Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μέτρο της απαγόρευσης πρέπει να υπάρχει και να εφαρμόζεται .&- ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα υπόλοιπα είναι ψηλή κουβέντα, μπορεί να εκφράζονται σωστές απόψεις, μπορεί να παρουσιάζονται σωστά επιχειρήματα και να γίνεται ωραία κουβέντα αλλά τίποτα απ' αυτα δεν έχει σχέση με το μέτρο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

 

Το μέτρο της απαγόρευσης είναι ένα μέτρο για καλό και το λέω εγώ που είμαι καπνιστής και το βιώνω από τα 09 που ισχύει αυστηρώς και δια ροπάλου στα καράβια που ταξιδεύω συνέχεια. Αρκεί ο νόμος να μην αφήνει παραθύρια του στυλ, επιτρέπεται στα καζίνο και τις λαικές πίστες........προσφάτως δε, αν δεν το πήρατε χαμπάρι, με το μεσοπρόθεσμο, πέρασαν και μια διαταξούλα στα ψηλά, που ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ το κάπνισμα στα πρακτορεία ΟΠΑΠ. Πράγματι αισθάνομαι απολίτιστος, με τους νομοθέτες που έχουμε ;D ;D ;D

 

Επειδή ΣΦ διαβάζεις μάλλον επιλεκτικά, στο παραθέτω σαν υπενθύμιση.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ντρεπομαι που διαβαζω το θέμα πραγματικα.......... για τον εαυτό μου.

 

Οντας ενας λογω επαγγελματος και σπουδών που γνωρίζει επακριβώς το μηχανισμό δράσης στον οργανισμο του τσιγάρου και τις βλαβερές άμεσες και μακροχρόνιες συνέπειες του καπνίσματος, κατατασσόμενος πλέον και στις ομαδες υψηλού κινδύνου θνησιμότητας, συναρτήσει ηλικίας και άλλων παθήσεων μου, δεν θα γραψω γι αυτα γιατι όλες οι σχετικές πληροφορίες ειναι διαθέσιμες ΚΑΙ στο διαδίκτυο προς γνώση και συμμόρφωση.

 

Ανήκοντας βέβαια στο ας το πουμε τυχερούς λογω οργανικής κατασκευής, ενζυμικής ας το πουμε υποστηριξης και άλλων παραγόντων δεν κατατάσσομαι σε αυτους που υπάρχουν σαφείς ενδείξεις και ευρήματα που να φανερώνουν προς το παρον οτι εχω υποστεί συνεπειες απο το κάπνισμα.

Αυτο ομως δεν εχει καμμια σημασια και δεν αλλάζει κάτι.

 

Ειχα καταφέρει με επιτυχια, με προσπαθεια και φαρμακευτική υποστήριξη να το κόψω τελειως το 2007 και ειμαι τοσο ηλιθιος και βλαμμενος (εδω μου ταιριάζει απόλυτα ενας αναλογος χαρακτηρισμος π.χ. απο τον superfunk) που περσι το ξαναρχισα, ευτυχως οχι σε μεγαλο βαθμο.

 

Ενας μη καπνιστης δεν μπορει να καταλαβει αν δεν βιώσει (ετσι ωστε να καταλαβει τι κανει τους αλλους να καπνιζουν, ακομα και τους ιατρους)  τα στερητικα συνδρομα που προκαλουνται σε εναν ανθρωπο λογω του μηχανισμου εθισμου του τσιγαρου, τα οποια ειναι απίστευτα σφορδα και μαλιστα αν η νοσος, γιατι ειναι νοσος το καπνισμα, δεν αντιμετωπιστει με την απαραιτητη προσοχη ελλοχεύει μεχρι κινδυνο για την ιδια τη ζωη του καπνιστη , αν για παραδειγμα το κοψει αποτομα και προσπαθησει να το παλεψει.

 

Δεν χρειαζεται αν και μπαινω στον πειρασμο να τα αναλυσω αυτα ,γιατι υπαρχουν δημοσιευμενα και μπορει καποιος να τα αναζητήσει, ή και να τα συζητήσει με το γιατρό του.

 

Το τι κακο κανει σε εναν καπνιστη το καπνισμα, μπορει να το καταλαβει ο καπνιστης αμα καταφερει και κοψει με επιτυχια το καπνισμα και αποκτήσει ολα τα οφέλη ενος μη καπνιστη, στην υγεία του και στην καθημερινότητά του.

 

Λεω στον εαυτο μου αλλα και σε ολους τους καπνιστες του thread να κανουμε το παν για να θεραπευτουμε, οσο το δυνατοτερο συντομοτερα, καλυτερα και ασφαλέστερα με αναλογη βοηθεια για να εξασφαλισουμε την επιτυχια.

 

Μπορει ο οποιοσδηποτε να απεθυνθει  εδω

http://www.mazi.org.gr/%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1/%CE%99%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%BD%CE%AF%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82

 

και τον παροτρυνω να το κανει.

Περαν απο νομους, απαγορευσεις κλπ. ειναι για το δικο μας καλο και το καλο των γύρω μας.

 

Ενα κοινωνικό μηνυμα του cos_dr lol

 

Ασχετα αν τα γραφω αυτα καπνιζοντας γιατι ειμαι βλαμμενος που το κοψα και το ξαναρχισα και τωρα φτου και απο την αρχη.

 

Μια απο τις συνεπειες του καπνισματος και του μηχανισμου εθισμου, ειναι ο αρνητισμος που εκφραζει ο νοσουντας σε οσους προσπαθουν να τον πεισουν να παψει να ειναι καπνιστής.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και πιάσατε τη Σουηδία...κανένα σπίτι στην Ουψάλα παίζει γιατί δέχθηκαν το γιο μου στο πανεπιστήμιο και ψάχνουμε...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ καλα κανει ο κοσμακης και δεν φοραει ζωνη και σκοτωνεται γιατι ειναι δικαιωμα του;

 

Αν μονοι μας δεν καταλαβαινουμε Τι σημαινει να μην φοραμε πχ ζωνη και να εχουμε μεγαλυτερες πιθανοτητες να σκοτωθουμε, εεε τοτε

οντως ζουμε στην Καγκουρια :(

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και πιάσατε τη Σουηδία...κανένα σπίτι στην Ουψάλα παίζει γιατί δέχθηκαν το γιο μου στο πανεπιστήμιο και ψάχνουμε...

 

Δεν εχουμε κανεναν Ουψαλιώτη εδω να μας πει? Εστω Εσκιλστουνιώτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει και πολύ νόημα να μιλάμε για ζώνη στο αμάξι, όταν υπάρχουν τόσοι και τόσοι "πατεράδες" που βάζουν το ένα παιδί στο τεπόζιτο της μοτοσυκλέτας και το άλλο στη σέλα, ΦΥΣΙΚΑ όλοι χωρίς κράνος,  και τα πάνε... δεν ξέρω πού τα πάνε,  για σφάξιμο ίσως...

 

Κι άμα συμβεί κάτι στο δρόμο, θα φταίει η κακιά η ώρα...

 

Ναι ξέρω απέχουμε από το κάπνισμα πολύ, αλλά ως νοοτροπία, καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει και πολύ νόημα να μιλάμε για ζώνη στο αμάξι, όταν υπάρχουν τόσοι και τόσοι "πατεράδες" που βάζουν το ένα παιδί στο τεπόζιτο της μοτοσυκλέτας και το άλλο στη σέλα, ΦΥΣΙΚΑ όλοι χωρίς κράνος,  και τα πάνε... δεν ξέρω πού τα πάνε,  για σφάξιμο ίσως...

 

Αλλο ενα τραγικό θέμα, που προκαλει θλίψη οταν το βλεπεις ιδιαιτερα αν πηγαινεις το δικο σου παιδι στο σταθμο η στο σχολειο και φτανει το ιδιο το παιδι να ρωταει π.χ. εμενα γιατι μπαμπα ολο μου λες και με ελεγχεις αν φοραω ζωνη και αν προσεχω και φωναζεις και στη μαμα ενω ολοι οι άλλοι πανε χυμα στο αμαξι και στις μοτοσυκλέτες.  Και του λεω... οχι ολοι παιδι μου, να σε επαιρνα μια μερα στις εφημεριες να δεις τι γινεται και τι ερχεται αλλα και τι εχω μεταφερει εγω στα νοσοκομεια απο τετοια.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχουμε κανεναν Ουψαλιώτη εδω να μας πει? Εστω Εσκιλστουνιώτη...

 

 

παρα-τριχα  Linköpingωτης σου κανει?  ;D

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικο επισης.

 

Απλα παντως για καταγραφη,μιας και μου εκανε φοβερη εντυπωση:

 

    Σε εισηγηση κορυφαιου Ελληνα συγκοινωνιολογου εδρευοντα εις Γερμανιαν(δε θυμαμαι  το  ονομα  του,πριν  πολλα  χρονια),σε σεμιναριο της Τροχαιας για ασφαλη κινηση  στο δρομο,ειπε οτι ο σημαντικοτερος λογος για τα δυστυχηματα στην  Ελλαδα,δεν ειναι ουτε η ελλειψη ζωνης ασφαλειας,ουτε οι ''κακοι'' Ελληνες οδηγοι αλλα...

Οι κακοι δρομοι.Και αυτους,δεν τους φτιαχνουν  οι  οδηγοι. :)

 

Δεν παω να ελαφρυνω τις ευθυνες ημων των ανευθυνων Ελληναραδων αλλα να αποδιδονται οπως και εκει που πρεπει.

 

Εχει κανενας αναπτηρα? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου