Προς το περιεχόμενο

Scarlett 2i4 κολλήματα


animae

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και όλες!

 

Μετά από μπόλικα χρόνια με την e-mu 1212m είπα να πάρω καινούργια κάρτα ήχου και πήρα την Focusrite Scarlett 2i4.

 

H κάρτα αυτή από την πρώτη στιγμή που την έβαλα στο pc παρουσιάζει κολλήματα. Για παράδειγμα πάω να βάλω απλά ένα κομμάτι να παίξει στο media player και κάνει κολλήματα. Έτσι και ανοίξω cubase εκεί και αν σκαλώνει...project με 1 midi και 4 audio (αρκετά ελαφρύ) και κολλάει συνέχεια, ενώ πιο βαριά project έχουν βγεί και με την e-mu 0202 που μπορεί να θεωρηθεί και μιας κατηγορίας κάτω κάρτα.

 

Drivers της e-mu έχουν φυσικά απεγκατασταθεί, η on-board είναι απενεργοποιημένη εδώ και χρόνια και η εγκατασταση έγινε συμφωνα με τις οδηγίες της focusrite και φυσικά με τους drivers της.

 

To σύστημα εχει win xp πάνω, 2 gb ram και ακριβώς μια βδομάδα πριν έβγαζε το παραπάνω project (με την emu) χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

 

Εχετε καμία πρόταση?

 

 

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι φαντάσου ότι το είχα βάλει και σε 2ο usb...το έβαλα σε τρίτο και έπαιξε κανονικα χωρίς κολλήματα αυτή την φορά. Ευχαριστώ :)

 

Απορία: ακούω από τα ηχεία έναν θόρυβο σαν να δουλεύουν οι σκληροί, τον οποίο με την pci κάρτα δεν τον άκουγα. Αυτό πάει με την usb κάρτα ή είναι και θέμα Pc?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απορία: ακούω από τα ηχεία έναν θόρυβο σαν να δουλεύουν οι σκληροί, τον οποίο με την pci κάρτα δεν τον άκουγα. Αυτό πάει με την usb κάρτα ή είναι και θέμα Pc?

 

H απο πάνω απορία συνεχίζει να παραμένει.Το έχω δοκιμάσει σε 3 διαφορετικά λειτουργικά (αν και δεν θα έπαιζε ρόλο φαντάζομαι) καθώς και σε διαφορετικό υπολογιστή (λαπτοπ).

 

Το θέμα είναι πως και μια e-mu 0202 usb που είχα δοκιμάσει και αυτή τον ίδιο θόρυβο (ίσως και παραπάνω) έβγαζε.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου πριν λίγους μήνες απέκτησα και εγώ αυτή την κάρτα και αντιμετώπισα τα ίδια ακριβώς προβλήματα!

Το θέμα με τα κολλήματα ψιλολύθηκε με αλλαγή της θύρας usb. Αυτό που λες με τον θόρυβο, εγώ το έλυσα ως εξής (έχω τα Behringer Truth B2031A active monitors): αρχικά έβαλα τα monitor σε ξεχωριστή μπρίζα στον τοίχο από ότι το pc, και τα έβαλα πάνω σε πολύμπριζο της crystal audio που έχει κάποια φίλτρα. Από τότε δεν ακούω θόρυβο καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως! Από κει και πέρα, εγώ έχω άλλα θέματα και μιας συζητάμε εδώ θα κάνω ένα μικρό hijacking! Η κάρτα κάνει επανεκκίνηση όταν ανοιγοκλείνουν άλλες συσκευές στο σπίτι, πχ. ανοίγει το πλυντήριο και ανοιγοκλείνει επιτόπου η κάρτα. Αυτό λογικά πρέπει να είναι θέμα τάσης, αλλάζει η τάση λίγο και κολλάει η κάρτα φαντάζομαι... ξέρει κανείς πώς θα μπορούσε να λυθεί αυτό? Ένα UPS με σταθεροποιητή τάσης πχ. θα βοηθούσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kkaravolas ευχαριστώ για τις ιδέες, θα το δοκιμάσω. Το καλό είναι πως από την έξοδο των ακουστικών δεν ακούω καθόλου παράσιτα, οπότε μάλλον διαφορετική πρίζα θέλουν τα ηχεία.

 

Κολλήματα συνέχισε να μου κάνει, μετά από (ξανα)απεγκατάσταση και εγκατάσταση των drivers, φαίνεται να έχει επανέλθει. Θα δείξει.

 

darshan, τι εννοείς βόμβος και latency? Θέμα latency δεν μου έχει εμφανίσει.

 

 

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χρήσιμο προγραμματάκι για να δείτε αν υπάρχει κάτι που προκαλεί πρόβλημα στην κάρτα ήχου --> http://www.thesycon.de/deu/latency_check.shtml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου