Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη γενικεύεις, ΕΝΑΝ άκουσες να τα λέει αυτά...

 

Οχι, το λενε φιλε, διδασκεται κι ολας.

Αρχικα ο πρώτος παραγοντας που καθόριζε την σοβαροτητα και την συχνότητα των τροχαιων ατυχηματων θεωρούταν η υπερβολική ταχυτητα.

Ανα καιρους μετα απο μελετες και αξιολογηση στατιστικών (ηλικιες, συχνοτητα ατυχηματων αναλογα με την περιοχη, κινηματικές του τραυματος κλπ κλπ) προκύπτουν αλλαγές στην κατάταξη των αιτίων, μεχρι και  προσαρμογές των αντιστοιχων πρωτοκόλλων στην αντιμετώπιση.

 

Επειδη εγω διατελεσει ομως εκπαιδευτης και εχω εκπαιδευτει αντιστοιχα και εχω και πρακτικη εμπειρια σε θεματα διασωσης, αντιμετωπισης ατυχηματων και καταστροφών, μπορω να σου πω σαν αποψη μου οτι το ορθο μοντελο αιτιολόγησης-προληψης-αντιμετωπισης δεν πρεπει να επικεντώνεται  στην απόλυτη πρωτιά , καθε παραγοντας εχει την σημασία του.

 

Μπεεεεεεε. (ασχετο λολ)

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτη ειναι μια απο τις καλυτερες ανασκοπησεις για το θεμα των τροχαιων ατυχηματων, και ξερω και προσωπικα την μια απο αυτους που την συνεταξαν.

 

http://www.mednet.gr/archives/2009-6/pdf/751.pdf

 

 

 

 

χαιρομαι που δειχνει και αυτη το ΠΡΟΦΑΝΕΣ οτι δηλαδη ο ανθρωπινος παραγοντας ειναι ο σημαντικοτερος στη προκληση ενος ατυχηματος ακομα και σε αυτη τη μαγικη χωρα που λεγεται ΕΛΛΑΔΑ και που ΠΑΝΤΑ φταιει ΚΑΤΙ/ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟ/ΑΛΛΟΣ εκτος απο το ξερο μας το κεφαλι... ;D  

 

 

Αυτό μόνο ως αστείο μπορώ να το εκλάβω.

 

καλα οδηγησε οσο εχω οδηγησει εγω στην πρωην Ανατολικη Γερμανια και τα λεμε... ;D

 

προπερυσι που οδηγησα απο Βερολινο Αμβουργο....300 χιλιομετρα περιπου εκανα...7 ωρες γιατι εκαναν εργα και η μιση διαδρομη ηταν 1 λωριδα...και ομως ουτε ΕΝΑΣ οδηγος δεν μου εκανε tailgating και ας πηγαινα με τα 30 χιλιομετρα του οριου.....οταν εκανα το ιδιο εξω απο το ΒΟΛΟ,εκει που στενευει ο δρομος λογω εργων και γινεται μια λωριδα, κοντεψανε να με σκοτωσουνε 3 φορες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας αντικαπνιστής και ένας συγκοινωνιολόγος μπαίνουν σ' ένα μπαρ.

 

 

Χαχα!!!

Και μετα και μετα;;;!!!!!!!

 

 

Σοβαρα τωρα, offtopic, αυτοι που φτιαξανε το αυτοκινητο, ξερανε γιατι βαλανε τιμονι και φρενα και καθρεπτες:

 

Για να συμπεριφερομαστε αναλογα στους δρομους

 

Ααααααλλη μια προσεγγηση οτι οι αλλοι παλι φταινε!!!

 

Βρε σεις! Θα αρχισουν να μου πεφτουν πιο γρηγορα τα μαλλια και να βουλωνουν οι αρτηριες μου!!!!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας αντικαπνιστής και ένας συγκοινωνιολόγος μπαίνουν σ' ένα μπαρ....

....και συναντούν ένα μεθύστακα.

"Μην καπνίζετε ρε μέσα στη μούρη μου, να πάτε έξω να καπνίσετε, θέλετε να μου κάνετε κακό?" λέει ο αντικαπνιστής κατεβάζοντας τα σφηνάκια σαν νερό.

 

"Μην οδηγείτε έτσι, τύφλα είσαστε και οι δύο, θα έχουμε κανένα ατύχημα" λέει ο συγκοινωνιολόγος.

 

"Ατύχημα στους δρόμους που επέβλεψες εσύ την δημιουργία και σηματοδότησή τους? Αποκλείεται." του λένε και οι δύο και σκάνε στα γέλια συνεχίζοντας ... "καλύτερα τύφλα, μπορεί και να φτάσουμε σπίτι".

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρομαι που δειχνει και αυτη το ΠΡΟΦΑΝΕΣ οτι δηλαδη ο ανθρωπινος παραγοντας ειναι ο σημαντικοτερος στη προκληση ενος ατυχηματος ακομα και σε αυτη τη μαγικη χωρα που λεγεται ΕΛΛΑΔΑ και που ΠΑΝΤΑ φταιει ΚΑΤΙ/ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟ/ΑΛΛΟΣ εκτος απο το ξερο μας το κεφαλι... ;D  

 

Ορθο, αλλα να αποδιδομαι και τα του Καισαρος μεσα στα Κεράσια λολ

Και εδω μπορουμε να συζητησουμε ποιος φταιει και η ευθυνη δεν παει απο κατω προς τα πάνω για εμενα και σε αυτο το θεμα.  

Αυτα κάποιος επρεπε να φροντιζει να τα μαθαινουμε, να ελέγχει αν τα καταννοήσαμε και να ελέγχει συστηματικά αν τα  εφαρμόζουμε.

Αμα πρεπει ο καθε ενας να εχει ζησει στη Γερμανια η να ειναι η δουλειά του για να ξέρει πράγματα που θα επρεπε να ειναι αυτονόητα και μέρος της απο νηπιακής ηλικίας εκπαιδευσής του απο τα αντιστοιχα ιδρυματα δεν φταιει ο κοσμος, φταινε αυτοι που φτιαχνανε βιλες και κοτερα, τα επαιρναν κατω απο το τραπεζι και ξεπουλουσαν τα πάντα, αδιαφορώντας για τα δέοντα και προδιδοντας τις προσδοκίες αυτων που τους επελεξαν για να τα εφαρμοζουν και αναλογα τους μιμήθηκαν στο φαύλο για να παρουν λιγο απο τη κιβδηλη δόξα τους.

 

(Βιβλιογραφια Espresso, cos_dr περι διακρισης κοινωνίας και ζούγκλας χαχαχα

χαχαχαχχα)

 

 

Ο ανθρωπινος παράγοντας ειναι κατι που διαμορφώνεται και υπάρχει διαβάθμιση ευθυνης για ταύτη τη διαμόρφωση σε μια κοινωνία.

Υπαρχουν καποιοι που πληρώνονται αδρά, ζουν σα βασιλιάες και εχουν καθε εξουσια για να εφαρμόζουν την διαμόρφωση αυτή.

Θα γραψω σχετικα στην espresso οταν μου ερθει παλι εμνευση. Τωρα νυστάζω.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααααααλλη μια προσεγγηση οτι οι αλλοι παλι φταινε!!!

Το απογευμα που επεστρεψα στην πολη μου απο μεγαλουτσικο ταξιδι,και μπαινοντας σκονταψα σε δεκαδες λακουβες,σε μια εκ των οποιων χτυπησε στο τζαμι η κορη ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΕ ΖΩΝΗ,εφταιγα εγω?

 

Νταξει,μην  τρελαθουμε,εχουμε χιλια στραβα σαν Ελληνες,αλλα μη λεμε και ευχαριστω για καθε προχειροτητα και ΑΡΠΑΧΤΗ μας πασαρουν για πολυτελεια.

 

ΟΚ φταινε οι οδηγοι.Λογικο ακουγεται.Αν ηταν καλυτεροι οι δρομοι,θα  σκοτωνονταν λιγοτεροι παντως.Αυτο ειναι  μια αληθεια.

Και καλυτερος δρομος,σημαινει και μετρα προστασιας για περιπτωση απροσεξιας,φωτισμος,σηματοδοτηση σωστη κτλ.

 

Δρομοι  σε γκρεμους χωρις μπαρες παντου στην ''ορεινη'' Ελλαδα...

 

Δεν ειναι μονο ο  τρελος της λεωφορου Ποσειδωνος.

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα κάποιος επρεπε να φροντιζει να τα μαθαινουμε, να ελέγχει αν τα καταννοήσαμε και να ελέγχει συστηματικά αν τα  εφαρμόζουμε.

 

 

Σαφως  και για τα 2 πρωτα  ειναι υπευθυνα η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ και το ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ περιβαλλον ....ενω για το τριτο ο ΝΟΜΟΣ και η ΕΦΑΡΜΟΓΗ του.

 

φυσικα πρωτα πρεπει να φτιαξεις τον ΝΟΜΟ για να ειναι ξεκαθαρο σε ΟΛΟΥΣ τι ΠΡΕΠΕΙ να απαγορευεται και τι οχι.  

 

Στην Ελλαδα λοιπον εχουμε ενα...προβλημα μια και το ΚΑΝΟΝΙΣΤΙΚΟ πλαισιο,ο ΝΟΜΟΣ δηλαδη,ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΤΑΙ παντα και αρα....τα υπολοιπα ειναι λιγο δυσκολο να εφαρμοστουν

 

τοσο απλα.

 

.Αν ηταν καλυτεροι οι δρομοι,θα  σκοτωνονταν λιγοτεροι παντως.

 

δεν ειπε καποιος το αντιθετο,αλλα υπαρχουν και αλλες χωρες με κακους δρομους (σoυ αναφερω την Ιαπωνια π.χ. οπου το οδικο δικτυο ειναι απλα αστειο μια και ελαχιστοι το χρησιμοποιουν (τι να το κανεις το..... καρο οταν το Σινκασεν σε παει παντου με 350 χιλιομετρα την ωρα?) & δεν γινεται της μουρλης απο νεκρους καθε χρονο.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια συζήτηση για κάπνισμα και δικαιώματα λοιπόν.. Βαριέμαι να συντάξω δομημένο κείμενο, είμαι και χαρμάνης ;D , συνεπώς θα καταθέσω σκόρπιες σκέψεις..

 

- Δικαιώματα έχουν τόσο οι μη καπνιστές, όσο και οι καπνιστές. Κι αυτά του τύπου "εσύ το επέλεξες", "εμείς δηλαδή που δεν καπνίζουμε πώς το καταφέραμε" κλπ, είναι -συγνώμη αλλά έτσι είναι- μπαρούφες. Εσείς είστε εσείς. Φαντάζομαι έχετε επιλέξει διαφορετικό αυτοκίνητο/μηχανή, διαφορετική κιθάρα, διαφορετικό τζιν κ.ο.κ. Δεν είστε κάποιο παράδειγμα προς μίμηση και το γεγονός ότι στο θέμα του τσιγάρου δεν πήρατε κάποια μάλλον άσχημη απόφαση όπως το να το αρχίσετε, δε σαν κάνει τέτοιο. Επίσης, είμαι σχεδόν σίγουρος πως κατά καιρούς έχετε κάνει διάφορα πράγματα που ενόχλησαν τον περίγυρό σας.

 

- Αυτό περί ιατρικών εξόδων κλπ, εκτός από άτοπο όσο δεν πάει (ο καπνιστής πληρώνει τεράστιους φόρους), είναι και εξοργηστικό. Την επόμενη φορά μπορείς -εσύ που το πες κι εσύ που συμφώνησες- να βρεις κάποιον πάσχοντα από καρκίνο και να του πεις με ύφος "ευχαριστήθηκες τώρα που με έβαλες να πληρώσω για τα έξοδά σου?" ή κάτι πιο έξυπνο.

 

- Μου κάνει εντύπωση (απευθύνομαι στους μη καπνιστές) που περιμένετε έναν νόμο για να διεκδικήσετε το δικαίωμά σας στον καθαρό αέρα. Μπορείτε απλά να πείτε ευγενικά σε αυτόν που καπνίζει δίπλα σας να απομακρυνθεί ή να καπνίζει έξω. ή -αν δεν το κάνετε μόνο για να σπάσετε τα @@ του άλλου- να απομακρυνθείτε εσείς. Επίσης, καλό θα είναι ο καπνιστής να ρωτάει τους γύρω πριν καπνίσει σε χώρο που ο καπνός θα δημιουργήσει πρόβλημα. Στοιχειώδεις κανόνες συμπεριφοράς.

 

- Τώρα, σε μια συναυλία για παράδειγμα, μην έχετε απαίτηση ο άλλος να σβήσει το τσιγάρο. Είμαι σίγουρος ότι αν το άναβε ο κιθαρίστας δε θα είχατε κανένα πρόβλημα. Ούτε με smoke machines κλπ, βεβαίως. Εκεί, θα ανεχτείτε κι εσείς τον καπνό του άλλου -εφόσον δεν έχετε πρόβλημα υγείας- γιατί πράγματι, δε γίνεται αλλιώς. Και σόρρυ αλλά αν πάτε σε μια blues συναυλία που ο μουσικός κάνει κατάθεση ψυχής και μπορεί οι στίχοι του να μιλάνε για χίλια δυο προβλήματα και να έχουν βαρύ συναισθηματικό περιεχόμενο, το θέμα σας είναι αν θα μυρίζει μετά το ρουχαλάκι?

 

- Μου έχουν τύχει πολλές περιπτώσεις φίλων που δεν καπνίζουν και πάντα μου λένε τα ίδια επιχειρήματα που λένε οι μη καπνιστές. Ε λοιπόν, όταν σε κάποιο μπαρ δοκίμασαν για πρώτη φορά τσιγάρο (χωρίς απαραίτητα να γίνουν καπνιστές), δε σκέφτηκαν ούτε στιγμή τους γύρω τους. Πού να ήταν και εθισμένοι.

 

- Τέλος, όταν σε ένα μπαρ κάποιος καπνίζει και η εξώπορτα είναι στα δυο βήματα, δεν είναι ότι δε βγαίνει απο γαιδουριά. Το τσιγάρο είναι συνυφασμένο με κοινωνικές περιστάσεις και είναι χρήσιμο στον καπνιστή όταν αυτός συμμετέχει σε κουβέντες, χωρίς αυτό είναι πιθανό να νιώθει αμηχανία. Εντέλει, δε βγήκε να πιει το ποτό του για να κάνει δρομολόγια μέσα-έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σήμερα αισθάνομαι τεχνοκράτης θα μιλήσω με facts.

 

Οριστε δύο,

 

Some facts:

- Οι καπνιστές στην Ελλάδα είναι μειοψηφία...

...

- Laney CUB12R: gamaei

;D ;D ;D

 

Και ενα ακόμα (γινεται!!!)

 

Αυτο! ...

 

Προσωπικα ειμαι πρωην καπνιστης, καπνιζα περιπου εκατο (100) τσιγαρα την ημερα, τεσσερα 25ρια πακετα δηλαδη, και το εκοψα μαχαιρι σε μια μερα τον Αυγουστο του 2007. Εκτοτε δεν εχω καπνισει ουτε μια τζουρα. Πολλα πεταμενα λεφτα, μια εντελως ηλιθια και επικινδυνη συνηθεια...

 

Peace...

 

 

Κατα την άποψή μου, ο καλύτερος τρόπος για να κοψεις το τσιγάρο ειναι αυτός:

 

http://cdn.images.express.co.uk/img/dynamic/1/590x/06n25churchill-382089.jpg

 

...μερικοί βεβαίως διαφωνούν

 

Αφήστε τα πούρα και πιάστε τα μούρα.

 

Σεβαστόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπε καποιος το αντιθετο,αλλα υπαρχουν και αλλες χωρες με κακους δρομους (σoυ αναφερω την Ιαπωνια π.χ. οπου το οδικο δικτυο ειναι απλα αστειο μια και ελαχιστοι το χρησιμοποιουν (τι να το κανεις το..... καρο οταν το Σινκασεν σε παει παντου με 350 χιλιομετρα την ωρα?) & δεν γινεται της μουρλης απο νεκρους καθε χρονο.

 

Δε  νομιζω κανενας να αμφισβητει την..ελαφροτητα του Ελληνα οδηγου.

Βλεπεις ομως οτι οι  Ιαπωνες  που αναφερεις εχουν παρει μετρα για την αποφυγη πολλων ατυχηματων.

Και αυτο ειναι..Τα συγχρονα μεσα μαζικης μεταφορας.

Βεβαια..μιλας για  τον  πιο μορφωμενο-πειθαρχημενο λαο του πλανητη τωρα..

 

Σ ενα περιοδικο της ΕΛΠΑ πολυ παλια,ειχα διαβασει  οτι εκαναν το Αθηνα-Θεσνικη τηρωντας ακριβως τα ορια ταχυτηταςτων πινακιδων και εκαναν...

22 ωρες να φτασουν....

Ε πως να μην  τρεξει ο Ελληνας να τ απολαυσει,πο χει γιομισ και το πορτ μπαγκαζ γουφερ? ;D ;D ;D

 

 

Παιδια...

Εγνατια,Κοζανη-Γιαννενα με τσιγαρο  :P ,Lynyrd Skynyrd και Fanta.Απολαυση λεμε!Ακινδυνα κι ωραια!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου