Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

ειναι η ιδεα μου ή η κριση εχει επηρρεασει ολους μας αλλα καθολου το καπνισμα;;;

 

Σοβαρα τωρα, μην το καψετε το θεμα μονορουφι :)

 

...αλλα ολοι κοβουμε τα παντα που μπορουμε, παμε πιο συχνα στο Lidl απο οτι παλια (οι συνωμοσιολογοι θα πουν οτι ηταν στοχευμενο για να βγαλει κερδος το μαγαζι :D ),

 

σκεφτομαστε να παρουμε ποδηλατο και να παρατησουμε το μηχανακι, κτλ διαφορα

 

αλλα οταν δεν εχω δει Εναν απο τον περιγυρο μου, οχι να το κοψει βρε αδερφε, εστω να προσπαθησει, απορω...

 

(Οκ, πριν πατε να με φατε, για την ιστορια, δεν ειμαι καπνιστης, προσπαθησα απο περιεργεια να το αρχισω στην εφηβεια πριν απο 18χρονια -χμ ε, για να βγει και κανενα γκομενακι- αλλα μπαφιασα και το παρατησα...)

 

Ρωτναω τωρα "Περι ανεμων" αλλα ειχα αυτη τη συζητηση πριν λιγες μερες με φιλους και το αξιοπεριεργο ειναι οτι Συμφωνουσαν μαζι μου, αλλα δεν τους πονουσε τοσο το εξοδο...

 

Επισης, ναι παραδεχομαι οτι ειναι εξαρτηση (ισως περισσοτερο, έξη), αλλα οταν βλεπεις γυρω σου τους ιδιους ανθρωπους να τραβανε τα μαλλια τους γιατι δεν εχουν να παρουν γαλα στο παιδι τους, απορεις πώς μπορουν και συνεχιζουν να καπνιζουν...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

φιλε holystone αν τελικα τα χες καταφερει τοτε πριν 18 χρονια μαλλον αυτη τη στιγμη θα ειχες την απαντηση.Προσφατα ειχα μια κουβεντα περι νηστειας και κατεληξα να βαλω στοιχημα οτι δεν θα καπνισω απο μεγαλη τεταρτη μεχρι μεγαλο σαββατο....το κερδισα,αλλα δεν θα το ξαναεβαζα μιας και περασα πολυ ασχημα που δεν μπορουσα να απολαυσω ενα τσιγαρο με την μπυρα μου και συνεπως ειχα εκνευρισμο και συνεπως βαρεθηκα να ειμαι εξω στο μπαρ με την παρεα μου και συνεπως να καταληξω μονος στο σπιτι καταναλωνοντας πληθωρα πατατακιων γαριδακιων σοκολατων και λοιπων σαβουροπαρασκευασματων που στην τελικη κοστιζαν περισσοτερο απο το να παρω ακομα και πακετο,και οχι απο κεινα τα φθηνα.

Με λιγα λογια δεν κοβουν το καπνισμα για να μην χαλανε περισσοτερα σε φαι και ψυχιατρους νομιζω απο την τελευταια μου εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε rocka cola (α, παρεπιπτωντος ωραιο το nick ;) ),

 

φανταζομαι απο τα λεγομενα σου οτι οντως ζοριστηκες.

 

Δεν βαζω κατω βεβαια μονο το κατα ποσο μπορει καποιος να κοψει, οχι απλα μια συνηθεια, αλλα μια εξαρτηση, αλλα κατα ποσο ειναι καποιος μεσα στην κριση διατεθειμενος, παρολο που μετραει ολα του τα εξοδα, να μην υπολογιζει το κοστος του πακετου που στο τελος του μηνα βγαινει:

 

1 πακετο τη μερα x πχ 3,5€ x 30ημερες= 100€

X 12 μηνες= 1.200€

το χρονο τουλαχιστον σε αερα κοπανιστο, plus την επιβαρυνση της υγειας...

 

Δεν ξερω, αλλα δεν μπορω να φανταστω ΤΙ θα μπορουσα να κανω τα 1.200€ τον χρονο που θα μου περισσευανε...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Το τσιγαρο ειναι τροφη οπως ειπε και ο θειος Frank.Ολα τα αλλα ειναι η μπακαλιστικη λογικη της μανας μου.

  Με την ιδια λογικη το ιδιο αχρηστο ειναι να καθεσαι μπρος σε μια καρεκλα και να κοιτας μια οθονη ,ενω μπορεις να βγεις να αλητεψεις να δεις ομορφα κοριτσια ,ομορφα μερη και μετα να αραξεις σε ενα παγκακι ,να αναψεις ενα τσιγαρο και να σκεφτεις οτι τελικα μια μερα δεν πηγε χαμενη.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ισχύς της βιοχημικής εξάρτησης είναι τεράστια. Κάνει το θύμα της να είναι πρόθυμο να ΠΛΗΡΩΣΕΙ για να καταστρέψει την υγεία του. Κρίση ξεκρίση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος έλεγε "θα μου δίνεις 3 ευρώ την ημέρα και εγώ σε 30 χρόνια θα σου δώσω ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας." τι θα απαντούσε ο οποιοσδήποτε από εμάς; Τόσο μεγάλη είναι η εξάρτηση.

 

  Το τσιγαρο ειναι τροφη οπως ειπε και ο θειος Frank.

 

Με την μικρή διαφορά ότι χωρίς τροφή πεθαίνεις, χωρίς τσιγάρο αποκτάς καλύτερη υγεία.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βάζετε στην εξίσωση το αίσθημα ευεξίας που έχουν οι καπνιστές κατά τη χρήση του...

 

(Δεν καπνίζω)

 

Είναι αυτό που ρωτάς κάποιον "Γιατί έκανες αυτό το ριψοκίνδυνο/παράλογο/απερίσκεπτο πράγμα?" και μετά θα σου απαντάει "Δεν ξέρω".

 

Αλλά τη στιγμή που το έκανε ήξερε πολύ καλά ποιο συναίσθημα τον ωθούσε να το κάνει, απλά δε μπορεί να το περιγράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύς κόσμος το έχει ρίξει στο χύμα καπνό αμφίβολης ποιότητας από παραγωγούς κλπ λόγω κρίσης, αρκετοί το έχουν περιορίσει, ελάχιστοι το έχουν κόψει όμως.

 

Κατ' εμέ οι καπνιστές θα έπρεπε να συνεισφέρουν περισσότερο στο ασφαλιστικό σύστημα (π.χ. να πληρώνουν περισσότερες ασφαλιστικές εισφορές), το βρίσκω άδικο να πληρώνω εγώ που ποτέ δεν κάπνισα τα πανάκριβα αντικαρκινικά φάρμακα κάποιου ο οποίος συνειδητά γάμησε έτσι τον εαυτό του από καπρίτσιο.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 πακετο τη μερα x πχ 3,5€ x 30ημερες= 100€

X 12 μηνες= 1.200€

το χρονο τουλαχιστον σε αερα κοπανιστο, plus την επιβαρυνση της υγειας...

 

Δεν ξερω, αλλα δεν μπορω να φανταστω ΤΙ θα μπορουσα να κανω τα 1.200€ τον χρονο που θα μου περισσευανε...

Λέει ένας.αντικαπνιστης στον καπνιστή "ποσά Χρόνια καπνίζεις?"

30 - λέει ο καπνιστής

-Αν δεν καπνιζες με τα λεφτά που έχεις δωσει θα είχες Ferrari.

-Εσύ δεν καπνίζεις ...λέει ο καπνιστής

-Οχι βέβαια,  λέει όλο καμάρι ο αντικαπνιστης

-Η Ferrari που είναι? Δεν τη βλέπω  :P

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου