Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε εισηγηση κορυφαιου Ελληνα συγκοινωνιολογου εδρευοντα εις Γερμανιαν(δε θυμαμαι  το  ονομα  του,πριν  πολλα  χρονια),σε σεμιναριο της Τροχαιας για ασφαλη κινηση  στο δρομο,ειπε οτι ο σημαντικοτερος λογος για τα δυστυχηματα στην  Ελλαδα,δεν ειναι ουτε η ελλειψη ζωνης ασφαλειας,ουτε οι ''κακοι'' Ελληνες οδηγοι αλλα...

Οι κακοι δρομοι.Και αυτους,δεν τους φτιαχνουν  οι  οδηγοι. :)

 

Μου φαίνεται εξωφρενική αυτή η παρατήρηση και διαφωνώ κάθετα, κι ας μου φέρει ό,τι πτυχίο θέλει ο συγκοινωνιολόγος

 

Σέβομαι τον κάθε επιστήμονα αλλά και ο σεβασμός αυτός έχει, όπως όλα τα πράγματα, τα όριά του

 

όταν ο κάγκουρας οδηγεί τη μοτό σαν να τρέχει να προλάβει τη φωτιά στο σπίτι του, και οδηγεί χωρίς κράνος, και πάει και σφιχταγκαλιάσει κάποια κολώνα, τι να μου πει ο κορυφαίος συγκοινωνιολόγος για την ποιότητα των δρόμων... εξάλλου το ΞΕΡΟΥΜΕ όλοι πως δεν έχουμε καλούς δρόμους, δεν οφείλουμε να προσαρμοστούμε σ' αυτό; τι σόι νοήμονα όντα είμαστε; ή μήπως δεν είμαστε;

 

Ο τύπος που με υποχρέωσε σε πτώση προ μηνών στρίβοντας αντικανονικά και μου είπε "δεν σε είδα, αλλά έτρεχες!" (το ότι έτρεχα μάλλον το διαπίστωσε δια της όσφρησης) τι να μου πει για την ποιότητα των δρόμων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Επειδή ΣΦ διαβάζεις μάλλον επιλεκτικά, στο παραθέτω σαν υπενθύμιση.

 

Χεστηκα για τα καζινο ,τα μπαρ,τις πιστες και τον ΟΠΑΠ,εκει ετσι κι αλλοιως τα παιδια μου δεν θα τα παω ποτε,θα ημουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευχαριστημενος αν ο νομος εφαρμοζονταν εκει που ειναι ΠΑΡΑΝΟΪΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ δηλαδη σε χωρους που συχναζουν παιδια και οικογενειες.

 

Ας το κανουμε αυτο και μετα βλεπουμε για τα καζινο ,τα μπαρ,τις πιστες και τον ΟΠΑΠ

 

Σε εισηγηση κορυφαιου Ελληνα συγκοινωνιολογου εδρευοντα εις Γερμανιαν(δε θυμαμαι  το  ονομα  του,πριν  πολλα  χρονια),σε σεμιναριο της Τροχαιας για ασφαλη κινηση  στο δρομο,ειπε οτι ο σημαντικοτερος λογος για τα δυστυχηματα στην  Ελλαδα,δεν ειναι ουτε η ελλειψη ζωνης ασφαλειας,ουτε οι ''κακοι'' Ελληνες οδηγοι αλλα...

Οι κακοι δρομοι.Και αυτους,δεν τους φτιαχνουν  οι  οδηγοι

 

Η εθνικη οδος Αθηνας-Θεσ/νικης ειναι εξαιρετικη,πολυ καλυτερη απο πολλους αυτοκινητοδρομους της Γερμανιας,ειδικα στο Βορειο μερος της,παρολα αυτα προσφατα εκανα το ταξιδι και αυτα που ειδαν τα ματια μου...ηταν απο τα....αγραφα...και να ηταν ενας και δυο οι επικινδυνοι οδηγοι....ασε που δεν υπηρχει τροχονομος ουτε για δειγμα..

 

Επισης οι δρομοι στην ΙΑΠΩΝΙΑ ειναι ΑΘΛΙΟΙ (στο Τοκυο ας πουμε...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΝ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ) ....παρολα αυτα τα ατυχηματα ειναι ελαχιστα

 

Μη τρελλαθουμε κι ολας....ο κυριος λογος ΟΛΩΝ των τροχαιων ατυχηματων ειναι η μη ΕΦΑΡΜΟΓΗ του ΚΟΚ... αν ο ΚΟΚ εφαρμοζονταν δεν θα υπηρχαν και τοσα ατυχηματα..και φυσικα στην Ελλαδα ο ΚΟΚ ,οπως και οι περισσοτεροι νομοι δεν εφαρμοζεται ,γιατι ειμαστε μαγκες και καραμπουζουκληδες.  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα όχι όσα θα πει ένας συγκοινωνιολογος.

 

Σίγουρα. Βέβαια το ζήτημα δεν είναι ΠΟΣΑ θα πει ο Σ, αλλά πόσο θα συμβαδίζουν αυτά με την πραγματικότητα που ΟΛΟΙ ζούμε κάθε μέρα. Το "περνάω με κόκκινο με το κινητό κολλημενο στο αυτί".

 

"Ποιότητα δρόμων" my sweet behind.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται εξωφρενική αυτή η παρατήρηση

Και μενα μου φανηκε αλλα τελικα ή εμπιστευομαστε τους επιστημονες ή οχι.

 

Πιστευω να το ειπε βασιζομενος σε στατιστικα στοιχεια με αναλυσεις αιτιολογησης ατυχηματων και οχι  επειδη οξω απ το σπιτι του στην Πετρομαγουλα ειχε λακουβα κι επεσε με το chappy... :D

 

Τα facts,που λεει και ο Superfunk πολλες φορες ειναι διαφορετικα απ αυτο που πιστευουμε.

Κι εγω πιστευα οτι  οι καπνιστες ειμαστε το 87,4%... :D ;)

 

Η εθνικη οδος Αθηνας-Θεσ/νικης ειναι εξαιρετικη,

 

Γι αυτο δε γινονται ατυχηματα.Παρα μονο σε συγκεκριμενα σημεια... :)

 

Τελοσπαντων..στο τελος θα φανει οτι  παω να δικαιολογησω τον Ελληναρα που,συμφωνω,κοιταει μονο την  παρτη του...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα δεν μου ειπατε, τωρα στην κριση, αξιζει ή δεν αξιζει ενας καπνιστης να το κοψει;

 

Οκ, ειπαμε οτι γουσταρουμε να καπνιζουμε, να γινουμε ΧΑΠ-ίτες, να βουλωσουμε μερικες αρτηριες, να παθουμε καποια στιγμη εμφραγμα και εγκεφαλικο....,

 

αλλα δεν ειναι αρκετα τα λεφτα εν μεσω κρισης για εναν εστω παθιασμενο καπνιστη να τα δινει εκει;

 

Γιατι βρε αδερφε δεν κρατας εστω τα περιπου 1.200€ στο τελος του χρονου να παρεις μια Fender Am strat?

(Μην ξεχνιωμαστε, μουσικο φορουμ ειμαστε ;) )

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα μου φανηκε αλλα τελικα ή εμπιστευομαστε τους επιστημονες ή οχι.

 

Τα facts,που λεει και ο Superfunk πολλες φορες ειναι διαφορετικα απ αυτο που πιστευουμε.

 

οπως θα δεις εδω τα κυρια αιτια των οδικων ατυχηματων ειναι οπως και παντου στον κοσμο η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ

 

http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/Meiwsh-thanathforwn-troxaiwn-to-2013_99814.asp?pageprint=true

 

Ως προς τα αίτια των θανατηφόρων ατυχημάτων οι «επικίνδυνες» παραβάσεις εξακολουθούν να αποτελούν τις βασικότερες αιτίες για την πρόκλησή τους.

 

Στο σύνολο των 799 θανατηφόρων ατυχημάτων:

 

-66 προκλήθηκαν από κίνηση στο αντίθετο ρεύμα

-44 από υπερβολική ταχύτητα

-44 από απόσπαση προσοχής

-36 από παραβίαση προτεραιότητας

-15 από αντικανονικό προσπέρασμα

-7 από παραβίαση ερυθρού σηματοδότη

-5 την οδήγηση χωρίς σύνεση και προσοχή

-582 από λοιπά αίτια που σχετίζονται με οδηγική συμπεριφορά (μέθη κ.λπ.)

 

 

http://www.esyprota.gr/arithmoi/statistika

 

 

Για το 2011, η κυριότερη αιτία (51%) των θανατηφόρων τροχαίων ήταν η μέθη, ενώ η κίνηση στο αντίθετο ρεύμα ευθύνεται για το 15% των δυστυχημάτων και η υπερβολική ταχύτητα για το 11%.

 

Γενικά για την πρόκληση ατυχημάτων στον δρόμο ευθύνεται κυρίως η απόσπαση προσοχής. Στην Ελλάδα, η «αφηρημένη» οδήγηση ευθύνεται για το 35% των τροχαίων. Οι βασικότεροι λόγοι για την απόσπαση της προσοχής είναι: η χρήση κινητού τηλεφώνου, η κατανάλωση φαγητού και ποτού, το κάπνισμα, οι διαφημιστικές πινακίδες, η ενασχόληση με συσκευές μέσα στο όχημα, η δυνατή μουσική, η έντονη συζήτηση με συνεπιβάτες, η αλληλεπίδραση με τα παιδιά.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τελικα δεν μου ειπατε, τωρα στην κριση, αξιζει ή δεν αξιζει ενας καπνιστης να το κοψει;

 

Αν κόψεις το κάπνισμα για οποιονδήποτε λόγο , καλό είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη γενικεύεις, ΕΝΑΝ άκουσες να τα λέει αυτά...

Σ αυτο εχεις δικιο.

 

Τι να κανω ομως,μια φορα πηγα σε σεμιναριο για τετοια πραματα και αυτο ακουσα...

 

Ωστοσο...θα ειχε ενδιαφερον μια ΕΠΙΣΗΜΗ διαψευση απο υπευθυνους επιστημονικα φορεις.

 

Και...Ελλαδα,δεν ειναι  μονο η Αθηνα.

Για να πας στα Γιαννενα πχ περνουσες Καταρα.Τωρα εχει Εγνατια.

Για να δουμε..Θα γινει κανενα ατυχημα?

 

SF δλδ πολλα απο αυτα δε θα αποτρεποντο αν υπηρχαν καλυτεροι δρομοι?

 

ΝΟ 1 λεει αποσπαση  προσοχης.

 

Σε καλο δρομο,η αποσπαση προσοχης ισως δεν  ειναι αιτια θανατου.

 

SF δηλαδη ΟΛΑ αυτα δεν θα αποτρεποντο απο καλυτερους δρομους?

 

Τεσπα..παρατατε με  με δαυτονα.. ;D

 

ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΠΡΟΣΟΧΗΣ Νο 1

 

Σε καλο δρομο,και  να αποσπαστεις,δεν σκοτωνεσαι.

 

Τεσπα..Παρατατε  με με δαυτον... ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου