Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύς κόσμος το έχει ρίξει στο χύμα καπνό αμφίβολης ποιότητας από παραγωγούς κλπ λόγω κρίσης, αρκετοί το έχουν περιορίσει, ελάχιστοι το έχουν κόψει όμως.

Μάλλον δεν είσαι καπνιστής, γιατί τα τελευταία χρόνια, όλα είναι αμφιβόλου ποιότητας, απ τα χαρτιά που σβήνουν με επιβραδυντές, ως τους καπνούς κλπ

 

Κατ' εμέ οι καπνιστές θα έπρεπε να συνεισφέρουν περισσότερο στο ασφαλιστικό σύστημα (π.χ. να πληρώνουν περισσότερες ασφαλιστικές εισφορές), το βρίσκω άδικο να πληρώνω εγώ που ποτέ δεν κάπνισα τα πανάκριβα αντικαρκινικά φάρμακα κάποιου ο οποίος συνειδητά γάμησε έτσι τον εαυτό του από καπρίτσιο.

Το τσιγάρο κάνει όσα κακά θες, είναι σα το αλκοόλ, τα ναρκωτικά, το τζόγο. Τις ασφαλιστικές εισφορές να τις βρεις στο ταμείο που πλερώνω εγώ και εσύ με αυτόν που ολημερίς ξύνεται πίσω από ένα γραφείο και τρώει σα το κοπρίτη χάμπουργκερ πίτα στο αλάτι και τη σαβούρα,αυτόν που καθημερινά πίνει τον αγλέουρα, πασχίζει να τα βγάλει πέρα σε μια καρέκλα ακίνητος-πχ ταρίφες, αυτά που σε βάζουν και αναπνέεις και τρως.

Να βρεις τις εισφορές σου..............κάτι άλλο πιο έξυπνο σε σχέση με τα ταμεία τα ασφαλιστικά έχεις να πεις? Ή να περιμένω να ανοίξει το θέμα στην Εσπρέσσο.

Ασφαλώς και το τσιγάρο είναι ΘΑΝΑΤΟΣ, πόσα ακόμη όμως νομίμως είναι? και τα βιώνουμε? και τα πληρώνουμε.

Παράκληση, καλύτερα θα ήταν να σταματήσει εδώ το θέμα, προσωπικά το θεωρώ κατάλληλο για Εσπρέσσο, δεν θέλω, ούτε μπορώ να υπερασπιστώ το κάπνισμα, αλλά μη τρελαθούμε κιόλας, επειδή ''ξάφνου'' η ασφαλιστικές αποφάσισαν, πως τους στοιχίζει ακριβά το τσιγάρο. Το κίνητρο έχει μεγαλύτερη σημασία απ την έγνοια τους για ''μένα''

Αφιερωμένο σε όλους, από ένα ''φίλο μας'' συμφορουμίτη

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ΤΡΙΧΕΣ.

 

ΞΕΧΑΣΑΤΕ το σημαντικοτερο:

 

Ζειτε στην ΕΛΛΑΔΑ και στην ΕΛΛΑΔΑ το τσιγαρο κανει ΚΑΛΟ.

 

Ολα τα αλλα ειναι αηδιες και ξερασματα & φασιΖμος.

 

Παω να δωσω στο μπεμπη ενα Γκολουαζ αφιλτρο γιατι δεν εχω φαϊ σπιτι & ο γιατρος μου ειπε οτι το τσιγαρο θα βοηθησει στην αναπτυξη του,αλλωστε το ιδιο μου λενε και ολοι οι ιδοκτητες εστιατοριων στα οποια εχω παει στην Ελλαδα ,χθες ενας μαλιστα μου ειπε οτι "παρολο που το καπνισμα απαγορευεται,εμεις στο μαγαζι παιζουμε το κεφαλι μας κορωνα γραμματα και το επιτρεπουμε γιατι δεν θελουμε οι πελατες μας να αρρωστησουν απο την ελλειψη καπνου"

 

Αφτι ινε αυτοθισια φιλως.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βρίσκω άδικο να πληρώνω εγώ που ποτέ δεν κάπνισα τα πανάκριβα αντικαρκινικά φάρμακα κάποιου ο οποίος συνειδητά γάμησε έτσι τον εαυτό του από καπρίτσιο.

 

100% σωστός

 

Και τότε πιστεύω αρκετοί θα το έκοβαν κιόλας

 

Αλλά εδώ είναι ελλαδιστάν

 

Και ένας αξιόπιστος τρόπος να επιβεβαιώσεις πόσο τριτοκοσμικοί είμαστε είναι να δεις τι γίνεται με το κάπνισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ειναι μπουρδες φιλως,δες εδω τι λεει ο ΓΙΑΤΡΟΣ

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω μπορουμε να δουμε ποσο η αναπτυξη ενος παιδιου και το τσιγαρο συμβαδιζουν απολυτα και οτι χωρις τσιγαρο η υγεια μας κινδυνευει σοβαρα.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που βλέπω εγώ είναι μια στροφή στον καπνό και στο στρίψιμο. Είναι θαυμαστός ο τρόπος που τα τσιγάρα καίγονται χωρίς να τα καπνίσεις. Τα στριφτά δεν συμπεριφέρονται με τον ίδιο τρόπο. Το στριφτό πρέπει να το ρουφήξεις για να μείνει αναμμένο. Το στριφτό θέλει διαδικασία για να γίνει σωστά. Θέλει φροντίδα, προσωπική επένδυση που ενισχύει την ευχαρίστηση του καπνίσματος. Σε κάνει κοινωνό στην παραγωγική διαδικασία.

Όσοι αντιτάσσονται σε φοροδοτικές συμμετοχές τους στην θεραπεία καπνιστών θα πρέπει να ξέρουν ότι η φορολόγηση του καπνού ή/και των οινοπνευματωδών υπερκαλύπτει με το παραπάνω το κόστος της θεραπείας τους.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται λίγο τεταμένη η ατμόσφαιρα ,όπως και κάθε φορά που γίνεται συζήτηση για το συγκεκριμένο θέμα ... μιλώντας πάντα σαν καπνιστής...

 

Δεν θα μπω στη διαδικασία να πω για τα αρνητικά που προκαλεί μιας και τα ξέρουμε όλοι ..

Θέλω να το πιάσω λίγο διαφορετικά σε σχέση με το πως το πιάσατε εσείς.

 

Η κρίση που φυτέψανε στον κόσμο προκαλεί στρες και άγχος.Ένας εθισμένος κακά τα ψέματα,είτε στο τσιγάρο είτε στον καφέ είτε σε οτιδοίποτε που προκαλεί εθισμό στον οργανισμό ή στην γενικότερα ψυχοσωματική μας οντότητα, είναι δύσκολο να αποκοπεί.Πόσο μάλλον αυτόν τον καιρό που έχουν κάνει την ζωή μας αλλά και την ψυχολογία μας ένα κουρέλι.Ποιός θα κόψει μία συνήθεια σε αυτόν τον ήδη αγχώδη καιρό ? Για να πέσει ακόμη περισσότερο ψυχολογικά ?

 

Φανταστείτε τι θα γινόταν εάν υπήρχαν άτομα μαζικά που έκοβαν το τσιγάρο !!! Πανικός στο ίσιωμα !!  ;D ;D ;D

 

Το βλέπει ο καθένας ανάλογα σε ποιά "πλευρά" είναι ... πρέπει όμως να έχουμε σφαιρική εικόνα των πραγμάτων εάν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι και αντικειμενικοί.

Ένας φίλος ,ο οποίος ήταν και μανιακός καπνιστής, λόγω των χρημάτων κατάφερε και το έκοψε ... είναι όλα θέληση και φυσικά κουράγιο.

Το θέμα μας όμως είναι πόσο μας έχει μείνει ούτως ώστε να σπαταλήσουμε αρκετό απο το λιγοστό "απόθεμα" μας στο να κόψουμε μια συνήθεια μας ...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδιά, στην αρχή το σκεφτόμουν κι εγώ όπως ο OP, αλλά πλέον έχω αλλάξει γνώμη:

 

Η κρίση μας πιέζει όλους. Ψάχνει ο καθένας να βρει ένα ψυχολογικό στήριγμα, κάτι που να μην αλλάζει στη ζωή του. Και το μισό (ένα?) πακέτο την ημέρα ΔΕΝ είναι αρκετά βαρύ για να το κόψει και να σώσει... (είναι, αλλά δε το καταλαβαίνει)...

 

Γενικά το κάπνισμα, πέραν της χημικής εξάρτησης, δημιουργεί και ψυχολογική εξάρτηση. ΆΡα τι να κόψει κανείς;

 

Γιατί, στο κάτω κάτω, με την κρίση, σταμάτησε ο κόσμος να τρώει και είναι όλοι συλφίδες; Δε νομίζω (εγώ σίγουρα όχι που δε καπνίζω... Έχω πάρει ΠΟΛΛΑ κιλά)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω συνέχεια αυτό που λέει ο φίλος που άνοιξε το θέμα. Ειχα και έχω πολλούς συναδελφους που με 700€ πληρώνουν νοίκια, και ζουνε μια 4μελή οικογένεια. Το αποτέλεσμα είναι φτώχια πραγματική όχι δεν έχω να πάρω κινητό, και πραγματικά να μην έχουν να πάρουν γάλα για τα παιδιά τους...ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ το τσιγάρο τσιγάρο και μαλιστα 1-2 πακετα την ημέρα....για μένα αυτοι είναι ΑΞΙΟΘΡΗΝΙΤΟΙ!

 

Προσωπικά νοιώθω τεράστιες ενοχές που καπνίζω ακόμη (απο τα 14 μου και είμαι 32) αυτά τα γαμημέμα 3-5 τσιγάρα τη μέρα σε στιγμές πραγματικής προσωπικής χαλάρωσης και ιεροτελεστίας, και που χαλάω τη φυσική μου κατάσταση τσάμπα και βερεσε (γιατί αθλούμαι σχεδόν καθημερινά). Ολοι οι γιατροί μου λένε ότι κάνω τεράστια μαλακία που δεν το κοβω απο τη στιγμή που είμαι τοσο "ερασιτεχνης" αλλα 2 φορές που απείχα για 9 μήνες ξανακύλισα....καταλαβαίνω πόσο δύσκολη μάχη και αέναη είναι αλλά όταν δεν έχεις να φας ρε γαμώτο ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να το κόβεις...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κρίση που φυτέψανε στον κόσμο προκαλεί στρες και άγχος.

 

Καταρχην η κριση δεν..φυτευτηκε στον "κοσμο",ο "κοσμος" την ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ στον εαυτο του..(αλλα αυτο ειναι θεμα για την espresso).

 

Kατα δευτερον αν δεν εχεις να ...φας και εισαι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ φτωχος απλα δεν καπνιζεις.

 

Κατα τριτον και πριν την...κριση ολοι σα φουγαρα καπνιζανε και ας κοιμοτανε   τον μακαριο υπνο της ευημεριας των δανεικων...δεν ειδα κανεναν να το κοβει επειδη περνουσε ζαχαρη (οπως περνουσε η πλειοψηφια των Ελληνων)

 

Όσοι αντιτάσσονται σε φοροδοτικές συμμετοχές τους στην θεραπεία καπνιστών θα πρέπει να ξέρουν ότι η φορολόγηση του καπνού ή/και των οινοπνευματωδών υπερκαλύπτει με το παραπάνω το κόστος της θεραπείας τους.

 

Δεν υπαρχει θεραπεια για τους καπνιστες που αρρωσταινουν,ΟΛΟΙ πανε στον ΤΑΦΟ (πριν την ωρα τους).Αυτο δε σημαινει βεβαια οτι θα πρεπει να τους αρνηθουμε την περιθαλψη ειδικα αν  πληρωνουν ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ εισφορες αλλα και ΦΟΡΟΥΣ αλλα και για λογους ΑΝΘΡΩΠΙΣΜΟΥ (αν δε δει καποιος καρκινοπαθη να σφαδαζει απο τους πονους δεν μπορει να το καταλαβει ποσο πολυ υποφερουν τα θυματα του τσιγαρου και ποσο αναγκη εχουν εστω και την ανακουφιση απο τον πονο που μια ,ματαια κατα τα αλλα,περιθαλψη μπορει να τους προσφερει  )

 

Σας μιλαει ενας πρωην καπνιστης (καπνιζα απο τα 15 εως και τα 39 μου) ελευθερος απο αυτη τη λαλακια εδω και 10 χρονια (η ΔΙΑΦΟΡΑ στην φυσικη μου κατασταση και στην ΥΓΕΙΑ μου ειναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ,εχω να αρρωστησω ακομα και απο κοινο κρυολογημα 7 χρονια) αλλα και καποιος που εχει ΧΑΣΕΙ αρκετα αγαπημενα του προσωπα απο αυτη τη ΒΛΑΚΕΙΑ που λεγεται τσιγαρο.

 

Οποτε ας αφησουμε τις ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ και ας ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ επιτελους....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου