντρα σε άρση; Εκεί άρση. Ή το τέμπο γυρίζει σε άρση; Θα το ακολουθήσεις.

 

Πάντως καλό practice είναι αν μπορείς να κάνεις πρόβα κάποιες φορές μόνο με τον ντράμερ.

 

Θα μάθει ο ένας τα χούγια του άλλου, θα σας βοηθήσει στο «δέσιμο» και στο να δείτε τις λεπτομέρειες των κομματιών σας.

 

Άσε δε που αν μάθεις να παίζεις τα κομμάτια έχοντας στο κεφάλι σου μόνο τα μέτρα- δεν θα έχεις κιθάρες ή φωνές να σε οδηγούν, αλλά μόνο με μπάσο/ τύμπανα- όταν θα μπει η υπόλοιπη μπάντα θα σου φανεί piece of cake το να τα παίξεις.

 

 

ΥΓ: Α να μην ξεχάσω, αν ποτέ ο σύντροφος Παράγκας- Πουρουπουπού σου πει να του γράψεις κάνα κομμάτι οπλίσου με υπομονή. Τα τύμπανα στα... άσθματά του, δεν είναι το δυνατό του σημείο  ;D

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Μουσταφα! :-D Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες και ειδικα με τον ξεφΤερυ.Εγω θα δωσω χιπικες και μπακαλικες συμβουλες.Πριν παιξεις το κομματι ακου τους συμπαιχτες τους και παιξε αυτο που να νιωθεις κουναει και υπηρετει το κομματι.Αν ειναι δυο νοτες αυτο που χρειαζεται αυτες να παιξεις.Προσεξε μην το παρακανεις με τα πολλα Hammer on που θα σου βγαινουν αυθορμητα σαν φλαουτιστας που ησουν!Δεν νομιζω οτι υπαρχει συνταγη για να γκρουβαρεις παντως.Κλεψε Feelling απο διασημους που λατρευεις.Τωρα οσο αφορα το ποιες βαθμιδες θα χρησιμοποιησεις δεν υπαρχει περιορισμος.Ενα τρια πεντε εφτα και οκταβα ειναι στανταρ λυση αλλα οχι αναγκαια.Χωσε και τις υπολοιπες να δεις πως θα επηρεαστει η αρμονια.Τελος συγχωρεσε αν απαντω μετα απο χρονια.Το κινητο δεν αναφερει ακριβη ημερομηνια παρα μονο το "νεα"...αλλα εχω να μπω ενα μηνα.Και συγγνωμη που δεν αφησα κενα.Καλη τυχη με το οργαβο που εκπεμπει σε Range νυχτεριδων και δελφινιων!

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας σου πω κι εγώ τη γνώμη μου ως πρώην μπασίστας - με μπάσο άρχισα τη διεθνή πλέον καριέρα μου και τώρα ξαναγύρισα γιατί το αγαπάω το άτιμο.

 

Λοιπόν, ο καλύτερος φίλος σου είναι η μπότα.

 

Μπορείτε να γίνετε κολλητοί και όταν παίζει αυτή να παίζεις κι εσύ - τόσο που να ακούγεται σαν να μην παίζει καν μπάσο στη μπάντα αλλά διαφορετικά κουρδισμένες μπότες;

Τότε είσαι άρχοντας. Το τι παίζεις δεν θα έχει και πολλή σημασία...

;) ;D ;D ;D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης η περιπλοκοτητα δεν εμποδιζει απαραιτητα το Groove.Μολις ειδα το ειδος που παιζεται.Στο Post rock πχ μια χαρα ειναι τα συνεχομενα  ογδοα..δινουν ντουμιλα..χρησιμοποιησε και καμια ελλατωμενη πεμπτη,η καμια ματζορε τριτη εντος μινορε ακκορντου...δοκιμασμενες εναλλακτικιλες B-) .Ολα υποκειμενικα..βεβαια να ξερεις οτι αν παιξεις Joy division με στακατα φανκ 16α θα σε απολυσουν :-P

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου