Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή εβένινου Neck through πράξη 1η


fidelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

15. Η πίσω όψη με τα «καλύμματα» περασμένα.

DSC01219_zpsa3991c7e.jpg

 

Μου φαίνεται κάπως «άδεια» η πίσω όψη μάλλον χρειάζεται φιλετάρισμα με έβενο το «κάλυμμα» των ελατηρίων, εσείς τι λέτε;

Μιας και εισαι μερακλης και δεν φοβασαι τιποτα, εγω θα δοκιμαζα να κανω το καλυμα μισο μισο για να ακολουθει τα ξυλα, δηλαδη εββενος στην μεση και ελια στα πλαινα. Καλη σκεψη και το φιλετο που λες αλλα αυτο που δεν μου αρεσει σε σχεση με το  καπακι των ηλεκτρικων ειναι τα νερα. βεβαια αυτο μπορει να ξεγελαει το ματι αν μπει το φιλετο αλλα τι διαολο ενα καπακι ειναι, και αυτο πισω.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρηγόρη μες το μυαλό μου είσαι ρε φίλε, μπράβο  ;D

 

Ή αυτό ή μια ιδέα που έδωσε ο Insectius για διάφανο plexi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ένα τριήμερο ραστώνης σε παραλίες και μπιτσόμπαρα ήρθε η ώρα να μπουν τα κεφάλια μέσα.

 

01. Τα τρία επιμέρους ξύλα που θα αποτελέσουν το «κάλυμμα» των ελατηρίων

DSC01223_zpsd5d163b3.jpg

 

02. Τα τοποθετώ και τα διαμορφώνω on the go

DSC01224_zpsc4c07c8f.jpg

 

03.

DSC01225_zps8a350d66.jpg

 

04. DSC01226_zps0575d498.jpg

 

05. Αφού κολλήσω τα κομμάτια μεταξύ τους υπολογίζω τα σημειά στα οποιά θα περάσουν οι τρύπες. Περίπου 4,5mm από την εξωτερική πλευρά. Τρυπάω με τρυπανάκι 2mm και μετά τα τοποθετώ μέσα στην κοιλότητα όπου και προεκτείνω τις τρύπες πάνω στο σώμα. Τέλος με ένα φρεζάκι χειρός «ανοίγω» την αρχή των τρυπών για να «φιλοξενήσουν» τα κεφάλια των βιδών. Ακούγεται πολύ απλή διαδικασία άλλα το γεγονός πως δεν «έσκισε» το ξύλο είναι από μόνο του ένας μικρός άθλος.

 

Μπροστινή όψη με τα «καλύμματα» φορεμένα.

DSC01227_zps1f1b3ecf.jpg

 

06. Πίσω όψη, αφού έχω επαναλάβει το 5ο βήμα και για το κάλυμμα των ηλεκτρονικών

DSC01228_zps83acc0af.jpg

 

07. Πιο κοντινό. Δυστυχώς είχα καβάτζα μόνο 4 βίδες, αύριο το απόγευμα θα πάω να αγοράσω τις υπόλοιπες.

DSC01229_zpsa9b9b597.jpg

 

08. Για φινάλε έχω φωτο της κιθάρας μέσα στην θήκη της jackson είναι κάτι που έλεγα πως θα το δοκιμάσω εδώ και καιρό μα όλο το αμελούσα. Σήμερα είναι η μέρα της κρίσης.

DSC01220_zps02bcf93e.jpg

 

09. H κατασκευή κάθετε μέσα στην θήκη «κουτί», η χαρά μου δεν περιγράφετε  ;D

DSC01222_zps3932b379.jpg

 

Πιστεύω πως ο έξτρα χρόνος άξιζε κατ' εμέ. Το αποτέλεσμα δεν ακριβώς απλό και λιτό αλλά μου μοιάζει πιο φυσικό. Ουφ, ησύχασα τώρα :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο ρε Γιαννη πολυ ομορφο. :)

Δοκιμασε αν θες,να κανεις και pick up rings απο ελια.

 

Πολύ καλή η ιδέα που έριξες, ωραίως ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια.

Υπάρχει περίπτωση να είναι η μοναδική V  αν όχι ηλεκτρική από ελιά ;

 

Δεν υπάρχει παρθενογένεση, σίγουρα κάπου, κάποτε κάποιος άλλος θα το έχει δοκιμάσει ;)

 

Θα είδε την «γλύκα» να δουλεύεις με ελιά και έβενο και αποφάσισε πως δεν θα το ξανατολμήσει ποτέ  ;D

 

Είναι πανέμορφα και τα δυο είδη ξύλου... τα άτιμα

 

http://blog.center44.com/wp-content/uploads/HLIC/0f2f93922b976746b0f0f1976cfa5d46.jpg

 

http://www.cripeguitars.com/images/ebony9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου