Προς το περιεχόμενο

Αγόρασα απο Ελβετία και μου ζητούν εκτελωνισμό.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου όπως σου είπαν ΟΛΟΙ οι παραπάνω, κανένα λάθος καμία απάτη απο το σάιτ.

Ποτέ και κανένας σε καμία συναλλαγή απο το εξωτερικό δεν σου λέει-υπολογίζει τα τελωνιακά και ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ τα τελωνειακά δεν υπάγονται στα εξοδα αποστολής που σου υπολόγισε το σάιτ. Επειδή το ελληναράδικο κράτος είναι τριμπούρδελο του κερατά και οι τελωνιακοί αναλόγως πως...κοιμηθήκανε κάνουν τη δουλειά τους ή όχι σε μικρά ή μικρομεσαία πακέτα, βάση των νόμωων και των κανονισμών υπολογισμού δασμών και φπα, και μπορεί να έφερες και κανα μικροαντικείμενο απο αμερική χωρίς δασμούς (μου έχει τύχει αυτή η "ευχάριστη έκπληξη" και εμένα) δεν σημαίνει ότι θα παίρναγε απαρατήρητο κανένα συνθ απο δω μέχρι απέναντι με αξία άνω των 1000€....αν μπορώ να κρίνω απο τους δασμούς σου, μιλάμε για εργαλείο (εντελως κομπογιανίτικα το υπολογίζω) που κόστισε η αγορά του χωρίς τα μεταφδορικά πάνω απο 1500€.... τί περίμενες ότι δεν θα το περνάγανε τελωνείο ή ότι ο ελβετός υπάλληλος είναι αναγκασμένος να γνωρίζει την ελληνική νομοθεσία?

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το ξεχάσεις, να το κρατήσεις σαν μάθημα εξωκοινοτοικών συναλλαγών, να πλερώσεις και να πας σπίτι σου με το πλήκτρο σου να παίξεις και να ξεχαστείς....

 

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πού να ξέρουν οι Ελβετοί τι πολιτική δασμών ακολουθεί η κάθε χώρα του κάθε πελάτη τους;;;;;

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Στα περισσότερα e-shops υπάρχει ευανάγνωστη προειδοποίηση στη διαδικασία παραγγελίας ότι το κατάστημα δεν φέρει ευθύνη για τους δασμούς και φόρους που τυχόν θα επιβάλλει η χώρα εισαγωγής.

 

Δεν είμαι νομικός αλλά δια της ατόπου όπου υπάρχει legal disclaimer υπάρχει και  ενδεχόμενο νομικό ζήτημα, το οποίο ακριβώς τα καταστήματα θέλουν να αποφύγουν.

 

Που σημαίνει ότι αν δεν υπάρχει πουθενά αυτή η προειδοποίηση, ίσως ο πελάτης να μπορεί να υποστηρίξει το δίκιο του δικαστικά, με κόστος φυσικά υπερπολλαπλάσιο των 400 ευρώ για εκτελωνισμό. Οπότε καμία περίπτωση ας μην ερμηνευτεί ότι το προτείνω.

 

Βέβαια στον op έχουν διαφύγει αρκετά σημαντικές "λεπτομέρειες" οπότε δεν θα πόνταρα τα ρέστα μου ότι δεν του διέφυγε το σχετικό disclaimer.

 

Ποτέ και κανένας σε καμία συναλλαγή απο το εξωτερικό δεν σου λέει-υπολογίζει τα τελωνιακά.

Ούτε αυτό είναι ακριβές. Υπάρχουν πλέον (τον τελευταίο χρόνο) αμερικάνικα σάιτ που υπολογίζουν αυτόματα τελική τελική τιμή με δασμούς και φόρους.

 

Και πάλι βέβαια είναι προφανές ότι ο op δεν αναφέρεται σε μια τέτοια εξαίρεση, απλώς δεν γνώριζε πώς δουλεύει το πράγμα.

 

Επομένως το καλύτερο φίλτατε είναι να εκτελωνίσεις μόνος σου για να γλιτώσεις ένα μέρος του ποσού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Στα περισσότερα e-shops υπάρχει ευανάγνωστη προειδοποίηση στη διαδικασία παραγγελίας ότι το κατάστημα δεν φέρει ευθύνη για τους δασμούς και φόρους που τυχόν θα επιβάλλει η χώρα εισαγωγής.

 

...και πιθανότατα υπάρχει ΚΑΙ σε αυτό

 

αν και ειναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν ήταν υποχρεωμένοι να ενημερώσουν για τους δασμούς εκτελώνισης. Ίσως θα ήταν καλό να ενημερώνουν τον πελάτη ότι θα περάσει από τελωνείο και ότι πιθανώς θα αυξηθεί έτσι το κόστος, αλλά μέχρι εκεί. Ούτε παράνομοι ήταν, ούτε κακοί επαγγελματίες, ούτε δόλο επέδειξαν, ούτε τίποτα. Δυστυχώς η ευθύνη για το "πρόβλημα" είναι αποκλειστικά δικιά σου φίλε Μιχάλη.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν δεν θα το ανέγραφαν.

 

Είναι συνηθέστατο φαινόμενο να καλύπτονται νομικά οι εταιρίες ΑΚΟΜΗ και για αυτονόητα πράγματα.

 

ΜΙΧΑΛΙΣΣ είσαι 100% υπεύθυνος για το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις, πάρτο απόφαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει ρε παιδια ;D    το ειπα και πριν οτι ειναι και δικο μου λαθος..

 

100 τα 100 υπευθυνος δεν ειμαι ομως...

 

η μαλλον εξαρτατε απο ποια οπτικη γωνια  το βλεπεις προφανως .

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Μιχαλη λυπαμαι για την δυσκολη θεση που εισαι, αλλα ακριβως πιο πανω στα "επισημασμενα" εχει ανοιχθει πολυ καιρο αυτο

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=5330

 

Αν ησουν πιο τυχερος και πονηρευοσουν πιο νωρις θα ειχες γλυτωσει την ταλαιπωρια (και τα λεφτα) :/

(Οπως και ειπες και μονος σου...)

 

Οποτε, καλη δυναμη ;)

 

//Edit-on

Οπως επισης και το ακομα πιο κατατοπιστικο αρθρο παραπανω για οργανα απο πχ Αμερικη (τεσπα εκτος ΕΕ):

http://www.noiz.gr/index.php?topic=170293

 

Edit off//

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

100 τα 100 υπευθυνος δεν ειμαι ομως...

 

 

1000 τα 100 υπεύθυνος είσαι εσύ καλέ μου φίλε. Το (εκάστοτε) κατάστημα δεν φέρει το παραμικρό μερίδιο υπαιτιότητας σε "πρόβλημα" σαν και αυτό που περιγράφεις.

 

Γιατί δεν μπορείς να το παραδεχθείς; Σου το λένε τόσα άτομα και επιμένεις.

Δε νομίζω λοιπόν ότι έχει ιδιαίτερη σημασία η συνέχιση της κουβέντας.

 

Μια απορία μόνο (αν και είμαι σχεδόν βέβαιος για την απάντηση):

Αν η αγορά είχε γίνει από ένα κατάστημα των Η.Π.Α. όπου φυσικά αναγράφεται το κόστος των μεταφορικών και μόνο, θα είχε ανοιχθεί το παρόν θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου