Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μενα η ματαιοδοξια μου  ειναι να μην το κοψω αλλα να μην παθω ποτε τιποτα... ;D ;D ;D

Κι όμως, ήμουν έτσι περίπου 8 χρόνια, γιατί όχι ξανά.

 

 

και ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟ λόγω εθισμού

Σε διαβεβαιώνω ότι ο εθισμός (που φυσικά υπάρχει) παίζει πολύ μικρό ρόλο στο κάθε πότε ανάβεις τσιγάρο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η δική μου φιλοδοξία, είναι να το ελαττώσω πολύ, στο σημείο που πραγματικά να απολαμβάνω το κάθε ένα (όπως κάποτε), και όχι να γίνονται όλα μηχανικά, να καπνίζω και να αηδιάζω.

 

Στο κάτω κάτω ο καπνιστής πάντα (μάταια) θα αναζητά την απόλαυση των πρώτων τσιγάρων, τότε που ήταν συνειδητό (και όχι "μηχανικό") το κάπνισμα καθενός από αυτά.

 

παλι καπνιστης εισαι, δεν αποτοξινώνεσαι και εισαι επιρρεπής.

Αμα το κόψεις πραγματικα το ξεπερνας τοσο πολυ που ουτε να το μυριζεις δεν θελεις, σε ενοχλει αμα κανουν οι άλλοι και καταλαβαινεις οτι δεν ειναι καν απολαυση, σου δημιουργεί την ψευδαίσθηση οτι ειναι απόλαυση γιατι ουσιαστικά δεν μπορείς να λειτουργησεις φυσιολογικά χωρις αυτο αμα εισαι εθισμενος, αυτη ειναι η απόλαυση, οτι παιρνεις την δόση σου.

 

Δεν ξερω αν καταφερες ποτε να το κόψεις τελείως.

 

Τωρα θα μου πεις πως καταφερα και το αρχισα ξανά.

Καθαρή βλακεία και ηλιθιότητα, περσι τετοια εποχη.

Δεν περναω το πακετο την ημέρα, μπορει και λιγοτερο αλλα ειναι δραμα και δινω και κακο παραδειγμα στο παιδι μου, ψιλοκανοντας τον και παθητικο καπνιστη, γιατι μου ξεφευγει και καπνιζω μεσα στο σπιτι , το αποφευγω, παω στο μπαλκονι, αλλα και αυτος ο καημενος μου λεει να το κόψω, μου δειχνει δειγματα οτι ειναι πιο εξυπνος απο εμενα παρολο που ειναι τεσσεραμισι χρονων.

 

Ειναι τραγικο να αντιλαμβανεσαι και να τα κατανοείς ολα αυτα και να εισαι υπο εθισμο και να μην μπορεις παρα να καπνισεις.Αυτο ειναι το τσιγαρο. Χειρότερο και απο την πρέζα θεωρείται σε πολλές περιπτώσεις απο τους γιατρους.

 

neeq, δυστυχως ειτε κανεις δυο, ειτε 10 , ειτε 3 πακετα εισαι εθισμένος.

Πρεπει να το κοψουμε.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγνατία (νομίζω) πριν 8-9 χρόνια, Καβάλα-Αλεξανδρούπολη, η γυναίκα μου κοιμάται, τσιγάρα, μπύρες ανάμεσα στα πόδια, motorhead τέρμα (η γυναίκα μου μια κοιμάται μια ξυπνάει, κάνει ένα τσιγάρο και ξανακοιμάται), με 180 χλμ. (δεν υπήρχε άλλο όχημα στον ορίζοντα), καλοκαίρι, ο αέρας να μου παίρνει τα μαλλιά.... είπες τίποτα για απόλαυση? :P 8)

 

Τι μου θύμισες αλιήτη! :'(

 

Ρε τι τραβάνε οι γυναίκες από τα ΚΥΡΙΑΡΧΑ (λαιμαι τώρα) αρσενικά

 

My name is saMy, saMy PARAGA λαίμαι

 

 

Don't let the stars get in your eyes

Don't let the moon break your heart

The love blooms at night in the daylight it dies

Don't let the stars get in your eyes

 

Άσχετο...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καπνισμα ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ σε ολους τους δημοσιους χωρους...απογορευεται ομως εκει που η ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ το απαιτει..

 

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ...αλλα μονο αν ΠΕΡΠΑΤΑΣ και ειναι ΠΟΛΥ λογικο να απαγορευεται οταν περπατας γιατι αν δεις ΠΟΣΟΙ ανθρωποι περπατανε στο ΤΟΚΥΟ πλαϊ-πλαϊ  θα καταλαβεις οτι η πιθανοτητα να καπνιζεις και να μη ΚΑΨΕΙΣ καποιον με τη καφτρα σου ειναι σχεδον μηδενικη.. ;D

 

Σωστά, κοινή λογική.

 

Στα λαιβάδικα ας  πούμε που ο κόσμος είναι σα σαρδέλες και ένα μεγάλο ποσοστό καπνίζει, οι  μισοί φεύγουν με εγκαύματα. Στο Τόκυο δεν το συζητώ, λαμπαδιάζεις.

 

Πόσο κοινή είναι άραγε η λογική και την επικαλείσαι αβέρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τι τραβάνε οι γυναίκες από τα ΚΥΡΙΑΡΧΑ (λαιμαι τώρα) αρσενικά

Σιγά την κυριαρχία, γούσταρε λαίμε! ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Don't let the stars get in your eyes

Don't let the moon break your heart

The love blooms at night in the daylight it dies

Don't let the stars get in your eyes

 

Άσχετο...

 

 

 

 

You may have my number, you can take my name

But you'll never have my heart................λαίμαι και επ ευκαιρίας γνωρίζω 2 νδράμερ που μπορούν να παίξουν το άσθμα, ο ένας, είναι ο παλιός μου κρουστός και ο άλλος είναι αυτουνού του ΣΦ του αλήηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηητη, που με αποκαλάει Αλογο  ;D ;D ;D

Νικουλάκη, ο δικός μου αγνοείται, τι θα έλεγες να με δώσεις το δικό σου μια μέρα?

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω, εσύ δεν τα έβαλες στην παράθεση.. Συνεπώς, ξέρεις ότι έχω και ξέρεις και ποια είναι. :P

 

 

Αρχικά, γιατί χρησιμοποιείς χαρακτηρισμούς (π.χ. νταγλάρι)? Αν εγώ έλεγα "οι ξενέρωτοι" θα έπεφταν όλοι να με φάνε..

 

Κατά δεύτερον, η βάση της συζήτησης νομίζω πως είναι ακριβώς το πώς θα αποφύγει τα δρομολόγια και τις αμηχανίες, τόσο ο καπνιστής όσο και ο μη καπνιστής. Απλά ο καπνιστής έχει κι ένα στερητικό σύνδρομο να κουμαντάρει.

 

 

Γι αυτό έκανα λόγο πριν για στοιχειώδεις κανόνες συμπεριφοράς. Ο καπνιστής που θα τον γράψει στα παλιά του τα παπούτσια είναι προφανώς μ@λ@κας αλλά αμφιβάλλω αν θα συνεχίσει να καπνίζει αν ο άλλος του ζητήσει ευγενικά να σταματήσει να καπνίζει δίπλα του, ειδικά αν του εξηγήσει ότι έχει πρόβλημα υγείας. Θα μου πεις "γιατί να μπεί στη διαδικασία?". Θα σου πω, γιατί το ζήτημα είναι λεπτό και είναι η μόνη λύση ώστε να λήξει το θέμα χωρίς να βγει ριγμένος ένας απ τους δύο.

 

 

Είμαι εθισμένος στο τσιγάρο. Όχι σε πολύ μεγάλο βαθμό είναι η αλήθεια, ωστόσο δε λέει κάτι αυτό. Αν δεν είναι ρατσιστικό το να λες ότι ο καπνιστής δε χρησιμοποιεί επιχειρήματα σε αντίθεση με τον μη καπνιστή, τότε τι είναι? Βάζεις τον εαυτό σου a priori στη θέση του λογικού της συζήτησης, απλά επειδή δεν καπνίζεις κι αυτό είναι προσβλητικό για το συνομιλητή σου. Εντέλει, αν δεν περιμένεις λογική απάντηση, γιατί μου απευθύνεις το λόγο?

 

1) Δεν εκοψα κατι συγκεκριμένο από την παράθεση, απλά μικρυνα τυχαια το κείμενο.

 

2) Νταγλαρι εννοω τον σωματώδη τυπο. Στον οποιο δύσκολα θα μιλήσει κάποιος. Το είπα ως παραδειγμα. Επισης

 

3) οταν καπνιζει ενα ολόκληρο μαγαζι δε μπορεις να τους πιασεις εναν εναν. Θα μου πεις τραβα σε άλλο μαγαζι. Παμε εξω ενα βραδυ να το ψαξουμε αυτο το μαγαζι ;D

 

4) Δε θεωρω τον εαυτό μου ως λογικο εναντι καποιου παράλογου. Απλά οτι έχω το αβαντάζ στην ανεπηρέαστη αποψη. Δεν υπάρχει κάποιος παραγοντας που να μου υποδεικνύει πως θα σκεφτω. Συγγνώμη αν το βλέπεις κάπως στραβα, αλλα δεν το λέω τόσο όσο ακουγεται :)

 

 

Επίσης να πω πως δεν εχω κανενα πρόβλημα στα μαγαζιά με την καπνιλα, εκτος αν ειναι διπλα μου το τσιγάρο που το λέω (ειμαι το νταγλαρι της υποθεσης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Had enough, I guess

I think I will call it A DAY (night)

 

Αύριο θα ακούσω το καινούριο του Metheny που ποσταρε ο fusion

Σας φιλώ (στη μούρη) - μουρα, λέμε, μουρα*

 

* απαρατήρητη, σχεδόν, η επανεμφάνιση του λυδιου, σημερις

Looking forward for more

 

Άντε, καλα καπνά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν εκοψα κατι συγκεκριμένο από την παράθεση, απλά μικρυνα τυχαια το κείμενο.

 

2) Νταγλαρι εννοω τον σωματώδη τυπο. Στον οποιο δύσκολα θα μιλήσει κάποιος. Το είπα ως παραδειγμα. Επισης

 

3) οταν καπνιζει ενα ολόκληρο μαγαζι δε μπορεις να τους πιασεις εναν εναν. Θα μου πεις τραβα σε άλλο μαγαζι. Παμε εξω ενα βραδυ να το ψαξουμε αυτο το μαγαζι ;D

 

4) Δε θεωρω τον εαυτό μου ως λογικο εναντι καποιου παράλογου. Απλά οτι έχω το αβαντάζ στην ανεπηρέαστη αποψη. Δεν υπάρχει κάποιος παραγοντας που να μου υποδεικνύει πως θα σκεφτω. Συγγνώμη αν το βλέπεις κάπως στραβα, αλλα δεν το λέω τόσο όσο ακουγεται :)

 

 

Επίσης να πω πως δεν εχω κανενα πρόβλημα στα μαγαζιά με την καπνιλα, εκτος αν ειναι διπλα μου το τσιγάρο που το λέω (ειμαι το νταγλαρι της υποθεσης).

 

1) Oκ, ωστόσο δεν ισχύει ότι τα επιχειρήματά μου "αφορούν μόνο την εαυτάρα του καπνιστή", σωστά?

 

2) Νόμιζα ότι έβγαινε από τη ντάγλα (νταγλάρω), οπότε και ο χαρακτηρισμός ήταν σχετικός με την ιδιότητα του καπνιστή, γράψε λάθος.

 

3) Δεν ξέρω τι μαγαζί έχεις στο μυαλό σου.. Στο μέσο καφέ-μπαρ που έχω στο μυαλό μου, το τσιγάρο ενός τύπου 2 τραπέζια πέρα, δεν ενοχλεί.. Συνεπώς, σε έναν, άντε δύο, θα ζητήσεις να μην καπνίζει κοντά σου. Ή θα κάτσεις εσύ κάπου πιο πέρα. Φυσικά, υπάρχουν μαγαζιά και μαγαζιά, υπάρχουν μικρά μαγαζιά που γίνονται τεκέδες για πλάκα, υπάρχουν μεγαλύτερα με περισσότερες επιλογές στο πού θα κάτσεις, υπάρχουν μαγαζιά που απαγορεύουν ρητά το κάπνισμα, υπάρχουν μαγαζιά με καλό εξαερισμό κλπ. Τώρα σε κλαμπ, λαιβάδικα κλπ, μετακινείσαι αναλόγως αλλά μάλλον δεν τη γλυτώνεις την κάπνα. Αν δεν έχεις πρόβλημα υγείας, δεν είναι και τόσο πρόβλημα λίγη κάπνα μιας στο τόσο, μη γινόμαστε και ψυχωτικοί..

 

4) Μα φυσικά και δεν έχεις ανεπηρέαστη άποψη απ τη στιγμή που σε επηρεάζει ο καπνός του καπνιστή. Ανεπηρεάστη άποψη θα είχες για ένα πέναλτι αν ήσουν εξίσου αδιάφορος ως προς τις δύο ομάδες. Στην προκειμένη, είτε σε ενοχλεί ο καπνός γιατί δεν καπνίζεις είτε δε σε ενοχλεί - για την ακρίβεια, τον δημιουργείς - επειδή καπνίζεις. Αυτό που ψάχνουμε είναι συμβιβαστική λύση, ωστόσο, έχουμε αντικρουόμενα συμφέροντα ως προς το άναμμα ή μη του τσιγάρου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, κοινή λογική.

 

Στα λαιβάδικα ας  πούμε που ο κόσμος είναι σα σαρδέλες και ένα μεγάλο ποσοστό καπνίζει, οι  μισοί φεύγουν με εγκαύματα. Στο Τόκυο δεν το συζητώ, λαμπαδιάζεις.

 

Πόσο κοινή είναι άραγε η λογική και την επικαλείσαι αβέρτα?

 

Δεν καταλαβες μαλλον ΤΙ  εχουν απαγορευσει ,εχουν απαγορευσει να καπνιζεις εν κινησει,η ιστορια ξεκινησε οταν ειδανε οτι πολλα ΠΑΙΔΙΑ ,τα οποια ειναι πιο κοντα σε υψος απο τους ενηλικες και το κεφαλι τους ειναι στο υψος των χεριων ενος ενηλικα ετρωγαν στη μαπα την καφτρα των θεριακληδων που περπατουσανε φουμαρωντας.

 

Φυσικα με την πολυ εξυπνη αυτη πρακτικη γλυτωσανε και τον 2nd hand smoke που οντως ακομα και σε ανοικτο χωρο σε μια πολυ 39 εκατομμυριων ενοχλει....

 

. Anti-smoking laws are common for crowded outdoor areas in urban settings and limited indoor bans have been enacted in Kanagawa and Hyogo Prefectures, but not nationally. Other restrictions are implemented by the choices of public and private property owners, managers, employers, etc.[13]

 

Many of the wealthier wards of Tokyo, such as Shinjuku and Shibuya, are applying various kinds of anti-smoking laws. They have designated special smoking sections in areas and it is punishable by fine if caught smoking outside these areas. Chiyoda-ku banned smoking while walking on busy streets from November 2002, the first local government in Japan to do so.[14]

 

http://theauntietimes.blogspot.gr/2011/03/smart-smoking-in-tokyo.html

 

Οπως ειπα και πριν ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου