Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή εβένινου Neck through πράξη 1η


fidelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@geodimitri

;D

 

Νομίζω πως παίζουν πολύ ωραία, σου προτείνω να δοκιμάσεις να παίξεις με μια τόσο παχιά πένα. Μετά από μια ωρίτσα δεν θα θέλεις να γυρίσεις πίσω, πιστεύω πως θα εκπλαγείς από το πόσο βολικές είναι. Πριν καμια 5ετία έπαιζα με τις dunlop τις 2mm (τις μωβ) αλλά επειδή ήταν πολύ «στρογγυλεμένες» στην άκρη (για τα γούστα μου) αναγκαζόμουν να τις λιμάρω κάθε φορά στο σχήμα των sharpie.

 

Συμπτωματικά εκείνη την περίοδο έπεσα πάνω στο site της v-picks (μια εταιρεία που φτιάχνει χειροποίητες πένες από πλέξι) και μου μπήκε η ιδέα να σχεδιάσω τις πένες που με βόλευαν και να τις δώσω σε ένα «πινακιδά» να μου τις κόψει. Τα τελευταία χρόνια έπαιζα αποκλειστικά με τις πένες αυτές.

 

Σαν κιθαριστής πάντα «πάλευα» να κρατήσω το δεξί μου χέρι χαλαρό και να αποφεύγω το «κλείδωμα» του καρπού ιδιαίτερα στα γρήγορα παιξίματα, παρατηρώντας το παίξιμο μου ανακάλυψα πως το πρόβλημα μου ήταν στο τρόπο που κρατάω την πένα.

 

Κυριολεκτικά έπνιγα την πένα μεταξύ του αντίχειρα και του δείκτη με αποτέλεσμα αυτό το «σφίξιμο» να παρασέρνει σιγά - σιγά όλο το χέρι σε μια κατάσταση ακαμψίας. Έτσι θεώρησα πως το πρόβλημα έγκειται στο μικρό μέγεθος της πένας. Κρατώντας μια παχιά - στιβαρή επιφάνεια σου δημιουργεί την αίσθηση σιγουριάς με αποτέλεσμα να ελαχιστοποιείς το σφίξιμο του χεριού και να παίζεις πολύ πιο γρήγορα και ξεκούραστα.

 

Ξεπέρασα τους πόνους που ένιωθα μετά από τις πρόβες και το καθιέρωσα. Τώρα πλέον όταν πέφτει στα χέρια μου μια «απλή» πένα σχεδόν δεν μπορώ να παίξω.

 

Το πάχος είναι μόνο στο σημείο που τα δάκτυλα έρχονται σε επαφή με την πένα, από την μέση και κάτω η πένα λεπταίνει και γίνετε μυτερή επιτρέποντας να παίζεις γρήγορα με ακρίβεια και πάνω απ' όλα ξεκούραστα. Ταυτόχρονα η καμπύλη/σκεμπές που κάνει βοηθάει στο να σπρώχνει τις χορδές πολύ γλυκά δίνοντας την αίσθηση ότι γλιστράει πάνω πους.

 

Είναι πολύ απλή μόντα και μπορεί να την κάνει ο καθένας, το μόνο που χρειάζεσαι είναι 4~5 πένες εμπορίου, λίγο super-glue και γυαλόχαρτα (ένα χονδρό 200~300 και ένα ψιλό 400~600 για το γυάλισμα). Η αν βαριέσαι μπορείς να αγοράσεις έτοιμες από το εμπόριο αν και οι τιμές τους είναι τσουχτερές.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@geodimitri

 

Ξέχασα να σου πω για τον ήχο.

 

Να είμαι ειλικρινής δεν ακούω διαφορές στον ήχο από τις tortex και αυτές που έφτιαξα με πλεξι.

 

Οι εβένινες είναι λίγο πιο θαμπές αλλά είμαι πλέον σίγουρος πως ο έβενος δεν κάνει για υλικό πένας. Η Τρίβή με στις χορδές αφήνει πριονίδι/μαυρίλα πάνω τους, ιδιαίτερα στις μπάσες, καταστρέφοντας τες σε μια δυο ώρες.

 

Οι 5,5 και η 6.00mm έχουν πάνω κάτω ίδιο ήχο με τις tortex (τουλάχιστον έτσι το ακούω) αλλά έχουν πολλά κιλά ατάκα. Το σκάσιμο της νότας είναι εκρηκτικό λόγω του υπερβολικού όγκου τους λογικά. Στα ρυθμικά αυτό είναι κάτι ευχάριστο, ιδιαίτερα σε metal και jazz παιξίματα. Δυστυχώς όταν παίζω στα καντίνια, η ατάκα γίνετε πολύ εμφανής και μάλλον με ξενερώνει, όταν παίζω μόνος στο σπίτι. Σε κατάσταση πρόβας, με μπάσο και τύμπανα είναι πολύ ενδιαφέρον το αποτέλεσμα γιατί η ατάκα σκίζει την μίξη και ακούγομαι πεντακάθαρα χωρίς να χρειάζεται να boost-άρω το σήμα.

 

Ελπίζω να βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω για τις πένες ότι από έβενο δε λέει γιατί αφήνει μαύρη σκόνη... μιλάω ως παθών!

Γενικά από ό,τι έχω δει προτιμάται κάποιο υλικό πιο σταθερό (πχ πλέξι ή κόριαν) αλλά βέβαια και οστό ή κέρατο. Κάποτε βάζανε καβούκι χελώνας αλλά αυτό είναι σίγουρα ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟ και ευτυχώς που δεν εφαρμόζεται πλέον.

Οι πένες για  gypsy που χρησιμοποιώ είναι από συνθετικά υλικά και βλέπω ότι στο φινίρισμά τους έχουν λίγο σαγρέ επιφάνεια, ίσως για να επιτελεί και το ρόλο του δοξαριού όπως είχα διαβάσει κάπου. (λεπτομέρεια της λεπτομέρειας , νερβοκουβέντα να γίνεται)

 

;D ;D ;D

 

Ροκ ον my friend!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Επίλογος

 

Μετά από 3 1/2 μήνες αποφάσισα να ολοκληρώσω όλες τις πτυχές τις κιθάρας.

 

Έμεινε η τοποθέτηση του Rockinger Black box.

 

01. Πίσω όψη

DSC01496_zps3b99e521.jpg

 

02. Ξεβίδωμα του μπακ πλειτ

DSC01497_zps0f7fc8f0.jpg

 

03. Ο μηχανισμός

DSC01498_zps971979ef.jpg

 

04. Τοποθέτηση για πάρσιμο μέτρων

DSC01499_zps3eda304e.jpg

 

05. Τρύπημα με 2μμ τρυπάνι

DSC01500_zps9a8d2ebe.jpg

 

06. Αποσυναρμολόγιση μηχανισμού και τοποθέτηση για να πάρω μέτρα για την δεύτερη τρύπα

DSC01501_zps1e052809.jpg

 

07. Τρύπημα / βίδωμα 2ης βίδας και συναρμολόγιση.

DSC01502_zpsd55d7b18.jpg

 

08. Συναρμολόγιση...

DSC01503_zps711cf248.jpg

 

Και φυσικά η κιθάρα χρειάζεται και πάλι set-up

Χαλάλι αν δουλεύει σωστά γιατί με τα tremol-no μόνο λεφτά χαλούσα τόσα χρόνια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου